Category Archives

189 Articles
Regjistrimi për ngjarjen Google I/O 2016 hapet nga 8 Marsi

Regjistrimi për ngjarjen Google I/O 2016 hapet nga 8 Marsi

Gjiganti Google ka njoftuar të martën se regjistrimi për ngjarjen e tyre I/O 2016 do të fillojë nga data 8 Mars dhe do të vazhdoj deri me 10 Mars.

Google IO 2016

Nga kjo ngjarje pritet të njoftohemi për planet e Google-it për versionin e ardhshëm të Androidit, Android N, gjithashtu edhe për ndryshimet që pritet të bëhen në sistemin e tyre Chrome. Me aq sa dimë deri me tani, Google nuk pritet të prezantoj ndonjë pajisje të re.

Google I/O 2016 do të mbahet nga 18-20 Maj në Mountain View. Ne, që nuk e kemi mundësin të jemi prezent, nuk duhet të brengosem shumë sepse e tërë ngjarja do të jetë e transmetuar drejtpërdrejt. /ameble

Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Pas shumë para-reklamave që disa muaj që i ka bërë Xiaomi për smartphone-in e tyre të ardhshëm Mi 5, sot në ngjarjen MWC 2016 kompania zyrtarisht ka lansuar ketë model. Smartphone-i në vete posedon anën harduerike mjaft mbresëlënëse dhe të mos harrojmë se tipar i shitjes së këtij modeli do të jetë çmimi.

Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5 vjen me ekran 5.15-inç, kurse përbrenda posedon procesorin Qualcomm Snapdragon 820. Gjithashtu vjen me 4GB RAM, hapësirën për të dhëna deri në 128GB së bashku me baterinë 3000mAh.

Mi 5 posedon po ashtu sensorin fingerprint dhe kamerën kryesore 16MP me stabilizim optik të imazhit. Nga ana softuerike do të vij me platformën Android 6.0 Marshmallow dhe ndërfaqen e vetë MIUI 7.

Përveç modelit me 128GB siç përmendem më lartë do të jetë edhe versioni 32GB që vjen me çmim nga 262$, kurse ai 128GB do të jetë për 354$ dhe pritet të dalë në shitje nga 1 Marsi. Xiaomi Mi 5 tani për tani do të jetë në dispozicion për shitje vetëm në vendet si Kina, e ndjekur nga India, dhe vende të tjera që më pas Xiaomi zakonisht shet telefonat e tyre në. /ameble

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

Bashkë me smartphone-t e ri të LG-së, kompania ka sjellë edhe disa pajisje shtesë të tjera, të quajtura si LG Friends.

LG Friends

Më poshtë janë gjashtë ato pajisje që u prezantuan ditën e djeshme:

360 CAM: Mundëson që smartphone-i G5 të incizoj foto dhe video në 360-shkallë. Përmban dy kamera 13-megapikselë me kënd të gjerë, memorie të brendshme 4GB, baterinë me kapacitet 1200 mAh dhe ncjerr videot me kualitet 2K.

360 VR: Kufje virtuale të ngjashme me Samsung Gear VR, që lidhen vetëm me LG G5.

H3 nga B&O Play: Kufje Premium me aftësi të zërit 32-bit. Të përshtatshme me të gjithë smartphone-at e LG-së.

Rolling Bot: Një robot i vogël me kamerë 8-megapikselë që lidhet me pajisje nëpërmjet rrjetit Wi-Fi. Më shumë se një lodër, LG ka thënë se pronarët e kësaj pajisje mund të përdorin pajisjen “si një sistem të sigurisë për shtëpi” ose “si një telekomandë” për pajisje që lidhen më të.

Smart Controller: Kontrollon dronin dhe shfaq videot streaming direkt në G5.

Tone Platinum: Kufje “superiore” me bluetooth me zërim 24-bit.

Të gjitha këto pajisje shtesë do të jenë të menaxhueshme përmes aplikacionit të LG-së  Friends Manager.

Nuk janë dhënë detaje as për këto pajisje në lidhje me çmimin ose lansimin e tyre. /ameble

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Përveç lansimit të Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge, kompania në Kongresin Botëror për pajisje Mobile gjithashtu ka lansuar kamerën e re Samsung Gear 360.

Samsung Gear 360 është dizajnuar për të incizuar video në 360 shkallë dhe është e përshtatshme me smartphone-t të ri Galaxy S7 dhe gjithashtu Samsung Gear VR.

Për me shumë detaje rreth kësaj pajisje mund t’i gjeni në ueb-faqen e tyre. Ende nuk janë dhënë detaje për çmimin apo disponueshmerinë e kësaj kamere. /ameble

Në ngjarjen MWC 2016 prezantohet projektori Android ZTE Spro Plus

Në ngjarjen MWC 2016 prezantohet projektori Android ZTE Spro Plus

Kompania ZTE gjatë javës ka prezantuar mini projektorin e tyre të ri Android, i cili vjen në formën Spro Plus, është i pajisur me ekran më prekje, si dhe karakteristika të reja të projektimit vizual.

