Category Archives

53 Articles
Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Është lansuar zyrtarisht Xiaomi Mi 5, vjen më çmim të lirë

Pas shumë para-reklamave që disa muaj që i ka bërë Xiaomi për smartphone-in e tyre të ardhshëm Mi 5, sot në ngjarjen MWC 2016 kompania zyrtarisht ka lansuar ketë model. Smartphone-i në vete posedon anën harduerike mjaft mbresëlënëse dhe të mos harrojmë se tipar i shitjes së këtij modeli do të jetë çmimi.

Xiaomi Mi 5

Xiaomi Mi 5 vjen me ekran 5.15-inç, kurse përbrenda posedon procesorin Qualcomm Snapdragon 820. Gjithashtu vjen me 4GB RAM, hapësirën për të dhëna deri në 128GB së bashku me baterinë 3000mAh.

Mi 5 posedon po ashtu sensorin fingerprint dhe kamerën kryesore 16MP me stabilizim optik të imazhit. Nga ana softuerike do të vij me platformën Android 6.0 Marshmallow dhe ndërfaqen e vetë MIUI 7.

Përveç modelit me 128GB siç përmendem më lartë do të jetë edhe versioni 32GB që vjen me çmim nga 262$, kurse ai 128GB do të jetë për 354$ dhe pritet të dalë në shitje nga 1 Marsi. Xiaomi Mi 5 tani për tani do të jetë në dispozicion për shitje vetëm në vendet si Kina, e ndjekur nga India, dhe vende të tjera që më pas Xiaomi zakonisht shet telefonat e tyre në. /ameble

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

LG lanson edhe disa pajisje shtesë për smartphone

Bashkë me smartphone-t e ri të LG-së, kompania ka sjellë edhe disa pajisje shtesë të tjera, të quajtura si LG Friends.

LG Friends

Më poshtë janë gjashtë ato pajisje që u prezantuan ditën e djeshme:

360 CAM: Mundëson që smartphone-i G5 të incizoj foto dhe video në 360-shkallë. Përmban dy kamera 13-megapikselë me kënd të gjerë, memorie të brendshme 4GB, baterinë me kapacitet 1200 mAh dhe ncjerr videot me kualitet 2K.

360 VR: Kufje virtuale të ngjashme me Samsung Gear VR, që lidhen vetëm me LG G5.

H3 nga B&O Play: Kufje Premium me aftësi të zërit 32-bit. Të përshtatshme me të gjithë smartphone-at e LG-së.

Rolling Bot: Një robot i vogël me kamerë 8-megapikselë që lidhet me pajisje nëpërmjet rrjetit Wi-Fi. Më shumë se një lodër, LG ka thënë se pronarët e kësaj pajisje mund të përdorin pajisjen “si një sistem të sigurisë për shtëpi” ose “si një telekomandë” për pajisje që lidhen më të.

Smart Controller: Kontrollon dronin dhe shfaq videot streaming direkt në G5.

Tone Platinum: Kufje “superiore” me bluetooth me zërim 24-bit.

Të gjitha këto pajisje shtesë do të jenë të menaxhueshme përmes aplikacionit të LG-së  Friends Manager.

Nuk janë dhënë detaje as për këto pajisje në lidhje me çmimin ose lansimin e tyre. /ameble

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Samsung Gear 360 prezantohet në MWC (Video)

Përveç lansimit të Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge, kompania në Kongresin Botëror për pajisje Mobile gjithashtu ka lansuar kamerën e re Samsung Gear 360.

Samsung Gear 360 është dizajnuar për të incizuar video në 360 shkallë dhe është e përshtatshme me smartphone-t të ri Galaxy S7 dhe gjithashtu Samsung Gear VR.

Për me shumë detaje rreth kësaj pajisje mund t’i gjeni në ueb-faqen e tyre. Ende nuk janë dhënë detaje për çmimin apo disponueshmerinë e kësaj kamere. /ameble

Në ngjarjen MWC 2016 prezantohet projektori Android ZTE Spro Plus

Në ngjarjen MWC 2016 prezantohet projektori Android ZTE Spro Plus

Kompania ZTE gjatë javës ka prezantuar mini projektorin e tyre të ri Android, i cili vjen në formën Spro Plus, është i pajisur me ekran më prekje, si dhe karakteristika të reja të projektimit vizual.

