Category Archives

22 Articles
Lansohet Xiaomi Mi Max, posedon ekranin 6.44-inç

Lansohet Xiaomi Mi Max, posedon ekranin 6.44-inç

iPhone 6S Plus me ekran 5.5-inç po kritikohet nga shumë përdorues se është tepër i madh për përdorim me një dorë. Duhet të pranojmë se kur ekranet e këtyre pajisjeve janë të mëdhenj, ata janë të përshtatshëm për të shikuar video, shfletuar në internet, apo edhe luajtur, por herë pas herë duken të vështirë të përdoren më një dorë.

Tani nëse themi që një smartphone 5.5-inç është i papërshtatshëm për përdorim më një dorë, kompania Xiaomi se fundmi ka lansuar në Kinë Xiaomi Mi Max, një smartphone Android që posedon një ekran masiv të madh 6.44-inç.

Xiaomi Mi Max 1

Përveç ekranit masiv Full HD, ky smartphone përbrenda pajisjes posedon procesorin Snapdragon 650, i cili kur kombinohet me rezolucionin duket të jetë i rangut të mesëm.

Megjithatë, do të vijë në tri versione: një me 3GB RAM dhe 32GB memorie të brendshme,  64GB dhe do të shkojë deri në 4GB RAM me 128GB. Në anën e pasme posedon edhe sensorin për gjurmë gishtash së bashku me kamerën 16MP, gjithashtu përkrah kartelën microSD. Bateria e këtij modeli është 4850 mAh.

Për fat të keq nuk dihet nëse ky smartphone do të shitet edhe jashtë Kinës. /ameble

Lansohen zyrtarisht LG G4 Stylus dhe G4c

Lansohen zyrtarisht LG G4 Stylus dhe G4c

Më herët kemi dëgjuar thashetheme se LG është duke punuar në dy versione të smartphone-it të tyre LG G4. Këto versione përfshijnë, njëri model vjen me lapsin shkrues (Stylus) dhe një tjetër të quajtur LG G4c, që duket të jetë një version më i vogël se LG G4 standard. Tani, siç rezulton këto thashetheme kanë dalur të jenë të vërteta, sepse LG edhe zyrtarisht ka lansuar modelet LG G4 Stylus (me lapsin shkrues) dhe LG G4c.

LG G4 Stylus

Modeli i parë LG G4 Stylus, siç nënkuptohet edhe nga emri është një phablet që vjen me lapsin shkrues të bashkangjitur, ngjashëm siç ka bërë edhe Samsung me serinë e tyre Galaxy Note. Pajosja posedon ekranin 5.7-inç, por për fat të keq është me definicion të lartë 720p. Është i mundësuar nga chipset-i 4-bërthamor për modelin LTE, dhe 8-bërthamor për modelin 3G, gjithashtu vjen me 1GB RAM, 8GB hapësirën e brendshme për ruajtjen e të dhënave, kamerën kryesore 13MP për modelin LTE dhe 8MP për modelin 3G. Megjithatë të dy modelet, edhe LTE dhe 3G do të vijnë me kamerë frontale 5MP, baterinë çmontuese 3000 mAh dhe versionin e softuerit Android 5.0 Lollipop.

LG G4c

Kurse modeli tjetër LG G4c, siç edhe thamë më lartë është një version më i vogël se LG G4 standard, vjen me ekran 5-inç me definicion të lartë 720p. Posedon procesorin 4-bërthamor 1.2GHz, 1GB RAM, 8GB hapësirë të brendshme për ruajtjen e të dhënave, portën microSD, kamerën kryesore 8MP, atë frontale 5MP, baterinë 2.540 mAh, dhe gjithashtu vjen me Android 5.0 Lollipop.

Çmimet dhe disponueshmëria e tyre ende nuk është publikuar nga kompania, por LG thotë se të dy modelet janë planifikuar të dalin në treg javët e ardhshme. /ameble

Meizu lanson M1 Note me çmim jashtëzakonisht të lirë, fillon nga 130€

Meizu lanson M1 Note me çmim jashtëzakonisht të lirë, fillon nga 130€

Kompania kineze Meizu ka zgjeruar portofolin e tyre me një smartphone/phablet të ri, duke lansuar kështu modelin Meizu M1 Note i cili ofron specifika të larta dhe çmim jashtëzakonisht të volitshëm.

