Category Archives

9 Articles
Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Super kompjuteri për lojëra dhe editim

Maingear Rush është një kompjuter i dizajnuar veçanërisht për të përballuar edhe punët më të rënda si, video-lojërat moderne ose editimin multimedial më qetësi maksimale dhe përfomancën më të lartë.

Tani këto gaming kompjuter mund ta bleni edhe në tregun tonë ne gjirafa50.com

Dizajni është ndër aspektet që bie në sy më së shumti. Pjesa qendrore përbëhet nga alumini dhe metali 4mm i hollë, ndërsa në dy anët ka xham 5mm të tejdukshëm që shfaq gjithçka çka gjendet brenda kësaj bishe. Vjen me ngjyra të ndryshme dhe për ngjyrosje përdoret e njëjta metodë si tek veturat luksoze që quhet ElectroColor, që zgjatë shumë dhe reziston ndaj korrozionit.

Butonat ne pjesen anesore

Por pamja e jashtme nuk është i vetmi aspekt mahnitës. Brenda kutisë ka dy konfigurime opsionale që mund t’i zgjedh blerësi. Konfigurimi i parë i quajtur Intel Z270 përbëhet nga procesori Intel i7 7700K 4 bërthama deri në 4.5GHz Turbo, grafikë prej 4 njësive NVIDIA GeForce Titan X 12GB GDDR5 me konfigurim SLI dhe RAM memorie deri në 64GB DDR4-2666Mhz.

Konfigurimi tjetër, Intel X99, përbëhet nga procesori Intel i7 6950X 10 bërthama deri në 3.5Ghz Turbo, grafikë prej 4 njësive AMD Radeon R9 390X 8GB GDDR5 ose 4x R9 Fury X 4GB dhe memorie deri në 128GB DDR4-2666Mhz. Ka hapësirë për 6 hard disqe ose SSD, 4 njësi DVD/Blu-Ray dhe njësi furnizuse të rrymës Corsair Professional Digital Series 1500 Watt. Sistemi i ftohjes vjen me ftohje të lëngshme premium të punuar me dorë. E gjithë kjo paketë vjen me një peshë hiq më pak se 36Kg.

E për të reklamuar këtë produkt Maingear së bashku me kanalin më të famshëm ne YouTube, atë të PewDiePie, ka vendosur që një person fatlum ta shpërblej me këtë kompjuter duke lansuar lojën shpërblyese. Të gjithë mund të hyjnë përmes këtij linku https://maingear.com/promotions/pewdiepie.php

E për ata qe dëshirojnë ta blejnë çmimi i këtij kompjuteri me konfigurimin më bazik fillon nga 1667 Euro, ndërsa tek ne kemi zgjedh kompjuterin Aegis nga gjirafa50.com (kliko) /ameble.com

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Në një ngjarje të organizuar dje në San Francisko, kompania Lenovo ka njoftuar për dy kompjuter/laptop të ri me Windows 10. Yoga 900 është laptopi më i avancuar i kompanisë i konvertueshëm, kurse Yoga Home 900 është një laptop mesatar, gjysmë-portativ për përdorim të zakonshëm.

“Yoga 900 dhe Yoga Home 900 nuk janë kompjuter të zakonshëm tradicional” ka thënë shefi i marketingut për kompjuter në Lenovo, Dilip Bhatia.

YOGA Home 900

Kompania ka thënë se Yoga 900 është laptopi më i hollë i konvertueshëm në botë me procesor Intel Core i. Posedon procesorin e gjeneratës së gjashtë i7, së bashku me ekranin 13.3-inç me rezolucion 3200×1800 pikselë, diskun SSD, memorien 16GB dhe baterinë me të cilën mund të luhen video deri në 9 orë pa ndërprerë.

Yoga 900 nga tani është në dispozicion nëpërmes Lenovo-së dhe Best Buy duke filluar me çmim prej 1199$ (ose 1055€), i cili vjen në disa ngjyra portokalli, silver dhe gold.

Nëse dëshironi me ekran më të madh për përdorim në shtëpi, atëherë është Yoga Home 900. Përmban një ekran gjigant 27-inç dhe baterinë 3-orëshe. Yoga Home 900 posedon cmimin 1549$ (ose 1362€)  nga Lenovo. /ameble

Voyo lanson Mini PC me Windows 8.1 për 130$

Voyo lanson Mini PC me Windows 8.1 për 130$

Voyo-Mini-PCProdhuesi kinez Voyo njoftoi për lanismin e një mini kompjuteri me sistemin operativ të fundit nga Microsoft, Windows 8.1 për vetëm 130$.

