Category Archives

13 Articles
A me ble Samsung S8 apo iPhone 7+?

A me ble Samsung S8 apo iPhone 7+?

Samsung i ka prezantuar smartphone-t e ri Galaxy S8 dhe Galaxy S8+ javën e kaluar, këtë radhë Samsung vjen me ekran më të madh prej 5.8 inç dhe me S8+ prej 6.2 inç të dy janë me rezolucion prej 2,960 x 1,440, krahasimi i parë është që Apple ka në iPhone 7 4.7 inç ekran, kurse në 7+ 5.5 inç ekran.

Risitë që solli Samsung S8

Samsung na ka premtuar që me smartphonët e ri do të bëjë thyerjen e akullit në teknologji duke krijuar smartphone më të mirë që ekzistojnë ndonjëherë, disa nga Karakteristikat që e bëjnë të veçantë Samsung S8 janë:

 • Ekran i madh – i pastër, dizajn shumë të mirë dhe me ekran të lakuar,
 • Bixby – risi tjetër e re në Samsung S8 është Bixby, i cili është asistent personal,
 • Hapja (kyçja në telefon) me fytyrë – ky njihet edhe si rreziku më i madh i sigurisë në Samsung pasi që hulumtimet e fundit thonë se ky skaner mund të hap telefonin edhe me fotografi,
 • Procesori prej 10nm – i pari në industri i cili është 1-nm,
 • Gigabit LTE dhe WiFi – e cila na mundëson përdorimin e internetit deri në 1Gbps
 • Bluetooth 5 – e cila na mundëson transferim më të shpejtë ndërmjet bluetooth-it.

Çmimi

Me Galaxy S8, i cili sapo është lansuar dhe me iPhone 7 që është lansuar para disa muajsh, kemi diferencë të çmimeve të blerjes së smartphone-ve më të mirë, çmimi më i mirë momental është që të bleni iPhone 7, për shkak se është lancuar para disa muajve dhe janë më lirë.

Kamera – briliante në të dy smartphonet

Është iPhone 7+ që në këtë rast e fiton betejën për kamerën në smartphone-in më të mirë në botë, e cila brenda vetes mbart 2 kamera prej 12 megapikselë të cilët janë të vendosura në pjesën e prapme të pajisjes. Apple nuk ishte e para që e testoi kamerën e dyfishtë, por tek kjo e fundit po funksionon për mrekulli, ju po ashtu do të keni mundësi perfekte që të fotografoni portrete me kualitet që tregon se sa fantastike është kamera.
Në fakt Samsung po përdor një softuer shumë të mirë, i cili mundëson që kur ju të shtypni butonin e fotografimit Samsung S8 do të ju bëjë 3 foto përnjëherësh.

Përformanca – Nuk ka dyshime

Po shikoni se cili smartphone ka procesorin perfekt? Mirë secilin që do ta zgjidhni do bëni zgjedhje perfekte.

iPhone 7+ përdorë çipin A10 me 3 GB RAM, i cili i ka shkatërruar të gjithë Samsung-ët deri në S7, në bench testet të cilat janë testuar telefonat, për shkak se iPhone përdorë softuer shumë efikas, i cili mundëson që telefoni të përmbush të gjitha nevojat tuaja në mënyrën më të shpejtë.

Në anën tjetër Samsung Galaxy S8 përdor çipin e ri Exynos 8895, ose Qualcomm Snapdragon 835 në territore tjera, Samsung ka 4GB RAM memorie të cilët e kalojnë iPhone 7+ duke përdorur edhe versionin Android 7 Nougat.

Bateria

iPhone 7+ përdorë bateri prej 2900mAh i cili është 50% më i fuqishëm se në iPhone 7, kjo bateri është shumë e mjaftueshme për ta kaluar ditën pa pasur nevojë për karikim, por nëse përdorni lojëra shembull Pokemon Go atëherë mund të keni rënie të shpejtë të baterisë.
Duke krahasuar me Samsung S8+ i cili ka bateri 3500mAh dhe i cili ka ekran shumë më të madh, por edhe një rezolucion shumë të lartë, ne nuk kemi mundur të dalim në ndonjë përfundim por ne shpresojmë që ju nuk do të keni probleme me baterinë dhe shpresojmë që nuk do të keni nevojë ta mbushni më shumë se njëherë në ditë.
Galaxy S8 gjithashtu ka edhe fast dhe wireless mbushje, pjesë e cila Apple nuk e ka në asnjë prej smartphone-ve të saj.

Hapësira

Apple ende nuk posedon SD kartela në pajisjet smartphone, dhe ju mund të bëni zgjedhje vetëm prej 32gb, 128gb, 256gb, në anën tjetër Samsung bën shitje vetëm me 64gb por ju mund të vendosni SD card deri në 256gb.