Meizu M1Note

 

Meizu M1 Note vjen me ekran 5.5 inç dhe rezolucion 1920×1080 pikselë, është i mundësuar nga një procesor 64-bit 8-bërthamor Mediatek MT6752 dhe grafikë Mali-T760 MP2. Masat e këtij smartphone-i janë 75.2 x 150.7 x 8.9mm dhe peshon 145 gram, 2GB RAM memorie dhe 16 ose 32GB hapësirë të brendshme për ruajtjen e të dhënave. Pajisja përmban gjithashtu rrjetin e dyfishtë 4G+2G , si dhe bateria e tij është mjaftë e qëndrueshme 3140 mAh.

Karakteristika të tjera përfshijnë kamerën kryesore 13 megapikselë për foto dhe video, si dhe atë frontale 5 megapikselë për selfie apo video-thirrje.

Sa i përket çmimeve apo disponueshmërisë, përdoruesit e interesuar për ketë smartphone, versionin me 16GB mund ta blejnë për vetëm 160$ (ose 131 €), ndërsa versioni 32GB  për 190$ (ose 156 €). Nuk është dhënë anjë informacion rreth disponueshmërisë për vendet tjera jashtë kinës. /ameble

Shpaketimi i Galaxy Note Edge nga Samsung (Video)

Shpaketimi i Galaxy Note Edge nga Samsung (Video)

Samsung Galaxy Note Edge ka filluar të shitet në shtetin e Samsung-un pra Korenë e Jugut, smartphone i ri është paralajmëruar të nisë shitjet së shpejti edhe në SHBA, mirëpo nuk ka informata për vendet tjera.

Samsung dje ka postuar një video shpaketim të Galaxy Note Edge dhe kemi mundësin të shohim ketë pajisje me ekran të lakuar.

 

Siç po e shiheni edhe nga video, ekrani i lakuar i kësaj pajisje është i lakuar në pjesën anësore të smartphone-it/phablet-it, ekrani ka masat 5.6 inç dhe vjen me rezolucion QHD 2560×1440 pikselë për pjesën ballore kurse 160 pikselë për pjesën anësore apo të lakuar të ekranit. Ky model posedon procesorin 4-bërthamor Snapdragon 805 me 2.7GHz, grafiken GPU Adreno 420 dhe 3GB RAM.

Samsung Galaxy Note Edge gjithashtu përmban memorie internet 32GB, dhe në qoftë se ju nevojitet më shumë atëherë posedon portën microSD e cila përkrah kartela deri në 128GB.

Kamera frontale e tij është 3.7 megapikselë kurse ajo e pasmja 16 megapikselë me OIS, fuqia e baterisë 3000mAh, platformën Android 4.4.4 Kitkat si dhe vjen me Samsung S-Pen. Pra posedon vertet karakteristika të mira. Të presim se kur do të vijë në vendin tonë./ameble

Samsung Galaxy Note Edge del në treg në 17 Nëntor

Samsung Galaxy Note Edge del në treg në 17 Nëntor

Blerësit amerikanë do të “vuajnë” teksa do të shikojnë çmimin e phablet-it Samsung Galaxy Note Edge. Phablet-i doli në treg në Japoni 2 javë më parë dhe në Korenë e Jugut javën e kaluar, kurse do të dalë në tregun amerikan më datë 17 Nëntor në 5 kompanitë kryesore telefonike (Sprint, T-Mobile, AT&T, Verizon dhe U.S. Cellular).

Samsung Galaxy Edge

 

Çmimet e kompanisë AT&T janë bërë të ditura. Galaxy Note Edge do të kushtojë 399.99$ me kontratë 2 vjeçare ose 945.99$ pa kontratë.

Para se të gjykojmë për këtë çmim “absurd”, duhet të kemi parasysh se versioni korean dhe japonez kanë një çmim të përafërt me versionin amerikan. Galaxy Note 4 kushton 850$ pa kontratë dhe Samsung ka vendosur t’i shtojë 100$ çmimit të Note Edge për shkak të risisë me ekranin në Note Edge.

