Category Archives

149 Articles
Përditësoni iPhonin tuaj në iOS 10.3.1 për të shmangur sulmeve nëpërmjet WiFi

Përditësoni iPhonin tuaj në iOS 10.3.1 për të shmangur sulmeve nëpërmjet WiFi

Në më pak se një javë Apple ka publikuar iOS 10.3 me më shumë se 100 vrima të mbyllura dhe me siguri më të lartë, Kompania Apple e ka publikuar me urgjencë iOs 10.3.1 që ti mënjanojë problemet që kishte në updaten e kaluar, njëra prej tyre e cila cilësohet si shumë e rrezikshme me të cilën hakerët do të mund të ekzekutojë kod përmes Wi-Fi chipit.

Dobësia, e identifikuar si CVE-2017-6975, ishte zbuluar nga Gal Beniamini, pjesë e stafit të Google Project Yero, i cili theksoi në Twitter që më shumë informacion do të jepet gjatë ditës së nesërme. Kliko per blogun e Project Zero

Apple nuk ka mundësuar më shumë detaje teknike mbi dobësinë, por i ka preferuar përdoruesve të iPhone,iPad dhe iPod Touch të përditësojnë pajisjet e tyre sa më shpejtë. Në sqarimin e sigurisë për iOS 10.3.1, Apple përshkruan këtë çështje si dobësi tek stack buffer overflow, i cili ndodh kur stack tejkalon memorien e rezervuar, duke i lejuar hakerëve të ekzekutojnë kod përmes Wi-Fi.

Kjo dobësi i lejon hakerët që të ekzekutojnë kod në Wi-fi chipin e cdo paisje me iOs, dobësia ka efekt prej iPhone 5 deri në iPhone 7 plus, iPad gjenerata 4, dhe të gjitha paisjet të cilat mbështesin sistemin operativ iOs 10.3 Ja vlen të ceket që iPhone 5 dhe 5C janë iPhonet e fundit të Apple të cilët janë përdorur procesorë prej 32 bit me Apple A6 sistem në chipin e saj.

Për më shumë informacione po pritet që Gal Beniamini të dal me më shumë sqarime rreth vrimave në iOs 10.1, me lëshimin e iOs 10.3 .1 paisjet me 32 bit nuk do të kishin mundësi të përditësonin sistemin, por Apple ka vazhduar mbështetjen për iPhone 5 dhe 5S. Përditësimin e fundit të 10.3.1 mund ta bëni duke shkuar në Setings – General – Software update në paisjen tuaj iOs, Përdoruesit të cilët e kanë të instaluar iOs 10.3 do të kenë mundësinë që të bëjnë update në 10.3.1 duke klikuar në Download and Install butonin për të përditësuar sistemin. /ameble.com

Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Maingear Rush është një kompjuter i dizajnuar veçanërisht për të përballuar edhe punët më të rënda si, video-lojërat moderne ose editimin multimedial më qetësi maksimale dhe përfomancën më të lartë.

Tani këto gaming kompjuter mund ta bleni edhe në tregun tonë ne gjirafa50.com

Dizajni është ndër aspektet që bie në sy më së shumti. Pjesa qendrore përbëhet nga alumini dhe metali 4mm i hollë, ndërsa në dy anët ka xham 5mm të tejdukshëm që shfaq gjithçka çka gjendet brenda kësaj bishe. Vjen me ngjyra të ndryshme dhe për ngjyrosje përdoret e njëjta metodë si tek veturat luksoze që quhet ElectroColor, që zgjatë shumë dhe reziston ndaj korrozionit.

Butonat ne pjesen anesore

Por pamja e jashtme nuk është i vetmi aspekt mahnitës. Brenda kutisë ka dy konfigurime opsionale që mund t’i zgjedh blerësi. Konfigurimi i parë i quajtur Intel Z270 përbëhet nga procesori Intel i7 7700K 4 bërthama deri në 4.5GHz Turbo, grafikë prej 4 njësive NVIDIA GeForce Titan X 12GB GDDR5 me konfigurim SLI dhe RAM memorie deri në 64GB DDR4-2666Mhz.

