Yll Memeti

Webfaqja e parë shqip që ofron Ankand Online

Webfaqja e parë shqip që ofron Ankand Online

Ish-studenti i Fakultetit të Shkencave kompjuterike dhe Inxhinierisë në UBT, Visar Limani, në bashkëpunim me investitorë nga Zvicra, ka ndërtuar ankandin e parë online në Kosovë, të quajtur “Magazina.com”.

Sipas Limanit, kjo platformë u ofron të gjithë përdoruesve shitje të tipit “ankand”, me ç’rast të gjitha bizneset dhe përdoruesit privatë, kanë mundësi t’i shpallin produktet e tyre në shitje me çmime fillestare, si dhe u mundëson blerësve që të japin oferta, ku oferta më e lartë cilësohet edhe të jetë fitues i ankandit.

“Magazina është krijuar me idenë e reprezentimit të një magazine online, ku përfshihen të gjitha kategoritë e produkteve, patundshmërive dhe automjeteve, si dhe përdoruesve të magazinës u ofrohet mundësi e shpalljeve të ndryshme”, tregoi tutje ish-studenti Limani.

Magazina operon në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni dhe Luginë të Preshevës dhe se shpejti do te zgjerohet ne shtetet tjera.

Xbox One me mundësinë e re për dhurimin e lojrave

Xbox One me mundësinë e re për dhurimin e lojrave

Microsoft është duke planifikuar që të shtoj opsionin e dhurimit të lojrave tek përdoruesit e Xbox One. Me këtë opsion ti mund të blesh lojëra si dhuratë për miqt tuaj.
Mike Ybarra, zëvendës President i Microsoft-it theksoi në twitter se kompania nuk është larg shtimit të atij opsioni.
Ky lloj i dhuratave ka qenë edhe më herët në gjigantin e lojrave Valve, kurse nuk është e mundur tani për tani në Xbox One ose Playstation 4. Dhurimi i lojrave ka qenë një opsion shumë i kërkuar nga fansat. Në një postim të bërë në faqen e Microsoft-it ka marrur 5 mijë vota.
Ende nuk ka detaje zyrtare kur do të vijë dhurimi i lojrave por nga konfirmimi i Ybala-s kuptohet se ky opsion nuk do të vonohet shumë.

Read More

Zbritja shkollore e Microsoft më e dobët se vitin e kaluar

Zbritja shkollore e Microsoft më e dobët se vitin e kaluar

Është Korrik, që do të thotë se shkolla në Shtetet e Bashkuara do të filloje.
Gjiganti i Teknologjisë Microsoft është I pari që ofron zbritjet për fillimin e shkollës. Por ofertat dhe zbritjet janë shumë më të dobëta se vitin e kaluar.
Këtu nuk përfshihet as oferta për Surface Pro 2 që në ofertat e kaluar ka ardhur së bashku me një Xbox one falas.
Këtë vit një ndër zbritjet kryesore është paketa e Surface Pro 4 me 999$ kurse 899$ për studenta që kanë email valide me .edu. Por mos të harrojmë që Surface Pro 4 ka kaluar qe 2 vjet që ka dalur.
Microsoft gjithashtu ofron edhe Surface Book me 150$, kurse Xbox One është zbritur për 20$.
Zbritja fillon nga tani me 7 Korrik 2017.

Gjenerata e re e SSD nga Intel më në fund është gati

Gjenerata e re e SSD nga Intel më në fund është gati

Teknologjia Micron dhe Intel janë duke punuar në një memori të gjeneratës së re që nga 2012. Ajo quhet 3D XPoint, dhe ka nje shpejtësi të padiskutueshme. Kjo mund të krahasohet edhe me një RAM, por 3D XPoint nuk I humb të dhënat kur fiket, sikurse RAM memoriet. Është shumë më e shtrejtë sesa teknologjia paraprake por normalisht edhe shumë më e shpejtë. 

Tani gjiganti Intel ka filluar shitjen e produkteve me Teknologjinë e re; Intel Optana SSD DC P4800X me 375 GB memorie me qmim 1520$. 
 
Pra 3D XPoint është mbreti I ri I memorieve dhe më I mirë në të gjitha aspektet

“Lekura elektronike” shikon shëndetin tuaj.

“Lekura elektronike” shikon shëndetin tuaj.

Kërkuesit në Japoni kanë zbuluar “Lëkurën Elektronike” që mund të vendoset në trupin e njeriut. Është 10 herë më e hollë se qeliza e lëkurës dhe më e ndritshme se një pupël.

Ajo do të ketë shumë përdorime si shikimi i gjendjes tuaj shëndetësore, Ajo mund të vendoset si një Tattoo elektronike ose në të ardhmen si një Televizor në trupin tuaj.

Profesori Takao Someya i Universitetit të Japonisë shpjegoi për BBC Click se si funksionon kjo paisje.