Zgjedhni smartphonin e ëndrrave tuaja

Të bëhemi të sinqertë nëse jeni fans i Apple-it atëherë zgjidhni iPhone nëse jeni fans i Samsung atëherë zgjidhni Samsung, dy prej smartphone-ve janë tepër të shpejtë dhe të mirë, cilën do zgjidhje që ta bëni nuk do të jeni gabim. /ameble

A është Sony Xperia XZ Premium më i mirë se Samsung Galaxy S8

A është Sony Xperia XZ Premium më i mirë se Samsung Galaxy S8

Interneti këto ditë është i mbushur me lajme të shumta rreth smartphonit më të ri të samsung, pra për samsung galaxy S8. Nga shumë njerëz ai konsiderohet si smartphoni më i mirë në treg. Por disa sikur kanë harruar një telefon tjetër! Bëhet fjalë për sony xperia xz premium, telefon I prezantuar pak para galaxy S8.

Në fakt të dy këta smartphona janë shumë të mirë dhe kanë karakteristika shumë të ngjashme, të dy kanë procesor snapdragon 835, 4GB Ram dhe 64 GB Rom, si dhe mundësi zgjerimi të memories me SD deri në 256 GB. Të dy janë të çertifikuar me IP68 që janë rezistent ndaj pluhurit dhe ujit në thellësi prej 1.5 metër deri në 30 minuta.

Të dy smartphonët punojnë me android Nougat, S8 ka versionin 7.0 ndërsa xperia xz ultra 7.1.

Kamera

Por ka disa karakteristika që e bëjnë xperia xz ultra më të mirë se galaxy S8. Nëse i krahasojmë kamerat xperia xz ultra ka kamerë 19MP ndërsa S8 12MP ndërsa ajo frontale te xperia xz ultra është 13MP kurse te S8 8MP.

Ekrani

Ekrani i galaxy S8 është super amoled që cilësohet si ekrani më i mirë në qarkullim dhe ka rezolucion prej 1440 x 2960 piksels dhe 5.8 inq ndërsa xperia xz ultra ka ekran IPS LCD por rezolucioni është më I lartë se I galaxy S8, xperia xz premium ka rezolucion prej 3840 x 2160 dhe 5.46 inq.

Çmimi

Galaxy S8 do të dal në treg me 21 pril ndërsa xperia xz premium me 1 qershor ndërsa çmimi I galaxy S8 pritet të jetë 800 euro derisa I xperia xz ultra 750 euro.

Secili ka preferencat e veta dhe samsung ka më shumë adhurues por siq shihet nga këto karakteristika sony këtë rradhë ka mposhtur samsungun./ameble.com

Si të dallojmë një Samsung Galaxy S4 origjinal, nga ai falsë

Si të dallojmë një Samsung Galaxy S4 origjinal, nga ai falsë

Disa muaj më parë kemi prezantuar se si të dallojmë një Samsung Galaxy S3 origjinal nga ai falsë, ndërsa tani do të ju njoftojmë se si të dalloni një Samasung Galaxy S4 origjinal nga ai falsë i cili fatkeqësisht është shfaqur në tregun tonë.

Në këtë rast modeli me ngjyrë të bardhë është ai falsë!!

Samsung Galaxy S4 falsë është prodhuar në Kinë dhe si i tillë manipulohet nga shitësit e ndryshëm me ç’ rast blerësit mashtrohen dhe njëkohësisht dëmtohen për arsye se nuk kanë informata të mjaftueshme për pajisjen ose në fakt nuk e ka edhe idenë se ky model mund të jetë falsë.

Në vijim do të ju njoftojmë me disa detaje që do të ju ndihmojnë të bëni dallimin në mes të origjinalit dhe ai atij falsë.

Nga pikëpamja e jashtme duke iu referuar dizajnit, është shumë vështir të dallohet origjinali nga ai flasë e sidomos për ata të cilit për herë të parë e kanë në duar këtë pajisje. Këtë e kemi demonstruar në galerinë e më poshtme me ç’ rast janë prezantuar Samsung Galaxy S4 origjinal si dhe ai falsë.

Pra, nga pamja e jashtme Galaxy S4 origjinal nuk dallon pothuajse fare nga ai falsë që rezulton me mashtrimin e lehtë të blerësit. Konkludim, nëse keni dyshime gjatë blerjes, këshilla e parë mos u bazoni në pamjen e jashtme.

Dizajni – dallimet

Nga këndvështrimi i dizajnit, ekzistojnë vetëm dy parametra që ju mund të bazoheni për të bërë dallimin dhe ata janë blici i kamerës dhe madhësia e ekranit.

Blici apo flash-i i cili gjendet nën kamerë në pjesën e pasme të smartphone-it tek Galaxy S4 falsë është me ngjyrë më të verdhë të theksuar ndërsa tek Galaxy S4 shkon më shumë në të bardhë të theksuar.

Ekrani i Galaxy S4 origjinal duhet të jetë 5.0 inç ose 12.7 cm. Në shikim të parë është vështir të dallohet madhësia e ekranit nëse e keni në duar po supozojmë Galaxy S4 falsë. Ne e kemi bërë matjen e diagonales së ekranit dhe tek Galaxy S4 falsë madhësia është 11.8 cm, pra pothuajse për 1 cm dallon nga ai i origjinalit.

Dizajni i brendshëm – dallimet

Me dizajn të brendshëm i referohemi pamjes së pajisjes pas tërheqjes apo largimit të kapakut të smartphne-it. Këtu kemi të bëjmë me më shumë parametra që e dallojnë Galaxy S4 falsë nga ai origjinal dhe do t’i paraqesim ato që janë më të lehta për tu mbajtur në mend.


Pra, pas tërheqjes së kapakut përsëri vërehet më qartë ngjyra e blicit. Tek S4 falsë është më të verdhë të theksuar ndërsa tek S4 origjinal me të bardhë.

Pas tërheqjes së baterisë, po ashtu vërehen edhe disa dallime. Galaxy S4 falsë ka të integruar 3 pina ndërsa S4 origjinal 4 pina,  të cilit japin kontaktin bateri – smartphone.

Vendi ku vendoset bateria përveç llogos së Samsung-ut me disa detaje për modelin e pajisjes, tek Galaxy S4 falsë nuk ka asgjë tjetër të shkruar, ndërsa tek Galaxy S4 origjinal ka, siç është paraqitur në galerinë e më siperme. Edhe një dallim tjetër qëndron tek kapaku i pajisjes, tek Galaxy S4 falsë nuk ka asnjë mbishkrim, ndërsa tek ai Galaxy S4 origjinal ka një kod ose një kombinim të numrave dhe shkronjave.

Softueri – dallimet

Nëse e keni vështir për të mbajtur mend disa prej dallimeve të paraqitura deri më tani, për të dalluar modelin false mund të bazoheni edhe në softuerin. Të dy modele kanë të instaluar platformën Android Jelly Bean 4.2.2.

Galaxy S4 ModeliAjo që ne e kemi vërejtur është qysh në fillim të ndezjes së smartphone-it, llogoja e Samsung së bashku me modelin Galaxy S4 GT-I9505 tek modeli origjinal mbetet statike për 5-7 sekonda, ndërsa tek ai falsë mbetet për 1-2 sekonda.

Një dallim esencial qëndron tek notifikimet, ku qartazi vërehet mungesa e funksioneve kryesore me të cilat veçohet Galaxy S4, sikurse Air gesture, Smart scroll, Smart stay. Pra, modeli falsë nuk i ka të integruar funksione të lartë përmendura.

Një dallim tjetër qëndron edhe tek emërtimi i menyve kryesore të cilat tek modeli origjinal emërtohen si: Connections, My device, Account dhe More, ndërsa tek ai falsë emërtohen si: Networks, Device, Personal dhe System.

Po ashtu kemi testuar edhe funksionin NFC, i cili nuk funksionon tek modeli Galaxy S4 falsë.

Pra, këto janë disa dallime kryesore që ne jemi fokusuar për të cilat mendojmë se mund të mbahen më lehtë në mend për të dalluar modelin Samsung Galaxy S4 falsë nga modeli origjinal. |ameble|

Top 5 Smartphone-t Android më të mirë të vitit 2014

Top 5 Smartphone-t Android më të mirë të vitit 2014

Tani që jemi në fund të vitit është koha për tu kthyer mbrapa dhe për të parë se çfarë kemi pasur ketë vit nga teknologjia mobile. Smartphone-t Android kanë bërë një rrugë të gjatë, gjatë këtij viti. Për të gjitha modelet e smartphone-ve që kemi parë, është koha t’i prezantojmë Top 5 smartphone-t Android më të mirë, që aktualisht janë në dispozicion.

 1. Samsung Galaxy Note 4,
 2. LG G3,
 3. Motorola Nexus 6,
 4. Sony Experia Z3,
 5. Oppo Find 7.

Këta janë më të mirët. Shumica e smartphone-ve Android që janë lansuar këtë vit janë të mëdhenj (në formën e phablet-it), por ne kemi zgjedhur Top 5-shën, duke krahasuar të gjitha karakteristikat nga procesori e deri të madhësia e ekranit. Kjo radhitje është bërë në mënyrë të veçantë dhe të kujdesshme, çdo smartphone këtu është fitues dhe posedon vendin e parë, mirëpo janë të vogla dallimet në mes tyre.

Sidoqoftë, kjo çfarë kemi paraqitur në videon e më sipërme sadopak do të jetë një ndihmë nëse keni ndërmend të bëni dhuratë për festat e fundvitit. /ameble

Nokia reklamë kundër Apple

Nokia reklamë kundër Apple

Samsung është e njohur për reklamat e tyre kundrejt produkteve të kompanisë Apple mirëpo kësaj radhe edhe Nokia ka vendosur të luaj të njëjtin rol me Apple-in. Sipas një reklame të saj të fundit më Nokia Lumia 925 ajo ka shfaqur dallimet në mes fotografisë së tyre.

Në ketë reklamë Nokia ka shfaqur atë se Lumia 925 është më e mirë në fotografim se sa iPhone 5, madje vazhdon duke thënë se fotot më të mira janë ato të Nokia Lumia se sa të çdo smartphone tjetër.

[youtube id=”PqfEE_X5cpQ” width=”600″ height=”350″]

Mbetet të shpresojmë nëse kjo reklamë e re do ta ndihmojë Nokia-n të shesë më shumë smartphone. |ameble|

Krahasim: Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3

Krahasim: Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3

Samsung Galaxy S4 tani edhe tek ne gjendet kudo nëpër shitore, ky smartphone si duket është në rrugën e duhur për t’u bërë një nga top smartphone-t më të shitur ndonjëherë. Por a është vërtetë me i mirë se modeli paraprak Galaxy S3?

Pas shpaketimit dhe vlerësimit të tij, ne menjëherë kemi krahasuar me modelin e më herëshem Samsung Galaxy S3, për të parë nëse ja vlen të shpenzojmë të holla për të apo jo.

S4vsS3 krahasimi (3)

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Dizajni

 • Galaxy S4 – prapa plastikë, kapakun e baterisë tërheqës, ndërsa ekrani i mbrojtur me Gorilla Glass 3,
 • Galaxy S3 – prapa plastikë, kapakun e baterisë tërheqës, ndërsa ekrani i mbrojtur meGorilla Glass 2,

Ngjashëm pra si paraardhësi i tij, edhe Galaxy S4 përmban një trup prej plastike, dhe jo si disa rivalë të tij që janë nga qeramika apo alumini. Nuk të jap atë ndjenjën e një smartphone-i me përmirësim masiv, plastika e pasme me shkëlqim tek të dy smartphone-t nuk është e kualitetit super të lartë, në dorë nuk ta japin atë përshtypjen e një super smartphone-i siç e kanë pajisjet iPhone apo HTC One.

Megjithatë, disa përmirësime në harduer kanë bërë që ky smartphone të ketë një ekran më të madh. Është më gjatësi të njëjtë si Galaxy S3, pak më i gjerë dhe pothuajse vetëm 1mm më i hollë.

Një e mirë dhe shumë e rëndësishme tek këta smartphone është që bateria mund të hiqet nga trupi i pajises. Galaxy S4 përveç që ka të gjithë sensoret sikurse Galaxy S3, i ka edhe disa ekstra siç janë: Infrared sensor, thermometer si dhe hygrometer ( sensor i lagështisë).

Samsung Galaxy S4 fillimisht është shitur me ngjyrë të zezë dhe të bardhë, mirëpo kompania ka paralajmëruar se gjatë verës do ti nxjerr edhe ngjyra tjera si të kaltër, vjollcë, të kuqe, kafe dhe rozë.

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Hapësira për ruajtjen e të dhënave

 • Galaxy S4 – 16/32/64GB, me microSD
 • Galaxy S3 – 16/32/64GB, me microSD

S4vsS3 krahasimi (6)

Një tjetër të mirë qe këta dy smartphone posedojnë është përfshirja e vazhdueshme e slotes microSD. Kjo ju mundëson më lehtësi të zgjeroni hapësirën për të dhëna. Ajo gjendet nën kapakun e baterisë, afër slotes për kartelën SIM.

Duke pasur një slot atëherë kapaciteti maksimal për zgjërim është 64GB për të dy smartphone-t, tek ne shiten versione që posedojnë hapësirën për ruajtje të integruar 16GB. Hapësira e integruar për këto modele nuk është aqë e rëndësishme përderisa posedojnë sloten microSD. Hapësira e integruar tek S4 me kapacitet 16 GB, në dispozicion për shfrytëzim e ka vetëm 9.5 GB e cila është me ulët krahasuar me S3 që e ka 11.2 GB.

Aktualisht, këto modele nuk lejojnë instalimin e aplikacioneve direkt në kartën microSD, por kompania Samsung e ka konfirmuar se do të vijë edhe ai opsion në përditësimin e ardhshëm.

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Procesori

 • Galaxy S4 – Snapdragon 600 4/8-bërthamor 1.9GHz, 2GB RAM
 • Galaxy S3 – Exynos 4212 4-bërthamor 1.4GHz, 1GB RAM

Para se të lansohet Galaxy S4, është përfolur shumë se do të ketë një version me procesor 8-bërthamor mirëpo ja që kompania ketë e ka bërë në dy versione që janë me 4 dhe 8 bërthama. Modeli që posedojmë ne është 8-bërthamor dhe ka çipin Snapdragon 600, i cili përdor arkitekturën Krait, dhe është 1.9GHz. Më rëndësi është se nëse blini Galaxy S4 me versionin 4-bërthamor nuk duket se është shumë më e fuqishëm se versioni 4-bërthamor Exynos 4212 më 1.4GHz tek Galaxy S3.

Galaxy S4, me 2GB RAM memorie dyfish më tepër se paraardhësi i tij i cili posedon 1GB. Dallimi nuk vërehet në gjëra të përditshme përderisa nuk i fusni në ndonjë provë të vërtetë.

Samsung Galaxy S4 vs Galaxy S3 – Ekrani

 • Galaxy S4 – 1080p 5 inç, Super AMOLED
 • Galaxy S3 – 720p 4.8 inç, Super AMOLED

 S4vsS3 krahasimi (2)

Ekrani tek Galaxy S4 në dukje të parë vërehen vetëm disa përmirësime të thjeshta ne krahasim më S3-shin, mirëpo siç e kemi shfaqur edhe në foton me lartë është një përmirësim i madh si nga dizajni i jashtëm gjithashtu edhe nga brenda. Galaxy S4 është shtypur me 0.2 inç shtesë të ekranit pa bërë trupin e pajisjes më të gjerë, mirëpo duke e eliminuar një pjesë të poshtme.

Galaxy S3 pavarësisht që është me definicion të lartë 720p dukshëm mund të vërehet ekrani nga ai i modelit S4. Ky model ka ekranin Super AMOLED PenTile, i cili ka një strukturë të pabarabartë të pikselëve që redukton në imazhe të mprehta dhe në veçanti vërehet tek teksti.

Të dy modelet posedojnë Super AMOLED me teknologjinë mbrojtëse Gorilla Glass, ne modelin S3 është përdorur Gorilla Glass 2 kurse në ketë fundit Gorilla Glass 3. Në të dy pajisjet gjithashtu mund të operohet nën dritën e diellit.

Platforma dhe Softueri

Galaxy S4 vjen me versionin e gatshëm Android 4.2.2 Jelly Bean me ndërfaqen TouchWiz për përdorues të Samsung-ut. Kurse modeli i mëhershem Galaxy S3 në fillim është lansuar me versionin e Android-it 4.0 Ice Cream Sandwich, edhe pse një përditësim është lëshuar Android 4.1.2 tanimë i vjetër. Ndryshimi i tyre këtu është se Galaxy S3 posedon një version pak me ndryshe të TouchWiz-it dhe nuk funksion ndonjë nga karakteristikat e softuerit të ri që tani shfaqen në modelet e reja.

Edhe pse dy ndërfaqet e përdoruesit (UI) teknikisht janë TouchWiz, ndërfaqja në S4 është dukshëm me e  ndryshëm, me atë që është në S3. Menyja e Settings-ave në S4 është e ndarë duke përdorur lart, si Connections, My Device, Accounts dhe More, ndërsa tek S3-shi ato janë në kolonat vertikale.

Pastaj tek S4 janë disa shërbime të reja të softueri që nuk janë tek S3. Kryesore ndër këto janë Eye Scroll, Air Gesture dhe S Translator. Eye Scroll i bë me dije S4 kur përdoruesi i tij ka mbaruar leximin e tekstit të shfaqur në ekran duke lëvizur kështu në pjesën tjetër pa pasur nevojë të shkohet manualisht Next, ndërsa Air Gesture është projektuar për të ju mundësuar kontrollin e pajisjes pa prekur ekranin fare (shih ilustrimin në videon më poshtë). S Translator bën pikërisht atë që i thua, përkthimin e fjalive në gjuhë të ndryshme.

Kamera

 • Galaxy S4 – 13 Megapikselë, ajo frontale 2 megapikselë
 • Galaxy S3 – 8 Megapikselë, ajo frontale 1.9 megapikselë

Samsung ka punuar shumë në përmirësimin e teknologjisë së kamerës në modelin e fundit Galaxy S4, duke i futur 13 megapikselë në atë të pasmen kurse atë frontale 2 megapikselë në modelin e më hershem ishte 8 megapikselë dhe 1.9 megapikselë. Megjithatë, në testimin tonë tek të dy modelet kemi parë se performanca e S4, ishte vetëm pak më e mirë se sa tek S3, kjo mund të vërehet vetëm kur barten fotografitë tek kompjuteri, mirëpo jo nepër pajisjeve.

Të dy modelet janë shumë të mira në marrjen e fotove, janë të freskëta, të gjalla dhe shfaqin një shkëlqim sa i përket opsioneve, Galaxy S4 posedon më shumë opsione se sa modeli Galaxy S3 si psh. Eraser, Animated Photo dhe Sound & Shot mode.

Me opsionin Eraser që është shumë i dobishëm ju mund të hiqni objekte që aksidentalisht i ka kapur kamera në lëvizje. Animated Foto është një tipar i njëjtë si Cinemagraph që është gjithashtu në telefonat Nokia Lumia, që ia jap përdoruesit mundësinë e krijimit të imazheve GIF (në lëvizje) duke përdorur S4. Sound & Shot është gjithashtu një tipar tjetër i ri që nuk eksiton në Modelin Galaxy S3.

Kemi bërë disa test fotografi të tyre duke paraqitur kështu dallimin në mes kamerës

Bateria

 • Galaxy S4 – 2600 mAh
 • Galaxy S3 – 2100 mAh

Jeta e baterisë tek Galaxy S3 ka qenë një problem i vogël me fuqinë 2100 mAh e cila vështirë  e mbante smartphone-in gjallë për një ditë të plotë sipas përdorimit normal. Kompania në modelin e ri S4 është përpjekur të përmirësoj ketë çështje duke e fuqizuar atë me 2600 mAh e cila në krahasim me S3 qëndron një ditë të plotë pa pasur nevojë të mbushet.

Të dy modelet e kanë baterinë që është tërheqëse (e lëvizshme), diçka që kompania e ka bërë gjithnjë tek smartphone-t e saj Android, kështu që është një opsion për të ndërruar/shtuar një bateri nëse ju paraqitet nevoja.

Përfundim

Samsung Galaxy S4 pra është vërtet një smartphone më karakteristika më të mira se Galaxy S3, duke u shfaqur kështu me kamerë, ekran, performancë dhe gjallërim të softuerit paksa më të mirë. Kurse Galaxy S3 edhe pse ka kaluar një vit pas lansimit të tij ende llogaritet si një smartphone më të mira.

Sipas krejt kësaj më sipër, arsyet nuk janë të mëdha për blerjen e S4 nëse veç posedoni modelin S3, kurse tek ata që dëshirojnë të kenë njërin prej tyre u sugjerojmë ta marrin modelin e ri Galaxy S4 sepse çmimi i tyre tek ne dallon pak, dhe pse mos ta keni një smartphone me specifika më të larta. |ameble|

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Krahasim: Kualiteti i fotografisë në iPhone

Në këtë artikull është bërë krahasimi i fotografive të nxjerra nga aparatet e të gjithë versioneve të iPhone-it prej kur versioni i parë i tij u publikua në vitin 2007.

Krahasimet janë bërë në mes (Gjenerates së parë të iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, dhe iPhone 5).

Këtu mund të vëreni dallimet në secilin nga tre rastet që kemi prezantuar në të cilën shfaqen imazhet origjinale të secilit dhe imazhet e detajuara përmes(zoom).

Cili iPhone sipas jush ka kualitetin më të mirë të fotografisë ?

ameble1

ameble2

ameble3

 

|ameble|

Galaxy S3 vs Lumia 920 (Microsoft sulmon Samsung)

Galaxy S3 vs Lumia 920 (Microsoft sulmon Samsung)

Microsoft ka publikuar një video të re promovuese për smartphone-in Nokia Lumia 920 në konfrontim me kamerën e modelit të kaluar Samsung Galaxy S3. Brenda kësaj video të Microsoft-it, personazhi Ben vë bast me Brittany për 100$ që Nokia Lumia 920 e tij me Windows Phone mund të kap foto me të mira sesa Samsung Galaxy S3 i saj.

Edhe pse në mes Galaxy S3 vs Lumia 920 duket çart së smartphone-i Nokia fiton, Brittany ndrron smartphone-in e saj me Nokia Lumia 920.

Në kësi lloj krahasimi do të ishte interesant nëse Microsoft do të bëjë bastin me smartphone-in e ri Galaxy S4 i cili sapo është lansuar nga Samsung. “Nokia Lumia 920 posedon teknologjinë e kamerës PureView me stabilizim optik të fotove dhe lente Carl Zeiss që kap fotot dhe videot pa turbullime, edhe në qoftë se dora jote është në lëvizje ose jeni në kushtet më dritë të mangët.” |ameble|

[youtube id=”c6UMmqUwkFU” width=”600″ height=”350″]

Samsung Galaxy S4 vs iPhone 5

Samsung Galaxy S4 vs iPhone 5

Pasi që tani më është e njohur për të gjithë ekzistenca e një konkurrence të madhe në mes dy gjigantëve Samsung dhe Apple , ose Apple dhe Samsung, ku secili në mënyrën e vet është duke u munduar të përshkruaj produktin e vet si ideal për konsumatorin. Është fjala për smartphone-t e fundit të prodhuar, Samsung Galaxy S4 dhe iPhone 5.

Çfarë dallohen ato në mes vete dhe cili do të pozicionohet më mirë në treg, mvaret nga karakteristikat e tyre, shërbimet që mund të kryhen me to si dhe nga vet konsumatori se cilin brend e preferon më shumë.

Më poshtë kemi bërë një krahasim në specifika kryesore nga Samsung Galaxy S4 dhe iPhone 5.

Sistemi Operativ

Samsung Galaxy S4 ka të instaluar sistemin operativ Android 4.2.2 ndërsa iPhone 5, sistemin iOS 6.

Ekrani i pajisjes

Nga pikëpamja e madhësie së ekranit, ekrani i Samsung S4 është 5 inç dhe është dukshëm më i madh në krahasim me iPhone 5 i cili është 4 inç.

Teknologjia e ekranit dhe rezolucioni

Ekrani i Samsung Galaxy S4 është Super Amoled dhe ka rezolucion 1080 x 1920 pixela, ndërsa ekrani i iPhone 5 është IPS LCD me rezolucion 640 x 1136 pixela.

Pesha

Galaxy S4 peshon 130 g dhe është pak më i rënd se sa iPhone 5 i cili peshon 112 g.

Procesori

Procesori i Galaxy S4 është Exynos Pro 5, Octa-qore 1.6GHz ndërsa i iPhone 5 Apple A6, Dual core, 1.2 GHz. Pra, vërehet një dallim shumë i madh, dhe si duket S4 është në një avantazh.

Mundësia për SD-Kartë

Samsung Galaxy S4 përkrah mundësinë e rritjes së hapësirës së brendshme deri në 64 GB, ndërsa iPhone 5 nuk e ofron këtë mundësi. Pra, supozojmë se keni ble një S4 me 16 GB hapësirë të brendshme dhe pas një kohe keni nevojë për më shumë hapësire, thjesht nëpërmjet SD kartelës ju mund të rritni hapësirën e brendshme deri në 64 GB në pajisjen e njëjtë. Ndërsa me iPhone 5 një gjë e tillë nuk është e mundur. Pra, keni blerë një iPhone 5 me 16 GB hapësirë të brendshme dhe pas një kohe keni nevojë për më shumë hapësire, ju jeni i kufizuar se pse iPhone 5 nuk e ka mundësinë e SD kartelës dhe ju duhet të ndërroni pajisjen tuaj me një model tjetër që ka më shumë hapësirë të brendshme, ose të lironi në mënyrë manuale hapësirën e mbushur.

RAM Memoria

Galaxy S4 ka të integruar 2 GB RAM që është më e madhe në krahasim me iPhone 5 i cili ka 1 GB RAM.

Kamera

Samsung po ashtu ka investuar edhe në kamerën e pajisjes së re. Kamera e pasme e Galaxy S4 është 13 Megapixel ndërsa ajo frontale është 2 Megapixel që në krahasim me kamerën e iPhone 5 është dukshëm në avantazh kamera e të cilit është 8 Megapixel ndërsa ajo fronatle është 1.2 Megapixel.

Këto ishin vetëm disa krahasime në aspektin harduerik të pajisjeve Galaxy S4 dhe iPhone 5. Por prapëseprapë, konsumatori është ai i cili vendos se cila pajisje është më e mira për të, sepse nuk qëndron gjithçka tek specifikat, por janë edhe disa gjëra që nuk mund të përshkruhen me fjalë. |ameble|[divider top=”0″]

iPhone 5: 4G LTE kundrejt 3G – Testimi i Shpejtësisë

iPhone 5: 4G LTE kundrejt 3G – Testimi i Shpejtësisë

Të nderuar vizitor të Ameble, në këtë video mund të shihni një krahasim të shpejtësisë së internetit në Iphone 5.  Në krahasim është testuar dallimi në mes teknologjisë të rrjeteve telefonike 4G LTE dhe 3G. Nga ajo çfarë shohim, shumё çartë vërejmë se 4G LTE është teknologji shumё mё e avancuar se 3G duke dëshmuar dallueshmërinë nё shpejtësi nё shkallen 100% sikur nё Download/Shkarkim po ashtu edhe në Upload/Ngarkim.

[youtube id=”g90QWPG7goM” width=”600″ height=”350″]

|ameble|  [divider top=”0″]

Krahasim: IOS 5.1 kundrejt IOS 6

Krahasim: IOS 5.1 kundrejt IOS 6

Dallimet themelore në mes  IOS 5.1 dhe IOS 6

Më poshtë në një përmbledhje të shkurtër kemi listuar dallimet thelbësore në mes versionit IOS 5.1 dhe IOS 6 të Apple “ IOS (Iphone Operating System)” sistemit operativ.

 • iOS 6 prezanton një koncept të ri të Passbook i cili mund të përdoret për të ruajtur informatat rreth e-tiketave në smartphonin tuaj, gjë të cilën IOS 5 nuk e dispononte.
 • iOS 6 ju mundëson që të përdorni aplikacionin Facetime përmes 3G ku më pare në IOS 5.1 ishte e mundur vetëm përmes rrjetit WiFi.
 • iOS 6 ka një version më të bukur dhe të përmirësuar të ueb shfletuesit Safari.
 • iOS 6 ka një opsion të ri i quajtur “VIP mailbox” që mundëson siguri më të lartë për posten elektronike private.
 • iOS 6 mundëson që Siri të përdoret në veturë në përputhje me konceptin “Eyes Free” përmes butonave në pjesën e timonit, gjë të cilën IOS 5.1 nuk e ka disponuar.
 • iOS 6 mundëson Siri-n në Ipad-in e ri.
 • iOS 6 ka një integrim më të mirë të rrjeteve sociale Facebook dhe Twitter në krahasim me IOS 5.1
 • iOS 6 sjell një version të ri të aplikacionit “Apple Maps(Hartave)” duke e bërë atë më atraktiv se më parë.

|ameble| [divider top=”0″]

 

 

iPhone 5 vs Samsung Galaxy SIII

iPhone 5 vs Samsung Galaxy SIII

Para 2 ditëve, Apple ka shpalosur smartphone të tyre të radhës, iPhone 5. Por, entuziastët kanë pritur më shumë. Edhe pse është më i shpejt se para-ardhësi i tij, a do të jetë kjo e mjaftueshme që ta luftojë konkurencën e ashpër, armatën e Android-it me në krye Samsung Galaxy SIII. Më poshtë një krahasim i specifikave harduerike.

  iPhone 5 Samsung Galaxy SIII
Sistemi Operativ iOS 6  Android 4.0.4
Dimenzionet 123.8 x 58.6 x 7.6mm 136.6 x 70.6 x 8.6 mm
Pesha  112 g  133 g
Madhësia e ekranit  4” 4.8”
Rezolucioni  640 x 1136  pixela  720 x 1280  pixela
Teknologjia e ekranit  IPS LCD Super AMOLED
Madhësia e baterisë Nuk dihet momentalisht 2100 mAh
Koha në Stand-by 225 orë 830 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 8 orë  11.6 orë
Lloji i Procesorit Apple A6  Exynos 4412
Specifikat e Procesorit Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9
Kartela Grafike PowerVR SGX 543MP3 ARM Mali-400/MP4
RAM 1GB 1024 MB RAM / DDR2
Memoria interne 16/32/64 GB 16/32 GB
Mundësia për SD-Kartë Jo Po – Deri në 64GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel  8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.4 F2.6
Flash LED  LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps)  Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 1.2 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5, Flash
Teknologjia e komunikimit LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B  HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning  GPS, Glonass
Navigacioni Navigimi Turn-by-Turn Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë, Pikat e interesit (POI)
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi  802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Jo Përmes microUSB MHL adapterit

 

Sipas specifikave harduerike (dhe përderisa nuk kemi testuar ende një iPhone 5 mund të bazohemi vetëm në specifika harduerike), shihet se një smartphone që ka dalur në treg para 5 muajve është në garë të drejtpërdrejt me iPhone 5 i cili pritet të del në treg me 21 Shtator 2012. Çmimi është poashtu njëri prej faktorëve kryesor gjatë blerjes së një telefoni. Për momentin iPhone 5 Unlocked mund të para-porositet nga data 14 Shtator 2012 (sot) për 649.00$ (modeli 16 GB), 749.00$ (modeli 32 GB) dhe 849.00$ (modeli 64 GB). Në anën tjetër, një Samsung Galaxy SIII (16 GB, me mundësi për SD-Kartë për 64 GB më shumë) mund të porositet për 599.90$ nga Amazon.com.

Pa marrë parasysh, zgjedhja e smartphone është çështje e shijes, disa pëlqejnë iPhone kurse të tjerët Android. A do të mund të perballojë konkurencën e ashpër? Vetëm koha do të mund të tregojë. E në ndërkohë, cilin smartphone do të kishit zgjedhur ju?  |ameble| [divider top=”0″]