Category Archives

137 Articles
Përmbledhja Javore: 04 Maj – 09 Maj

Përmbledhja Javore: 04 Maj – 09 Maj

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Edutek

Nëse nuk ju ka rënë asnjëherë që të kaloni limitin e madhësisë së lejuar kur dërgoni attachement (dokument i bashkëngjitur), atëherë është mirë ta dini se shumica e shërbimeve të email-ve lejojnë dërgimin e një email-i me attachement jo më shumë se 10MB (Megabyte).

Përderisa Yahoo dhe Gmail ofrojnë maksimum 20MB respektivisht 25MB. Për dërgimin e disa file-ave apo fotografive të caktuara, madhësia në dispozicion është e mjaftueshme, por në qoftë se ju duhet të dërgoni diçka më të madhe apo më shumë, çfarë bëni?  Mesoni se Si të dërgoni File/Folder të mëdhenj (pa pagesë)

Lokale

Ekipi nga Kosova fitues të garës së NASA-s

Ekipi Natev nga Kosova ishte në garë të ngushtë për vendin e parë në garën prestigjioze të NASA-së. Fillimisht projekti i tyre u përzgjodh nga juria e NASA-s nga 950 projekte të 133 shteteve të ndryshme. Më pas votimi vazhdoi, derisa u shpallen fituesit zyrtar të NASA Space Apps Challenge People’s Choice Award.

Lajme

Vodafone lanson tabletin Tab Prime 6– Vodafone si duket ka vendosur të sponsorizoj një numër të pajisjeve të reja ku ketë e konfirmon edhe lansimi i një tableti të ri Tab Prime 6.
Tab Prime 6 vjen me ekran të plotë HD 9.6-inç i cili ofron një rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve dhe pajisja është e përkrahur nga procesori 4-bërthamor me shpejtësi 1.2GHz.

Microsoft Surface 3Microsoft lanson tabletin Microsoft Surface 3 -Microsoft sot njoftoi për lansimin e tabletit Microsoft Surface 3 i cili do të ketë çmimin rreth 499$. Microsoft Surface 3 tabletë vjen me versionin e fundit të sistemit operativ nga Microsoft, Windows 8.1 64-bit dhe është gjithashtu në dispozicion edhe me sistemin Windows Pro për përdoruesit e biznesit dhe po ashtu do të mbështesë edhe sistemin e ri operativ nga Microsoft, Windows 10, i cili do të jetë në dispozicion më vonë gajtë këtij vit.

Lansohet Sony Xperia C4 – hashethemet e më hershme për modelin Sony Xperia C4 morën fund, se pse tanimë ky modeli është prezantuar nga Sony si një pajisje e dedikuar për selfie.
Sony Xperia C4 vjen me Full HD ekranin IPS 5.5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselë dhe është i përkrahur nga procesori me 8 bërthama 64-bit Mediatek MTK6752 dhe 2GB RAM memorie.

Microsoft do të zëvendësoj Outlook.com me Office 365 – Microsoft po shqyrton zëvendësimin e teknologjisë dhe ndërfaqes se Outlook.com me Office 365, nëse disa raporte dalin të jenë të vërteta. Kompania gjatë këtij viti si duket do të migroj të gjithë përdoruesit e Outlook.com në Office 365. Office 365 sjell shërbime të reja të cilat përfshijnë edhe Outlook Web Access.

Samsung TabletsSamsung Galaxy Tab S2 do të prezantohet në qershor– Samsung ka pasur një punë të vështirë për pasardhësit të tabletit premium Tab Galaxy S duo, dhe si duket tani Samsung ka gjetur një zgjidhje. Burime nga Industria e Samsung-ut tani paralamrojnë për një prezantim për dy tableta të ri në njoftim në muajin qershor, kështu duke prezantuar modelin e ri Galaxy Tab S2 i cili do të vjen në dy versione, 8 inç dhe 9.7 inç.

Microsoft Lumia 435 nga tani në dispozicion edhe në SHBA– Microsoft Lumia 435, e cila u prezantua në janar të këtij viti, nga është tani në dispozicion për blerje në Shtetet e Bashkuara. Versioni T-Mobile i pajisjes (me ngjyrë të bardhë) tani është e shënuar në faqen e internetit Microsoft Store, dhe mban një çmim prej 70$ me kontratë.


VLC për Android me një tipar të ri
– VLC është një prej softuerëve më të preferuar në botë për të luajtur videot.Si softuer përdoret nga miliona njerëz në mbarë botën, dhe nga shumë lloje të platformave. Aplikacioni i VLC-së për Android, kohët e fundit është përditësuar dhe përdoruesit të cilët e përdorin me shpesh mund t’i shohin ndryshimet, edhe pse në pamje duket pak a shumë i njëjtë. Një tipar i ri që është shtuar në ketë përditësim është mundësia që videot të vazhdojnë të luhen në sfond, pa i mbyllur ato.

Lumia 640, smartphone i parë që do të marrë Windows 10– Smartphone-i i rangut të mesëm Lumia 640 mund të jetë smartphone-i e parë që do të marrë sistemin e ri operativ Windows 10, me përditësimin që pritet të vijë gjatë këtij viti, kjo sipas menaxherit të përgjithshëm të Microsoft-it për skandinavi, Osi Korpela. Përveç që do të jetë smartphone-i i parë që do të marrë ketë përditësim, Korpela ka treguar gjithashtu disa nga karakteristikat të cilat pritet t’i ketë Lumia 640. /ameble

Përmbledhja Javore: 27 Prill – 02 Maj

Përmbledhja Javore: 27 Prill – 02 Maj

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Video Edutek

Në videon e më poshtme kemi vazhduar me pjesën e dytë të konfigurimit të një Cisco ruteri. Në këtë tutorial kemi prezantuar se si të bëhet pjesa e sigurisë së një router për fillestar nga zbatimin e pjesëve të Cisco NFP (Rrjeti i Fondacionit për Mbrojtjen). Aplikimi i komandave të dhëna në router ofron një mbrojtje kundër qasjes së paautorizuar në të dy aspektet fizike dhe virtuale.

Edutek

Për deri sa jemi duke përgatitur video tutoriale për të mësuar se si bëhet konfigurimi i një Cisco ruteri, gjatë javës kemi përgatitur edhe një Edutek në të cilin kemi shpjeguar se çfarë në fakt është ruteri, si funsion ai dhe çfarë roli ai ka në rrjetat kompjuterike. Për më shumë lexoni materialin e plot se Çfarë është Ruteri.

Pajisje të reja

LG G4LG G4. LG G4 është smartphone më i ri në treg. Modeli LG G4 është një model i cili sjell përmirësime harduerike dhe softuerike të shumta nga versioni paraprak LG G3. LG G4 përmban ekranin prej Quad HD 5.5-inç me rezolucion prej 2,560 x 1,440 pikselëve dhe është i mbrojtur nga gërvishtjet me Corning Gorilla Glass 4. Modeli LG G4 ka të integruar procesorin Snapdragon 808 i përbërë nga procesori me 2 bërthama 1.8 GHz Cortex-A57 dhe procesorin tjetër me 4 bërthama 1.44 GHz Cortex-A53, 3GB RAM memorie si dhe 32GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 128GB të tjera.

Blackberry. Blackberry definitivisht ka qenë duke jetuar ditët më të vështira që nga koha kur Apple dhe Samsung kanë sjellë telefonat e tyre të mençur në këtë botë. Përkundër të gjitha vështirësive dhe derës së ngushtë për të depërtuar ne treg kompania legjendare BlacBerry nuk është ndalur së funksionuari duke pasur si target një klientelë të vogël. Me produktin e tyre Blackberry Lean, i cili u publikuar ne MWC 2015, kjo kompani nuk arriti që të tërheq shumë vëmendjen e njerëzve, megjithë tani ka më shumë shpresë që kjo e fundit të rikthej sado pak lavdinë e kaluar. Nëpër internet kanë filluar të shpërndahen disa fotografi të tre llojeve të ndryshme të telefonave të mençur me karakteristikë të veçantë ekranin e zgjeruar në formën e lakuar (curved) në të dy pjesët anësore.

Softuer dhe Aaplikacione

Nga tani edhe me BlackBerry mund të bëhen WhatsApp thirrje telefonike. WhatsApp kishte sjell një shërbim të ri i cili mundëson thirrje telefonike falas i cili fillimisht ishte aktiv vetëm për pajisje Android. Po të njëjtin shërbim, WhatsApp ka mundësuar me përditësimin e javës së kaluar për pajisje iOS ndërsa nga java që e lamë pas, këtë mundësi do ta kenë edhe pajisjet BlackBerry. Versioni i fundit i WhatsApp për BlackBerry 10 është në dispozicion nga World Store BlackBerry dhe mund të shkarkohet duke këtu: WhatsApp për BlackBerry 10.

