Category Archives

123 Articles
Shumë shpejt në treg një tablet Android me markën e BlackBerry

Shumë shpejt në treg një tablet Android me markën e BlackBerry

Përderisa BlackBerry po tenton të ringjallet si një kompani softueri, kjo nuk e ka penguar kompaninë të vendos emrin e saj në smartphone Android të prodhuar nga të tjerët si modelet DTEK50, DTEK60 dhe KEYOne. Së fundi shefi ekzekutiv John Chen la të kuptohej se emri i kompanisë do të jetë pjesë edhe e një tableti Android.

Sipas BlackBerry, gjatë publikimit të raportit financiar të fundit për 2016-ën, shefi ekzekutiv ishte shprehur se duhet të lëviznin drejt fazës tjetër të licencimit të emrit që do të thotë se së shpejti BlackBerry do të ketë një tablet.

Chen nuk dha detaje se kush do të jetë prodhuesi i tablet-it por aktualisht dimë se kompania ka marrëveshje me TCL Communications, BB Merah Putih dhe Optimus për prodhimin e pajisjeve me emrin e BlackBerry.

Nëse ky synim bëhet realitet, nuk do të ishte hera e parë që shohim tablet BlackBerry. Në 2011-ën kompania publikoi BlackBerry PlayBook, një tablet 7 inç me sistemin operativ të kompanisë.

Pavarësisht reklamimit të shumtë që ju bë, PlayBook pati shitje të dobëta. /ameble.com

Huawei MateBook, një në dy (tablet dhe laptop)

Huawei MateBook, një në dy (tablet dhe laptop)

Huawei ka prezantuar pajisjen e re Huawei MateBook, një në dy tablet-Windows hibrid dhe laptop, që posedon ekranin LCD 12 inç.

Ekrani i këtij tableti/laptop u ofron përdoruesve rezolucion 2160 x 1440 pikselë dhe vjen me disa lloje të procesorëve sipas nevojave dhe buxhetit, nga gjenerata Intel Core M. Përveç procesorit tableti gjithashtu vjen në zgjedhje me 4 ose 8 GB RAM, si dhe hapësirën për ruajtjen e të dhënave 128 ose 512 GB.

Huawei MateBook posedon versionin e fundit të sistemit operativ Windows 10 Home ose Windows 10 Pro, por për fat të keq nuk ka një start boot të dyfishtë me Windows dhe Android, siç ishte përfolur më herët.

Karakteristika të tjera të Huawei MateBook përfshijnë lapsin Mate Pen Stylus, që vjen me mbushësin e vet dhe baterinë çmontuese, si dhe lidhjet USB Type-A, USB Type-C, micro USB dhe Ethernet.

https://youtu.be/V48iPX23r6w

MateBook në dispozicion për shitje do të jetë me çmim prej 699 $ ose 799 € në të gjithë Evropën duke kaluar deri tek çmimi maksimal sipas karakteristikave prej 1599 $ ose 1699 €. /ameble

Është shfaqur Microsoft Mercury, mini-tableti që nuk është lansuar kurrë

Është shfaqur Microsoft Mercury, mini-tableti që nuk është lansuar kurrë

Microsoft ende nuk e ka lansuar mini-tabletin Surface të shumë përfolur, për të cilin kompania shumë herë ishte gati ta lansoj. Tani është shfaqur një imazh për këtë pajisje, që është tablet i Windows-it mirëpo me dizajn të Nokia-së.

Këto imazhe vijnë nga Even Blass i njohur për informata të tilla në lidhje me pajisje të reja. Ai në një postim të tij në Twitter nuk ka dhënë detaje përveç një imazhi në të cilin ka shkruar “From the Lumia graveyard: Microsoft/Nokia Mercury”.

Megjithatë, sipas imazhit duket të jetë një pajisje jo shumë e madhe. Gjithashtu shihet se posedon një kamerë të mirë së bashku me të portën për SIM kartelë apo edhe microSD.

Logo e shtypur e Microsoft-it, të jap përshtypjen së pajisja është dizajnuar kohët e fundit. Sidoqoftë këto janë vetëm thashetheme, mund të ndodh që të jetë shumë afër lansimit po edhe të mos lansohet kurrë! /ameble

Surface Pro 4 ka një nga ekranet më të mirë në treg

Surface Pro 4 ka një nga ekranet më të mirë në treg

Kur zgjedhim një smartphone apo tabletë, gjithmonë pyesim për madhësinë e ekranit dhe rezolucionin e tij. Megjithatë, cilësia e ekranit është ajo që ne duhet të marrim në konsideratë. Tani, fjala bie nëse kërkojmë një tabletë të ri me të gjitha ato më lartë, është Microsoft Surface Pro 4 ai që duhet të zgjidhim.