I çuditshëm është fakti sesi kompania Samsung, edhe pse është shprehur se Note Edge është një phablet koncept, ka vendosur ta nxjerrë në një treg të madh siç është tregu amerikan. /ameble

Custom ROM për Note 2 sjell disa veçori të Note 4

Custom ROM për Note 2 sjell disa veçori të Note 4

Samsung Note 2 ende mbetet një telefon/phablet mjaft i pëlqyer, edhe pse është i prapambetur në performancë dhe specifika. Falë grupit të programuesve Team Electron, Galaxy Note 2 është rikthyer me më shumë opsione të reja. Team Electron ka krijuar një ROM për Note 2 që përfshin shumë veçori të marra nga Note 4, si për shembull Ultra Power Saving Mode dhe opsionet Air Command. Ky ROM i përshtatur ka emrin DN4 (Ditto Note 4) sjell opsione të reja, ndërfaqen e re grafikë dhe shumë aplikacione të Samsung-ut që janë risi e Note 4.

Siç mund ta shihni në videoe më poshtme, Note 2 performon mjaft mirë me këtë ROM të instaluar.

https://www.youtube.com/watch?v=V3RPWVuDWUA

Pothuajse si çdo ROM tjetër edhe DN4 ka disa gabime. FM Radio nuk punon, ndërsa lidhja me Bluetooth ka probleme rastësore.

Nëse doni të instaloni këtë ROM të ri, vizitoni këtë forum XDA Developers dhe njihuni me të gjitha opsionet e reja dhe gjithashtu gjeni linkun për shkarkim. /ameble

Zyrtarizohet ZTE Nubia X6

Zyrtarizohet ZTE Nubia X6

Të gjitha thashetheme për phablet-in ZTE Nubia X6 marrin fund, sepse tani më ky model është zytrazizuar.

ZTE Nubia X6 vjen me një ekran të plotë HD me rezolucion prej 1920 x 1080 pikësela i përkrahur nga procesori 2.3 GHz Qualcomm Snapdragon 801 dhe 2GB RAM memorie.

ZTE-Nubia-X6 (1)

Modeli Nubia X6 ka të integruar kamerën kryesore 13 megapiksel nga Sony Exmor RS dhe vjen me sistemin e fundit nga Android, KitKat 4.4 dhe ZTE Nubia 2.0 UI.

ZTE Nubia X6 do të jetë në dispozicion në dy ngjyra, të bardhë dhe ngjyrë ari dhe pritet të lansohet së pari në Kinë me çmim prej 487 $. / ameble

Motorola gjatë këtij viti mund të lansoj një phablet

Motorola gjatë këtij viti mund të lansoj një phablet

Motorola signSipas një raporti të ri të postuar në uebfaqen kineze Sina Weibo, Motorola po përgatitet që gjatë këtij viti të lansoj një phablet. Ky burim nuk ofron me shumë informacione, vetëm thotë se lansimi mund të bëhet diku gjatë tremujorit të tretë të 2014-tës, lajmin e jap i njëjti person i cili me saktësi kishte dhënë detaje para lansimit të smartphone-ave Moto X dhe Moto G në vitin e kaluar.

Thashethemet për phablet-in e quajtur XPlay ishin shfaqur qysh nga Tetori i kaluar, dukë thënë së një pajisje me ekran 6.3-inç pritet të lansohet nga Motorola.

Në anën tjetër ende është e paqartë se çfarë karakteristika do të ofroj ky phablet. Kompania me herët ka lënë të kuptohet se disa pajisje të ardhshme janë në planë, por ende nuk ka konfirmuar ndonjë smartphone/phablet të ri për vitin 2014. /ameble

Pamjet e para të iPhone 6

Pamjet e para të iPhone 6

Pamjet e smartphone-it iPhone 6 që kanë dal nga Sonny Dikson janë pamjet e fundit që janë shfaqur në internet. Si duket këto pamje janë ndryshimet e fundit të finalizuara nga Apple për modelin smartphone-it të tyre të ardhshëm, ku disa raporte të pavarura pretendojnë se do të jenë jo një por dy modele të reja të iPhone-it që do të lansohen ketë vit. Njëri është thënë të jetë iPhone 6 me ekran të madh dhe përmasa rreth 4.7 inç diagonalja, kurse tjetri do të jetë një phablet iPhone me ekran 5.5-inç. Të gjitha këto të dhëna janë vetëm thashetheme që kemi parë deri me tani, mirëpo aktualisht çdo gjë është e pa zbuluar.