Facebook Messenger me shërbimin e ri për video-thirrje. Facebook me përditësimin e fundit të Messenger-it do sjellë shërbimin e ri për video-thirrje. Ky shërbim, i cili duket se është zhvilluar për të sfiduar Skype dhe FaceTime është në dispozicion nëpërmjet aplikacionit të përditësuar Facebook Messenger. Me ketë version mund të filloni video-pamjet përbrenda një bisede, thjesht duke shtypur ikonën e re të futur në aplikacion e cila është në këndin e sipërm të djathtë. Pas thirrjes, bashkëbiseduesi e posedon mundësinë e pranimit apo refuzimit të video-thirrjes. Thirrjet mund të bëhen nëpërmjet pajisjeve Android dhe iOS.

Microsoft Edge quhet shfletuesi i ri në Windows 10. Edhe më herët është bërë e ditur se shfletuesi Internet Explorer nga Microsoft do të zëvendësohet me një shfletues të ri i koduar me emrin Spartan, ndërsa tani Microsoft njoftoi se shfletuesi i ri ueb në sistemin e ri operativ Windows 10 do të jetë Microsoft Edge. Shfletuesi i ri Microsoft Edge do të jetë në dispozicion në të gjitha pajisje smartphone, tableta dhe kompjuterë të cilit kanë të integruar Windows 10.

Lajme lokale

Vala me 4GVala bën diferencën, mbulon me 3G dhe 4G Kosovën. Vala ka zyrtarizuar projektin 3G dhe 4G, duke mbuluar gjithë Kosovën me internet të shpejtë. Projekti ka kushtuar gati 35 milionë euro. Gjithashtu, sot është lansuar pakoja për të rinjtë “N’Trip” me një çmim prej 2.99 euro, ku përfshihen dhe 2 gigabajt internet, bisedë të pakufizuar dhe 500 SMS. Operatori publik VALA lansoi  projektin e internetit të shpejtë 3G dhe 4G, duke mbuluar shumicën e territorit të Kosovës, me një projekt që i ka kushtuar kompanisë rreth 35 milionë euro. Ky projekt bën diferencën, pasi VALA ka instaluar teknologjitë më të reja në vend dhe me numër shumë herë më të lartë se operatorët konkurrentë, çka garanton cilësi dhe shpejtësi në internet.

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes:

Përmbledhja Javore: 20 Prill – 25 Prill

Përmbledhja Javore: 20 Prill – 25 Prill

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Video Shpaketim

Video Shpaketim: VIVAX SMART Point X45 Pro- Vivax Smart Point X45 Pro është një Android pajisje e cila mund të konsiderohet si një pajisje e rangut të mesëm dhe për çmimin që e ka, mund të ofron shumë mundësi dhe funksione sikurse pajisjet tjera nga Android që kanë çmime më të larta.

[youtube id=”uBhVZPfrX6E” width=”600″ height=”350″]

Nëse keni vendos me ble modelin Vivax Smart Point X45 Pro dhe jeni kureshtar se çfarë vjen në paketimin e tij, më poshtë kemi përgatitur një video shpaketim të modelit në fjalë. Pra, në paketën e modelit Vivax Smart Point X45 Pro janë të paketuara: telefoni Vivax Smart Point X45 Pro së bashku me mbrojtësin e ekranit, udhëzuesi, mbushësi për mur, kabllo USB, kufjet / ndëgjojset, një kapak i rezervë i telefonit si dhe një mbrojtës i telefonit nga ana e pasme.

 

Lajme

Angry Birds StellaLoja Angry Birds Stella arrinë 30 milionë shkarkime– Versioni Stella nga Angry Birds ishte lansuar më 4 shtator 2014 dhe që nga ajo kohë e deri më sot, ka arritur të shënojë më shumë se 30 milionë shkarkime. Një sukses i ri historik  i kompanisë Rovio.

Lansohet Sony Xperia Z4 dhe ja se cilat janë specifikat e tij të plota– Modeli Z4 nga seria tanimë globalisht e njohur Xperia nga Sony është prezantuar sot në Japoni. Ashtu siç është edhe përfolur deri më tani, modeli i ri Xperia Z4 duket i ngjashëm me modelin paraprak Xperia Z3, një pajisje Android rezistent ndaj ujit dhe pluhurit me trupin e metaltë.

Nga tani mund të bëhen thirrje telefonike edhe me WhatsApp në iOS– Në janar të këtij viti, WhatsApp kishte lansuar një shërbim të ri i quajtur “WhatsApp Web”, nëpërmjet të cilit, përdoruesit e aplikacionit WhatsApp, mund të përdorin aplikacionin kompjuter dhe ne edhe në atë kohë, ne kemi përgatitur një edutek se si instalohet WhatssApp në kompjuter.

Acer Liquid X2 përkrahë 3 SIM kartela– Një numër i madh i përdoruesve posedojnë më shumë se një telefon. Njëri prej tyre ose dy janë personal, ose njëri është zyrtar, ose ndoshta edhe ka edhe ndonjë kombinim tjetër. Por ka edhe raste kur përdoruesit kanë më shumë se dy telefona. Ata çdo herë ballafaqohen me këto pajisje duke u munduar që secila prej tyre të ketë baterinë 100 % të mbushur, nganjëherë ngarrohen edhe duke i harruar me i marr të gjitha me vete, e kështu me radhe.Acer Liquid X2

Adobe lanson aplikacionin për fotografi Lightroom 6– Adobe sot ka lansuar një version të aplikacionit të tyre të fotografisë Adobe Lightroom 6 me të cilin po përpiqen që të mbushin boshllëkun e lënë nga Apple Aperture aplikacioni i cili ishte lansuar në fillim të këtij muaji.

Microsoft pritet të lanosn modelin Lumia 940– Microsoft pritet të lanson modelin Lumia 940 më vonë gjatë këtij viti dhe bazuar në thashetheme, ky model pritet të ketë specifika harduerike mbresëlënëse, të cilat në fakt do ta bëjnë modelin Lumia 940 një super smartphone.

Lansohet Lenovo A5000 në Rusi0– Lenovo ka lansuar smartphone-in A5000 në Rusi, një pajisje të rangut të mesëm që ka çmimin vetëm 227$.Lenovo A5000 sjell në vete një bateri masive e fuqisë 4.000 mAh e cila në fakt do të jetë edhe komponentë kryesore në shitje. Pajisja vjen me ekranin e plotë (720p) IPS 5 inç dhe vjen me një shtresë të veçantë nano për ta bërë atë rezistent ndaj ujit.

Lansohet Shërbimi WiFi nga Google– Gjatë disa muajve të fundit, ne kemi dëgjuar thashethemet në lidhje me shërbimin e ri, WiFi nga Google dhe tanimë ky shërbim është edhe zyrtar nga Google dhe quhet Projektit Fi. Projekti Fi do të jetë në dispozicion fillimisht në Motorola Nexus 6 dhe shërbimi do t’i përdor dy rrjete mobile, Sprint dhe T-Mobile.

Biznesi e hartave nga Nokia, Nokia HERE, në shitje– Si duket Nokia, e cila tanimë është në pronësi të gjigantit Microsoft, është e interesuar për shitjen e njësisë së saj të hartave. Kompania është duke kërkuar një shumë të majme të hollave, rreth 3.2 miliardë Euro, dhe ofertat e para pritet të mbërrijë në fund të javës së ardhshme.

Prezantohet Xiaomi Mi 4i– Xiaomi ka prezantuar smartphone-in e tyre të ri Xiaomi Mi 4i cili do të vijë me një ekran Full HD 5 inç me një rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve. Xiaomi Mi 4i po ashtu vjen edhe me procesorin me 8 bërthama 64-bit nga Qualcomm Snapdragon 615 dhe 2GB RAM memorie.

Lansohet Asus ZenFone 2 në Indi– Asus ka lansuar smartphone-in Asus ZenFone 2 në Indi i cili do të shitet përmes shitësit në internet Flipkart në Indi. Asus ZenFone 2 vjen me ekranin Full HD 5.5 inç i cili ofron një rezolucion prej të 1920 x 1080 pikselëve dhe është i përkrahur nga procesori me 4 bërthama 64-bit nga Intel Atom me shpejtësi prej 2.3GHz. Asus ZenFone 2

Që nga tani, mund të fillojnë para-porosit për modelin Asus C201 Chromebook për vetëm 169$. Asus C201 Chromebook përmban ekranin 11 inç i cili ofron një rezolucion prej 1366 x 768 pikselëve dhe ka integruar procesorin ARM Cortex-A17 me 4 bërthama nga Rockchip RK3288, 2GB RAM memorie dhe 16GB hapësirë të brendshme.