Cilat janë veçorit e Samsung Galaxy S8 që do ti ketë Galaxy S7?

Cilat janë veçorit e Samsung Galaxy S8 që do ti ketë Galaxy S7?

Pra Galaxy S8 ka ekranin e ti të pafundme dhe skanerin iris, pa e përmendur procesorin e shpejtë dhe specifikat e tjera, por është e dukshme se edhe Smartphone një vit më i vjetër Galaxy S7 do ti ketë disa nga veçoritë që e bëjnë Samsung Galaxy S8 special.

UI (Ndërfaqja e përdoruesit), Vizualiteti, dhe Cilësimet

Pas përditësimit të Android 7.0 Nougat, Galaxy S7 dhe S7 edge morën disa nga Galaxy S8 UI. Këtu vijnë disa veçori të reja si ndryshimi i rezolucionit, mënyra të reja të mirëmbajtjes, dhe opsione të ndryshimit të performancës.

Bixby

 

Samsung tashmë ka konfirmuar se veçoria Bixby do të jetë edhe në smartphonët e tjerë Galaxy në të ardhmen, dhe si flagship i vitit të kaluar, Galaxy S7 është shumë afër vendit të parë në atë listë.

Galaxy S7, natyrisht, i mungon pulla e Bixby, që do të thotë se  Samsung nuk do të jetë mund të integrojë Bixby ashtu siç e kishte paramenduar.

Bixby është projekt i madh, me ritme të ngadalta të zhvillimit, pra ky përditësim do të marr kohë deri sa të bëhet.

Tjerat Veçori

Ja si do të shkojnë gjërat për veçoritë e tjera të Galaxy S8:

Përkrahja e DeX

E pamundshme: Edhe nëse DeX do të bëhej për Smartphone tjerë, ajo përkrahë vetëm USB type-c

Fotografia Multi-Frame

E Papëlqyeshme: Ky është inovacioni më i rëndësishëm i kamerës së Samsung Galaxy S8, që e lejojnë të bëjë fotografi shumë më të mira. Samsung do ta qesë shumë poshtë Galaxy S8 nëse e fut këtë veçori në Smartphone të tjerë.

Wallpaper e Pafundme

E Papëlqyeshme: Samsung Galaxy S8 shpalosi Wallpaperin e Pafundme gjatë prezantimit, kjo veçori do të jetë në Lock Screen, në Menynë kryesore, dhe në Gjithmonë-Në Ekran. Dhe siç është vërejtur, Gjithmonë-Në Ekran e Samsung Galaxy S8 funksionon më ndryshe se ajo e Samsung Galaxy S7.

Samsung vendos të rikthen Note 7 Përsëri.

Samsung vendos të rikthen Note 7 Përsëri.

Samsung sjell përsëri në treg Note 7 por me kapacitet më të vogël të baterisë që me siguri tani është e sigurt.

 

Fillimisht gjiganti I teknologjisë Samsung tha se nuk do të shes Sammsung Galacy Note 7 me bateri të reduktuar. Pastaj pati një ndryshim dhe vendosi të fut në treg këtë lloj të smartphoneve. 

Tani ne do të shohim se çka është raportuar në një set të fotove të marrura nag selia e Samsung në Vietnam. Ky smartphone do të jetë I njejti vetëm me bateri të reduktuar në 3200 mAh.

Ne nuk kemi informata të mëtutjeshme për qmimet ose për cilat shtete  do të jetë ky telefon. Por është e ditu se Samsung nuk do të shesë Note 7 në Amerikën Veriore si pasojë e raprtimeve të ndryshme kundër këtij smartphoni.

Read More

8 Hapa për të konfiguruar një Wireless Router

8 Hapa për të konfiguruar një Wireless Router

Shum prej nesh për të konfigurar paisjet Wireless tona kontaktojm IT, por ne mund ta bëjmë vet këtë gjë. Me konfigurim nënkuptojmë ndrrimin e emrit, fjalëkalimit dhe shumë gjëra tjera. Për të konfiguruar një Wireless Router duhet ndjekur disa hapa:

Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com

Hapi 1– Duhet të fusim në rrymë wireless routerin Tonë.

Hapi 2– Të fusim kabllen LAN në vendin me ngjyrë të kuqe ose me mbishkrimin 0.

Hapi 3– Në Laptopin ose kompjuterin tonë të gjejmë Default Geateway duke hyrë në cmd pastaj ipconfig/all dhe gjejmë Default Geateway.

Hapi 4– Hapin Shfletuesin dhe shkruajmë Default Gateway.

Hapi 5– Ne rubrikën User shruajme admin dhe gjithashtu tek Password shkruajmë admin. Hapi 6- Tek name shruajmë emrin që dëshirojmë.

Hapi 7– Shkojmë tek Wireless Security dhe tek rubrika password shkruajmë Fjalëkalimin që dëshirojmë.

Hapi 8– Klikojmë Save Settings dhe ky ishte hapi I fundit.