Konfigurimi tjetër, Intel X99, përbëhet nga procesori Intel i7 6950X 10 bërthama deri në 3.5Ghz Turbo, grafikë prej 4 njësive AMD Radeon R9 390X 8GB GDDR5 ose 4x R9 Fury X 4GB dhe memorie deri në 128GB DDR4-2666Mhz. Ka hapësirë për 6 hard disqe ose SSD, 4 njësi DVD/Blu-Ray dhe njësi furnizuse të rrymës Corsair Professional Digital Series 1500 Watt. Sistemi i ftohjes vjen me ftohje të lëngshme premium të punuar me dorë. E gjithë kjo paketë vjen me një peshë hiq më pak se 36Kg.

E për të reklamuar këtë produkt Maingear së bashku me kanalin më të famshëm ne YouTube, atë të PewDiePie, ka vendosur që një person fatlum ta shpërblej me këtë kompjuter duke lansuar lojën shpërblyese. Të gjithë mund të hyjnë përmes këtij linku https://maingear.com/promotions/pewdiepie.php

E për ata qe dëshirojnë ta blejnë çmimi i këtij kompjuteri me konfigurimin më bazik fillon nga 1667 Euro, ndërsa tek ne kemi zgjedh kompjuterin Aegis nga gjirafa50.com (kliko) /ameble.com

Corning prezanton Gorilla Glass 5, tani edhe me rezistent

Corning prezanton Gorilla Glass 5, tani edhe me rezistent

Kompania Corning ka njoftuar për xhamin mbrojtës të tyre të fundit që përdoret për smartphone dhe tablet, Gorilla Glass 5 i cili është projektuar të jetë më rezistent se sa ai ekzistues.

Sipas Corning, Gorilla Glass 5 është projektuar të jetë më i qëndrueshëm në rast kur bie pajisja në tokë.

Ata kanë bërë një numër testesh laboratorike dhe rreth 80% e kohës gjatë testimit xhami ka mbijetuar kur ka rënë në tokë me fytyrë, nga një lartësi prej 1.6 metrash.

Për më shumë detaje rreth xhamit mbrojtës të ri Gorilla Glass 5 mund të gjeni në ketë link. Ende nuk ka detaje për atë se; cili nga smartphone-t e parë do të perdorë ketë xham. /ameble

Nest prezanton kamerën e tyre të parë për ambiente të jashtme

Nest prezanton kamerën e tyre të parë për ambiente të jashtme

Në muajin qershor, ka pasur thashetheme se kompania Nest (prodhues për automatizimin e shtëpive) është duke punuar në një kamerë për ambiente të jashtme. Kompania posedon një të tillë për ambiente të brendshme, kështu që nuk ka qenë një punë e madhe për ata nëse lansojn një për ambiente të jashtme.

Pra thashethemet rezultojnë të dalin të vërteta, pasi që Nest ka njoftuar zyrtarisht për kamerën Nest Cam Outdoor.

Sipas emrit nënkupton se kamera është një pajisje e dizajnuar për ambiente të jashtme dhe që vjen me një dizajn që është i qëndrueshëm kundrejt ndryshimeve e motit.

Pajisja posedon karakteristika të njëjta më atë të brendshmen, vjen me video kualitet të cilësisë së lartë (Full HD) dhe për ata që abonohen në Nest Aware gjithashtu do të marrin një alarm, në rast kur dikush del në pamje para kamerës. Kjo kamerë gjithashtu vjen me një altoparlant dhe mikrofon të integruar, që u mundëson pronareve të bisedojnë me këdo që është jashtë dhe dëgjon nëpërmes saj.

Gjithashtu në dispozicion do të jetë edhe aplikacioni i ri Nest, më të cilin mund të rregullohen disa opsione të kamerës.

