SHPËRNDAJE

Javen e kaluar në eventin e mbajtur në San Françisko, Apple kishte prezantuar modelet e reja iPad mini 2 dhe iPad Air.

Që nga sot modeli Apple iPad Air është lansuar në 42 shtete duke filluar me çmim prej 499 $.

iPad Air

Specifikat e plota të këtij modeli, janë të paraqitura në tabelën e më poshtme.

Data e prezantimitTetor 2013
DIZAJNI
Sistemi OperativiOS (7)
Dimensionet240 x 169.5 x 7.5 mm
Pesha478 g
EKRANI
Madhësia (inç)9.7
Rezolucioni (pikselë)2048 x 1536
Densiteti (ppi)264
TeknologjiaIPS LCD
Touchscreen (me prekje)Po, Multi-touch
GrafikaPowerVR G6430
HARDUER
Lloji i procesoritApple A7 me 64-bit arkitekturë
Procesori2-bërthamor, 1.3 GHz, Cyclone (ARM v8)
RAM
Hapësira e brendshme16GB
Mundësia për SD-kartëJo
KAMERA
Kamera frontale1.2 megapikselë
Kamera e pasme5 megapikselë
Video1920×1080 (1080p HD)
LIDHJET
SIMNano-SIM
HDMIJo
Bluetooth4.0
Wi-Fi802.11 a, b, g, n, n 5GHz
USBPo
Pozicionimi / NavigacioniA-GPS, Cell ID, Wi-Fi / Po
BATERIA
Kapaciteti
Jeta e baterisëDeri në 10 orë (multimedia)

SHPËRNDAJE