ZTE Spro Plus

Spro Plus posedon ekranin 4 inç AMOLED me prekje (touchscreen), ofron rezolucion 2K dhe vjen me bateri të fuqishme 12.100 mAH. Në dispozicion do të jenë dy versione njëri me vetëm Wi-Fi, si dhe një tjetër me Wi-Fi dhe 4G LTE.

Projektori Android nga LTE posedon aftësi të projektimit në një imazh deri në 18 inç nga largësia 2.4 m dhe do të jetë në dispozicion për shitje gjatë muajve të verës të këtij viti.

Më shumë detaje rreth këtij mini projektori i gjeni këtu. /ameble

Prezantohen Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Prezantohen Samsung Galaxy S7 dhe S7 Edge

Samsung Galaxy S7 dhe Galaxy S7 Edge tanimë janë zyrtarizuar dhe i kemi të gjitha detajet e smartphone-ve më të fundit nga kompania Samsung.

Pra, Galaxy S7 vjen me ekran 5.1-inç me rezolucion Quad HD 2560 x 1440 pikselë kurse Galaxy S7 Edge posedon ekranin 5.5-inç me rezolucion Quad HD 2560 x 1440 pikselë.

Të dy këto modele vijnë me versionin Android Marshmallow dhe janë të certifikuar kundrejt pluhurit dhe ujit.

Smartphonet vijnë me karakteristika sipas modelit dhe vendit se ku shiten. Njëri procesorë është Qualcomm Snapdragon 820 kurse procesori tjetër është nga Samsung Exynos 8990, të dy modelet posedojnë 4GB RAM dhe hapësirën për të dhëna e kanë sipas zgjedhjes 32GB ose 64GB. Një lajm i mirë për këta smartphone është së vijnë me sloten microSD e cila mbështet kartelat deri në 200GB.

Karakteristikat tjera përfshijnë bateritë 3000 mAh për Galaxy S7 dhe 3600 mAh për Galaxy S7 Edge. S7 dhe S7 Edge vijnë gjithashtu me kamera të reja, në front të tyre posedojnë kamerën 5 megapikselë kurse në anët e pasme kamera Dual Pixel 12 megapikselë me Smart OIS.

https://youtu.be/cyohHyQl-kc

Këta smartphone të ri nga Samsung dalin në shitje në mbarë botën nga mesi i Marsit, dhe më shumë detaje rreth tyre mund të gjeni këtu. /ameble

Lansohet LG G5, smartphone i parë modular

Lansohet LG G5, smartphone i parë modular

Smartphone i ri LG G5 tanimë është lansuar zyrtarisht dhe janë prezantuar të gjitha detajet e këtij smartphone-i Android nga LG, ky model është smartphone i parë modular i LG-së.

LG-G5

LG G5 vjen me ekran Quad HD 5.3 inç me rezolucion 2560 x 1440 pikselë, është i pajisur me procesorin Qualcomm Snapdragon 820 dhe vjen me 4GB RAM.

Për ruajtjen e të dhënave posedon 32 GB hapësirë dhe gjithashtu përmban portën microSD që përkrah kartela deri në 2TB, kurse bateria e tij është 2800 mAh dhe vjen me versionin Android 6.0 Marshmallow.

Në anën frontale pajisja vjen me kamerën 8 megapikselë kurse atë të pasmen të dyfishtë, e përbërë më kënd të gjerë 16 megapikselë. Gjithashtu vjen me WiFi, Bluetooth, 4G LTE, mbushësin e shpejtë dhe versionin USB Type-C.

Ky model i LG-së është një smartphone modular ku posedon pjesë ngjitëse si LG Cam Plus, që shtohen opsione për kamerën dhe lidhet nëpërmjet slotes së baterisë, kjo në thelb e kthen smartphone-in në një aparat fotografik digjital të plotë me butona fizik të kamerës.

Një tjetër pjesë ngjitëse e re e cila është zhvilluar me B&O Play është LG HiFi Plus, që është një audio player Hi-Fi DAC i dizajnuar për të dhënë zë me kualitet të lartë.

Kompania LG për ketë model të smartphone-it dhe për të gjitha këto pjesë shtesë ende nuk i ka publikuar çmimet. /ameble

Prezantohet BlackBerry Leap në MWC 2015

Prezantohet BlackBerry Leap në MWC 2015

Në konferencën për shtyp në ngjarjen MWC 2015, BlackBerry prezantoi modelin e ri BlackBerry Leap, një pajisje e rangut të mesëm.

BlackBerry Leap vjen me një dizajn të ekranit sportiv 5 inç HD i përkrahur nga procesori me dy bërthama Snapdragon S4 Plus me shpejtësi prej 1.5GHz dhe 2GB RAM memorie.

Përveç tjerash, BlackBerry Leap ka të integruar 16GB hapësirë të brendshme e cila mund të rritet nëpërmjet MicroSD kartelës deri në 128GB, 8MP kamerën kryesore me flash LED si dhe një bateri 2.800 mAh.

Telefoni do të jetë në dispozicion nga Prilli me çmim prej 275$. /ameble

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo prezanton tabletin Lenovo Miix 300 në MWC 2015

Lenovo Miix 300Në ngjarjen MWC 2015, e cila aktualisht është duke u mbajtur në Barcelonë, Lenovo ka prezantuar tabletin e ri Lenovo Miix 300 me platformën Windows 8.1.

Lenovo Miix 300 vjen me ekranin IPS 8 inç me rezolucion prej 1280 x 800 pikselëve i përkrahur nga Intel Atom Bay Trail procesori dhe 2GB RAM memorie. Në pjesën frontale është integruar kamera frontale 2 megapikselë ndërsa në pjesën e prapme, kamera kryesore 7 megapikselë.

Po ashtu, ky tablet, përkrahë teknologjitë 802.11b/g/n WiFi dhe Bluetooth dhe pasi që bateria bushet 100%, pajisja mund të përdoret deri në 7 orë pandërprerë.

Tableti Lenovo Miix 300 ka çmim vetëm 149$ dhe do të jetë në dispozicion për të blerë gjatë muajit korrik të këtij viti. /ameble

Prezantohet Sony Xperia M4 Aqua

Prezantohet Sony Xperia M4 Aqua

Sony Xperia M4 Aqua 2Javën e kaluar kemi dëgjuar se smartphone-i i ri nga Sony, do të prezantohet në MWC 2015 dhe tani pikërisht Sony edhe e ka konfirmuar atë, duke e prezantuar modelin e ri Sony Xperia M4 Aqua.

Sony Xperia M4 Aqua përmban një ekran HD 5 inç me rezolucion prej 1280 x 720 pikselë dhe vjen me versionin e fundit, Android 5.0 Lollipop.

Sony Xperia M4 Aqua është i përkrahur nga procesori me arkitekturë 64-bit dhe tetë bërthama Qualcomm Snapdragon 615 si dhe 2GB RAM memorie.

Ky model është i pajisur me kamerën frontale e cila është 5 megapikselë si dhe atë kryesoren 13 megapikselë dhe ka të integruar një bateri 2.400 mAh.

Sony Xperia M4 Aqua është i certifikuar me standardin IP65 dhe IP68 që tregon se është rezistent ndaj ujit.

Pajisja do të dalin në shitje në prill, dhe aktualisht nuk ka detaje për çmimin e mundshëm. /ameble

Microsoft konfirmon pjesëmarrjen në ngjarjen MWC 2015

Microsoft konfirmon pjesëmarrjen në ngjarjen MWC 2015

Çdo vit pas ngjarjes International Consumer Electronics, vëmendja kthehet drejt ngjarjes së radhës Mobile World Congress. Në këtë panair tregtar shumë kompani prezantojnë prodhimet e tyre të reja, veçanërisht smartphone dhe tablet, ku priten një sërë pajisjesh nga kompanitë e mëdha si Samsung, LG, HTC etj. Pothuajse të gjitha markat e mëdha janë të pranishme në ketë ngjarje, përderisa tani edhe Microsoft posedon markën e saj të smartphone-ve, është e pa kuptimtë për kompaninë që mos t’jetë e pranishme.

Microsoft nga dita e djeshme ka filluar të dërgoj ftesa për konferencën e saj në ngjarjen MWC. Ftesa nuk jap asnjë detaj se çfarë mund të pritet nga kjo ngjarje, por e ka cekur orën dhe datën 2 mars (e hënë), ku është dita e parë e konferencës së tyre.

Microsoft MWC 2015

Disa ditë me herët është thënë se një pajisje Lumia e pajisur me procesorin Snapdragon 810 mund të paraqitet këtë vit nga Microsoft, por deri me tani nuk ka pasur ndonjë raport që kjo mund të bëhet në ngjarjen MWC 2015. Është përfolur diçka për modelin Lumia 1330, pasardhës i Lumia 1320, kështu që ndoshta mund të kemi një prezantim të parë të këtij modeli. Por që gjithçka mbetet të shihet nga muaji i ardhshëm. /ameble

Samsung dërgon ftesa për ngjarjen “ Samsung Galaxy Unpacked 2015″

Samsung dërgon ftesa për ngjarjen “ Samsung Galaxy Unpacked 2015″

Sipas thashethemeve, për Samsung është thënë se do të prezantoj modelin e smartphone-it të ardhshëm Galaxy S6 në ngjarjen MWC 2015. Sigurisht se këto thashetheme tani po dalin të janë të vërteta, për arsye se Samsung ka filluar të dërgoj ftesa për ngjarjen “ Samsung Galaxy Unpacked 2015″ që do të mbahet me 1 Mars në Barcelonë.

Samsung 2015 Invitation

Theksi i veçantë i është dhen dizajnit të ftesës e cila pak a shumë tregon se modeli i ri Galaxy S6 do të jetë i lakuar, ngjashëm me modelin Galaxy Edge.

Sipas një raporti të fundit nga Business Insider, të publikuar më herët, është thënë se Samsung do të prezanton dy versione të modelit të ri të serisë Galaxy, Galaxy S6 dhe Galaxy S6 Edge.

Të dy modelet e reja të serisë Galaxy S6 pritet të shfaqën me specifikimet të ngjashme, të cilat përfshijnë një ekran Quad HD 5 inç me rezolucion prej 2560 x 1440 pikselëve, dy opsione të procesorit, njëri do të jetë 8-bërthamor nga Qualcomm Snapdragon 810, ndërsa tjetri po ashtu 8-bërthamor nga Samsung Exynos 5430. Sa i përket kamerës kryesore, kamera tek Galaxy S6 pritet të jetë 20 megapikselë ndërsa tek Galaxy S6 Edge 16 megapikselë.

A do të jenë informatat e lartë cekur të vërteta, do të kuptojmë me 1 Mars, në ivetin e organizuar nga Samsung. /ameble

S6 me sensor të pëmirësuar për shenjat e gishtave

S6 me sensor të pëmirësuar për shenjat e gishtave

Samsung Galaxy S6Sensori për shenjat e gishtave ka qenë një shtesë e smartphoneve që është diskutuar gjatë, por me zhvillimin e teknologjisë, këta sensorë po pranohet si forma më e mirë për të siguruar smartphonet.

Samsung vendosi në S5 dhe Note 4 sensor që kërkon rrëshqitjen e gishtit mbi buton për të lexuar shenjën. Nëse ky artikull nga SamMobile është i saktë, atëherë sensori në Galaxy S6 do të jetë më i madh dhe nuk do të punojë me rrëshqitje te gishtit, por me prekje, duke rritur kështu saktësinë dhe lehtësinë në përdorim.

Për momentin Apple ka sensorët më të mirë në treg, por edhe disa smartphone Android kanë sensor me prekje si për shembull Ascend Mate 7. Samsung dhe HTC (në HTC One Max) vendosën të përdorin sensorin me rrëshqitje të gishtit, për të cilin përdoruesit u ankuan, por nëse SamMobile ka të drejtë, ankesat e përdoruesve do të marrin fund me prezantimin e Galaxy S6.

Galaxy S6 pritet të prezantohet në MWC (Konferencën Botërore të Mobilëve) në ditët e para të Marsit në Barcelonë.