Microsoft Surface Pro 4

Sipas stafit të DisplayMate, Surface Pro 4 posedon ekranin më të mirë dhe me kualitativ në treg për momentin, sa i përket pajisjet mobile. Ata pretendojnë se ekrani është shumë i saktë në imazhe, e që është shumë me rendësi për profesionistët, të tillë si fotografë, dizajner grafik apo edhe për konsumatorë të rregullt.

Rezultatet e tyre të testimit kanë parë se ekrani i tabletit përveç saktësisë gjithashtu nuk shpenzon rrymë, deri në 4.8 vat. Paraardhësi i këtij modeli ishte me shumë efikas dhe harxhonte 4.3 vat por duke pasur parasysh rezolucionin më e lartë në Surface Pro 4, kjo është e pranueshme. Ata ketë model të tabletit e kanë krahasuar edhe me iPad Air 2 i cili nuk është aq efikas dhe shpenzon 8.3 vat.

Andaj, nëse jeni në dilemë për blerjen e këtij modeli, nuk gaboni. /ameble

Tableti më i avancuar nga Microsoft, Surface Book kushton 3199$

Tableti më i avancuar nga Microsoft, Surface Book kushton 3199$

Tableti Microsoft Surface Book u lansua në fillim të këtij muaji, çmimet për pajisjen fillojnë nga 1499$ (ose 1323€), por nëse dëshironi të merrni modelin më të avancuar atëherë kjo do t’ju kushtojë shumë më shumë se kaq.

Versioni me karakteristika më të larta i Surface Book vjen me procesor Intel Core i7, hapësirën e brendshme 1TB, dhe kushton 3199$ (ose 2824 €).

Microsoft surface book

Surface Book përmban ekranin 13.5 inç me rezolucion 3000 x 2000 pikselë, dhe vjen me 16GB RAM. Karakteristikat tjera përfshijnë sistemin operativ Windows 10 dhe kameren në të dy anët atë frontale dhe të pasme. Kamera frontale është 5 megapikselë kurse kamera e pasme vjen me 8 megapikselë.

Më shumë detaje në lidhje me tabletin Surface Book mund të gjeni këtu, pajisja nga tani është në dispozicion me para-porosi. /ameble

Vodafone lanson tabletin Tab Prime 6

Vodafone lanson tabletin Tab Prime 6

Vodafone Tab Prime 6Vodafone si duket ka vendosur të sponsorizoj një numër të pajisjeve të reja ku ketë e konfirmon edhe lansimi i një tableti të ri Tab Prime 6.

Tab Prime 6 vjen me ekran të plotë HD 9.6-inç i cili ofron një rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve dhe pajisja është e përkrahur nga procesori 4-bërthamor me shpejtësi 1.2GHz.

Karakteristikat e tjera të Tab Prime 6 përfshijnë 1GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme e cila nëpërmjet kartelës microSD mund të rritet deri në 32GB, bateria 4.600 mAh, kamera frontale 2 megapikselë, kamera kryesore 5 megapikselë, përkrahja e teknologjive 4G LTE, WiFi dhe Bluetooth 4.1 si dhe pajisja vjen me versionin e fundit nga Android, 5.0 Lollipop.

Tableti Tab Prime 6 nga Vodafone posedon çmimin rreth 150 funta pa kontratë, ndërsa me marrëveshje mujore me Vodafone kjo pajisje mund të merret për vetëm 17 funta në muaj. /ameble

Microsoft lanson tabletin Microsoft Surface 3

Microsoft lanson tabletin Microsoft Surface 3

Microsoft Surface 3Microsoft sot njoftoi për lansimin e tabletit Microsoft Surface 3 i cili do të ketë çmimin rreth 499$.

Microsoft Surface 3 tabletë vjen me versionin e fundit të sistemit operativ nga Microsoft, Windows 8.1 64-bit dhe është gjithashtu në dispozicion edhe me sistemin Windows Pro për përdoruesit e biznesit dhe po ashtu do të mbështesë edhe sistemin e ri operativ nga Microsoft, Windows 10, i cili do të jetë në dispozicion më vonë gajtë këtij vit.

Tableti Microsoft Surface 3 ka ekranin 10.8 inç me rezolucion të plotë HD prej 1920 x 1280 pikselëve dhe është i përkrahur nga procesori me 4 bërthama Intel Atom X7 -Z8700 1.6GHz.

Versioni me 64GB hapësirë të brendshme të Microsoft Surface 3 ka të integruar 2GB RAM memorie ndërsa versioni 128GB ka të integruar 4GB RAM memorie.

Karakteristika të tjera të tabletit Surface 3: janë kamera frontale 3.5 megapikselë, kamera e pasme 8 megapikselë, porta USB 3.0, microSD lexuesi, përkrahja e teknologjive Wi-Fi (802.11 a / b / g / n / ac) dhe Bluetooth 4.0

“Merrni shënime, shkruani direkt në ekran, 10 orë të jetës së baterisë për shikim të video klipeve dhe përfitoni një eksperiencë të re me tabletin e ri Microsoft Surface 3” – është prononcuar Microsoft. /ameble

https://www.youtube.com/watch?v=vPto6XpRq-U

Për t’u informuar më shumë me pajisjen e ri si dhe për të kuptuar se cilat aksesorë të tjerë mund t’i merrni së bashku me Microsoft Surface 3, klikoni mbi linkun zyrtar nga Microsoft Surface 3.

Samsung Galaxy Tab S2 do të prezantohet në qershor

Samsung Galaxy Tab S2 do të prezantohet në qershor

Samsung TabletsSamsung ka pasur një punë të vështirë për pasardhësit të tabletit premium Tab Galaxy S duo, dhe si duket tani Samsung ka gjetur një zgjidhje. Burime nga Industria e Samsung-ut tani paralamrojnë për një prezantim për dy tableta të ri në njoftim në muajin qershor, kështu duke prezantuar modelin e ri Galaxy Tab S2 i cili do të vjen në dy versione, 8 inç dhe 9.7 inç.

Të dy versionet të Tab S2 pritet të ofrojnë përkrahjen e teknologjisë Wi-Fi, ndërsa njëri prej tyre do të përkrahë edhe rrjetin 4G LTE.

Sipas thashethemeve të mëparshme, tabletet e ri do të jenë jashtëzakonisht të hollë, madje më të hollë se iPad Air 2, dhe si duket këto pajisje do të kurorëzohen si tabletet më të hollë të prodhuara nga Samsung deri më sot.

Sa i përket karakteristikave, ekranet e të dy versioneve do të ofrojnë një rezolucion prej 2048 x 1536 pikselëve sikurse modelet e fundit të iPad dhe Nexus 9. Të dy pajisjet kanë të integruar procesorin me 4 bërthama nga Exynos, me shpejtësi maksimale 1.9 GHz, 3GB RAM memorie, kamerën kryesore 8 megapikselë dhe GPU është një Hexa-core Mali-T760MP6.

Çfarë çmimi do të ketë si dhe çfarë specifika të më detajuara do të ketë Samsung Galaxy Tab S2, do të kuptojmë në muajin qershor. /ameble

Shfaqen detajet të tabletit HTC T1H

Shfaqen detajet të tabletit HTC T1H

HTC është duke punuar për të lansuar një tablet të ri i koduar me emrin HTC T1H.

HTC T1HTableti i ri nga HTC vjen me ekranin 8,9 inç me një rezolucion prej 2048 x 1536 pikselëve i përkrahur nga procesori me 8 bërthama Allwinner H8 me shpejtësi prej 2.2GHz dhe 2GB RAM memorie.

T1H HTC ka të integruar 1.6 MP kamerën frontale, 8 MP kamerën kryesore në anën e pasme dhe një bateri 6.700 mAh.

Pajisja do të vijë me një përzgjedhje të modeleve me 16GB ose 32GB hapësirë të brendshme si dhe me një përzgjedhje të modeleve me WiFi dhe 4G LTE.

Tableti pritet të ketë versionin e fundit të ndërfaqes HTC Sense dhe sistemin operativ Android 5.0 Lollipop. /ameble.com

BlackBerry dhe Samsung bashkohen për zhvillimin e një tableti

BlackBerry dhe Samsung bashkohen për zhvillimin e një tableti

BlackBerry nuk ka pasur shumë fat në tregun e tabletve. Ajo deri më tani ka lansuar vetëm një tablet të quajtur PlayBook, ku lirishtë mund të themi se ka dështuar. Prej asaj kohë kompania ka tentuar të nxjerr një të ri, por nuk ka qenë shumë serioze në lidhje me ketë.

Si pjesë e ngritjes së partneritetit në mes të dy kompanive të BlackBerry-it dhe Samsung-ut, ato tani janë bashkuar për të punuar në një tablet të ri. Pajisja, e quajtur SecuTablet, aktualisht është një bashkëpunim në mes të Samsung-ut, Secusmart dhe IBM-it. Për ata që nuk e dinë Secusmart është një kompani gjermane që është e specializuar në produktet për siguri, ku vitin e kaluar kjo kompani ishte blerë nga BlackBerry.

 

I quajtur “si i sigurtë” SecuTablet në fakt është një version i modifikuar i Samsung Galaxy Tab S 10.5. Ky tablet përmban kartën e sigurimit Secusmart, që mundëson enkriptimin e zërit dhe të dhënave. SecuTablet në shitje pritet të dalë më vonë gjatë këtij viti. Si pajisje nuk duket që për synim ka tregun e konsumit. Tableti në fjalë në të vërtetë si pajisje pritet t’i përmbushë nevojat e qeverive dhe kompanive që dëshirojnë të kenë tablet në vendet e punës, por që janë të shqetësuar për mbrojtjen dhe sigurinë e të dhënave.

Teknikisht ky tablet nuk mund të quhet si tablet i BlackBerry-t, pasi që nuk posedon sistemin operativ BB10 të kompanisë dhe për faktin se ky është dizajnuar dhe zhvilluar nga Samsung. BlackBerry vetëm se ka siguruar softuerin që e bën atë më të sigurt.
Zyra Federale për Sigurinë e Informacionit në Gjermani tani është duke vlerësuar ketë tablet, në mënyrë që të mund të vërtetohet se a mund të përdoret nga qeveritë apo jo. /ameble

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo Miix 300Në ngjarjen MWC 2015, e cila aktualisht është duke u mbajtur në Barcelonë, Lenovo ka prezantuar tabletin e ri Lenovo Miix 300 me platformën Windows 8.1.

Lenovo Miix 300 vjen me ekranin IPS 8 inç me rezolucion prej 1280 x 800 pikselëve i përkrahur nga Intel Atom Bay Trail procesori dhe 2GB RAM memorie. Në pjesën frontale është integruar kamera frontale 2 megapikselë ndërsa në pjesën e prapme, kamera kryesore 7 megapikselë.

Po ashtu, ky tablet, përkrahë teknologjitë 802.11b/g/n WiFi dhe Bluetooth dhe pasi që bateria bushet 100%, pajisja mund të përdoret deri në 7 orë pandërprerë.

Tableti Lenovo Miix 300 ka çmim vetëm 149$ dhe do të jetë në dispozicion për të blerë gjatë muajit korrik të këtij viti. /ameble

Shfaqen karakteristikat të Samsung Galaxy Tab A dhe Tab A Plus

Shfaqen karakteristikat të Samsung Galaxy Tab A dhe Tab A Plus

Samsung TabletsSamsung pritet të lanson disa tableta të ri më vonë gjatë këtij viti, të cilat me siguri do të prezanton në Kongresin Botëror të Telefonave në Barcelonë.

Deri më tani ka pasur disa tashmë se Samsung është duke punuar në një seri të re të tabletëve, për të cilat tani kanë rrjedhur edhe karakteristikat e para. Është fjala për Samsung Galaxy Tab A dhe Samsung Galaxy Tab A Plus.

Të dy modelet e reja i takojnë një rangu të mesëm të pajisjeve dhe pritet të vijnë në dimensione të ndryshme të ekraneve 8 inç dhe 9.7-inç, por me specifika të ngjashme.

Dallimi më i madh qëndron tek versioni Tab A Plus i cili përfshiri lapsin digjital.

Modelet 8-inç të Galaxy Tab A dhe A Tab Plus do të jenë të përkrahura nga procesori 4-bërthamor nga Snapdragon 410 me shpejtësi 1.2GHz dhe kanë të integruar 16GB hapësirë të brendshme, kamerën kryesore 5MP, kamerën frontale 2MP dhe një bateri 4.200 mAh. Versionet 9.7 inç të dy modeleve pothuajse kanë specifikime të ngjashme me modelet 8 inç, përveç fuqisë së baterisë 6.000 mAh dhe procesorit 1.2GHz nga Qualcomm APQ8016. /ameble