Nest Cam Outdoor do ta ketë çmimin 199$ dhe do të dalë në treg pas përfundimit të verës. /ameble

Lansohet gjenerata e re e dronit DJI Phantom 4 për 1290€

Lansohet gjenerata e re e dronit DJI Phantom 4 për 1290€

Gjatë një ngjarje për media në Manhatan, DJI ka prezantuar gjeneratën e tyre të ardhshme të Dronit smart në formën si DJI Phantom 4, që tani vjen e pajisur me opsione të reja dhe të avancuara të komandimit.

DJI Phantom 4 (1)

DJI Phantom 4 i ri është i aftë për të fluturuar në mënyrë autonome duke hequr pilotimin e njeriut, thonë DJI. Edhe ky Dron vjen i pajisur me lidhjet për smartphone dhe tablet duke ju mundësuar për të parë objekte nga kamera e Dronit në pajisjet tuaja.

DJI Phantom 4 (2)

Kompania DJI thonë se Phantom 4 shmang pengesat, aftësitë  e autopilotit dhe auto-ndjekësit funksionojnë në harmoni të mirë. Kompania tani ka filluar ta pranojë porositë e para për një kohë të kufizuar dhe vetëm për 1399$ (ose 1290€). Porosia fillon të dërgohet nga data 15 Mars, pas së cilës çmimi për blerje pritet të rritet.

DJI Phantom 4 (3)

Karakteristikat tjera që përfshinë ky model i Dronit janë:
– Automatikisht Shmang pengesat,
– Automatikisht kontrollon lëvizjet e objekteve duke përdorur Track aktive,
– Tap Fly ju mundëson të fluturoj me një trokitje të lehtë të gishtit,
– Smart Return Home i mundëson pajisjet t’i shmanget pengesave si dhe të kthehet në vend,
– Maksimum 28 minuta kohë fluturimi, kontrolli maksimal 5 km,
– Shpejtësia maksimale 72 km/h etj.

Për më shumë informacione rreth modelit të ri të dronit DJI Phantom 4 mund t’i gjeni tek ueb-faqja e tyre zyrtare DJI. /ameble

Lansohet Raspberry Pi 3: 10 herë më shpejt se sa i pari

Lansohet Raspberry Pi 3: 10 herë më shpejt se sa i pari

Kanë kaluar katër vjet që kur Raspberry Pi i parë ishte lansuar, dhe ende mbetet mini-kompjuteri me i lirë dhe me i fortë deri më tani. Për të festuar ditëlindjen e saj, sot kompania ka lansuar modelin e ri të gjeneratës së tretë, duke shtuar kështu karakteristika të reja të nevojshme, por pa e ngritur çmimin e pajisjes që është dhe ka qenë vetëm 35$.

Raspberry pi 3

Raspberry Pi 3 i ri posedon procesorin 4-bërthamor ARM 64-bit Cortex-A53 në 1.2GHz, i cili i bie të jetë 10 herë më i fuqishëm se sa modeli origjinal, ose 50 deri 60% më i shpejtë se sa Raspberry Pi 2. Gjithashtu posedon lidhjet Wi-Fi dhe Bluetooth të integruara, ku në modelet e me hershme u është dashur t’i shtohen këto si të ndara.

Raspberry Pi 3 nga tani është në dispozicion dhe mund të porositet online. /ameble

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

Bashkë me smartphone-t e ri të LG-së, kompania ka sjellë edhe disa pajisje shtesë të tjera, të quajtura si LG Friends.

LG Friends

Më poshtë janë gjashtë ato pajisje që u prezantuan ditën e djeshme:

360 CAM: Mundëson që smartphone-i G5 të incizoj foto dhe video në 360-shkallë. Përmban dy kamera 13-megapikselë me kënd të gjerë, memorie të brendshme 4GB, baterinë me kapacitet 1200 mAh dhe ncjerr videot me kualitet 2K.