Huawei P8 është shitur në një ditë– asia e Smartphone-it Huawei P8 e cila doli në shitje në Kinë, është shitur e tëra në ditën e nisjes së shitjes. Pajisja ishte shitur përmes dyqanit online të kompanisë Huawei me çmim prej 580$. /ameble

Përmbledhja Javore: 13 Prill – 18 Prill

Përmbledhja Javore: 13 Prill – 18 Prill

Permbledhja javore post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Edutek

Gjatë javës kemi përgatitur një Edutek i cili mund të iu ndihmon se si të gjeni ose bllokoni telefonin Android, në rast se e keni humbur ose iu është vjedhur. Krejt kjo, mund të realizohet vetëm në tre hapa dhe si t’i realizoni ato klikoni mbi “Ja se si mund të gjeni ose bllokoni telefonin Android“.

Find-My-phone

Pajisje të reja

Sharp. Një numër i madh i smartphone-ve të fundit të lansuar në treg, vijnë me ekranin 2K, ndërsa për modelet e ardhshme të brendeve sikurse, LG, Samsung, Apple, etj pritet ndoshta të vijnë edhe me ekranin 4K. Mirëpo, lufta për të qenë i pari në këtë drejtim si duket ka shtyrë që kompania Sharp të angazhohet më shumë duke lanusaur ekranin e parë 4K në botë me madhësi prej 5.5 inçëve. Ky ekran 5.5 inç 4K për pajisje të telefonave ofron një rezolucion prej 2160 x 3840 pikselëve me një densitet masiv prej 806 pikselë për inç.

Garmin. Garmin ka këtë javë ka prezantuar dy versione të kamerave të saja të veprimit, Garmin VIRB X dhe Garmin VIRB XE. Modeli Garmin VIRB XE do të ketë çmimin rreth 400$ dhe ofron një video incizim në formatin 1440p në 30 fps, si dhe 12 megapiksel kamerën për fotografi, ndërsa modeli Garmin VIRB X do të ketë çmimin rreth 299$ dhe ofron një video incizim në formatin 720p në 60 fps dhe 30 fps në varësi të preferencës së përdoruesit.

Sony. Sony ka prezantuar dy kamera të reja në serinë e tyre Cyber-shot, të cilat posedojnë karakteristika të fuqishme dhe një dizajn kompakt që lehtë mund të bartet në xhepin tuaj. Të dy modelet HX90V dhe WX500 janë të pajisura me sensor Exmor R CMOS 18.2-megapikselë, zmadhuesin optik 30x me lentet ZEISS dhe procesorin BIONZ X. Sony në këto modele ka përfshirë ekranin LCD që sillet 180 shkallë, duke e bërë të mundur që të kapen fotografi selfie me cilësi të lartë. Kamerat gjithashtu përmbajnë butonat fizik, unazën e kontrolleve dhe GPS-in.

Ngjarje, Kompani dhe Kuriozite

Rita Ora, pjesë e spotit të Samsung për Galaxy S6 dhe S6 Edge. Samsung ka realizuar një reklamë të re për smartphonet e tij Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge, e cila po shfaqet në të gjithë botën. Spoti prej 60 sekonda, i quajtur Anticipation është krijuar nga agjencia e reklamave 72 and Sunny, dhe mban frazën “E ardhmja është tani”. Si audio është përdorur kënga “I’m Alive,” regjistruar fillimisht nga Tommy James dhe Shondells në vitin 1960.

https://www.youtube.com/watch?v=gD26Vs7VRK8

Sony Xperia Z4 mund të prezantohet me 20 prill. Kemi dëgjuar thashetheme të shumta rreth smartphone-it të ardhshëm Sony Xperia Z4, për të cilin tani po flitet se dita e prezantimit do të jetë këtij muaji. Sipas një raporti të fundit kompania Sony në Japoni me datën 20 prill do të njoftoj për një smartphone të ri, që me shumë gjasë do të jetë Xperia Z4. Ka pasur raporte të shumta lidhur me karakteristikat e këtij smartphone-i, për të cilin më herët është thënë se do të vijë me ekran quadHD dhe rezolucion 2560 x 1440 pikselë dhe madhësia e ekranit është thënë të jetë 5.2 inç. Sony Xperia Z4 thuhet se do të vijë me procesorë 8-bërthamor Qualcomm Snapdragon 810, 3GB RAM dhe disa opsione për hapësirë të brendshme.

Nokia në bisedime për të blerë Alcatel-Lucent. Është konfirmuar se Nokia është në bisedime në blerjen e kompanisë franko-amerikane Alcatel Lucent. Propozimi është në bast nga dy kompanitë për të arritur kështu kulmin e konkurrentëve siç janë Cisco Systems Inc, Ericsson si dhe konkurrentëve aziatik Huawei dhe Samsung Electronics. Marrëveshja është mbështetur nga qeveria franceze, e cila mund të paraqes sfida në uljen e kostove. Të dy kompanitë kanë dhënë një deklaratë të përbashkët, ku kanë thënë se janë në diskutime të avancuara në arritjen e një kombinimi të plotë të kompanive. Për marrëveshjen ende nuk është e sigurt mirëpo është përfolur të jetë kostoja 16 miliardë dollarë.

Në shitje shërbimi i hartave “Nokia HERE”. Pas raportimit se Nokia është në bisedime për blerjen e Alcatel-Lucent në një marrëveshje prej të 16 miliardë dollarësh, kompania ka njoftuar gjithashtu se po konsideron shitjen e shërbimit të saj të hartave HERE. Ajo ka thënë se është duke shqyrtuar operacionet e saja strategjike dhe kështu mund të përfshijë shitjen e këtij biznesi.

Asus-VivoWatchAsus VivoWatch me jetëgjatësi të baterisë deri në 10 ditë.Asus sot njoftoi se pajisja e re Asus VivoWatch, pritet të prezantohet zyrtarisht më vonë gjatë kësaj javë në Milano të Italisë. Trupi i Asus VivoWatch është ndërtuar nga një materiali çelik, është certifikuar me vlerësim IP67 i cili e mban atë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit si dhe pritet të ketë një jetëgjatësi të baterisë deri në 10 ditë.

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes:

Përmbledhja Javore: 06 Prill – 11 Prill

Përmbledhja Javore: 06 Prill – 11 Prill

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Video Praktike

Samsung “inboxing” shfaqë brendësinë e S6 Edge– Tashmë jemi mësuar të shohim video të shpaketimit të produkteve të ndryshme e sidomos telefonave. Por, ajo çfarë Samsung ka bërë për ne është një video në të cilën është shfaqur brendësia e Samsung Galaxy S6 Edge. Në këtë video, shfaqen pothuajse të gjithë elementet dhe mënyra se si është ndërtuar S6 Edge.

[youtube id=”X95EQIftcWY” width=”600″ height=”350″]

Sa është vështirë të riparohet HTC One M9– HTC One M9 është smartphone-i Android i fundit i kompanisë HTC, i cili vjen me një dizajn të ngjashëm me atë paraprak HTC One M8. Grupi i iFixit kanë marrë ketë smartphone për të parë se çfarë ka brenda pajisjes dhe gjithashtu për të zbuluar se sa i lehtë është për tu riparuar.

[youtube id=”tb_ENgMkwPE” width=”600″ height=”350″]

Pajisje të reja

OnePlus publikon OxygenOS– OnePlus ka deklaruar se sistemi i parë i kësaj kompanie tanimë është i gatshëm për përdorim. Sistemi i tyre i quajtur OxygenOS mund të shkarkohet në ketë link, kurse udhëzimet për flash OS i gjeni këtu. OnePlus, OxygenOS-in e quan një “eksperience të pastër të Android-it”, që është ndërtuar dhe optimizuar posaçërisht për smartphone-in e tyre OnePlus One i cili është bazuar në versionin Android 5.0.2.

E konfirmuar: LG G4 vjen me 28 Prill – LG sot zyrtarisht ka konfirmuar se gjatë një konference për shtyp më datën 28 prill në qytetin e New York-ut, do të prezantoj smartphone-in e tyre të fundit LG G4. Kompania veçse kishte para-lajmëruar për ngjarjen, por që kjo është hera e parë që deklarohet zyrtarisht se ne ketë ngjarje do shohim një vështrim të parë të këtij smartphone-i.

Logitech Keys-To-GoLogitech lanson tastierën “Keys-to-Go” për Android dhe Windows– Logitech ka lansuar një tastierë të re posaçërisht për përdoruesit e pajisjeve Android dhe Windows, të quajtur Keys-to-Go. Tastiera duket shumë e shumë e njëjtë me një model të mëparshëm të cilin e kishte lansuar për pajisjet iOS.Kjo tastierë, për tu lidhur më pajisjen tuaj përdorë Bluetooth-in dhe është dizajnuar të jetë e hollë dhe e lehtë për tu bartur kudo. Çelësat janë të rrafshet dhe të rehatshëm për tu shtypur dhe posedon një qëndrim të mirë mbështetës në pajisjet tuaja. Dhe krejt në fund tastiera është e mbështjelljur me FabricSkin. FabricSkin është rezistent ndaj ujit pluhurit.

