SHPËRNDAJE

Apple është një kompani që nuk bën shumë bujë kur vjen puna se cfarë hardueri përdorë për iPhone. Filozofia e Apple është, nëse produkti është fluid në operim, specifikat nuk kanë rëndësi. Mirëpo shumë prej nesh dëshirojmë që të jemi më të informuar, kështu që më poshtë kemi specifikat harduerike të iPhone 5 dhe disa foto.

 • Dizajni
  • Dimenzionet: 123.8 x 58.6 x 7.6 mm
  • Pesha: 112g
  • Sistemi operativ: iOS 6
 • Ekrani
  • Madhësia: 4”
  • Rezolucioni: 640 x 1136 pixela
  • Teknologjia: IPS LCD
 • Bateria
  • Madhësia e baterisë: Momentalisht nuk ka informata
  • Kohëzgjatja në Stand-by: 225 orë
  • Kohëzgjatja gjatë përdorimit në 3G: 8 orë
 • Hardueri
  • Procesori: Dual core, ARMv7 ISA
  • Kartela Grafike: PowerVR SGX 543MP3 me 3 bërthamë GPU
  • Memoria interne: 16/32/64 GB
 • Kamera
  • Kamera e pasme: 8 Megapixel me LED flash (F2.4 aperturë), mundësi inçizimi të videove në 1080p me 30fps
  • Kamera e përparme: 1.2 Megapixel
 • Teknologjia e komunikimit
  • CDMA: 800, 1700/2100, 1900 MHz
  • GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
  • UMTS: 850, 900, 1900, 2100 MHz
  • LTE: 700 MHz Class 13, 850 MHz, 1800 MHz, 1900 MHz, 2100 MHz
  • Pozicionimi: A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning
  • Navigacioni: Navigim Turn-by-Turn

Çka mendoni për këto specifika? |ameble||phonearena.com|[divider top=”0″]

SHPËRNDAJE
 • Jeton

  Kena prit shum ma shum prej apple per iphone 5. po veq i paska rrit performancat pak kurgjo naj sen interesant .

 • ld107

  une deri tash nbaz dizajnit kurr skam mujt me dallu cili asht cili iphone1 edhe iphone 5 krejt njejt, edhe iphone 10 njejt ka me kan

  • Tomi

   Veq iPhone 10 ma me kane njo 10 cm ma i gjate…:P

 • Besi

  Kisha pas qef me dite avancimet qe kan bere ne sistemin operativ, nese nuk kan avancue aq shume ne hardvare edhe gjithe cka po punojka smoth siq edhe autori i ketij shkrimi e ka ceke larte.

 • luli

  Kjo u kon treni i fundit per iphone , si po doket ka huq trenin, androidi edhe me modelet me te vjetra doket ma interesant se cilido iphone, kamera po bojka tash edhe panorama , bravo iphone se androidi kete send ka bo me versionin 3.2 hooneycomb. Ama Iphone 5 ka “zgjat” e kranin 4″ , bravo iphone po 4 ” ka qene ne mode vitin 2009 me modelet e HTC edhe Samsung galaxy S. As ekranin ska mbri me bo HD….

 • Burim

  Sa i perket vlersimit,nuk jam ekspert mire po me sa e pash une shume pak ka dallime ne mes te 4s dhe ati 5 te iphonave,ka zgjedhje shume te telefonave te menqur si psh samsungu me modelet gallaksi s2 dhe s3 eshte shume shume i mire.edhe sa i perket qmimit eshte me i lire.jena tek ne iphona.ju flm ne mire kuptim

 • ld107

  puff