ZTE Spro Plus

Spro Plus posedon ekranin 4 inç AMOLED me prekje (touchscreen), ofron rezolucion 2K dhe vjen me bateri të fuqishme 12.100 mAH. Në dispozicion do të jenë dy versione njëri me vetëm Wi-Fi, si dhe një tjetër me Wi-Fi dhe 4G LTE.

Projektori Android nga LTE posedon aftësi të projektimit në një imazh deri në 18 inç nga largësia 2.4 m dhe do të jetë në dispozicion për shitje gjatë muajve të verës të këtij viti.

Më shumë detaje rreth këtij mini projektori i gjeni këtu. /ameble

Prezantohen Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Prezantohen Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Samsung Galaxy S7 dhe Galaxy S7 Edge tanimë janë zyrtarizuar dhe i kemi të gjitha detajet e smartphone-ve më të fundit nga kompania Samsung.

Pra, Galaxy S7 vjen me ekran 5.1-inç me rezolucion Quad HD 2560 x 1440 pikselë kurse Galaxy S7 Edge posedon ekranin 5.5-inç me rezolucion Quad HD 2560 x 1440 pikselë.

Të dy këto modele vijnë me versionin Android Marshmallow dhe janë të certifikuar kundrejt pluhurit dhe ujit.

Smartphonet vijnë me karakteristika sipas modelit dhe vendit se ku shiten. Njëri procesorë është Qualcomm Snapdragon 820 kurse procesori tjetër është nga Samsung Exynos 8990, të dy modelet posedojnë 4GB RAM dhe hapësirën për të dhëna e kanë sipas zgjedhjes 32GB ose 64GB. Një lajm i mirë për këta smartphone është së vijnë me sloten microSD e cila mbështet kartelat deri në 200GB.

Karakteristikat tjera përfshijnë bateritë 3000 mAh për Galaxy S7 dhe 3600 mAh për Galaxy S7 Edge. S7 dhe S7 Edge vijnë gjithashtu me kamera të reja, në front të tyre posedojnë kamerën 5 megapikselë kurse në anët e pasme kamera Dual Pixel 12 megapikselë me Smart OIS.

https://youtu.be/cyohHyQl-kc

Këta smartphone të ri nga Samsung dalin në shitje në mbarë botën nga mesi i Marsit, dhe më shumë detaje rreth tyre mund të gjeni këtu. /ameble

Lansohet LG G5, smartphone i parë modular

Lansohet LG G5, smartphone i parë modular

Smartphone i ri LG G5 tanimë është lansuar zyrtarisht dhe janë prezantuar të gjitha detajet e këtij smartphone-i Android nga LG, ky model është smartphone i parë modular i LG-së.

LG-G5

LG G5 vjen me ekran Quad HD 5.3 inç me rezolucion 2560 x 1440 pikselë, është i pajisur me procesorin Qualcomm Snapdragon 820 dhe vjen me 4GB RAM.

Për ruajtjen e të dhënave posedon 32 GB hapësirë dhe gjithashtu përmban portën microSD që përkrah kartela deri në 2TB, kurse bateria e tij është 2800 mAh dhe vjen me versionin Android 6.0 Marshmallow.

Në anën frontale pajisja vjen me kamerën 8 megapikselë kurse atë të pasmen të dyfishtë, e përbërë më kënd të gjerë 16 megapikselë. Gjithashtu vjen me WiFi, Bluetooth, 4G LTE, mbushësin e shpejtë dhe versionin USB Type-C.

Ky model i LG-së është një smartphone modular ku posedon pjesë ngjitëse si LG Cam Plus, që shtohen opsione për kamerën dhe lidhet nëpërmjet slotes së baterisë, kjo në thelb e kthen smartphone-in në një aparat fotografik digjital të plotë me butona fizik të kamerës.

Një tjetër pjesë ngjitëse e re e cila është zhvilluar me B&O Play është LG HiFi Plus, që është një audio player Hi-Fi DAC i dizajnuar për të dhënë zë me kualitet të lartë.

Kompania LG për ketë model të smartphone-it dhe për të gjitha këto pjesë shtesë ende nuk i ka publikuar çmimet. /ameble

Ngjarja Google I/O 2016, datat dhe lokacioni

Ngjarja Google I/O 2016, datat dhe lokacioni

Kryeshefi i Google-it Sundar Pichai të martën ka njoftuar se ngjarja vjetore Google I/O 2016 do të zhvillohet në mes të muajit Maj, në datat 18-20, në Mountain View në amfiteatrin Shoreline.

Sipas Pichai, vendi është i veçantë sepse është lagja e njëjtë ku u mbajt ngjarja e parë e I/O, një dekadë më parë. Shikoni se sa larg ka shkuar Google që nga ajo kohë.

Pichai ka dhënë se, më shumë detaje rreth kësaj ngjarje pritet të jepen shumë shpejt.

Një gjë është e sigurt së nga Google pritet versioni i ardhshëm i Android-it. Përveç kësaj, nuk dihet së për çfarë tjetër do të flasë Google. Për Self-Driving? Për Google Glass 2.0? Chrome OS? Mbetet të shihet! /ameble

Sony lanson memorie të reja XQD dhe SD

Sony lanson memorie të reja XQD dhe SD

Fotograf mesatar të cilët marrin foto apo video familjare, nëpër pushime apo edhe foto të rastit, nuk është e nevojshme të kenë pajisje me karakteristika të larta. Megjithatë për ata që janë profesionist dhe janë gjithmonë në kërkim të pajisjeve të fundit, atëherë mund të ju interesojnë kartelat e memorieve të fundit të lansuara nga kompania Sony.

Sony XQD 128GB

Në ngjarjen CES 2016, Sony ka lansuar dy memorie të reja, në formën XQD dhe SDXC UHS-II. Për ata që nuk e dinë, UHS-II është klasa e fundit e këtyre memorieve që ofron lexim dhe shkrim me të shpejtë në krahasim me ato paraprake.

Memoriet Sony XQD sipas Sony-it lexojnë me shpejtësi deri në 440MB/s, dhe shkruajnë me shpejtësi deri në 150MB/s. Kurse ato SD janë pak me të ngadalshme më lexim 260 MB/s, dhe shkrim 100MB/s.

Sony ka informuar gjithashtu se këto memorie janë në përputhje edhe me kamerat e fundit Nikon, D5 dhe D500.

Detajet për sa i përket çmimeve dhe disponueshmërisë pritet të bëhen së shpejti. /ameble

Microsoft konfirmon kohën dhe datën për ngjarjen E3

Microsoft konfirmon kohën dhe datën për ngjarjen E3

E3-2015Microsoft ka konfirmuar kohën dhe datën e konferencës së tyre E3 që mbahet çdo vit. Deri më tani nuk duket se do të ketë ndonjë surprizë të madhe. Ngjashëm sikur vitin e kaluar, ngjarja hap dyert në ora 9:30 paradite, ditën e hënë me 15 qershor.

Konferenca si duket do të transmetohet nëpërmes Xbox Live dhe Twitch sikur vitet tjera. Microsoft në ketë ngjarje ka ftuar rreth 500 pjesëmarrës për të marrë pjesë në ketë konferencë.

Nga kjo ngjarje pritet të shohim lojërat Halo 5: Guardians, Rise of the Tomb Raider, diçka nga Quantum Break, Forza Motorsport 6 etj. Gjithashtu mund të flitet në lidhje me konsolen Xbox me madhësi të diskut 1 terabyte. Pra gjithçka nga kjo ngjarje mbetet të shihet muajin e ardhshem. /ameble

Kalendari i Google tani bëhet pjesë e Apple App Store

Kalendari i Google tani bëhet pjesë e Apple App Store

ht_google_calendar_iphone_02_jc_150310_4x3_992Preferoni që telefoni juaj i mençur të jetë iPhone, por keni dëshirë që në kalendarin e Google të mbani listën e ngjarjeve dhe të regjistroni planet për të ardhmen tuaj?

Tani ky nuk është një problem. Google Calendar sapo është lansuar edhe për iPhone dhe tanimë është pjese e App Store të Apple, nga ku mund edhe te shkarkohet.

Pamja dhe koncepti i Google Calendar në Iphone mbetet po i njëjti siç është edhe në Android dhe ofron paraqitjen e termineve, ngjarjet e Gmail, mbështetje të përgjithshme për llogarinë tuaj të gmail, etj..

Pra të gjitha opsionet që mund ti gjeni në Google Calendar në Android, tani mund ti gjeni edhe në  aplikacionin për IOS. /ameble

[youtube id=”t4vkQAByALc” width=”600″ height=”350″]

 

 

Prezantohet BlackBerry Leap në MWC 2015

Prezantohet BlackBerry Leap në MWC 2015

Në konferencën për shtyp në ngjarjen MWC 2015, BlackBerry prezantoi modelin e ri BlackBerry Leap, një pajisje e rangut të mesëm.

BlackBerry Leap vjen me një dizajn të ekranit sportiv 5 inç HD i përkrahur nga procesori me dy bërthama Snapdragon S4 Plus me shpejtësi prej 1.5GHz dhe 2GB RAM memorie.

Përveç tjerash, BlackBerry Leap ka të integruar 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet MicroSD kartelës deri në 128GB, 8MP kamerën kryesore me flash LED si dhe një bateri 2.800 mAh.

Telefoni do të jetë në dispozicion nga Prilli me çmim prej 275$. /ameble