MacRumors gjithashtu kanë pasur mundësinë që për së afërmi ti shohin këto foto, që duken të jenë të cilësisë shumë më të mirë, ku aty shfaqen pamje të pajisjes plotësisht të çmontuar.  Katër imazhet e asaj që mund të jenë të iPhone-it të ardhshëm mund t’i shihni më poshtë. /ameble 

Lansohet phableti Boost Max për 300 $ pa kontratë

Lansohet phableti Boost Max për 300 $ pa kontratë

Boost Mobile ka lansuar zyrtarisht phablet-in e tyre Boost Max dhe është në dispozicion për shitje online për 299.99 $.

Boost Max

Boost Max është një kopje e përkryer e phablet-it të vetëm nga ZTE, të cilin kjo kompani e kishte prezantuar në fillim të këtij muaji në ngjarjen CES 2014.

Sido që të jetë ky phablet nga Boost Mobile vjen i pajisur me ekran 5.7 inç 720p me mbrojtës Corning Gorilla Glass, procesorin 2-bërthamor Snapdragon 400 1.2GHz, 1GB RAM, 8GB memorie interne me mundësi zgjerimi nepermes SD portës, baterinë 3200mAh, kameren pasme 8 megapikselë dhe atë frontale 1 megapikselë. Në start posedon versionin Android 4.1 me ndërfaqen Mifavor nga ZTE. Boost Max gjithashtu mbrapa përmban një panel alumini duke i dhënë kësht një pamje të dizajnit të hijshme. /ameble

HP njofton për phablet-ët Slate6 dhe Slate7 VoiceTab

HP njofton për phablet-ët Slate6 dhe Slate7 VoiceTab

HP ditën e djeshme ka njoftuar për dy pajisje të reja Android. HP Slate6 VoiceTab dhe Slate7 VoiceTab që pritet të të fillojnë lançimin në Indi gjatë këtij viti me opsionin 3G dhe me çmim të arsyeshëm.

HP Slate7 Voicetab

Të dy pajisjet janë të pajisur me procesorë 4-bërthamor, kamera HD nga të dy anët, spikerët stereo, hapësirën e brendshme për të dhëna 16GB me mundësi zgjerimi nëpërmes portës microSD, mundësin me dy kartela SIM dhe shfaqen me versionin Android 4.2. Slate6 vjen me ekran 720p, ndërsa Slate7 rezolucion 1280 x 800 pikselë.

Momentalisht nuk ka asnjë informatë se kur pritet të dalin në treg këto pajisje dhe do të jetë çmimi i tyre. /ameble

Sony prezanton phablet-in T2 Ultra, që vjen me ekran 6 inç dhe kamerë 13 Mpix

Sony prezanton phablet-in T2 Ultra, që vjen me ekran 6 inç dhe kamerë 13 Mpix

Sony ka prezantuar një phablet të ri që i bashkohet serisë së tyre Xperia, pajisje kjo që fillon vitin 2014. Sony, përveç modelit Z1 S dhe Z1 Compact që e kishte prezantuar në CES, fokusi ishte tek phableti i fundit Xperia T2 Ultra (dhe T2 Ultra Dual), për të cilët Sony shpreson se do të kënaqë nevojat e secilit përdorues.

Xperia T2 Ultra

I pajisur me ekran 6 inç 720p, T2 Ultra posedon fuqinë e baterisë 3000mAh, procesorin 4-bërthamor 1.4 GHz, 1GB RAM, 8GB hapësirë e brendshme për ruajtje me mundësi zgjerimi deri në 32GB nëpërmes portës microSD dhe kamerën Exmor RS 13 megapikselë. Për shkak se nuk posedon ekranin Full HD dhe hapësirë të madhe për të dhëna, i bie që mund të presim një çmim mjaft të ulët të këtij modeli, edhe pse ende nuk ka informacione se sa do të jetë çmimi i tij si dhe kur do të shfaqet në treg.

Pas daljes në treg, në të njejtën kohë do të paraqitet edhe modeli i njejtë me dy SIM kartela (T2 Ultra Dual). /ameble