DJI lanson modelin e ri të dronit “Phantom 3″– Në një ngjarje të drejtpërdrejt, kompania DJI ka prezantuar dy drona të ri Phantom 3, të cilët vijnë me disa karakteristika të reja. Phantom 3 do të vij në dy modele të ndryshme, Phantom 3 Professional, që përfshin kamerën e re me rezolucion të lartë 4k, dhe modeli tjetër Phantom 3 Advanced, e cila përfshin versionin të përditësuar të kamerës së tyre më definicion të lartë (HD) dhe mund të incizoj deri në 60fps.

HTC One M9 PlusHTC lanson edhe modelin One M9 Plus– Vetëm disa javë pas lansimit zyrtar të smartphone-it HTC One M9, kompania HTC tani ka zyrtarizuar modelin tjetër të ngjashëm, HTC One M9 Plus. Ky model është pak më i madh, posedon një dizajn të bukur metalik, por që ka të shtuar skanerin për gisht (fingerprint) të integruar në butonin Home dhe posedon kamerën Duo të cilin e kishte edhe smartphone-i i vitit të kaluar HTC One M8.

Ngjarje, Kompani dhe Kuriozite

Facebook si duket po teston integrimin e WhatsApp-it në aplikacion- Vitin e kaluar, Facebook kishte blerë aplikacionin e shumë njohur për mesazhe WhatsApp, në një shumë prej 19 miliardë dollarësh dhe si duket kompania tani ka filluar të bëj testimin e një lloj integrimi në mes të dy aplikacioneve. Sipas një raporti të ri, versioni i fundit i aplikacionit Facebook për Android (Version 31.0.0.7.13) posedon të integruar butonin WhatsApp, duke ju mundësuar përdoruesve të shpërndajnë lajme dhe media drejtpërdrejt në WhatsApp.

Dy përditësime të ardhshme të Windows 10 janë koduar si “Redstone”– Portali Neowin këtë javë ka njoftuar se Microsoft është duke planifikuar lëshimin e dy përditësimeve të mëdha për sistemin e tyre të ardhshëm Windows 10. Këto dy përditësime të mëdha të Windows 10 nga Microsoft, do të lëshohen njëra në muajin qershor të këtij viti dhe tjetra gjatë muajit tetor 2016, ku të dyja momentalisht janë të koduara me emrin ‘Redstone’.

Apple WatchApple dëshiron që Apple Watch të blihet online e jo të pritet në radhë– Zëvendës-kryetarja për shitje në Apple, Angela Ahrendts, u ka dërguar një letër të gjithë stafit të kompanisë, me të cilën Apple dëshiron që njerëzit të blejnë pajisjen Apple Watch dhe të tjera online, në vend se të shkojnë fizikisht në dyqane. Sipas shkresës, Apple do që njerëzit të përdorin aplikacionin AppStore dhe gjithashtu dyqanin online për të blerë Apple Watch dhe MacBook-un e ri të kompanisë.

Përditësimi i fundit i Instagram-it sjell opsione të reja– Instagram ka njoftuar se ka lëshuar një përditësim të ri të aplikacionit të tyre mobil për platformën iOS dhe Android. Përditësimi sjell disa opsione të reja në pajisjet iOS dhe Android, dhe një nga dy opsionet kryesore janë Color dhe Fade. Versioni i fundit i Instagram-it tanimë është në dispozicion në Google PlayStore, kurse përditësimi për iOS pritet të shfaqet ditët e ardhshme në iTunes.

Apple PhotosApple lëshon përditësimin OS X 10.10.3 Yosemite– Apple ka lëshuar përditësimin e softuerit të tyre për Mac, OS X 10.10.3 Yosemite, i cili sjell programin e ri Photos (për fotografi) në Apple Mac. Photos është zhvilluar për të zëvendësuar programin iPhoto dhe Aperture, ku do të ruaj të gjitha fotot tuaja në Apple iCloud, versioni OS X 10.10.3 posedon gjithashtu edhe shumë karakteristika të reja të cilat janë… /ameble

Përmbledhja Javore: 30 Mars – 04 Prill

Përmbledhja Javore: 30 Mars – 04 Prill

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Video Praktike

MS DOS në pajisjet mobile nga Microsoft.

Gjatë javës së kaluar, Microsoft ka lansuar versionin MS DOS Mobile, një sistem i ri i projektuar veçanërisht për smarthone-t Lumia. Se si duket kjo, ne kemi përgatitur një video praktike të sistemit MS DOS duke prezantuar veçorit e tij.

Pajisje të reja

Konfirmohen specifikat të HTC One E9 +. Tani më është e njohur se HTC do të prezanton pajisjen e re HTC One E9 + në iventin e tyre i cili do të mbahet me 8 prill në Kinë. HTC One E9 +Dhe para prezantimit zyrtar specifikat të HTC One E9 + tashmë janë të listuar në faqen e internetit HTC në Kinë duke i konfirmuar specifikimet për këtë smartphone të ri Android. HTC One E9 + vjen me ekranin QHD 5.5 inç me rezolucion prej 2560 x 1440 piksela i përkrahur nga procesori MediaTek MT6795T me 8 bërthama me shpejtësi 2 GHz dhe 3GB RAM memorie.

LG-G4-Jermaine-Smit-concept-5LG G4 godet me karakteristika harduerike. Në bazën e të dhënave Benchmark GFX, janë shfaqur karakteristikat harduerike të LG G4 të cilat janë në një rang më të lartë, krahasuar me ato të TOP pajisjeve të fundit, iPhone 6 dhe Samasung Galaxy S6. LG-G4-Jermaine-Smit-concept-5Ajo çfarë bie në sy është procesori nga Cortex-A57 me 16 bërthama dhe RAM memoria 4GB. Përveç tjerash, LG G4 pritet të vije me ekranin QHD 5.5 inç, njëjtë sikurse modeli aktual G3, por me kamerë të përmirësuar 16MP. Kamera frontale pritet të jetë 8MP e dedikuar për selfie si dhe për video me thirrje .

Xiaomi lanson disa produkte të reja. Kompania Xiaomi ka festuar ditëlindjen e saj të pestë këtë javë, duke lansuar jo vetëm një por disa produkte të reja. Smartphone i ri i quajtur Redmi 2a, posedon ekranin 4.7-inch 720p, baterinë 2.200mAh, procesorin 4-bërthamor Cortex A7, kamera e pasme 8-megapikselë, ajo frontale 2-megapikselë, 1GB RAM si dhe 8GB hapësirë të brendshme për ruajtjen e të dhënave. Ky smartphone kushton afërsisht 96$. Kompania gjithashtu ka njoftuar për një version tjetër me ngjyrë rozë të Mi Note, i cili kushton ​​400$ dhe i cili shitet me baterinë power brick.

Ngjarje, Kompani dhe Kuriozite

Nga tani mund të bëhen thirrje telefonike edhe me WhatsApp. Në janar të këtij viti, WhatsApp kishte lansuar një shërbim të ri i quajtur “WhatsApp Web”, nëpërmjet të cilit, përdoruesit e aplikacionit WhatsApp, mund të përdorin aplikacionin kompjuter dhe ne edhe në atë kohë, ne kemi përgatitur një edutek se si instalohet WhatssApp në kompjuter.

whatsapp-voice-calling-1

Më pas kanë filluar të qarkullojnë edhe disa thashetheme për një shërbim të ri nga WhatsApp, pikërisht shërbimi i thirrjeve telefonike i cili nga tani është aktiv. Shërbimi i thirrjeve aktualisht është i mundësuar vetëm për përdoruesit e platformës Android, ndërsa për platformën iOS dhe ndoshta edhe Windows Phone, pritet të lansohet në javët e ardhshme.

42 vite më parë u zbulua Telefoni Mobil. Është vërtet e mrekullueshme, që njerëzit zhvillojnë telefonata për të komunikuar me njerëzit tjerë. Ai që shtroi rrugën për gjithë këtë mundësi është Martin Cooper, i cili me 3 Prill, 1973 bëri telefonatën e parë publike me telefon mobil duke u bërë kështu personi i parë që realizoi telefonatën e parë mobile në histori të njerizimit. Në atë kohë Martin ishte inxhinieri kryesorë i kompanisë Motorola, pra telefoni i parë me të cilin Martin komunikoi ishte pikërisht Motorola. Këto ishin fjalët e tij të para, gjersa e telefonoi konkurrentin e tij Joel Engel, pronar i AT&T Bell.

“Joel, jam Marty Cooper, Unë dua që ti ta dinë që jam duke të telefonuar nga një telefon mobil”

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes:

Përmbledhja Javore: 23 Mars – 28 Mars

Përmbledhja Javore: 23 Mars – 28 Mars

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Edutek

Në njërin prej materialeve për Edutek, kemi shpjeguar se si bëhet instalimi dhe konfigurimi i një ruteri “WiFi”. Nëse tani më e keni bërë këtë instalim dhe nëse ende keni ndonjë kompjuter të vjetër të lidhur në internet nëpërmjet kabllove, dhe me një fjalë dëshironi të heqni këtë kabllo dhe të keni qasje në internet nëpërmjet ruterit, sot teknologjia ju mundëson një gjë të tillë pa pasur nevojë fare të intervenoni në kompjuterin tuaj.

Shtrohet pyetja se: “Si mund të lidhet një kompjuter në ruterin WiFi, nëse ai nuk e ka të integruar kartelën e rrjetës WiFi?” Përgjigja është shumë e thjeshtë: “Nëpërmjet një pajisje USB Wireless.”

Se si bëhet ky instalim, klikoni mbi këtë link: Si ta instalojmë një USB “Wireless”.

TP- Link -ameble

Pajisje të reja

SamsungSamsung ka njoftuar për lansimin e 5 monitorëve të ri të lakuar, të cilët vijnë me madhësi që fillojnë prej 23.5-inç deri në 31.5. Modeli Samsung SE501c vjen në dy madhësi të ndryshme të ekranit, njëri me 23.5-inç kurse tjetri 27-inç, ndërsa modeli SE591C vjen me madhësi të ekranit 27-inç. Dy modelet tjera vijnë në serinë e Samsung SE590C dhe janë me madhësi prej 31.5 inç, me shkallë kontrasti 5000:1. Modeli i fundit është Samsung SE790C i cili është 29-inç dhe shkallë kontrasti 3000:1.

Moto X i gjeneratës së tretë. Presidenti i kompanisë Motorola Rick Osterloh ka bërë disa njoftime lidhje me të ardhëm e kompanisë, dhe njëra ndër to është edhe lajmi rreth lansimit të gjeneratës së ardhme të Moto X. Ai iu përgjigj disa pyetjeve të iniciativës #AskRickO që ju bënë atij përmes Twitter. Ai u pyet për kohën kur Motorola do të publikoj produkte të reja dhe cilat do të jenë ato, dhe përgjigja e tij ishte se Motrola po përpiqet që për çdo vit të nxjerr së paku modele të reja të telefonave të mençur dhe produkti i paralajmëruar për 2015 do të jetë Moto X i gjeneratës se tretë që do të publikohet në muajin Shtator.

new-moto-x-15- ameble

HTC T1H. HTC është duke punuar për të lansuar një tablet të ri i koduar me emrin HTC T1H. HTC T1HTableti i ri nga HTC vjen me ekranin 8,9 inç me një rezolucion prej 2048 x 1536 pikselëve i përkrahur nga procesori me 8 bërthama Allwinner H8 me shpejtësi prej 2.2GHz dhe 2GB RAM memorie. T1H HTC ka të integruar 1.6 MP kamerën frontale, 8 MP kamerën kryesore në anën e pasme dhe një bateri 6.700 mAh.

Vector Smartwatch. Apple Watch është thënë ta mbajë baterinë rreth 18 orë, gjithashtu edhe orët e tjera kanë jetë të ngjashëm të baterisë. Tani një kompani krejt tjetër pritet të lansoj një orë të mençur për të cilën thuhet së jetën e baterisë pritet ta ketë 30 ditë, pra ai është Vector Smartwatch. Vector Smartwatch përveç që do të ketë jetë të baterisë deri në 30 ditë, pajisja pritet të funksionoj me smartphone Android, iOS dhe Windows-Phone.

Ngjarje, Kompani dhe Kuriozite

Apple po përgatitet të publikojë 3 iPhone të rinj. Që kur u publikua iPhone 5, jemi mësuar që në Shtator të secilit vit të shohim Apple teksa publikon iPhone të ri dhe nuk ka asnjë arsye që të mos besojmë që edhe këtë Shtator Apple do të përgatit diçka të mire për ne. Sipas thashethemeve të fundit, nga burime nga brenda Apple merret vesh që kompania pritet të publikoj tre telefona të mençur: iPhone 6S, iPhone 6S Plus dhe iPhone 6C.

Messenger PlatformFacebook lanson platformën e re në Facebook Messenger. Siç edhe pritej, Facebook gjatë një konference së saj për zhvillues të mbajtur dje ka njoftuar zyrtarisht për platformën Messenger. Ky tipar i ri e bën të mundur përdorimin e aplikacioneve tjera brenda shërbimit të tyre Facebook Messenger. Kjo nënkupton se do të kemi mundësi të marrim aplikacione nga lista e aplikacioneve të përkrahura nga kjo platformë dhe pasi të zgjedhim aplikacionin që dëshirojmë, mund të kalojmë drejtë në dyqanin e aplikacioneve për të shkarkuar atë. Për shembull, Giphy për Messenger e bën të lehtë kërkimin e një video GIF dhe dërgoj atë tek ndonjë mik pa dal nga Facebook Messenger.

Apple blen kompaninë për databaza “FoundationDB”. Sipas raporteve të publikuara nga TechCrunch dhe The Wall Street Journal, Apple ka blerë startup kompaninë për databaza të quajtur FoundationDB. Apple ka konfirmuar blerjen, por nuk shpjeguar pse ka vendosur ta blejë. “FoundationDB është një multi-model, që do të thotë se në një databazë të vetme mund të ruhen të dhëna të ndryshme”, kështu është e shpjeguar në ueb-faqen e FoundationDB-së. “Të gjitha të dhënat ruhen dhe shpërndahen në mënyrë të sigurtë.”

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes:

Përmbledhja Javore: 16 Mars – 21 Mars

Përmbledhja Javore: 16 Mars – 21 Mars

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Pajisje të reja

Google Nexus 7 do të prodhohet nga LGLG Nexus 7– Modeli i fundit i serisë tani më të njohur globalisht Nexus, Google Nexus 6 është prodhuar nga Motorola, ndërsa versionet e mëparshme janë bërë nga HTC, Samsung dhe LG. Bazuar në disa raporte të fundit, pasardhësi i Nexus 6, Google Nexus 7, do të prodhohet nga LG.

Windows Hello dhe Windows Passport do të zëvendësojnë fjalëkalimet– Sistemi i ri operativ i Microsoft Windows 10 do të jetë sistemi i parë operativ Windows dhe platforma e parë që do të eliminojë fjalëkalimet. Microsoft prezantoi një sistem të ri të sigurisë biometrike, “Windows Hello”, i cili do të lejojë përdoruesit të regjistrohen tek pajisjet, telefonat dhe kompjuterët që operojnë me Windows 10 nëpërmjet gjurmëve të gishtërinjve, syve ose fytyrës. [youtube id=”1AsoSnOmhvU” width=”600″ height=”350″]

Emri i konsoles së re është Nintendo NX– Nintendo më herët ka njoftuar se do të zhvilloj lojëra për smartphone, kurse tani në një konferencë të mbajtur nga kjo kompani janë zbuluar disa detaje në lidhje me gjeneratën e re të lojërave konsolë të re, Nintendo NX. Kompania nuk ka zbuluar ndonjë informacion tjetër për konsolen Nintendo NX, e gjitha që e dimë tani për tani është emri i koduar. Është thënë gjithashtu se konsola e re do të vijë me harduer të ri dhe do të paraqitet me një koncept tjetër të lojës.

Ngjarje, Kompani dhe Kuriozite

Lenovo dhe Xiaomi në procesë smartphone-t me Windows PhoneWindows 10 Phone– Microsoft ka njoftuar për dy partnerë të ri të Windows Phone-it, Lenovo dhe Xiaomi janë dy kompanitë që gjatë këtij viti pritet të lansojnë smartphone me Windows Phone. Lenovo e Windows Phone do të jenë në dispozicion në mes të vitit me operatorin China Mobile, këta mund të jenë me Windows Phone 8.1 si dhe Windows-10. Edhe Xiaomi gjithashtu do të lansoj smartphone të tillë me vonë gjatë këtij viti, mirëpo do të jenë vetëm me Windows 10. Përmes një programi të ri me Xiaomi-t, një nga shpërndarësit më të mëdhenj të smartphone-ve në botë, një grup i zgjedhur i përdoruesve të Xiaomi Mi 4 do të ftohen për të ndihmuar testimin e smartphoneve me Windows 10 dhe do të kontribuojnë në lansimin e ardhshëm të këtij modeli.

Microsoft pritet të pensionojë brendin e moçëm Internet Explorer– Emri Internet Explorer është sinonim i shfletuesit ueb që është ofruar për përdoruesit e sistemin operativ të Microsoft-it, në Windows. Si shfletues i këtij sistemi ka qenë në përdorim që një kohë shumë të gjatë, por si duket kompania tani ka vendosur të nxjerr atë në pension, njëherë e përgjithmonë. Microsoft kohët e fundit ka konfirmuar se brendi Internet Explorer do të hiqet, kurse për emrin e ri si duket kompania ende nuk është përcaktuar.

BlackBerry dhe Samsung bashkohen për zhvillimin e një tableti– BlackBerry nuk ka pasur shumë fat në tregun e tabletve. Ajo deri më tani ka lansuar vetëm një tablet të quajtur PlayBook, ku lirishtë mund të themi se ka dështuar. Prej asaj kohë kompania ka tentuar të nxjerr një të ri, por nuk ka qenë shumë serioze në lidhje me ketë. /ameble

Përmbledhja Javore: 9 Mars – 14 Mars

Përmbledhja Javore: 9 Mars – 14 Mars

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Lokale

Microsoft për Gjirafa-n: “Një makinë e fuqishme kërkimore” – Si mund t’i qaset një makinë e vogël kërkimore në gjuhën Shqipe gjigantëve të sotëm të kërkimit? Duke e kuptuar gjuhën lokale, duke krijuar një shërbim të dedikuar për përdorues, dhe duke u mbështetë në teknologjitë e Microsoft Cloud. Për shumicën e sportdashësve që flasin gjuhën angleze, gjetja e rezultateve të ekipit të tyre të preferuar është aq e thjeshtë sa të shkruash emrin e ekipit në Bing apo Google. Rezultati momental i takimit zakonisht është në faqen e parë apo të dytë të kërkimit.

Gjirafa

Art House organizon ngjarjen Managed Print Services– Art House në bashkëpunim me prodhuesin lider të pajisjeve për printim Xerox organizojnë Managed Print Services (MPS) event ku do të shpalosen detajet rreth shërbimit, implementimit dhe përfitimet të cilat ndërmarrjet publike dhe private do të mund ti kenë nga MPS. Managed Print Services MPS (shqip: Shërbimet e Menagjuara te Printimit) është shërbim të cilën Art House e ka plasuar në tregun Kosovar që nga viti 2007 dhe është në shërbim të disa institucioneve në Kosovë.

Dy ministri nënshkruajnë memorandum me Microsoft– Ministria e Administratës Publike dhe ajo e Arsimit, nesër do të nënshkruajnë një memorandum mes këtyre dy ministrive, me Microsoft-in. Qëllimi i këtij Memorandumi është të formalizohet korniza e bashkëpunimit në mes MAP, MASHT dhe Microsoft-it, me ç’rast do të mundësohet qasje dhe pjesëmarrja më e madhe në programet, në trajnimet, resurset dhe mjetet teknologjike të cilat janë pjesë e nismave globale të Microsoft-it, YouthSpark dhe programi Partner në Mësim.

Softuer dhe Pajisje të reja

Apple MacBook– Apple në ngjarjen e tyre të organizuar ditë më parë ka njoftuar për disa pajisje të reja dhe një ndër ato është edhe Apple MacBook i ri, ku vjen me një dizajn krejtësisht të ri në krahasim me modelin e mëparshëm. MacBook i ri është me më i hollë dhe më i lehtë se se MacBook Air, ku peshon vetëm 908 gram dhe vjen me një tastierë të re e cila përmban një mekanizëm të ri në formë të fluturës.

Apple MacBook (1)

Smartwatch Oppo– Shumë kompani kohëve të fundit janë përqendruar në pajisje smartwatch, sigurisht për atë se kjo do të përdoret shumë në të ardhmen. Pajisje të tilla deri me tani kemi parë nga Samsung, Sony, LG, Motorola, Huawei, kurse tani nëse mund t’ju besojmë raporteve, kompania Oppo është ajo që pritet të nxjerr një orë të mençur (smartwatch). Por, çfarë mund të sjellë Oppo që të tjerët nuk e kanë bërë? Sipas thashethemeve, smartwatch i ardhshëm i Oppo-së është thënë të paraqitet me një teknologji të re që mundëson rimbushjen e plotë të baterisë së orës, për vetëm pesë minuta.

LG AKA së shpejti do të fillojë të shitet edhe jashtë Koresëlg-aka-AmebleNë muajin Nëntor të 2014, LG kishte publikuar një telefon të menqur Andoid unik i quajtur LG AKA. Një pajisje mobile që vjen me një mbeshtjelles të veqant dhe me një nderfaqe që mund të personalizohet sipas dëshires së individit. AKA fillimisht kishte filluar të shitet në Korenë Jugore, prej nga edhe e ka origjinen, dhe mendohej se aty do të ngel gjithcka me të. Befasisht pak ditë më parë LG njoftoi se ky telefon do të fillojë të shitet edhe në vendet të tjera jashtë Koresë.

Zbulohen çmimet e Apple Watch– Siç është prezantuar edhe dje, Apple Watch vjen në tri versione: Watch, Sport dhe Edition. Apple Watch Sport do të fillojë me çmim prej 349$ për versionin 39mm dhe 399$ me 42mm. Blerësit mund të zgjedhin nga pesë opsione me ngjyra të ndryshme. Ato të rangut të mesëm fillojnë nga 549$, por sipas modelit që zgjidhni do të shiten deri në 1099$. Apple do të ofroj zgjedhje prej tre rripave të ndryshëm.

Kalendari i Google tani bëhet pjesë e Apple App Store– Preferoni që telefoni juaj i mençur të jetë iPhone, por keni dëshirë që në kalendarin e Google të mbani listën e ngjarjeve dhe të regjistroni planet për të ardhmen tuaj? Tani ky nuk është një problem. Google Calendar sapo është lansuar edhe për iPhone dhe tanimë është pjese e App Store të Apple, nga ku mund edhe te shkarkohet.

Ngjarje, Biznese, Kuriozitete

Kamerat e pesë telefonave me teknologjinë më të mirë auto fokus -Autofokusi gjatë detektimit të fytyrës, laserët, infraredi, fokusi i pikselëve në nxjerrjen e imazheve dhe ngjyrave më përsosmërinë më të lartë, etj. Të gjitha këto janë karakteristika të kamerës së telefonave të mençur të ditëve të sotme. Samsung tregoi vetveten me teknologjinë PDAF në Galaxy S5, më pas LG prezantoi Autofokusin laserik “Laser Auto Focus”, Lenovo integroi një sistem të fokusit përmes infrared-it në Vibe Shot, dhe Sony është gati për të sjell një zbulim të ri sa i përket kualitetit dhe fokusit të fotografisë në telefonin e gjeneratës së ardhme që do të quhet Hybrid AF.

Best Autofocus- Ameble

Apple prezanton portin dhe kabllon USB-C (3.1)– Përveç një rezolucioni të lartë “Retina” dhe një profili të ri që në fakt është më i hollë, Laptopi i ri i Apple ka edhe një gjë të re mjaft interesante që ju duhet ta dini pa marre parasysh se a do të blini një kompjuter Apple apo jo. MacBook-u më  ri i Apple është laptopi i parë qe ka të integruar USB –C portin. Ky lloj i ri i USB porit dhe kabllos apo siç po quhet ndryshe edhe USB 3.1 ka kapacitet rekord të transferit në hiq me pak se 10 gigabit për sekondë dhe outputin e energjis deri në 20 volt.

Ja kush është Apple!– Ngjarja e sotshme e Apple-it në San Francisko, nuk ishte e fokusuar vetëm në pajisje. Krye-shefi i Apple-it, Tim Cook, prezantimin e sotshëm e ka filluar me një njoftim të shpejtë për disa nga pajisjet dhe shërbimet e tyre të fundit, ku ka jap disa numra mahnitës. Të gjithë e dimë që Apple është një kompani e madhe, por statistikat e dhëna sot janë vërtetë të mëdha edhe për vetë kompaninë.

Senatori amerikan asnjëherë nuk ka dërguar email– Besoni apo jo, senatori Republikan i Karolinës Jugore Lindsey Graham asnjëherë në jetë nuk ka dërguar e-mail. Gjersa ishte prezent në një takim me gazetarë, njëri nga ta e pyeti atë se a ka senatori email adresë private. Ai u përgjigj “Unë nuk dërgoj e-mail, kontrolloni llogarinë time dhe do të shihni se unë asnjëherë nuk kam dërguar asnjë email”. Gjëja më e interesante e këtij lajmi është fakti që ai po përgatitet që të jetë njëri nga kandidatet për president të SHBA nga kampi republikanë dhe për momentin drejton nën komitetin për teknologji të SHBA-së dhe vetë nuk përdor teknologjinë.

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit. /ameble

Përmbledhja Javore: 2 Mars – 7 Mars

Përmbledhja Javore: 2 Mars – 7 Mars

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Nga inovacioni me ekranin e dyfisht tё lakuar tё Samsung Galaxy S6 Edge dhe lajmet rreth shërbimeve Wireless tё Google, deri tek çanta që e mat peshën e vet, këto janë gjerat mё tё rëndësishme qё ndodhёn nё ngjarjen mё tё madhe botёrore tё teknologjisё mobile MWC 2015 nё Barcelonё nga data 02-05 Mars.

Ne nё Ameble, me kujdes kemi pёrcjell kёtё ngjarje, dhe jemi munduar sado pak qё tё sjellim tё dhёna qё mund tё jenё tё rёndёsishme pёr ju. Për tё gjitha këto lexoni mё shumё nё rubrikën Pajisjet e Reja

Vlerësime

LG G3 – Në shikimin e parë LG G3 është një bishë atraktive me disa kualitete që nuk mund t’i gjesh në tregun e telefonave të mençur. Ka dizajn të shkëlqyeshëm, ekran të mprehtë, kamerë shumë të mirë dhe përformancë të shkëlqyer.

LG G3 Set

A duhet ta konsideroni LG G3 si telefonin tuaj të mençur gjatë 2015? Ne e testuam se si qëndron puna me këtë të fundit, lexoni më shumë në vlerësimin LG G3.

Edutek

Nga kjo javё kemi nisur njё rubrikё tё veqant pёrmes sё cilës kemi pёr qellim qё njerzit tё familjarizohen mё shumё me boten e CISCO-s. Nё kanalin e Ameble nё Youtube mund tё gjeni videon e radhës nё tё cilën demonstrohet hapi fillestar rreth asaj qё duhet tё dimë rreth ruterave tё Cisco-s.

[youtube id=”1_fprPAiRc0″ width=”600″ height=”350″]

Pajisjet e reja

Samsung– Në Kongresin Botëror të Telefonave mobil 2015 i cili ka filluar të mbahet sot në Barcelonë, Samsung prezantoi dy modele të reja të gjeneratës Galaxy, Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge. Modelet e reja Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge, bazuar në dizajnin mbresëlënës dhe specifikave harduerike, padyshim do të jenë pajisjet më mira të gjeneratës Galaxy të krijuar deri më tani. Të dy modele janë krijuar me një kombinim të xhamit me metalin, duke sjellë një dizajn përkryer.

[youtube id=”raAoYFrIm0I” width=”600″ height=”350″]

Sony– Javën e kaluar kemi dëgjuar se smartphone-i i ri nga Sony, do të prezantohet në MWC 2015 dhe tani pikërisht Sony edhe e ka konfirmuar atë, duke e prezantuar modelin e ri Sony Xperia M4 Aqua. Sony Xperia M4 Aqua përmban një ekran HD 5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselë dhe vjen me versionin e fundit, Android 5.0 Lollipop.

HTC– Siç është paralajmëruar edhe më herët, HTC sapo prezantoi modelin e ri HTC One M9 i cili bazuar në karakteristika harduerike si duket do të jetë një super pajisje e lansuar ndonjëherë nga kompania HTC. Modeli i ri nga HTC, HTC One M9 vjen me ekranin 5 inç Super LCD3 me rezolucion prej 1080 x 1920 pikselëve i përkrahur nga procesori 8-bërthamor 64 Bit Qualcomm Snapdragon 810.dhe 3GB RAM memorie. Ekrani është i mbrojtur nga gërvishtjet me Corning Gorilla Glass 4.

BlackBerry-Në konferencën për shtyp në ngjarjen MWC 2015, BlackBerry prezantoi modelin e ri BlackBerry Leap, një pajisje e rangut të mesëm. BlackBerry Leap vjen me një dizajn të ekranit sportiv 5 inç HD i përkrahur nga procesori me dy bërthama Snapdragon S4 Plus me shpejtësi prej 1.5GHz dhe 2GB RAM memorie.

Lenovo– Në ngjarjen MWC 2015, e cila aktualisht është duke u mbajtur në Barcelonë, Lenovo ka prezantuar tabletin e ri Lenovo Miix 300 me platformën Windows 8.1. Lenovo Miix 300 vjen me ekranin IPS 8 inç me rezolucion prej 1280 x 800 pikselëve i përkrahur nga Intel Atom Bay Trail procesori dhe 2GB RAM memorie. Në pjesën frontale është integruar kamera frontale 2 megapikselë ndërsa në pjesën e prapme, kamera kryesore 7 megapikselë.

Kompani dhe Kuriozitet

Shikoni kanalet tuaja të preferuara të viteve ’70, ‘80 dhe ’90– Shpesh herë gjatë jetës, kemi nostalgji për gjërat e ndryshme, sikurse muzika, sporti, filmat, serialet, etj., çofshin ato të fëmijërisë apo të periudhave të tjera të jetës.

Një ueb faqe e lezetshme e quajtur TV i imi të viteve shtatëdhjeta, tetëdhjeta dhe nëntëdhjeta, ka bërë një punë të mrekullueshme duke ofruar një laramani të kanaleve nga përudha të lartpërmendura me përmbajtje të ndryshme. Në ballinën faqes shfaqet një televizor i kohës së vjetër, i cili në shikim të parë Ju kthen 20-30 vite mbrapa.

tv '80 1

Si funksionon kjo: Në anë e djathtë të televizorit janë të vendosura kategoritë e ndryshme,  sikurse, Filma vizatimorë, Filma, Muzika, Lajme, Speciale, Sporti, etj., ndërsa nën kategori është i vendosur telekomanda për ndërrimin e kanaleve, rritjen dhe zvogëlimit të zërit, etj. Tek televizori në pjesën e poshtme, janë të vendosura vitet, të cilat mund të përzgjedhin në mënyrë manuale.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes:

Përmbledhja Javore: 23 Shkurt – 28 Shkurt

Përmbledhja Javore: 23 Shkurt – 28 Shkurt

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Edutek

Interneti është një medium i lirë dhe pa cenzurë dhe për këtë arsye është i pasigurt për fëmijët. Të jesh prind në epokën digjitale është e vështirë sepse nuk dimë se çfarë shfletojnë fëmijët tanë, e sidomos shpesh herë kërkohet edhe parandalimi i qasjes në ueb-faqe specifike, sikurse ato porno, lojëra të fatit etj.

Në videon e më poshtme kemi shpjeguar se si mund të parandalohet qasja në disa ueb-faqe specifike, ndërsa për më shumë rreth këtij udhëzimi klikoni në këtë link “Mbroni fëmijët tuaj nga qasja në porno ueb faqe“.

Pajisjet e reja

LG. LG tani para ngjarjes MWC 2015 ka njoftuar për katër smartphone të ri të rangut të mesëm, që përfshinë modelet Magna, Spirit, Leon dhe Joy. Ata të cilët do jenë prezent në ngjarjen MWC 2015 në Barcelonë duke vizituar stendat e kompanisë do të kenë mundësi të shohin së çfarë smartphone do sjellë LG.

Sony Xperia E4g. Sony ka lansuar një smartphone të ri Android, Xperia Sony E4g, i cili në fakt është versioni 4G LTE i modelit Xperia E4. Sony Xperia E4G vjen me ekran IPS 5-inç me rezolucion qHD i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Snapdragon me shpejtësi prej 1.5GHz. Ky smartphone gjithashtu vjen me 1GB RAM, 8GB hapësirë të brendshme dhe ka të integruar kamerën frontale 2MP si dhe atë kryesoren 5MP.

Moto E.  Kompania Motorola për ditën e sotshme kishte paralajmëruar se do të jap një lajm të rëndësishëm dhe si duket e ka bërë. Ata zyrtarisht kanë lansuar versionin më të ri të smartphone-it Moto E, i cili vjen me çmim të ulët. Ky smartphone vjen i pajisur me ekran 4.5-inç, procesorin 4-bërthamor Snapdragon 1.2GHz, baterinë 2390mAh, kamerën e pasme 5-megapikselë, atë frontalen, si dhe vjen me versionin Android 5.0 Lollipop. Në ketë model Motorola ka futur edhe disa nga softuerët e vet të dobishëm, më të cilët shton karakteristika ekstra, si p.sh. mundësinë e marrjes së fotografive në mënyrë të shpejt etj etj.

Kompani dhe Kuriozitet

Apple do të investojë 1.7 miliardë € në EvropëApple ka njoftuar për një investim të madh në qendrat e të dhënave për Evropë, ku kompania ka në plan të investojë rreth 1.7 miliardë €. Një nga këto qendra do të jetë e vendosur në County Galway të Irlandës dhe tjetra do të jetë në Jutland të Danimarkës, që të dy këto do të funksionojnë nga energjia e rinovueshme. Apple, këto qendra evropiane do t’i përdorë për të fuqizuar shërbimet e tyre online të cilat përfshijnë iTunes, App Store, iMessage, Maps dhe Siri.

Data Center

Samsung do të jetë furnizues i memorieve DRAM për iPhone 6S. Apple iPhone 6S nuk pritet të dal në treg me herët se muaji shtator i këtij viti, edhe pse kemi dëgjuar thashetheme të ndryshme sa i përket këtij modeli të ardhshëm. Sipas një raporti të ri kompania Samsung me sa duket do të jetë furnizues i memorieve DRAM të Apple-it për iPhone 6S dhe 6S Plus. E njëjta kompani është thënë të jetë furnizues edhe për memoriet DRAM të LG-së për smartphone-in e tyre të ri LG G4, i cili sipas thashethemeve do të dal në treg nga muaji prill.

Bateritë e smartphone-ve të ardhshëm mund të ri-mbushen brenda një minute. Kur është rasti për përzgjedhjen e një smartphone-i, fuqia e baterisë së tij luan një rol të rëndësishëm në blerje. Edhe po të jenë të gjitha karakteristikat tjera harduerike të mira nuk është e pranueshme, nëse bateria e këtij smartphone-i nuk zgjat më shumë se gjysmë dite. Për momentin ka shumë zgjidhje të baterive, por diçka që është duke bërë kompania teknologjike StoreDot nuk keni dëgjuar asnjëherë! Kjo startup kompani se fundmi ka prezantuar një teknologji të re të baterisë, për të cilën pretendojnë se bateria ri-mbushet me rrymë brenda vetëm një minute.

Për studentët abonim falas në Microsoft Office 365Microsoft ka njoftuar se ka kthyer qasjen apo abonimin falas për studentet e rregullt në shërbimet e tyre Microsoft Office 365. Kompania të njëjtën gjë më parë e kishte bërë vetëm për studentët në Nju Jork kurse tani ketë e ka nxjerr në dispozicion për të gjithë studentët në mbarë botën. Miliona studentë në mbarë botën tani ligjshëm mund t’i qasen pakos së Office-it nga shkollat e tyre dhe gjithashtu ju njoftojmë se e kemi mundësuar që pa pagesë të gjithë studentët e huaj në nivel global të regjistrohen vetvetiu dhe të marrin Office 365 dhe instalojnë Office-in.

Office 365 Logo

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes:

Përmbledhja Javore: 16 Shkurt – 21 Shkurt

Përmbledhja Javore: 16 Shkurt – 21 Shkurt

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Video Praktike dhe Shpaketim

Nokia X2 Dual SIM. Microsoft smartphone-in Nokia X2 Dual SIM e kishte lansuar vitin e kaluar, në kohën kur ende ishte bashkë me kompaninë Nokia. Arsyeja pse kemi zgjedhur ta prezantojmë ketë smartphone është sepse posedon platformën Android, gjithashtu vjen me një pamje të bukur dhe shitet me çmim të ulët. Si duket kjo pajisje, mund të shikoni në videon e më poshtë.

Nokia X2 Dual SIM posedon ekranin WVGA 4.3-inç, është i pajisur me procesorin 2-bërthamor Snapdragon 200 1.2 GHz dhe vjen me ndërfaqen Nokia X software 2.0 i bazuar në platformën Android 4.3 (Jelly Bean). Ky smartphone përmban kamerën e pasme 5-megapikselë me LED flash dhe incizon me kualitet 720p si dhe kamerën frontale 0.3-megapikselë për selfie.

Pajisje të reja

LG Watch Urbane. Përveç Moto 360 dhe LG G Watch R, shumica e orëve të mençura Android kanë një dizajn jo edhe aq të pashëm, LG tanimë ka njoftuar për një smartwatch më një dizajn të mrekullueshëm, dhe e ka emëruar LG Watch Urbane. LG Watch Urbane është dizajnuar duke kombinuar dizajnin klasik të orëve me teknologjinë moderne të sotme ku sipas fotove të shfaqura kjo orë duket mbresëlënëse. LG Watch Urbane i ri përmban të njëjtin ekran P-OLED 1.3 inç që gjithashtu ishte në orën G Watch R. Kjo orë e re nga LG është në dispozicion në dy ngjyra të ndryshme, çelik inox i lëmuar dhe ngjyrë ari. Të dy modelet vijnë me rrip të thurur nga lëkura që është dizajnuar për t’i dhënë orës një pamje klasike.

HTC One M9. Edhe më herët është thënë se modeli HTC One M9 do të prezantohet në Kongresin Botërore të celulareve muajin e ardhshëm, dhe tani HTC ka konfirmuar datën e konferencës së tyre që do të mbahet me 1 Mars, në të cilën edhe zyrtarisht do të prezantohet modeli HTC One M9. HTC ka postuar një foto në Twitter, duke konfirmuar se modeli i ri HTC M9 do të prezantohet në këtë ngjarje. Ajo çfarë është thënë deri më tani për HTC One M9, është se do të vijë me versionin e fundit të sistemit Android Lollipop, me një ekran 5 inç me një rezolucion Quad HD prej 2560 x 1440 pikselëve i përkrahur nga procesori 64-bit 8-bërthamor Qualcomm Snapdragon 810 dhe 3GB RAM memorie.

HTC One M9 Ftesa

Ngjarje, Biznese, Kuriozitete

DotA 2 ka kaluar numrin 1 milionë të lojtarëve në kohë të njëjtëSipas raporteve të fundit, DotA 2 gjatë kësaj fundjave ka arritur të thyejë rekordin 1 milionë të përdoruesve. Për ata që nuk e kuptojnë, i bie që në të njëjtën kohë ka pasur 1 milionë lojtarë që kanë luajtur DotA 2. Në të vërtetë ky është një numër mjaft mbresëlënës, mirëpo duhet theksuar se është ende shumë larg prej lojës League of Legends. E fundit që ishte raportuar, League of Legends maksimumin që ka pas është në mes 5 – 7.5 milionë lojtarë në të njëjtën kohë, edhe pse këto shifra janë të vjetra. DotA 2 është mjaft mirë sepse ka arritur të mundë lojën Counter-Strike: Global Offensive e cila ka shënuar të ketë rreth 420.000 lojtarë në kohë të njëjtë.

Apple ndertesaApple renditet kompania e dytë më inovative në botë. Nuk ka rendësi a pajtoheni apo jo me renditjen. Fjala “inovativ” është një fjalë që shumë shpesh po përdoret kur përshkruhet kompania Apple, dhe si duket ketë vit portali Fast Company në përzgjedhjen e 50 kompanive më inovative në botë, kompaninë Apple e ka vendosur në pozitën e dytë, më të cilën nuk është keq, duke marrë parasysh se vitin e kaluar kjo kompani ishte në vendin e 14-të. Pra, pse Fast Company konsideron se Apple duhet të jetë në vendin e dytë si kompania me inovative në botë? Si duket përmirësimet që Apple ka bërë në versionin e platformës së saj iOS 8, ishte arsye që i ndihmoi kompanisë për të arritur ketë pozitë. Fast Company kanë përmendur se si Apple ka përfshirë karakteristika të reja në iOS 8, e që e kanë bërë më të lehtë dhe më të mirë platformën për zhvilluesit e palës së tretë për të krijuar aplikacione interesante dhe të dobishme për përdoruesit.

Samsung blen kompaninë LoopPay. Samsung ka njoftuar zyrtarisht se ka blerë kompaninë LoopPay, një ofrues portofoli për pajisje mobile që transformon lexuesin ekzistues të shiritit magnetik në shpërndarës të pagesave pa tela (wireless). Krye-shefi i Samsung-ut, JK Shin, tha se kjo blerje përshpejton vizionin e kompanisë për “për të ecur dhe lëvizur inovacionet në botën e tregtisë për pajisje mobile”, duke shtuar se kompania ka qenë gjithmonë e interesuar në ndërtimin e një portofoli digjital. Udhëheqësit e LoopPay do t’i bashkohen departamentit për pajisje mobile në Samsung, me planet për integrimin e teknologjisë LoopPay-së në pajisjet e Samsung-ut.

LoopPay Samsung

Shiten më shumë se 5 milionë Raspberry Pi. Raspberry PI në treg kishte dal në vitin 2012, dhe që nga lansimi i këtij mini kompjuteri e deri më tani është bërë shumë i popullarizuar. Ekipi i kësaj pajisje ka njoftuar nëpërmes Twitter-it se deri tani kanë shitur më shumë se 5 milionë pajisje që nga lansimi i modelit origjinal. Fondacioni Raspberry Pi ka prezantuar ketë muaj modelin më të ri Raspberry Pi 2, i cili në mënyrë të konsiderueshme është më i fuqishëm se sa modelet e mëparshme. Gjenerata e dytë e Raspberry Pi-së vjen gjashtë herë më i shpejt në precesim se sa ai origjinali, dhe përmban procesorin 4-bërthamor ARM Cortex A7 me 1GB RAM. Ky model është kompatibil me harduerin e modelit  të parë origjinal

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit.

Për të qenë më afër nesh na përcillni nëpërmes: