Category Archives

56 Articles
Çfarë llaptopi me ble?

Çfarë llaptopi me ble?

Një ndër pyetjet të shpeshta – Cilin laptop me ble?

Llaptopat si pajisje multifunksionale janë pothuajse domosdoshmëri në përditshmërinë tonë. Duke marrë parasysh rëndësinë e tyre është shumë më rëndësi të dimë se çfarë llaptopi na nevojitet për t’i kryer punët tona me lehtësi. Me këtë artikull synojmë që sadopak të bëjmë një rrëfyes për secilën kategori të shoqërisë në mënyrë që sa më lehtë secili të identifikoj llaptopin e dëshiruar.

Nisemi nga përdorimi i llaptopit për nevoja të zakonshmë si përdorimi i Skype, shfletimi i rrjeteve sociale, krijimi dhe editimi i dokumenteve të paketës Microsoft Office, pra për nevoja të thjeshta. Për këtë kategori zgjidhje ka shumë dhe çmimi është shumë i leverdishëm. Përfomancat që i rekomandojmë janë: Procesor Celeron N3060, Core2Duo ose i3, RAM 4GB dhe Hard Disk më së paku 160GB. Madhësia e ekranit është e gjitha sipas shijes së përdoruesit. Shënim: Ky llaptop është i përshtatshëm edhe për studentë që gjatë studimeve nuk do të punojnë me programe të rënda si ArchiCad, AutoCad, Artlantis etj.

Ameble rekomandon: https://gjirafa50.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=40016

Llaptop të ndryshëm për shtëpi, student, avokat, mjek etj. mund të gjeni në gjirafa50.com
https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/laptop-per-shtepi/?features_hash=78-24396-7230-18724-4606-11831-114

Për student që kanë punë me programe të rënda si ArchiCad, AutoCad etj., preferohet llaptop me procesor i5, i7 gjeneratës katërt ose më lartë, RAM 8GB, kartel grafike të dedikuar NVIDIA ose AMD, në vend të Hard Diskut preferohet SSD pasi që punon më shpejtë dhe nuk bën zhurmë gjatë punës.

Ameble rekomandon: https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/laptop-per-biznes/lenovo/laptop-lenovo-thinkpad-e560-15.6-i5-6200u-8gb-1tb-i-zi/

Llaptop të ndryshëm për arkitekt, dizajner, programer, GIS,  etj.

Nga gjirafa50.com : https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/laptop-per-biznes/?features_hash=77-6758-189_87-708

Për  të luajtur video lojëra moderne dhe editim të multimedias rekomandojm procesor i5, i7 gjeneratës gjashtë osë më lartë, RAM mundësisht 12GB ose më shumë, kartel grafike të dedikuar NVIDIA 750Ti, NVIDIA 1050 ose më të re dhe kombinim të Hard Diskut me SSD; SSD për të futur sistemin operativ ndërsa HDD për të ruajtur skedarët. Ky kombinim është i garantuar të jetë i përdorshëm për këto aktivitete për më së paku 2 vite.

Ameble rekomandon: https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/gaming-laptop/biznes/laptop-per-gaming-dell-inspiron-15-gaming-7566-i-zi/

Nga Gjirafa50 klikoni për listën:https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/gaming-laptop/?features_hash=46-81_87-4152-8687-708

Çmimet mund të duken pak të paarritshme,  por  rekomandimet që i kemi bërë janë bazuar në kohëzgjatje maksimale të produktit në mënyrë që përdoruesi të mos ketë nevojë të blej tjetër llaptop mbas një kohe të shkurt. /ameble.com

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Lenovo prezanton Yoga 900 dhe Yoga Home 900 me Windows 10

Në një ngjarje të organizuar dje në San Francisko, kompania Lenovo ka njoftuar për dy kompjuter/laptop të ri me Windows 10. Yoga 900 është laptopi më i avancuar i kompanisë i konvertueshëm, kurse Yoga Home 900 është një laptop mesatar, gjysmë-portativ për përdorim të zakonshëm.

“Yoga 900 dhe Yoga Home 900 nuk janë kompjuter të zakonshëm tradicional” ka thënë shefi i marketingut për kompjuter në Lenovo, Dilip Bhatia.

YOGA Home 900

Kompania ka thënë se Yoga 900 është laptopi më i hollë i konvertueshëm në botë me procesor Intel Core i. Posedon procesorin e gjeneratës së gjashtë i7, së bashku me ekranin 13.3-inç me rezolucion 3200×1800 pikselë, diskun SSD, memorien 16GB dhe baterinë me të cilën mund të luhen video deri në 9 orë pa ndërprerë.