360 VR: Kufje virtuale të ngjashme me Samsung Gear VR, që lidhen vetëm me LG G5.

H3 nga B&O Play: Kufje Premium me aftësi të zërit 32-bit. Të përshtatshme me të gjithë smartphone-at e LG-së.

Rolling Bot: Një robot i vogël me kamerë 8-megapikselë që lidhet me pajisje nëpërmjet rrjetit Wi-Fi. Më shumë se një lodër, LG ka thënë se pronarët e kësaj pajisje mund të përdorin pajisjen “si një sistem të sigurisë për shtëpi” ose “si një telekomandë” për pajisje që lidhen më të.

Smart Controller: Kontrollon dronin dhe shfaq videot streaming direkt në G5.

Tone Platinum: Kufje “superiore” me bluetooth me zërim 24-bit.

Të gjitha këto pajisje shtesë do të jenë të menaxhueshme përmes aplikacionit të LG-së  Friends Manager.

Nuk janë dhënë detaje as për këto pajisje në lidhje me çmimin ose lansimin e tyre. /ameble

Sony lanson memorie të reja XQD dhe SD

Sony lanson memorie të reja XQD dhe SD

Fotograf mesatar të cilët marrin foto apo video familjare, nëpër pushime apo edhe foto të rastit, nuk është e nevojshme të kenë pajisje me karakteristika të larta. Megjithatë për ata që janë profesionist dhe janë gjithmonë në kërkim të pajisjeve të fundit, atëherë mund të ju interesojnë kartelat e memorieve të fundit të lansuara nga kompania Sony.

Sony XQD 128GB

Në ngjarjen CES 2016, Sony ka lansuar dy memorie të reja, në formën XQD dhe SDXC UHS-II. Për ata që nuk e dinë, UHS-II është klasa e fundit e këtyre memorieve që ofron lexim dhe shkrim me të shpejtë në krahasim me ato paraprake.

Memoriet Sony XQD sipas Sony-it lexojnë me shpejtësi deri në 440MB/s, dhe shkruajnë me shpejtësi deri në 150MB/s. Kurse ato SD janë pak me të ngadalshme më lexim 260 MB/s, dhe shkrim 100MB/s.

Sony ka informuar gjithashtu se këto memorie janë në përputhje edhe me kamerat e fundit Nikon, D5 dhe D500.

Detajet për sa i përket çmimeve dhe disponueshmërisë pritet të bëhen së shpejti. /ameble

Shumë shpejt smartphone edhe me 8GB RAM

Shumë shpejt smartphone edhe me 8GB RAM

Sasia e memorieve RAM të përdorura në smartphone është rritur dhe po rritet çdo vit, sot disa prej top smartphone-ve posedojnë deri në 4GB RAM, mirëpo së shpejti mund të vijnë smartphone edhe me 8GB RAM memorie.

Qualcomm kohët e fundit ka lansuar procesorin e ri Snapdragon 820 i cili nga viti i ardhshëm pritet të përdoret nga shumë modele të smartphone-ve, procesor ky i cili përkrah 6GB RAM.

Mirëpo në anën tjetër kanë dal informata për procesorin tjetër të ardhshëm Snapdragon 830, i cili pritet të lansohet në vitin 2017, e që përkrah 8GB RAM memorie.

Qualcomm Snapdragon 830

Snapdragon i ri 830 është koduar me shifrën MSM8998 dhe thuhet se është prodhuar duke përdorur procesin 10nm, kurse Snapdragon 820 i fundit ishte me 14nm dhe pritet të nis vitin e ardhshëm me smartphone-in Samsung Galaxy S7.

8GB RAM do të jetë vërtetë një sasi e madhe e memories në smartphone, më të cilën nganjëherë mund të pyesim se çfarë i duhet një smartphone-i memorie kaq e madhe? /ameble

 

Qualcomm Snapdragon 820 debuton sot

Qualcomm Snapdragon 820 debuton sot

Qualcomm vetëm kishte njoftuar për chip-in Snapdragon 820 mirëpo për fat të keq nuk ishin dhënë me shumë detaje. Për ata të cilët janë kurioz, sipas Tim McDonough nga Qualcomm, sot do të jepen të gjitha detajet rreth këtij versioni të Snapdragon-it.

McDonough ka thënë se Snapdragon 820 do të debutoi zyrtarisht sot dhe se përveç njoftimit ai do të pranoj pyetje edhe nga publiku nëpërmjet llogarisë së Qualcomm-it në Twitter.

Snapdragon 820

Siç e cekem edhe me lartë, nuk janë dhënë shumë detaje rreth këtij chip-i, edhe pse ky chip është thënë se është testuar të paktën në 30 modele të smartphone-ve.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh se versioni i me hershëm Snapdragon 810 ka pasur probleme me overheating, disa përdorues të smartphone-ve janë pak të shqetësuar se e njëjta mund të ndodhë edhe me Snapdragon 820, një frikë të cilën Qualcomm ka tentuar ta qetësoj. Nëse janë apo jo të njëjtat probleme mbetet për të shihet më vonë. /ameble

Mbushësi smart i baterive me ekstra opsione

Mbushësi smart i baterive me ekstra opsione

Mbushësit e baterive për smartphone deri me sot kanë qenë standard dhe pa ndonjë ndryshim, askujt nuk i ka shkuar mendja të ndryshoj ketë. Njëra anë futet në prizën elektrike apo kompjuter kurse ana tjetër në smartphone dhe asgjë më tepër! Çfarë mund të ketë mundësi shtesë në një kabllo mbushës të baterisë. Sa i përket kësaj dikush ka menduar për diçka smart!

Një kampanjë që është hapur kohët e fundit në Kickstarter shpjegon për një pajisje kabllo të re të quajtur UsBidi. Në thelb është një mbushës smart, por për çfarë saktësisht definon termi smart në një mbushës? Një nga karakteristikat e tij janë që kur e mbush smartphone-in e detekton kur smartphone-i mbushet 100%.

 

 

 
UsBidi vjen gjithashtu edhe me një LED dritë të integruar në mbushës, duke dhënë kështu sinjal së është duke u mbushur. Dizajnuesit e këtij mbushësi pretendojnë se kjo kabllo mbush baterinë dy herë më shpejt, kjo sepse mbushësi bllokon procesin e sinkronizimit të pajisjes duke shtypur një buton dhe e kthen të tërë energjinë në procesin e mbushjes së baterisë.

Ky mbushës nuk është edhe i lirë krahasuar me mbushësit standard, çmimi pritet të jetë 36$. /ameble

Sony blen biznesin e sensorëve të imazheve nga Toshiba

Sony blen biznesin e sensorëve të imazheve nga Toshiba

Sony signSony dominon në biznesin e sensorëve për imazhe ku edhe prodhon disa nga kamerat më të mira të smartphone-ve. Gjiganti japonez tani ka vendosur të marr edhe më shumë nga ky treg, pas konfirmimit të planeve të saj për blerjen e biznesit të sensorëve brenda kompanisë Toshiba.

Çmimi zyrtar nuk është dhënë, edhe pse një person anonim i brendshëm ka thënë për Reuters se Sony do të paguaj rreth 166 milionë dollarë. Më këtë shumë parash Sony merr fabrikën e sesorëve për imazhe, e cila është e vendosur në jug të Japonisë, së bashku me 1100 punëtorë, shumica të rinj.

Marrëveshja është pjesë e një ristrukturimi të gjerë të Toshiba-së, e cila gjithashtu po planifikon të mbyllë biznesin e saj të dritave LED.

Për kompaninë Sony kjo marrëveshje do ta ndihmojë të rris renditjen e saj edhe më lartë në prodhimin e këtyre sensorëve. Kompania tashmë dominon 40% të tregut në ketë fushë. /ameble