Për më shumë shikoni videon./ameble

Samsung konfirmon variantin me 6GB RAM

Samsung konfirmon variantin me 6GB RAM

Samsung sapo konfirmoi se varianti me 6 GB RAM i Samsung Galaxy S8+ është duke ardhur. Nëse e vizitoni linkun e më poshtëm, ju do të vizitoni ueb faqen Koreane zyrtare të Samsung-ut, dhe atje mund të shihni një variant të ri të Samsung Galaxy S8+ i cili ka 6GB RAM dhe 128GB memorie të brendshme. E vërteta u tha, kjo ueb faqe mund të jetë e vështirë për tu shfletuar pasi që është në gjuhën Koreane, por ne kemi sjellë një foto për ju më poshtë.

Duke u bazuar në këto të dhëna, duket se Samsung po planifikon të jap DeX me blerjet e Samsung Galaxy S8+ që ka 6GB RAM. Një raportim sugjeroi se DeX do të jepet tek konsumatorët që kanë porositur Samsung Galaxy S8+ para kohe. Ia vlen të ceket se lloji i Samsung Galaxy S8+ me 6GB RAM është i certifikuar nga TENNA. Ky lloj i Samsung Galaxy S8+ është identik me atë që u prezantua me 29 Mars por vetëm me RAM dhe Memorie të zgjeruar.

Gjiganti Samsung ka prezantuar dy Smartphone, Galaxy S8 me 29 Mars dhe Galaxy S8+ që është më i madh nga këto dy modele. Ky Smartphone ka ekran 2960 X 1440 pikselë me ekran Super AMOLED që është i lakuar anash. Nëse dëshironi të dini më shumë për këtë lloj të Samsung Galaxy S8 klikoni këtu. /ameble

Android kalon Microsoft duke u bërë Sistemi më i përdorur Operativ

Android kalon Microsoft duke u bërë Sistemi më i përdorur Operativ

Ky është një moment historik për kompaninë Google. Për herë të parë pas shumë dekada, Android u emërua si sistemi operativ më i përdorur, kjo shkaktoi largimin e Microsoft Windows-it nga vendi i parë.

Duke u bazuar në raportimet e kompanisë StatCounert e cila merret me analizimin e qarkullimit të uebfaqeve, Android i Google-it është sistemi operativ më i populluar në botë në termet e përdorimit total të internetit në Kompjuter, Laptop, Tablet, dhe Smartphone.

Duke shikuar në përdorimin e internetit në përgjithësi, Android paraqet 37.93% të përdorimit të internetit në Mars, kurse Windows vetëm 37.91 %.

Megjithëse Windows nuk është shumë pas, dalja në avantazh e Android përshkruhet nga CEO i kompanisë StatCounter si një “moment historik në historinë e teknologjisë”

Kjo arritje është se kohët e fundit janë duke u përdorur më shumë Smartphone sesa Kompjuter ose Laptop, dhe njerëzit janë duke harxhuar më shumë kohë dukë kërkuar në internet nga Smarphone sesa nga Kompjuterë.

Përgjatë Marsit të 2017-ës, përdoruesit e Sistemit Operativ Apple ishin tri herë më aktiv në Smartphone sesa në Laptop. /ameble

Çka është root?

Çka është root?

Me Root nga fjala angleze nënkuptojmë “Rrënjë”, pra në gjuhën e teknologjisë kjo i bie që i jep privilegje aplikacioneve të ndryshme në rrënjë (brendësi) të smartphone-ve. Me dhënien e këtyre të drejtave në programe të ndryshme nëpërmes Root jepet mundësia të ndryshohen shumë gjëra në smartphone, e që disa do ti cekim më poshtë.

Aplikacionet më të përdorura për smartphone që kanë Root:

Aplikacioni Greenify – për optimizimin e baterisë:


Seeder – Për rritjen e shpejtësisë në smartphone-it.

Xposed Framework – Modifikimin i ndërfaqes (UI)

Lucky Patcher (mundesh edhe pa root) – hackimin e lojërave offline.


Wifikill – ndaljen e Wi-Fi të personave në të njëjtin rrjet.

SpaceX bën histori!

SpaceX bën histori!

Pak para orës 6:30 të pasdites, SpaceX e udhëhequr nga Tesla lëshoi një raketë të përdorur. Kjo u bë për herë të parë në historinë e fluturimit, që një raketë të përdoret në misione të ndryshme.

Pas mbërritjes së raketës në destinacionin e caktuar, ajo u kthye në tokë përsëri me anë të drejtimit nga larg me telekomandë. Ky ishte misioni i 6-të i suksesshëm i kësaj kompanie.
Videoja tregon zbritjen e raketës në vendin përkatës ku është e shkruar “I still Love You (Ende të dua ty)”. Zbritja u bë afërsisht 8 minuta pas nisjes.

Për më shumë, shikojeni videon e më poshtme. /ameble.com