Yoga 900 nga tani është në dispozicion nëpërmes Lenovo-së dhe Best Buy duke filluar me çmim prej 1199$ (ose 1055€), i cili vjen në disa ngjyra portokalli, silver dhe gold.

Nëse dëshironi me ekran më të madh për përdorim në shtëpi, atëherë është Yoga Home 900. Përmban një ekran gjigant 27-inç dhe baterinë 3-orëshe. Yoga Home 900 posedon cmimin 1549$ (ose 1362€)  nga Lenovo. /ameble

Fillojnë para-porosit për Asus C201 Chromebook

Fillojnë para-porosit për Asus C201 Chromebook

Asus-C201-ChromebookQë nga tani, mund të fillojnë para-porosit për modelin Asus C201 Chromebook për vetëm 169$.

Asus C201 Chromebook përmban ekranin 11 inç i cili ofron një rezolucion prej 1366 x 768 pikselëve dhe ka integruar procesorin ARM Cortex-A17 me 4 bërthama nga Rockchip RK3288, 2GB RAM memorie dhe 16GB hapësirë të brendshme.

Karakteristika të tjera të Asus C201 Chromebook përfshijnë kamera VGA e dedikuar për video konferenca si dhe një bateri e brendshme cila mundëson që pajisja të përdoret deri në 13 orë.

Aktualisht pajisja Asus Chromebook mund të para porositet për vetëm 169$ drejtpërsëdrejti nga dyqani online nga Asus, ndërsa nga muaji i ardhshëm ky model mund të blihet edhe drejtpërsëdrejti edhe në dyqane të tjera. /ameble

Lansohet modeli më i ri Apple MacBook

Lansohet modeli më i ri Apple MacBook

Apple në ngjarjen e tyre të paralajmëruar për sot ka njoftuar për disa pajisje të reja dhe një ndër ato është edhe Apple MacBook i ri, ku vjen me një dizajn krejtësisht të ri në krahasim me modelin e mëparshëm.

Apple MacBook (1)

MacBook i ri është me më i hollë dhe më i lehtë se se MacBook Air, ku peshon vetëm 908 gram dhe vjen me një tastierë të re e cila përmban një mekanizëm të ri në formë të fluturës. Ky model gjithashtu posedon një sistem të ri të ndriçimin të ekranit dhe vjen me madhësi 12-inç (ekrani retinë) me rezolucion 2304 x 1440 pikselë. MacBook i ri i Apple-it do të vijë me një seri ngjyrash të cilat përfshijnë edhe ngjyrën ari.

Apple MacBook (2)

Në të është futur edhe bateria e re e dizajnuar pikërisht për ketë model të hollë ku premton deri në 9 orë jetë të baterisë. Posedon një port të vetme USB-C e cila është dizajnuar për të lidhur pajisjet me MacBook dhe gjithashtu për të rimbushur baterinë.

Çmimet për Apple MacBook të ri do të fillojë nga 1299 $ (1196.68 Euro) për modelin me 256GB Hard Disk, dhe 1599 (1472.46 Euro) për modelin 512GB. /ameble

Acer lançoi dy Chromebook për studentë

Acer lançoi dy Chromebook për studentë

Acer Chromebook c910Dy ditë më parë, Acer prezantoi dy laptopë Chromebook të krijuar veçanërisht për studentët. Dy versionet e prezantuara janë C910 dhe C740 dhe të dy ofrohen me çmime ekonomike.

Nga të dy laptopët, Acer C740 Chromebook është më i vogli dhe ka ekran 11.6 inç me rezolucion 1366×768. Ky laptop ka memorie të brendshme prej 16GB dhe bateria thuhet se zgjat 8.5 orë pune. Blerësve u ofrohet mundësia të zgjedhin mes procesorëve Intel Celeron ose Core i3 dhe mes 2 ose 4GB RAM.

Acer C910 Chromebook është më i madh dhe me specifika pak më të mira, me ekran 15.6 inç me rezolucion 1920×1080 ose 1366×768. Dhe në këtë model ka mundësi zgjedhjeje mes Intel Cerelon ose Core i3, por 4GB RAM është standart. Gjithashtu ka mundësi zgjedhjeje mes modelit 16 dhe 32GB.

Acer i ka dizenjuar këta laptopë për t’iu përshtatur kushteve të shkollës. Të dy versionet durojnë deri në 60 kg peshë mbi to, durojnë hedhjet deri nga 50 cm lartësi. Acer C740 kushton 259.99$ ndërsa versioni C910 kushton 299.99$.

Të dy laptopët do të dalin në treg në Shkurt. /ameble

HP lanson laptopin Chromebook 14-inç me prekje

HP lanson laptopin Chromebook 14-inç me prekje

HP ChromebookHP të hënën në heshtje ka lansuar laptopin Chromebook 14-inç me prekje, duke ju bashkangjitur linjës ekzistuese, pra modelit 11-inç. Për çfarë nevojitet një laptop me i madh kur vetëm ekziston i njëjti model mirëpo me madhësi me të vogël që realisht është shumë më i përshtatshëm për transport.

Modeli 14-inç vjen me karakteristika që mund tju bind të kaloni në një ekran më të madh. Në ketë model janë futur procesori NVIDIA Tegra K1, 4GB RAM, 32GB hapësirë e brendshme për ruajtje dhe portet e ndryshme duke përfshirë një USB 3.0, dy USB 2.0, HDMI dhe lexuesin microSD.

Përveç kësaj, modeli 14-inç posedon ekranin me definicion të lartë dhe rezolucion 1920 x 1080. HP premton së ky Chromebook e mban baterinë deri në 8 orë, megjithëse kjo ndryshon sipas përdorimit. Tregu i Chromebook-ve është ende në zhvillim dhe në rritje, ky model do t’ju kushtoj 439 $ (ose 360 Euro). Për këtë çmim, ju do të keni mundësi të gjeni ndonjë model me Windows 8.1, kështu që kjo varet së çfarë preferoni. Sidoqoftë,  laptopin Chromebook 14-inç mund ta bleni nga tani. /ameble

Laptopi Folio 1020 i HP ngjan me një MacBook Air

Laptopi Folio 1020 i HP ngjan me një MacBook Air

Edhe pse HP po mburret për përmasat e këtij laptopi, kjo nuk do të thotë që HP po konkuron drejtëpërdrejtë me Apple. Kompania tha se laptopi është i dizenjuar për t’u përdorur nga njerëzit e zyrave dhe biznesit. Laptopi ka një lexues për shenjat e gishtave dhe thuhet që ka kaluar me sukses testet e rënies në tokë nga lartësi mesatare.

Laptopi ka specifika të pritshme për një laptop pune. Ka 8GB RAM, memorje të brendshme SSD 128 ose 256GB dhe një bateri që zgjat 9 orë. Procesori është Intel Core M, që do të thotë që laptopi nuk ka ventilatorë për ta mbajtur në temperaturë optimale. Kjo do të thotë që pajisja do të jetë më pak e zhurmshme dhe me temperaturë normale, por gjithashtu duhet provuar dhe performanca që do të sjellë ky procesor.

Man_using_HP_EliteBook_1020_in_the_office_verge_super_wide

Është e rëndësishme të përmendim që Folio 1020 vjen në dy modele dhe vetëm njëri prej tyre është më i lehtë se MacBook Air. Folio 1020 Standard Edition është më i rëndë, ka ekran 12.5 inç 1080p. Folio 1020 Special Edition ka gjithashtu ekran 12.5 inç, por me rezolucion 1440p dhe është dizenjuar me fibër karboni për të qenë më i lehtë.

Standard Edition do të dalë në treg në Shkurt 2015, ndërsa Special Edition në Prill 2015. Nuk ka informacione për çmimin, por mendohet të jetë më i kushtueshëm se Air. Megjithatë, nëse performanca do të jetë e kënaqshme, Folio 1020 mund të shndërrrohet në laptopin me Windows 8 konkurues ndaj MacBook Air./ameble

Acer së shpejti lanson Chromebook CB5

Acer së shpejti lanson Chromebook CB5

Një model i ri nga Acer Chromebook CB5 pritet të lansohet së shpejti, me të cilin Acer është përkushtuar për të ofruar një jetëgjatësi të baterisë deri në 13 orë.

Edhe pse ende nuk është zyrtarizuar Acer Chromebook CB5, tashmë janë paraqitur disa nga specifika kryesore të tij duke përfshi një ekran 13.3 inç me prekje, procesori 4-bërthamor Nvidia ARM Cortex-A15, përkrahja për WiFi 802.11ac, USB porta 3.0 dhe porta HDMI.

Për të parë se si duket dizajni i Acer Chromebook CB5, shikojeni videon e më poshtme.

Momentalisht nuk ka informata për datën e prezantimit të pajisjes si dhe nuk ka informata për çmimin e tij. /ameble

HP SlateBook 14 Laptop Android tani në dispozicion për 429 $

HP SlateBook 14 Laptop Android tani në dispozicion për 429 $

HP Slatebook 14HP njoftoi se laptopi i fundit HP SlateBook 14 nga tani është në dispozicion për të blerë si online ashtu edhe në dyqanet e shitjes me pakicë për 429 $.

