Category Archives

30 Articles
Zyrtare: Lansohet Motorola Moto X

Zyrtare: Lansohet Motorola Moto X

Në ngjarjen IFA 2014, Motorola ka zyrtarizuar modelin e ri të smartphone-it, Motorola Moto X.

Motorola Moto X vjen me një ekran të plotë OLED 5.2 inç me rezolucion prej 1920 x 1080 pikselëve, i përkrahur nga procesori 4-bërthamor me shpejtësi 2.5GHz nga Qualcomm Snapdragon 801, 2GB RAM memorie dhe 16GB /32GB hapësirë të brendshme.

Motorola Moto X ka të integruar dy kamera, frontalen 2 megapikselë që mund të incizon video me rezolucion të plotë 1080p, atë kryesoren 13 megapikselë, një bateri të fuqisë prej 2,300 mAh dhe vjen me sistemin operativ Android 4.4 Kitkat.

Moto X do të lansohet në SHBA, Evropë, Azi dhe Amerikën Latine me çmim prej 499$. /ameble

Zyrtarizohet Motorola Moto 360

Zyrtarizohet Motorola Moto 360

Motorola më në fund ka zyrtarizuar orën e mençur Moto 360 dhe pajisja tani më është dispozicion për të blerë në SHBA me çmim prej 249,99$.

Motorola Moto 360 vjen me ekran 1.56 inç me rezolucion prej 320 x 290 pikselëve i mbuluar me Corning Gorilla Glass 2, procesorin TI OMAP 3, 512MB RAM memorie, 4GB hapësirë të brendshme dhe pajisja vjen me sistemin Android Wear OS.

Moto 360 lidhet me smartphone-in ose tabletin me anë të Bluetooth 4.0 LE.

Motorola Moto 360 po ashtu ka të integruar edhe disa funksione me zë, që mundësojnë kryerjen e një numër të madh të funksioneve të pajisjes duke thënë komandën me zë “OK Google”. /ameble

Lansohet Smartphone-i Lenovo Vibe Z2 64-bit

Lansohet Smartphone-i Lenovo Vibe Z2 64-bit

Vibe Z2 është i pari smartphone 64-bit i prodhuar nga Lenovo, që do të thotë se do të jetë në gjendje të përfiton nga versionet e ardhshme nga Android që do të mbështesin pajisjet me performancë të lartë harduerike.

Lenovo Vibe Z2 64-bit

Lenovo Vibe Z2 Sony është i pajisur me një ekran 5.5 inç me rezolucion prej 1290 x 720 pikselëve, i përkrahur nga procesori 64-bit 4-bërthamor me shpejtësi 1.4GHz nga Qualcomm Snapdragon, 32GB hapësirë të brendshme, kamerën frontale 8 megapikselë, kamerën kryesore 13 megapikselë dhe një bateri 3000mAh.

Vibe Z2 gjithashtu ofron mbështetje të dyfishtë të SIM kartelave.

Lenovo Vibe Z2 do të lansohet së pari në Kinë në tetor me një çmim prej 429$. /ameble

Zyrtarizohet Sony Xperia E3

Zyrtarizohet Sony Xperia E3

Sony Xperia E3Në ngjarjen IFA 2014, Sony ka zyrtarizuar modelin Xperia E3, një pajisje e rangut të mesëm.

Sony Xperia E3 vjen me një ekran 4.5 inç me rezolucion prej 854 x 480 pikselëve, të përkrahur nga procesori 4-bërthamor me shpejtësi 1.2GHz nga Qualcomm Snapdragon, 1GB RAM memorie, 4GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 32GB.

Sony Xperia E3 ka të integruar dy kamera, frontalen VGA, 0.3 megapikselë, atë kryesoren 5 megapikselë me aftësi HDR për të kapur fotot dinamike dhe videot, një bateri të fuqisë prej mAh 2,330 dhe vjen me sistemin operativ Android 4.4 Kitkat.

Sony Xperia E3 do të nisë në katër opsione të ngjyrave; të bardhë, të zezë, ngyrë të gëlqeres, dhe ngjyrë të bakrit, dhe do të godasin tregun me pakicë më vonë gjatë këtij vit në nivel global. /ameble

Microsoft lanson dy modele, Lumia 730 dhe 735 për Selfie

Microsoft lanson dy modele, Lumia 730 dhe 735 për Selfie

Lumia 730Microsoft njoftoi për dy modele të reja të modelit tani më të njohur Lumia, Lumia 730 dhe Lumia 735, të dedikuara për Selfie.

Të dy modele, Lumia 730 dhe Lumia 735 janë të pajisura me një ekran HD 4.7 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve, të përkrahur nga procesori 4-bërthamor me shpejtësi 1.2GHz nga Qualcomm Snapdragon 400, 1GB RAM memorie, 8GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 128GB.

Modelet e reja nga Lumia, janë të dizajnuara për të bërë selfie nëpërmjet kamerës frontale 5 megapiksel me kënd të gjerë HD.

Dallimi në mes modeleve të reja qëndron tek modeli Lumia 730 i cili përkrahë dy SIM kartela.

Çmimi i Lumia 730 dhe Lumia 735 do të jetë rreth 220 Euro. /ameble

Zyrtare: Samsung prezanton tabletin Galaxy Tab Active

Zyrtare: Samsung prezanton tabletin Galaxy Tab Active

Samsung ka shtuar edhe një tablet Android në gamën e tyre të pasjeve të reja, një pajisje e projektuar për përdoruesit në biznes.

Samsung Galaxy Tab ActiveGalaxy Tab Active vjen me një ekran WXGA 8 inç me rezolucion prej 1280 x 800 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor me shpejtësi 1.2GHz, 1.5GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 64GB, 1.2 megapikselë kamerën frontale si dhe atë kryesoren 3.1 megapikselë.

Samsung Galaxy Tab Active vjen po ashtu edhe me një bateri të fuqisë 4,450 mAh dhe përkrahë teknologjitë 2G, 3G dhe 4G LTE.

Duhet të cekim se ku model nga Samsung vjen me certifikim IP67 i cili tregon se pajisja Galaxy Tab Active do të jetë rezistente ndaj ujit dhe pluhurit. /ameble

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia Z3 Compact

Zyrtare: Lansohet Sony Xperia Z3 Compact

Siç kishte edhe paralajmëruar, në ngjarjen IFA 2014 kompania Sony prezantoi modelin Sony Xperia Z3 Compact dhe tani më ky model është zyrtarizuar.

Sony Xperia Z3 Compact vijën me një ekran 4.6 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Snapdragon 801 me shpejtësi prej 2.5GHz,, 2GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet microSD kartelës edhe për 128GB , kamerën frontale 2.2 megapiksel, kamerën kryesore 20.7 megapiksel me sensor nga Sony Exmor RS dhe një bateri të fuqisë prej 2600 mAh.

Modeli Xperia Z3 Compact përkrahë teknlologjitë 2G, 3G, 4G LTE, AGPS, Bluetooth 4.0, DLNA, NFC, dhe WiFi.

Pajisja vjen me sistemin operativ Android 4.4 Kitkat dhe përmban një dizajn të ngjashëm sikurse modeli Xperia Z3 i cili po ashtu është zyrtarizuar. Momentalisht Sony nuk ka njoftuar për çmimin e pajisjes Sony Xperia Z3 Compact, ndërsa ajo pritet të dalin në shitje gjatë këtij muaji. /ameble

IFA 2014 – çfarë pritet nga kjo ngjarje në Berlin

IFA 2014 – çfarë pritet nga kjo ngjarje në Berlin

Çdo Shtator shtypi për teknologji në botë zbret në Berlin të Gjermanisë, për ngjarjen IFA (tregun botërorë për teknologji), që është një nga ngjarjet më të mëdha tregtare të vitit për teknologji. Nëse nuk ju ka rënë të dëgjoni, IFA mund të krahasohet si përgjigje e Evropës për CES-in që mbahet në Amerikë. Kjo ngjarje fillon me 5 Shtator ku ameble do ta përcjell çdo organizim dhe gjithsesi se do të informoj për me të rejat nga kjo.

IFA-2014

Samsung, LG, ASUS, Sony, dhe Huawei së bashku me shumë kompani të tjera të mëdha do të jenë të pranishme dhe të mbajnë konferenca të tyre për shtyp gjatë gjithë javës duke lansuar gjithashtu produkte të reja.

Kemi paraqitur raporte, lajme, thashetheme, disa nga ato janë zyrtarizuar nga kompanitë, mirëpo shkurtimisht do tu japin një pasqyrë, se cilat janë produktet që pritet të shfaqen në ketë organizim vjetor:

  • Samsung Galaxy Note 4,
  • HTC Desire 820,
  • Sony Xperia Z3 dhe ndoshta Sony Xperia Z3 Compact,
  • Nokia Lumia 730 dhe Nokia Lumia 830,
  • Motorola Moto X+1,
  • Huawei Ascend D3 (ose D7), Ascend Mate 7,
  • Lenovo Vibe X2,
  • Asus ZenWatch, e shumë e shumë pajisje tjera.

Për te gjitha këto, ameble do t’ju informoj vazhdimishtë, gjatë këtyre ditëve. /ameble

Rrjedhin fotot e para të Sony Xperia Z3 Compact

Rrjedhin fotot e para të Sony Xperia Z3 Compact

Kompania Sony pritet të njofton për një numër të madh të pajisjeve në ngjarjen IFA duke përfshi modelin të ri të smartphone-it Sony Xperia Z3 si dhe Sony Xperia Z3 Compact.

Por edhe pse ngjarja IFA 2014 ende nuk ka filluar, janë shfaqur disa foto të modelit Sony Xperia Z3 Compact për të cilat është raportuar se janë foto zyrtare të pajisjes të cilat do të përdorën edhe gjatë mbajtjes së konferencës për shtyp të organizuar nga Sony në IFA 2014.

Sony Xperia Z3 Compact do të vijë me një ekran 4.5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 ose 1920 x 1080 pikselëve i përkrahur nga procesori 4-bërthamor Snapdragon 801, 2GB RAM memorie, 16GB hapësirë të brendshme, kamerë frontale 2 megapiksel, kamerë kryesore 20.7 megapikeel me sensor nga Sony Exmor RS dhe pajisja do të vijë me Android 4.4.4 Kitkat.

Edhe ky model pritet të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit. /ameble

Rrjedhin fotot e para të HTC Desire 820

Rrjedhin fotot e para të HTC Desire 820

Javën e kaluar kemi publikuar lajmin për disa thashetheme se smartphone-i HTC Desire 820 do të jetë pajisja e parë Android me procesorin 64-bit, ndërsa sot janë publikuar edhe fotot e para si dhe disa specifika të pajisjes në fjalë.

HTC Desire 820 do të ketë procesorin 64-bit 8-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 615, i përberë nga një procesor 4-bërthamor ARM Cortex A53 me shpejtësi prej 1.7GHz dhe një procesor tjetër 4-bërthamor ARM Cortex A53 me shpejtësi prej 1.0GHz.

Specifika të tjera të smartphone-it HTC Desire 820 përfshijnë ekranin e plotë 5.5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselëve, kamerën frontale 8 megapiksel, kamerën kryesore 13 megapiksel, 2GB RAM memorie, sistemin operativ Android 4.4.4 KitKat dhe një bateri të fuqisë prej 2600 mAh.

HTC pritet të prezanton pajisjen HTC Desire 820 në një konferencë shtypi në IFA më 4 Shtator, me ç’ rast do të kemi më shumë detaje rreth pajisjes duke përfshi edhe çmimin e mundshëm. / ameble

Microsoft së shpejti prezanton Nokia Lumia 730

Microsoft së shpejti prezanton Nokia Lumia 730

Nokia Lumia 730 1Microsoft pritet të njoftojë për një numër të madh të pajisjeve të reja në ngjarjen IFA e cila fillon të mbahet këtë javë dhe njëra prej pajisjeve që do të prezantohet është modeli Lumia 730, një smartphone i dizajnuar për selfie.

Për modelin e ri Lumia 730 është përfolur se do të vjen me një ekran 4.7 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselë, kemeren frontale 5 megapikselë si dhe do të vijë me versionin e fundit të sistemit operativ nga Microsoft-i, Windows Phone 8.1.

Konferenca për shtyp në ngjarjen IFA nga Microsoft pritet të mbahet me 4 Shtator në ora 10:00 me ç’ rast do të kemi më shumë detaje rreth modeli të ri Lumia 730 si dhe për pajisje të tjera. /ameble

Ora e mençur nga Asus shfaqet në një video të shkurtër

Ora e mençur nga Asus shfaqet në një video të shkurtër

Pak ditë para ngjarjes së ardhshme për teknologji IFA 2014 gjatë së cilës mund të paraqiten shumë pajisje të reja dhe gjithashtu dizajne të reja të orëve të mençura (smartwatch), Asus ka publikuar një video të shkurtër të orës së tyre të re të emëruar ZenWatch.

Asus ZenWatch pritet të shfaqet me platformën Android Wear nga Google dhe çmim i tij pritet të jetë rreth 150$.

Video 30 sekondëshe e publikuar nga Asus zbulon më shumë informacione në lidhje me dizajnin e orës, megjithatë nuk jepet asnjë informacion në lidhje me karakteristikat e tij. Krye-shefi i Asus-it, Jerry Shen me herët kishte deklaruar se dizajni i Asus smartwatch do të jetë më i rafinuar se sa konkurrentët e tij, si dhe do të ketë çmimin konkurrues.

https://www.youtube.com/watch?v=GvzkwpQbO50

Më shumë detaje dhe një prezantim më të gjerë pritet ta shohim në ngjarjen IFA 2014 që mbahet javën e ardhshme nga 3 Shtatori në Berlin. /ameble