Nga pikëpamja harduerike, pajisja Voyo Mini PC si duket ofron një mundësi të mirë duke pasur parasysh përmasat e pajisjes. Voyo Mini ka të integruar procesorin 4-bërthamor nga Intel Atom Z3735F, 2GB RAM memorie dhe 64GB hapësirë të brendshme. Po ashtu ka të integruar edhe microSD portën, nëpërmjet së cilës hapësira e brendshme mund të zgjerohet edhe për 128GB.

Specifika të tjera të Mini PC nga Voyo përfshijnë, 3 porta të USB 2.0, 1 micro USB, porta HDMI, Ethernet porta si dhe përkrahë teknologjinë WiFi.

Çmimi i Voyo Mini PC është vetëm 130$. /ameble

Apple Mac Pro përsëri në shitje në Evropë

Apple Mac Pro përsëri në shitje në Evropë

Apple Mac ProRreth një viti më parë, Apple kishte hequr modelin Mac Pro nga shitja në Evropë, për arsye të disa rregulloreve të reja evropiane që ishin hyr në fuqi.

Apple Mac Pro i ri është me sa duket në përputhje me rregullat e reja evropiane, dhe sipas MacGeneration, Mac Pro është përsëri në dispozicion në Evropë.

Apple Mac Pro vjen me disa specifika mbresëlënëse të cilat përfshijnë procesorët 8- bërthamor dhe 12-bërthamor nga Intel Xeon E5, me memorie deri në 64GB RAM dhe ka të integruar kartelën grafike AMD FirePro D700.

Çmimet për Mac Pro janë rreth 2999 ​​£ në Mbretërinë e Bashkuar dhe mund të shkojnë deri në 10.000 £, varësisht nga hardueri i përzgjedhur. /ameble

Lansohet Mini kompjuteri i fuqishëm Giada F300 me procesorë Haswell

Lansohet Mini kompjuteri i fuqishëm Giada F300 me procesorë Haswell

Giada këtë javë ka shtuar një pajisje të re në serinë e tyre të kompjuterëve mini desktop, në formën e sapo lansuar Giada F300 dhe Giada F310 mini PC, e cila madhësinë e ka 10.2 x 6.9 x 1.4 inç.

Giada F300

Giada F300 është i pajisur me procesorë Intel Core I5-4200U Haswell dhe Giada F310 është me procesorë Intel Celeron J1850 Bay Trail. Të dy modelet janë të pajisur me sistem kundër ngrohjes për të zhdukur nxehtësinë.

Karakteristika të tjera të Giada F300 dhe Giada F310 mini PC përfshinë grafiken Intel HD Graphics 4400 , diskun 2.5 inç, portet mSATA dhe USB, portën e rrjetit Ethernet, VGA dhe DVI.

Për më shumë informata në lidhje me këto pajisje mund t’i gjeni në faqen e internetit të tyre. Fatkeqësisht, ende nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e tyre në botë.

Apple prezanton versionin e përditësuar iMac 21.5 inç

Apple prezanton versionin e përditësuar iMac 21.5 inç

Nga MacRumors janë duke qarkulluar disa thashetheme për versionin e përditësuar iMac 21.5 inç i veçuar si një model i cili është dedikuar vetëm për edukim, me një çmim prej 1,099 $.

Ky version i përditësuar iMac 21.5 inç karakterizohet me 3.3GHz dual-core Intel Core procesor I3, ekran të plotë HD me 1920 x 1080 rezolucion, memorie 4GB RAM dhe hard disk 500GB.

Sipas MacRumors, ky version iMac është në dispozicion për të porositur nga tani, dhe liferimi i tij bëhet nga 5 deri në 7 ditë. Duhet ven re se këtë model  mund ta porostin vetëm institucionet arsimore. |ameble| [divider top=”0″]

Dell shpalos tre kompjuterë të ri më Windows 8

Dell shpalos tre kompjuterë të ri më Windows 8

Kompania Dell ka njoftuar për tri pajisje PC më Windows 8, duke i nxjerr ato në dispozicion para daljes së sistemit të ri operativ Microsoft Windows 8 që është paralajmruar të prezantohet zyrtarishtë më 25/26 Tetor.

Nga këto tri pajisje e para është Dell XPS 12, një pajisje dy-në-një (two in one) që transformohet plotësisht nga laptop në një tabletë 12 inç, në një mënyrë shumë të lehtë dhe të thjesht duke rrokullisur atë në mbajtësen e vet. Ekrani ka rezolucion të plotë HD, dhe konfigurimin  e ka third-gen Intel Core i5, 4GB RAM dhe 128GB SSD. Çmimet fillojnë nga 1,199.99 $ (përafërsisht 926 €).

