SHPËRNDAJE

Disa ditë më parë, është zyrtarizuar smarthone i ri nga BlackBerry Z10, dhe e kemi krahasuar atë me Samsung Galaxy S3.

Duke e nisur nga fakti se në tregun tonë, produktet nga Apple janë në trend e sidomos ai i fundit iPhone 5, kemi vendosur ta krahasojmë atë me BlackBerry Z10.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 dhe iPhone 5. |ameble|

 BlackBerry Z10iPhone 5
Sistemi OperativBlackBerry 10 OSiOS 6
Dimenzionet130 x 65.6 x 9 mm123.8 x 58.6 x 7.6mm
Pesha137.5 g112 g
Madhësia e ekranit4.2 inç4 inç
Rezolucioni768 x 1280 pixela640 x 1136  pixela
Teknologjia e ekranitKapacitiv me prekjeIPS LCD
Madhësia e baterisë1800 mAh1440 mAh
Koha në Stand-by312 orë225 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G10 orë8 orë
Lloji i ProcesoritQualcomm MSM8960 SnapdragonApple A6
Specifikat e ProcesoritDual-core 1.5 GHz KraitDual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA
Kartela GrafikeAdreno 225PowerVR SGX 543MP3
RAM2GB1GB
Memoria interne16GB16/32/64 GB
Mundësia për SD-KartëPo – Deri në 64GB SD-KartëJO
Kamera e pasme8 Megapixel8 Megapixel
Apertura e kamerësF2.2F2.4
FlashLEDLED
Video inçizimiDeri në 1080p (30fps)Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme2 Megapixel1.2 Megapixel
Shfletuesi i internetit suportonHTML, HTML5HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimitLTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRSLTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B
PozicionimiGPS, A-GPSA-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi
NavigacioniPONavigimi Turn-by-Turn
Bluetooth4.04.0
Wi-Fi802.11 a, b, g, n, n 5GHz802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMIMicro HDMI (Type D)Jo

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE