Category Archives

61 Articles
Sony vjen me fotoaparatin e fuqishëm Alpha A9

Sony vjen me fotoaparatin e fuqishëm Alpha A9

Kompania Sony serish planifikon që të fillojë ofensivën në tregun e fotoaparateve, kësaj radhe me modelin Alpha A9, i cili paraqet njërin nga fotoaparatet më të shtrenjta të kompanisë.

Sony A9 ka full-frame sensor CMOS prej 24.2 MP. Alpha A9 mund të krijojë deri në 241 RAW, fotografinë full-frame @20 fps, duke iu falënderuar asaj se A9 sjell 20x shpejtësi më të madhe të procesimit në krahasim me modelet e mëhershme. Aty është edhe autofokus 693 point me fazë të detektimit.

Në brendësi të pajisjes është vendosur procesori i përditësuar BIONZ. Fotoaparati ka edhe QVGA OLED viewfinder me 3686K pika. Sony premton bateri, e cila zgjat 2,2 herë më shumë në krahasim me gjeneratën e mëhershme të modelit A7. Alpha A9 mbështet edhe xhirimet 4K.

Çmimi i fotoaparatit Sony A9 në Evropë është 5300 euro, ndërsa në shitje do të gjendet gjatë muajit qershor./ameble

“Lekura elektronike” shikon shëndetin tuaj.

“Lekura elektronike” shikon shëndetin tuaj.

Kërkuesit në Japoni kanë zbuluar “Lëkurën Elektronike” që mund të vendoset në trupin e njeriut. Është 10 herë më e hollë se qeliza e lëkurës dhe më e ndritshme se një pupël.

Ajo do të ketë shumë përdorime si shikimi i gjendjes tuaj shëndetësore, Ajo mund të vendoset si një Tattoo elektronike ose në të ardhmen si një Televizor në trupin tuaj.

Profesori Takao Someya i Universitetit të Japonisë shpjegoi për BBC Click se si funksionon kjo paisje.

Xiaomi lanson MI VR Play 2

Xiaomi lanson MI VR Play 2

Sot Xiaomi ka zbuluar pajisjen e tyre të re VR. Thirret MI VR Play 2 dhe është pasardhësi i Mi VR Play, që është lansuar një vit më parë.

Gjenerata e dytë ka një çmim shumë të volitshëm, njejtë sikurse modeli paraprak. Në Kinë, mund ta bleni Mi VR Play 2 për vetem 14 dollarë.

Pajisja do të jetë e gatshme për treg më 19 prill. Në krahasim me modelin paraprak, modeli i ri është i ndërtuar nga një material tekstili, që e bën vendosjen në fytyrë më të rehatshme.

Produkti i ri VR nga Xiaomi është poashtu shumë më i lehtë dhe vjen me disa vrima ‘të padukshme’, për qarkullim më të mirë të ajrit rreth fytyrës suaj, gjatë përdorimit.

Xiaomi ka deklaruar se e ka përshtatur edhe më mirë këtë model për futjen e telefonit.

PlayStation VR nga Sony do të kushtojnë 399 $, lansohen në Tetor

PlayStation VR nga Sony do të kushtojnë 399 $, lansohen në Tetor

Kompania Sony ka njoftuar se kufjet e tyre të reja PlayStation VR do të dalin në treg nga muaji Tetor dhe do të shiten për 399 $ në SHBA.

PlayStation VR

Sony ka shtuar se kjo pajisje po vjen pak më vonë se siç ishte planifikuar më herët. Ata gjithashtu kanë prezantuar versionin përfundimtar të PlayStation VR e cila mund të shihet në foton më poshtë.

PlayStation VR (1)

Kompania gjithashtu ka njoftuar se momentalisht posedojnë më shumë se 230 zhvillues aktiv që po zhvillojnë përmbajtje apo lojëra për kufjet e tyre të reja VR dhe kanë cekur se nuk do të jenë më shumë se 50 lojëra në dispozicion në momentin kur pajisja do të lansohet. Pë më shumë detaje në lidhje më këto kufje mund të gjeni në blogun e tyre këtu. /ameble

Lansohet gjenerata e re e dronit DJI Phantom 4 për 1290€

Lansohet gjenerata e re e dronit DJI Phantom 4 për 1290€

Gjatë një ngjarje për media në Manhatan, DJI ka prezantuar gjeneratën e tyre të ardhshme të Dronit smart në formën si DJI Phantom 4, që tani vjen e pajisur me opsione të reja dhe të avancuara të komandimit.

DJI Phantom 4 (1)

DJI Phantom 4 i ri është i aftë për të fluturuar në mënyrë autonome duke hequr pilotimin e njeriut, thonë DJI. Edhe ky Dron vjen i pajisur me lidhjet për smartphone dhe tablet duke ju mundësuar për të parë objekte nga kamera e Dronit në pajisjet tuaja.

DJI Phantom 4 (2)

Kompania DJI thonë se Phantom 4 shmang pengesat, aftësitë  e autopilotit dhe auto-ndjekësit funksionojnë në harmoni të mirë. Kompania tani ka filluar ta pranojë porositë e para për një kohë të kufizuar dhe vetëm për 1399$ (ose 1290€). Porosia fillon të dërgohet nga data 15 Mars, pas së cilës çmimi për blerje pritet të rritet.

DJI Phantom 4 (3)

Karakteristikat tjera që përfshinë ky model i Dronit janë:
– Automatikisht Shmang pengesat,
– Automatikisht kontrollon lëvizjet e objekteve duke përdorur Track aktive,
– Tap Fly ju mundëson të fluturoj me një trokitje të lehtë të gishtit,
– Smart Return Home i mundëson pajisjet t’i shmanget pengesave si dhe të kthehet në vend,
– Maksimum 28 minuta kohë fluturimi, kontrolli maksimal 5 km,
– Shpejtësia maksimale 72 km/h etj.

Për më shumë informacione rreth modelit të ri të dronit DJI Phantom 4 mund t’i gjeni tek ueb-faqja e tyre zyrtare DJI. /ameble

Coca-Cola kthen paketimin e pijeve nga kartoni në kufje virtuale (video)

Coca-Cola kthen paketimin e pijeve nga kartoni në kufje virtuale (video)

Me sasinë e pijeve Coca-Cola që konsumohet për çdo vit, i bie që i gjithë paketimi dhe kartonët e tyre gjithashtu hidhen në bërllok. Përderisa riciklimi është një mundësi e mirë, pse mos të ri-përdoren?

Si duket Coca-Cola ka menduar për ketë dhe idea e tyre është që t’i kthej paketimet në kufje virtuale (Cardboard virtual reality) për Google-in.

Siç po e shihni në videon e mësipërme, kompania ka demonstruar se si paketimi i saj i Coca-Cola-së potencialisht mund të ripërdoret dhe kthehet në kufje VR. Duke pasur parasysh se kompania Google, shumë çartë i ka vënë udhëzimet e kësaj mundësie në ueb-faqen e tyre, përveç Coca-Cola-së ka edhe kompani të tjera që kanë ndjekur të njëjtin ide.

Për momentin kjo çka është paraqitur në video është vetëm një koncept dhe se Coca-Cola ende në të vërtetë nuk ka filluar me këto pako karton, por që pritet të filloj në të ardhmen. /ameble

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Përveç lansimit të Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge, kompania në Kongresin Botëror për pajisje Mobile gjithashtu ka lansuar kamerën e re Samsung Gear 360.

Samsung Gear 360 është dizajnuar për të incizuar video në 360 shkallë dhe është e përshtatshme me smartphone-t të ri Galaxy S7 dhe gjithashtu Samsung Gear VR.

Për me shumë detaje rreth kësaj pajisje mund t’i gjeni në ueb-faqen e tyre. Ende nuk janë dhënë detaje për çmimin apo disponueshmerinë e kësaj kamere. /ameble

Facebook punëson inxhinier të Microsoft-it për ndihmë në pajisje virtuale

Facebook punëson inxhinier të Microsoft-it për ndihmë në pajisje virtuale

Oculus RiftInteresi i Facebook-ut në realitetin virtual (Virtual Reality-VR) nuk është më një sekret, sidomos nga viti i kaluar kur kompania kishte njoftuar zyrtarisht se ka blerë Oculus VR. Tani si duket kompania ka filluar të lëviz pak nga ky projekt. Sipas një raporti nga RE/code, rrjeti social kohët e fundit ka punësuar inxhinierë të Microsoft-it, për t’iu ndihmuar në ketë projekt.

Oculus Rift pritet të lansohet vitin e ardhshëm, bashkë me modele tjera nga kompanitë konkurruese.

Përderisa Facebook duket të jetë mjaft optimist për pajisjet VR, kompanitë tjera si HTC po presin rreth këtyre pajisjeve. HTC kohët e fundit ka deklaruar se besojnë se VR ndoshta do të marrë kohë nga 3 deri në 5 vite, të futet fuqishëm në treg. /ameble

Athena, një pajisje që mbron femrat nga sulmet apo ngacmimet seksuale

Athena, një pajisje që mbron femrat nga sulmet apo ngacmimet seksuale

Kur është fjala për pajisje që ndihmojnë femrat në shmangien e sulmeve apo ngacmimeve seksuale, ekzistojnë aksesorë si sprej e gjë sende tjera. Gjithashtu sulmet mund të parandalohen edhe më bilbila apo alarme që kanë për qëllim të tërheqin vëmendjen e tjerëve, me shpresë që pak a shumë të trembët sulmuesi.

Athena është një pajisje e re e krijuar nga Roar, e cila vendoset në veshje të femrave, ku për qëllim ka ti ndihmoj ato që t’ju shmangen sulmeve seksuale.

Rëndësia e kësaj pajisje të vogël është së mund të ngjitet në veshje si një gjerdan, aty ku personi që e mbanë mund të ketë qasje të lehtë. Kjo për arsye se, nga pajisja mund të dërgohet një alarm normal apo i heshtur tek dikush i afërm, pa e kuptuar sulmuesi. E ngjashme mund të përdoret edhe në rastet e dhunës në familje.

Sipas bashkë-themelueses së kompanisë Yasmine Mustafa, për krijimin e një pajisje të tillë ajo është frymëzuar kur kishte dëgjuar së si një fqinj e saj kishte dal jashtë për të lexuar dhe më pastaj ishte rrahur dhe sulmuar seksualisht. Kur kam lexuar historinë e saj të nesërmen, më ka lindur ideja, ka thënë ajo për Mashable.

Nga kjo pajisje e vogël, pas shtypjes së butonit që posedon, dërgohet një tekst mesazh së bashku me vendndodhjen tek njerëzit e paracaktuar, që tregon se ku jeni, ose mund të informoj edhe autoritetet policore.

Pajisja aktualisht është në Indiegogo ku ka tejkaluar qëllimet e tyre të financimit që është 40.000$. /ameble

Kangaroo PC, kompjuteri portable Windows 10

Kangaroo PC, kompjuteri portable Windows 10

Edhe pse një PC-on-a-stick mund të duket i favorshëm, zakonisht ky lloj kompjuteri është shumë i limituar: ka vetëm një portë, dhe duhet ta lidhësh me një burim të rrymës elektrike. InFocus, kompania e projektorëve, mendon që ka gjetur një ide më të mirë. Kangaroo PC është një kompjuter me bateri që punon me sistemin operativ Windows 10 dhe ka përmasat e një smartphone: mund ta mbani në xhep, mund ta lidhni me pajisje të tjera periferike dhe mund të punojë deri në katër orë pa e karikuar. Kangaroo PC mund të lidhet edhe me një iPad nëse dëshironi. Për sa i përket portave, pajisja ka një portë HDMI dhe dy porta USB, dhe duket se në të ardhmen opsionet mund të shtohen.

infocus-kangarooMegjithatë, ky sistem nuk është shumë i fuqishëm, për shkak se ka një procesor Atom x5, 2GB RAM dhe 32 GB memorie të brendshme që mund të zgjerohet me memorie të jashtme. Kjo pajisje është në tregun e ShBA-së për vetëm 99 dollarë, duke e bërë mjaft konkuruese me rivalët e saj. /ameble

Ora e mençur Samsung Gear S2 lansohet  me 12 Nëntor në Mbretërinë e Bashkuar

Ora e mençur Samsung Gear S2 lansohet me 12 Nëntor në Mbretërinë e Bashkuar

Samsung Gear S2Sot është raportuar se ora e mençur Samsung  Gear S2, do të jetë në dispozicion që nga 12 Nëntori në Mbretërinë e Bashkuar, me ç’ rast modeli Samsung Gear S2 do të ketë çmimin rreth 249£ ndërsa modeli Samsung S2 Gear Classic do të ketë çmimin rreth 299£.

Samsung po ashtu njoftoi se para-porosit në Internet për modelin Samsung Gear S2  do të fillojnë nga data 29 Tetor.

Për të promovuar nisjen e orës së mençur Samsung Gear S2 në Mbretërinë e Bashkuar, kompania Samsung është duke planifikuar të prezanton një “vitrinë me Samsung Gear S2” në qendrën tregtare të Londrës Westfield White City, me ç’ rast të gjithë ata që janë të interesuar për këtë pajisje do të kenë mundësinë për të testuar versionin demo të orës Samsung Gear S2.

Një rikujtim për modelin Samsung Gear S2. Samsung Gear S2 është prezantuar në muajin gusht të këtij viti. Vjen me madhësinë e ekranit 1.2 inç me teknologjinë Super AMOLED i mbrojtur nga gërvishtjet me mbrojtësin nga Corning Gorilla Glass 3. Po ashtu, vjen me procesorin 2-bërthamor 1GHz nga Exynos 3250, 4GB hapësirë të brendshme si, 512MB RAM memorie si dhe vjen me sistemin operativ Tizen. /ameble

Bie çmimi i Moto 360 në 165$

Bie çmimi i Moto 360 në 165$

Moto 360-8-AmebleTë gjithë ata që janë të interesuar si dhe kuptohet kanë mundësi t’i qasen Google Store-it në SHBA, pajisja smartwatch Moto 360 është në dispozicion për të blerë me çmim prej 165$.

Motorola Moto 360 vjen me ekran 1.56 inç me rezolucion prej 320 x 290 pikselëve i mbuluar me Corning Gorilla Glass 2.

Motorola Moto 360 ka të integruar procesorin TI OMAP 3, 512MB RAM memorie, 4GB hapësirë të brendshme dhe vjen me sistemin Android Wear OS.

Moto 360 mund të lidhet me smartphone-in ose tabletin me anë të Bluetooth 4.0 LE.

Motorola Moto 360 po ashtu ka të integruar edhe disa funksione me zë, që mundësojnë kryerjen e një numëri të madh të funksioneve të pajisjes duke e kontrolluar atë me komandën me zë “OK Google”. /ameble.com