Pajisja e dytë është Dell XPS 27, një PC desktop më të gjitha-në-një (all in one), 27 inç më prekje 2560X1440. Ky model është më specifika mjaft të larta si, third-gen Intel Core i5, 6GB RAM, 1TB HD. Çmimet janë duke filluar nga 1,599.99 $ (rreth 1235 €).

Pajisja e fundit është Dell Inspiron 23, një pajisje tjetër më të gjitha-në-një (all in one). Siç po e shihni nga emri ky ka një ekran 23 inç, i cili ka rezolucion të plotë HD dhe kontroll te plotë më prekje. Posedon procesorë Intel Pentium G646, 4GB RAM, 500GB HDD që do të kushtojë 779,99 $ (rreth 600 €). Dell thotë se këto modele te reja janë aktualisht në dispozicion vetëm më para-porosi në SHBA, por shumë shpejt do të jenë në dispozicion edhe në vendet tjera. |ameble|

[divider top=”0″]

NexPhone – Të gjitha në një (Smartphone, Tablet, Laptop, PC)

NexPhone – Të gjitha në një (Smartphone, Tablet, Laptop, PC)

Tani më është duke u ndërtuar një smartphone që mund bëhet Tabletë, Laptop dhe PC, pra të gjitha në një!

Pse kemi nevojë për një tjetër smartphone?

Ne besojmë se smartphone janë e ardhmja e PC-s. Njerëzit duhet të kenë mundësi për të kryer me një pajisje të gjitha, pra komunikimin, punët argëtuese, si dhe nevojat e tyre në përgjithësi. Lajm i mirë është se teknologjia tani më është në zhvillim e sipër, dhe ekziston mundësia e integrimit të shumë pajisjeve në një. Aktualisht sot është shumë vështirë të menaxhohen informatat tona. Ne të gjithë kemi një smartphone, shumica prej nesh kanë një tabletë, ose një laptop ose PC dhe të gjithë në të njejten kohë duhet mësuar të rejat e teknologjive për të sinkronizuar të gjitha këto pajisje në mes vete, dhe kjo vetëm për arsye të qasjes tek informatat tona.

Me krijimin e këtij smatphone të quajtur NexPhone të gjitha funksionet e përmendura më lartë, mund të realizohen. Shembujt e parë të idesë së integrimit të gjitha pajisjeve në një, janë ardhur nga tregu duke u bazuar në telefonat Sony Ericsson me Lapdocks si dhe Asus Padfone – por ata janë treguar si smartphone vetëm të ngrohtë të cilit nuk arritën aftësinë për të funksionuar si një kompjuter apo si një pajisje për të kryer të gjitha nevojat tona.

Si funksionon NexPhone?

Duke ju falënderuar Ubuntu, softuerin Android, smartphone NexPhone do të funksionojë si një Smartphone, Tablet, Laptop, ose si një Kompjuter. Për të kuptuar më shumë se për çka është fjala si dhe kuptuar avancimet e kësaj pajisje shikojeni videon e paraqitur më poshtë. |ameble.com|

[youtube id=”GzVTnAJrLCk” width=”600″ height=”350″]

[divider top=”0″]

Motorola njofton për Kompjuter Android 18,5” me prekje në Kinë

Motorola njofton për Kompjuter Android 18,5” me prekje në Kinë

Motorola është duke zgjeruar gamën e tyre të pajisjeve Android në arenën “shtëpiza në shtëpi”. Motorola me një bashkëpunim me kompaninë gjigante Kineze – Wasu, e kanë krijuar këtë kompjuter i quajtur  Broadband cloud. Broadband Cloud Pajisja mundëson abonentëve të Wasu përveç shërbimeve të rregullta televizive kabllore një qasje të lehtë të kërkimit të sasisë së madhe të muzikës, videove, si dhe lojërave. Pajisja Android të brendit Motorola e krijon një qendër argëtim në shtëpi për shfrytëzuesit nëpërmjet një pajisje shumë tërheqëse e cila po ashtu është shumë e lehtë për të përdorur. Kompjuteri do të ketë një ekran 18,5 ” me prekje, me sistem operativ Android Gingerbread 2.3.4 si dhe Freescale i.MX53 ARM A8 procesor 1GHz. Kompjuteri po ashtu  do të ketë TV dhe integrimin video me mundësi për ti drejtuar shumicën e aplikacioneve të ofruara nga sistemi operativ Android Gingerbread si çdo telefon që mund ta bë bëj atë. Duhet përmendur se kjo nuk është pajisja e parë e këtij lloji, por nëse kjo përvojë e fituar mbi shtëpiza të këtij lloji, atëherë Google i cili është në pronësi të kompanisë Motorola mund të përpiqet për të futur këtë koncept të pajisjeve në tregjet e më shumë. |talkandroid.com| |ameble.com| [divider top=”0″]