HP SlateBook 14 Android laptop ka ekranin LED 14 inç me prekje me rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve dhe është mbështetur nga NVIDIA Tegra procesor 4 me shpejtësi prej 1.6 GHz, 2 GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme për ruajtje dhe vjen me sistemin operativ nga Google Android 4.3 Jelly Bean.

Karakteristika të tjera të modelit HP SlateBook 14 përfshijnë kamerën frontale HP TrueVision HD me mikrofon të integruar, microSD lexuesin, një port USB 3.0, dy porta USB 2.0, një port HDMI dhe një 32 WHR Li-ion bateri që mundëson përdorimin e laptopit deri në 9 orë pa e mbushur fare. /ameble

Zyrtare: Lansohen Retina MacBook Pro 13 inç dhe 15 inç

Zyrtare: Lansohen Retina MacBook Pro 13 inç dhe 15 inç

Apple sot njoftoi për dy modele të Retina MacBook Pro 13 inç dhe 15 inç me disa opsione harduerike dhe specifika të jetë mbresëlënëse.

Modeli 13 inç Retina MacBook Pro vjen me dy opsione. Opsioni i parë vjen me një procesor 2-bërthamor  Intel Core i5 me shpejtësi prej 2.6GHz, 8GB RAM memorie dhe 128GB ose 256GB SSD hapësirë të brendshme me çmim prej 999 £ ose 1199 £, ndërsa opsioni i dytë vjen me një procesor 2-bërthamor Intel Core i7 me shpejtësi prej 2.8GHz, 8GB RAM memorie si dhe 512GB SSD hapësire të brendshme me çmim prej 1,399 £.

Retina MacBook Pro 13 inç

Versionet 15 inç të Retina MacBook Pro gjithashtu janë përditësuar dhe tani ka dy modele për të përzgjedhur dhe të dyja vijnë me 16GB RAM memorie si standard.

Retina MacBook Pro 15 inç

Modeli Entry 15 inç përmban procesorin 4-bërthamor Intel Core i7 me shpejtësi prej 2.2GHz me 256GB SSD hapësirë të brendshme me çmim prej 1599 £, ndërsa model tjetër vjen me një procesor 4-bërthamor Intel Core i7 me shpejtësi prej 2.5GHz dhe 512GB SSD hapësirë të brendshme me çmim prej 1,999 £. /ameble

Prezantohet Asus Zenbook NX500 4K Ultrabook

Prezantohet Asus Zenbook NX500 4K Ultrabook

ASUS-ZENBOOK-NX500Asus ka prezantuar modelin e ri Zenbook NX500 4K Ultrabook i cili vjen me ekranin 15.6 inç me rezolucion 4K, 3840 x 2160 piksela i përkrahur nga procesori Intel Core deri në i7 Core dhe ka të integruar kartelën grafike nga NVIDIA GeForce GTX 850m.

Asus Zenbook NX500 ka të integruar 2GB GDDR4 RAM memorie e cila mund të rritet deri në 16GB.

Ky model është në fakt pajisja e parë me teknologjinë e ekranit 4K/UHD që tregon se Asus është duke u përgatitur për teknologjinë e ardhshme 4K.

Kompania gjigante Asus, ende nuk ka bërë njoftimin mbi çmimin si dhe datën e lansimit të Asus Zenbook NX500 4K Ultrabook në treg. /ameble

HP prezanton laptopin me Android, SlateBook PC

HP prezanton laptopin me Android, SlateBook PC

HP ka prezantuar laptopin me platformën Android, SlateBook PC, me ekran 14-inç që në vete mbart një dizajn të lëmuar. Slatebook PC është mundësuar nga procesori Nvidia Tegra 4 me 2GB RAM dhe deri 64GB hapësirë të brendshme për të dhëna.

HP SlateBook PC

Ky model posedon ekranin unik me prekje 14-inç 1080p dhe nga pesha është paksa i rëndë me 1.68 Kg. Në dispozicion është me ngjyrë të zezë dhe qoshet në të verdhë.

SlateBook PC ofron gjithashtu qasje të plotë në Google Play Store, qasje për shkarkim në të gjitha aplikacionet.

Laptopi pritet të paraqitet në ngjarjen Computex gjatë kësaj jave që mbahet në Taipei. Slatebook PC në dispozicion për shitje do të jetë duke filluar nga data 6 Gusht me çmim për 399$ (292 Euro). /ameble