SHPËRNDAJE

Pasi që sot është zyrtarizuar BlackBerry Z10 kemi vendosur ta krahasojmë atë me liderin në tregun e smartphone-ve, Samsung Galaxy S3. Edhe pse është lansuar në Maj të vitit 2012, Samsung S3 me karakteristikat e tij harduerike është ende në pozicion të krahasohet me konkurrentet e rinj.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 i lansuar sot dhe Samsung Galaxy S3 i lansuar në Maj të vitit që e lamë pas. |ameble|

 BlackBerry Z10Samsung Galaxy S3
Sistemi OperativBlackBerry 10 OSAndroid 4.0.4
Dimenzionet130 x 65.6 x 9 mm136.6 x 70.6 x 8.6 mm
Pesha137.5 g133 g
Madhësia e ekranit4.2 inç4.8 inç
Rezolucioni768 x 1280 pixela720 x 1280  pixela
Teknologjia e ekranitKapacitiv me prekjeSuper AMOLED
Madhësia e baterisë1800 mAh2100 mAh
Koha në Stand-by312 orë830 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G10 orë11.6 orë
Lloji i ProcesoritQualcomm MSM8960 SnapdragonExynos 4412
Specifikat e ProcesoritDual-core 1.5 GHz KraitQuad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9
Kartela GrafikeAdreno 225ARM Mali-400/MP4
RAM2GB1024 MB RAM / DDR2
Memoria interne16GB16/32 GB
Mundësia për SD-KartëPo – Deri në 64GB SD-KartëPo – Deri në 64GB SD-Kartë
Kamera e pasme8 Megapixel8 Megapixel
Apertura e kamerësF2.2F2.6
FlashLEDLED
Video inçizimiDeri në 1080p (30fps)Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme2 Megapixel1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suportonHTML, HTML5HTML, HTML5, Flash
Teknologjia e komunikimitLTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRSHSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
PozicionimiGPS, A-GPSGPS, Glonass
NavigacioniPONavigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë, Pikat e interesit (POI)
Bluetooth4.04.0
Wi-Fi802.11 a, b, g, n, n 5GHz802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMIMicro HDMI (Type D)Përmes microUSB MHL adapterit

[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE