Galaxy S8 me ekranin më të mirë ndonjëherë

Galaxy S8 me ekranin më të mirë ndonjëherë

Telefonat dhe TV-të nga Samsung njihen për ekranet e tyre me imazhe të qarta dhe ngjyra të ndritshme. Mirëpo, Galaxy S8 thuhet se ka arritur në një nivel të ri të përsosmërisë.

DisplayMate, të cilët janë të specializuar në testime të performancës së ekraneve dhe korrektësisë së ngjyrave i ka dhënë Galaxy S8 notën më të madhe deri tani: A+.

Nuk është e rastësishme që ky telefon merr titullin për ‘ekranin më të mirë të telefonit në treg’. Sipas DM, ekrani Infinity Display mund të arrij majat e shkëlqimit, deri në 1020 nits.

Galaxy S8 mund të performojë video HDR shumë lehtësisht dhe në të njejtën kohë është telefoni i parë që merr çertifikim për videot premium ‘Mobile HDR’.

Kjo do të thotë së S8 mund të riprodhojë video në të njejtën saktësi të ngjyrave si një televizor HDR i tipit të fundit./ameble

iPhone 8 vjen me ekran të lakuar

iPhone 8 vjen me ekran të lakuar

Apple ka bërë një porosi të madhe të ekranëve të lakuar OLED nga Samsung, bazuar në shumë raporte që burojnë nga zinxhiri aziatik i furnizimit të Apple. Porosia  po nxit thashethemet që modeli i ardhshëm iPhone 8 do të ketë ekran të lakuar.

Në mes tjerash Nikkei Asian Review ka raportuar:

“Apple ka porositur 70 milion njësi të paneleve OLED nga Samsung këtë vit, përderisa Samsung po përgatit që të shesë në total deri 95 milion njësi për Apple në këtë vit, në rast se kërkesat i kalojnë pritshmëritë”

DigiTimes, i cili ka një rekord sa i përket thashethemeve për iPhone, të enjten theksoi raporte tjera nga mediet aziatike:

“Raportohet që Apple ka nënshkruar një kontratë dy vjeçare me Samsung Display për furnizim me panele OLED në vlerë prej 9 miliardë $,”

Nuk është e qartë nëse ekranet do të jenë të lakuar për të mbështetur funksione të reja, ashtu sikur pajisjet Galaxy të Samsung janë, apo ekrani i lakuar do të jetë për arsye estetike. iPhone 7 plus e ka një lakim të vogël të ekranit, por nuk ka ndonjë funksion.

Edhe Wall Street Journal, në vitin 2016 po ashtu ka raportuar se Apple po i shqyrton ekranet e lakuara. Megjithatë, kohëve të fundit, thashethemet kanë sugjeruar se Apple do të vazhdoj me ekranet e rrafshëta.

Apple pritet që t’i prezantoj tri pajisje të reja më vonë gjatë këtij viti, viti i dhjetë i lansimit të iPhone. Një pajisje me ekran të madh mund të ketë një emër special si iPhone 8, iPhone X ose iPhone Edition. Dy pajisje tjera më të vogla priten së bashku me të si përditësime të produkteve tradicionale. Këto pajisje pritet të kenë ekran të rrafshët, bazuar në DigiTimes./ameble

 

Vertu Constellation – Smartphoni 6000$

Vertu Constellation – Smartphoni 6000$

Ne jetojmë në botën ku shumica e smartphonëve kushtojnë mes 200 deri 800$. Ka një zgjedhje të madhe të modeleve në mes të këtyre çmimeve, nga ZTE e Motorola e deri tek top markat si Samsung dhe iPhone i Apple. Por ka një botë përtej kësaj me smartphone të veçantë dhe shumë të shtrenjtë dhe luksoz, i fundit që i bashkohet kësaj bote është Vertu Constellation, smartphone i vitit 2017. Ai është smartphone pa shumë fantazi por edhe që ofron shërbime dhe strukturë “jashtëtokësore”. Constellation është diçka që sjellë kundërshtime, si shumë gjëra të botës së milionerëve.

Vertu ka qenë në këtv botë shumë gjatë, fillimisht e krijuar si divizion i Nokias, dhe janë shitur disa herë, kjo e fundit është shitja tek biznesmeni turk Hakan Uzan. Pra Vertu është një kompani e vogël që merret me paisjet e vogla elektronike, dhe e fundit është Constellation i vitit 2017, që i takon klasës së mesme të smartphonëve.

Klasa e mesme e smartphonëve tek Vertu nënkupton një çmim fillestar prej 6000$

Vërtetë shumë për një smartphone, edhe pse është i punuar me dorë dhe prodhuesi garanton siguri të lartë të të dhënave.

Disa karakteristika të tij janë:

  • ekran AMOLED 5.5″ i mbrojtur me kristale safiri
  • Kamera 12MP
  • Android 6.0
  • Procesor Snapdragon
Rikthehet Galaxy Note 7! Përditësuar

Rikthehet Galaxy Note 7! Përditësuar

Ka kohë që është raportuar se Samsung do të risjell Samsung Galaxy Note 7 në treg, si smartphone të rinovuar.

Në fillim Samsung e kishte mohuar një mundësi të tillë, por më vonë ata e konfirmuan këtë dhe tani janë shfaqur pamjet e para të Galaxy Note 7 të rinovuar në Vietnam.

Pa dyshim, smartphoni duket krejtësisht i njëjtë në pamjen e jashtme, me një numër të modelit SM-N935. Ashtu si edhe kishin parashikuar thashethëmet, ai vjen me një bateri pak më të vogël prej 3,200 mAh në vend të 3,500 mAh sa kishte origjinali. Ai vjen me Android 7.0  me firmware dhe kernel të punuar në Shkurt të 2017.

Nga fotot duket që ato janë bërë dje me 07 prill 2017. Risjellja e pashmangshme në treg e Galaxy Note 7 tashmë po troket në derë, edhe pse sipas burimeve ky smartphone nuk do të jetë në treg në SHBA, Kanadë dhe Indi, dhe ende nuk ka informata për çmimin. 

Nga perspektiva financiare, kjo ka shumë kuptim për Samsung që të provoj të rishes miliona njësi të Galaxy Note 7 të tërhequra nga tregu. Është e kuptueshme që ata kanë bërë testime ekstreme sigurie para se të i risjellin në treg, por përsëri për shumë kjo duket e pasigurt. Nëse vetëm një nga këto njësi merr flakë, ashtu siç mund të ndoshë me smartphonat, zyrtarët e  Samsung do të kenë një kokëdhimbje të madhe, përsëri.

A mendoni se ja vlen për të rrezikuar? A do të blenit një Note 7 të rinovuar? /ameble.com

Samsung vendos të rikthen Note 7 Përsëri.

Samsung vendos të rikthen Note 7 Përsëri.

Samsung sjell përsëri në treg Note 7 por me kapacitet më të vogël të baterisë që me siguri tani është e sigurt.

 

Fillimisht gjiganti I teknologjisë Samsung tha se nuk do të shes Sammsung Galacy Note 7 me bateri të reduktuar. Pastaj pati një ndryshim dhe vendosi të fut në treg këtë lloj të smartphoneve. 

Tani ne do të shohim se çka është raportuar në një set të fotove të marrura nag selia e Samsung në Vietnam. Ky smartphone do të jetë I njejti vetëm me bateri të reduktuar në 3200 mAh.

Ne nuk kemi informata të mëtutjeshme për qmimet ose për cilat shtete  do të jetë ky telefon. Por është e ditu se Samsung nuk do të shesë Note 7 në Amerikën Veriore si pasojë e raprtimeve të ndryshme kundër këtij smartphoni.

Read More

Facebook lançoi asistentin virtual “M” në aplikacionin Messenger

Facebook lançoi asistentin virtual “M” në aplikacionin Messenger

by gL 0 Comments

Pothuaj një vit nga prezantimi i asistentit virtual në aplikacionin Messenger, Facebook vendosi ta ofrojë për masat. Ndërsa në fillimet e veta ishte thjeshtë një robot komunikimi, i quajtur “M” asistenti virtual tashmë ofron një set sugjerimesh të cilat u vinë në ndihmë përdoruesve.

Konkretisht kur përdoruesit janë duke biseduar për të caktuar një takim me njëri tjetrin, M do të sugjerojë menjëherë një planifikim të tij. Asistenti do të ofrojë sugjerime si transferta parash, dërgim të vendndodhjes, krijim ankete, apo prenotim të një taksie Uber ose Lyft.

Sipas Google M përdor inteligjencën artificiale për të përcaktuar nëse duhet të ndërhyjë në bisedë. Teorikisht M është ndërtuar për tu ofruar përdoruesve akses në veçori të avancuara.

Megjithatë një asistent virtual i cili ndërhyn në një bisedë nuk është një risi e Facebook Messenger. Google ka bërë të njëjtën gjë me aplikacionin Allo.

Asistenti do të jetë i disponueshëm në iOS dhe Android për përdoruesit në Shtetet e Bashkuara. Një disponueshmëri më e gjerë e tij pritet të lajmërohet në muajt në vijim. /ameble.com

8 Hapa për të konfiguruar një Wireless Router

8 Hapa për të konfiguruar një Wireless Router

Shum prej nesh për të konfigurar paisjet Wireless tona kontaktojm IT, por ne mund ta bëjmë vet këtë gjë. Me konfigurim nënkuptojmë ndrrimin e emrit, fjalëkalimit dhe shumë gjëra tjera. Për të konfiguruar një Wireless Router duhet ndjekur disa hapa:

Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com

Hapi 1– Duhet të fusim në rrymë wireless routerin Tonë.

Hapi 2– Të fusim kabllen LAN në vendin me ngjyrë të kuqe ose me mbishkrimin 0.

Hapi 3– Në Laptopin ose kompjuterin tonë të gjejmë Default Geateway duke hyrë në cmd pastaj ipconfig/all dhe gjejmë Default Geateway.

Hapi 4– Hapin Shfletuesin dhe shkruajmë Default Gateway.

Hapi 5– Ne rubrikën User shruajme admin dhe gjithashtu tek Password shkruajmë admin. Hapi 6- Tek name shruajmë emrin që dëshirojmë.

Hapi 7– Shkojmë tek Wireless Security dhe tek rubrika password shkruajmë Fjalëkalimin që dëshirojmë.

Hapi 8– Klikojmë Save Settings dhe ky ishte hapi I fundit.

Për më shumë shikoni videon./ameble

iPhone 8 vjen me wireless mbushës (charger)

iPhone 8 vjen me wireless mbushës (charger)

Në shtator të këtij viti pritet lancimi i smartphonit iPhone 8 i cili do të vijë me shumë të rreja ku prej tyre do të jetë edhe shërbimi i shumëpritur Wireless Charging.

Është shumë e pa qartë se si Apple do të funksionalizojë wireless charger, por duket se po merr konceptin e mbushjes me wireless nga kundërshtari më i madh Samsung. Sidoqoftë, Apple ka njoftuar se që nga shkurti i vitit të kaluar, është duke punuar në zhvillimin e pajisjes wireless charging.

Apple poashtu lajmëroi se iPhone 8 mund të kushtojë më shumë se 1000$ për shkak të risive të reja që do të sjell në iPhonen e ri. /ameble.com

Koha për iPhone me 32GB hapësirë të largohet nga tregu

Koha për iPhone me 32GB hapësirë të largohet nga tregu

Apple planifikon që në lancimin e radhës të modelit të ri, iPhone 8, i cili pritet të jetë në shtator të kë këtij vitit, të fillojë prodhimin e pajisjeve me hapësirë të brendshme nga 64GB e tutje. Këto janë të rreja të mrekullueshme për përdoruesit të brendit Apple. Si duket ky vendim tregon se gjiganti Apple dëshiron gradualisht t’i largojë nga tregu iPhonet me hapësirë të vogël.

Ky veprim mund të paraqet një pakënaqësi tek përdorëset e pajisjeve Apple, për arsye se do të ketë një ndikim edhe në ngritjen e çmimeve të iPhone-ve. Nga përvoja e deritanishme, me rritjen e hapësirës së brendshme të një modeli të iPhone-it, është rritur drejtpërsëdrejti edhe çmimi i tij.

Shumica e përdoruesve janë të kënaqur me vendimin nga Apple, për zgjerimin e hapësirave të brendshme, pasi që modelet me 16 GB ose 32 GB, nuk kanë pasur hapësirën e mjaftueshme për një përdorues, ose nuk kanë plotësuar në tërësi nevojat e tyre. /ameble.com

Cortana në Xbox One: Këto janë komandat më të mira me zë

Cortana në Xbox One: Këto janë komandat më të mira me zë

Nëse ende nuk e keni përdorur Coratanan në Xbox One, Microsift do të dëshironte që ta provoni.

Si pjesë e Xbox One creators update, asistuesi virtual i  Microsoft ka pranuar një përditësim, dhe mbështet disa gjëra të reja siç janë reminders ( lajmërimet) dhe alarmi. Sidoqoftë disa komanda të zërit janë më të mira se të tjerat në Xbox One, dhe nëse e keni përdorur Cortanan në kompjuter duhet të dini se disa komanda ende nuk janë të gatshme për konzolën Xbox One.

Më poshtë është një listë e komandave më të mira të zërit për Cortana në Xbox One. Për të i aktivizuar ato duhet të keni një mikrofon ose një Kinect, dhe secilën komandë duhet ta filloni me “Hey Cortana”. Për listën e plotë të komandave, duke përfshirë edhe ato që ndoshta nuk ju duhen në Xbox One vizitojeni faqen e Microsoft.

Komandat më të mira për Cortana në Xbox One

”Play [loja]” – Fillon Lojën.

”Go home” – Kthehet në ekranin kryesor ”home screen”.

”Friends,” “Notifications,” “Messages,” “Achievements”– e hapë atë kategori.

”Invite [emri i shokut] to the party” – Nuk keni nevojë për emrin e saktë, Cortana do të e gjejë emrin që përshtatet më së miri.

”Leave the party”

”Send message to [emri]” – Cortana pastaj do të ju pyes se çfarë t’i thoni.

”Record that” – Do të ruaj 30 sekondat e fundit që luajtët në  lojë.

”Take a screenshot”

”Start a broadcast” – Fillon trasmetimin në Beam. (Nuk mund të hynni në trasmetim në Twitch me zë.)

”Remind me to [detyra]” – Cortana do të ju ofroj për të vendosur kohë dhe datën, dhe pastaj do të ju njoftoj për të në kohë edhe në paisjet tjera ku e përdorni Cortanan.

”What’s the weather this weekend?” ose “What’s the weather in [vendi] on [data]?” Cortana ju shfaq motin

”Pause” ose ”Play” – Përdoreni këtë për të kontrolluar muzikën në prapavijë.

”Videos of [termi i kërkimit]” – Shkurtesë e përdorshme për t’i shikuar videot nga Youtube në shfletuesin Edge.

”Use a code” – Për të paguar artikuj në Store.

Këto janë komandat më të mira ndërsa ka komanda që thuhet se punojnë në Cortana në Xbox One por në fakt nuk punojnë, në disa prej tyre Cortana ju thotë që t’i provoni pas përditësimeve të reja.

Pajisjet Android të ekspozuara ndaj sulmeve mbi rrjetet Wi-Fi

Pajisjet Android të ekspozuara ndaj sulmeve mbi rrjetet Wi-Fi

Një mori telefonësh Android janë të rrezik ndaj sulmeve të hakerave të cilët përdorin sinjalet Wi-Fi për të shënjestruar viktimat e tyre u shpreh një hulumtues sigurie.

Problemi i sigurisë fshihet në çipet Wi-Fi të prodhuara nga Broadcom dhe përdorur në pajisjet Android po edhe iOS. Apple reagoi menjëherë përmes iOS 10.3.1 por në Android të gjithë e dinë se kundërpërgjigje e tillë është e pamundur.

Në një postim në blog publikuar ditën e Marte, ekipi hulumtues i Projektit Zero pranë Google tregonte sesi një haker mund të merrte nën kontroll një Nexus 6P përmes proksimitetit të Wi-Fi dhe pa nevojën e asnjë ndërveprimi nga ana e përdoruesit.

Konkretisht hulumtuesi Gal Beniamini kishte përdorur frekuencat Wi-Fi të cilat përdornin vlera të parregulltat për të mbingarkuar firmware e çipit. Në këtë mënyrë ai kishte arritur të shkruane kod arbitrar mbi memorjen e pajisjes.

Google do të adresojë këtë problem sigurie me buletinin mujor të Android në telefonët Pixel dhe Nexus. Duke pasur në konsideratën rrezikshmërinë e lartë që bart kjo dobësi sigurie, përdoruesit duhet ta instalojnë menjëherë përditësimin sapo të jetë i disponueshëm.

Në Android një zgjidhje e këtij problemi në mënyrë të menjëheshme është e pamundur. Kjo sepse Google publikon përditësimet e sigurisë në faza mujore dhe vetëm për një numër të kufizuar telefonësh Android. /ameble.com

Keni kujdes me VPN

Keni kujdes me VPN

Një raport i ri i publikuar thekson se në internet së bashku me rritjen e numrit të përdoruesve të VPN është rritur edhe numri i “scamerëve” të cilët ofrojnë shërbime të rrejshme VPN.

Bazuar në Motherboard, webfaqja për teknologji në pronësi të Vice, një gjë e tillë po ndodhë edhe me “MySafeVPN” që pretendon që është themeluar nga Plex që po dërgon email te shumë njerëz duke i ofruar qasje në këtë VPN. Sidoqoftë zyrtartëe e Plex e kanë mohuar se kanë lidhje me këtë VPN. në fakt në një rast ku një përdorues ka vendosur të përdor këtë VPN më vonë ka zbuluar se ai as që ofron një shërbim të tillë.

Kuptohet, edhe këta scammer janë të njëjtë me të tjerët në internet të cilët dërgojnë email ose bëjnë telefonata duke pretenduar se bëjnë zgjidhjen e problemeve të ndryshme të kompjuterëve dhe smartphonëve ose ofrojnë shërbime që në fakt nuk ekzistojnë.

Nëse jeni shumë të shqetësuar rreth sigurisë së historisë së shfletuesit tuaj të internetit, ka shumë shërbime VPN të cilat janë legale. në të njëjtën kohë, duhet të keni shumë kujdes nga këto lloj njoftimesh që mund të i pranoni në email.