Prezantimi i EYE Venture ’14

Prezantimi i EYE Venture ’14

Të martën më 25 shkurt 2014 Innovation Centre Kosovo (ICK) dhe Encouraging Young Entreprenerus (EYE) organizojnë EYE Venture ’14 – Prezantim Informues” mbi atë se çka ofron Encouraging Young Entreprenerus (EYE) ndërmarrësëve të rinj në Kosovë. Prezantimi do të mbahet në ambientet e ICK-së duke filluar nga ora 17:00.

Encouraging Young Entreprenerus (EYE) është iniciativë private dhe vullnetare që ka për qëllim të nxisë dhe mbështesë ndërmarrësit e rinj në Kosovë dhe diasporë për ndërtimin e kompanive të suksesshme.

Me përvojën tonë në menaxhimin e kompanive në rritje dhe burimeve tona financiare, kemi krijuar një mjedis ideal për mbeshtetjen e ndërmarrësve të rinj për të shfrytëzuar mundësitë dhe ndërtuar kompani të reja të suksesshme, me fokus të fuqishëm për përgjegjësi sociale dhe mjedisore.

EYE Venture është një garë e përvitshme biznesi e cila organizohet nga EYE për të rinjtë, studentët dhe ndërmarrësit nga Kosova dhe diaspora me ide inovative dhe të shquara biznesi. Gara ka për qëllim të promovojë kandidatët më të shquar, të investojë në idetë premtuese dhe bindëse të tyre, t’i udhëzojë ata nëpërmjet procesit të planit të biznesit, si dhe t’i ndihmojë ata  të shndërrojnë konceptet e tyre në biznese të suksesshme në rritje, nëpërmjet ekspertizës sonë menaxheriale dhe burimeve financiare. \ICK\Ameble

Publikohet Sony Xperia Z2

Publikohet Sony Xperia Z2

Sony Xperia Z2 is here! 5.2

Sony shfaqë njërin ndër produktet më të mira në MWC2014 deri më tani. Smartphone i shumë pritur Sony Xperia Z2 është i gatshëm të bëhet i juaji. Ka vetëm 6 muaj nga kur kjo kompani ka lansuar për treg Sony Xperia Z1 dhe tani del me produkt të ri. Me këtë hap duket se Sony ka marrë një hov të madh drejt suksesit. Sipas tyre kompania ka për qëllim që gjatë këtij viti të fokusohet më pak në prodhimin e laptopëve të linjës VAIO dhe  më shumë në prodhimin e telefonave, tabletëve dhe televizorëve.

Ja disa nga karakteristikat harduerike të Sony Xperia Z2:

Ekrani

Ekrani i Sony Xperia Z2 është mjaftë mirë i ri-dizajnuar, i madhësisë 5.2 inç me rezolucion 1080p dhe ekran Triluminos, me një teknologji dhe grafikë të shkëlqyer. Pika më e dobët e Sony Xperia Z1 ka qenë madhësia e ekranit, dhe siç duket Sony e ka përmirësuar këtë me Z2-shin.

Procesori

Sony Xperia Z2 is here! 5.2" display, 4K video, stereo speakers, and 3 GB of RAMEkrani nuk është përmirësimi i vetëm në krahasim me paraardhësin. Procesori i Z2 është i fuqisë 2.3 GHz katër-bërthamorë i llojit Snapdragon 801 me përkrahje të LTE dhe me RAM memorie prej 3 GB. Lista me e mirë e Sony Xperia Z2 vazhdon me kamerën e mrekullueshme prej 20.7 megapikselëve që është në gjendje të incizojë video 4K, duke bërë kështu që ky smartphone të jetë më i miri në treg si “telefoni rezistent ndaj ujit me kamën më të mirë” .

Bateria e Z2-shit është e fuqisë 3200 mAh, dhe trashësia e saj është vetëm 8.2 mm.

 

Zërimi

Ashtu siç edhe është përfolur Sony Xperia Z2 ka të integruar altoparlantë stereo të llojit “S-Force Front Surround System”. Kjo teknologji mundëson evitimin e zhurmave të zërit dhe pastrimin e zërit deri në masën 98% varësisht nga ambienti ku ndodheni.

Kamera

Sony Xperia Z2 is here! 5.2" display, 4K video, stereo speakers, and 3 GB of RAMPërkundër faktit që kamera e Z2 është tejet kualitative dhe ka shumë pikselë. Sony ka bërë që një pjesë e RAM memories ti dedikohet kësaj kamere duke bërë që të nxjerrim imazhe fotografike në milisekonda dhe incizimi të jetë I përkryer gjithashtu. Përmes softuerit të integruar në Z2 ju mund të shikoni imazhet e incizuara në “slow-motion” dhe të shtoni efektet e dëshiruara në kohë reale.

Me Sony Xperia Z2 ju mund të nxjerrni fotografi në çdo vend dhe kohë duke përfshirë edhe ujin, sepse kjo pajisje është rezistente ndaj ujit.

Sony Xperia Z2 do të jetë në dispozicion për shitje që nga fillimi i muajit Prill. Çmimi për këtë të fundit akoma nuk dihet. \ameble

[youtube id=”VZ9HkICDuOI” width=”600″ height=”350″]

Drejtpërdrejt: Samsung MWC 2014 “Unpacked 5”

Drejtpërdrejt: Samsung MWC 2014 “Unpacked 5”

Smartphone-i i shumëpritur, Samsung Galaxy S5, është caktuar të prezantohet në ngjarjen MWC 2014 sot me 24 Shkurt në Barcelonë. Fansat e kësaj pajisje nga anembanë bota nuk kanë nevojë të shqetësohen për përcjelljen drejtpërdrejt të ngjarjes për arsye së kompania ka vendosur të shfaq ngjarjen drejtpërdrejt në internet.

Ngjarja “Samsung Unpacked 2014 Episode 1” është planifikuar të zhvillohet në “Centre Convencions Internacional Barcelona’ rreth orës 20:00. Andaj ketë ngjarje mund të shikoni edhe nëpërmes videos së me poshtme. /ameble

[youtube id=”BwcRHYEwtgQ” width=”600″ height=”350″]

Steve Jobs nderohet me pullë postare nga Shërbimi Postar i SHBA-ve

Steve Jobs nderohet me pullë postare nga Shërbimi Postar i SHBA-ve

Steve Jobs është një njeri, vizioni i të cilit ka bërë revolucion ne komunikimin digjital duke vënë të gjithë botën në pëllëmbët e duarve të klientëve të tij. Kush mund të mendoj në përkujtimin e tij më të mirë se sa me një pullë postare nga Shërbimi Postar i SHBA-ve.

Shërbimi Postar i SHBA-ve ka miratuar pullën postare për Steve Jobs-in që pritet të dalë vitin e ardhshëm, si pjesë e një serie kolektive për qytetarët amerikanë dhe ikona të tjera për kontributin e tyre në vend. Për Jobs-in është rekomanduar nga Komitetit Këshillues i pullave postare, ku më ketë miratim ai bashkohet në radhë me Johnny Carson, Elvis Presley, Rudolph dhe Red-Nosed Reindeer jashtë kategorive tjera.

Më poshtë mund të shihni listën e plotë, të aprovuar, në zhvillim dhe ende të e pa dizajnuar sipas ngjyrave. /ameble

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Pajisja Canon EOS 600D është një kamerë digjitale me 18 megapikselë dhe single-lens reflex, e prezantuar nga Canon më 7 shkurt 2011. Ky model është i njohur edhe si EOS Kiss X5 në Japoni dhe EOS Rebel T3i në Amerikë. 600D është kamera e dytë EOS me ekran LCD të artikuluar dhe që zëvendëson modelin 550D, edhe pse prodhimi i modelit të më hershem nuk është ndërprerë deri në Qershor të 2012-tës, kur edhe u njoftua për pasardhësin e 600D-së, d.m.th 650D.


Kualitetin e fotografive si dhe video incizimit mund t’a shihni nga materiali që kemi publikuar më parë si p.sh. Sony PlayStation 4.

Sido që të jetë sot në treg gjenden edhe disa modele më të reja se 600D, mirëpo ne kemi zgjedhur të prezantojmë ketë model të cilin e ka dhuruar dyqani MEGA, pra se çfarë gjendet brenda kutisë së këtij modeli dhe si janë specifikat e tij të shohim më poshtë:

Brenda kutisë së tij gjenden:

 • Canon EOS 600D
 • Objektivi Canon 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
 • Rripi mbajtës
 • Kabllo USB
 • Kabllo AV
 • Bateria LP-E8
 • Mbushësi i baterisë
 • Udhëzuesi (në paketën tonë nuk është gjetur)

[youtube id=”F_sncTJVLWA” width=”600″ height=”350″]

Kurse karakteristikat kryesore të tij janë:

 • Rezolucioni: 18 megapikselë
 • Përkrahja e llojit të imazheve: JPEG, RAW, RAW+JPEG
 • Autofokusi: 9 pika
 • Incizimi: Full HD 1080p në 24/25/30 fps (frames per second), ose 720p në 50/60 fps
 • 3–10× Digital Zoom gjatë video incizimit (vetëm me kualitet 1080p)
 • DIGIC 4 procesimi i imazhit
 • Opsionin Live view
 • Blicin Flash të integraur me shpejtësi të dritës
 • ISO 100–6.400 që zgjerohet deri 12.800
 • Shpejtësia në fotografim: 3.7 fps (34 images (JPEG), 6 images (RAW))
 • Madhësia e ekranit: 3-inç
 • Slota për kartelën e memories: SD, SDHC, dhe SDXC
 • USB 2.0, HDMI
 • Baterinë LP-E8
 • Dimensionet: 133.1 x 99.5 x 79.7 mm
 • Pesha: 515 g (vetëm trupi)

Kurse për detajet e plota të pajisjes mund të shikoni në uebfaqen e Canon-it. /ameble

Apple blen kompaninë startup “Burstly”

Apple blen kompaninë startup “Burstly”

Apple CampusApple të premten ka blerë kompaninë Burstly, një startup që ofron aplikacionin për testim dhe statistika të aplikacioneve tjera. Kompania Apple ka konfirmuar lajmin për CNET, por nuk ka shpjeguar se për çfarë e ka blerë atë. Kjo nuk është diçka e pazakontë për të parë një kompani të madhe si Apple që blen rregullisht kompani të vogla, që ndodh shpesh gjatë gjithë vitit, kjo në mënyrë tipike për të pasuruar dhe rritur prapa-skenën e teknologjisë.

Burstly zotëron dhe operon me një shërbim të quajtur TestFlight, i cili i mundëson zhvilluesve për të testuar aplikacionet e tyre në mesin e një sasie të vogël të përdoruesve. Kjo e siguron aplikacionin se a është gati për konsumatorë.

Burstly këtë javë ka deklaruar gjithashtu se do të përfundojë përkrahjen për TestFlight në aplikacione të Android-it nga 21 Marsi, duke treguar se shërbimi do të jetë përgjegjësi e Apple-it, për të ecur përpara apo jo. /ameble

Youtube ri-dizajnon uebfaqen

Youtube ri-dizajnon uebfaqen

Nëse YouTube ju duket disi me ndryshe atëherë nuk është vetëm tek ju!

Uebfaqja që për shumëkënd ka ndihmuar në karrierë, tani ka lansuar një dizajn të ri responsive (që reagon lehtë). Videot në faqen kryesore tani janë përqendruar në mes dhe do të mbesin kështu pa marrë parasysh se çfarë madhësie të ekranit keni. Pamja nënkupton atë që ju të shihni po të njëjtin dizajn pa marr parasysh se a shikohet nga pajisjet mobile, tablet apo edhe PC.

Youtube page redesigned

Edhe playlist-a gjithashtu ka marr një pamje tjetër. Playlist-a në llogarinë tuaj tani tregon playlist-at që keni krijuar vetë, si dhe ato të kanaleve që ju keni pëlqyer. Këto lista tani do të jetë më lehtë për t’i gjetur në një kanal, thjesht duke kërkuar për butonin e asaj playlist-e.

Këto pra janë vetëm disa ndryshime për përdoruesin, ndryshime tjera janë bërë edhe për kanalet në YouTube. /ameble

Përmbledhja Javore: 17 Shkurt – 22 Shkurt

Përmbledhja Javore: 17 Shkurt – 22 Shkurt

Permbledhja javore post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante andaj ndani 5 minuta të kohës tuaj dhe informohuni për të gjitha ato.

Ndër publikimet më me rendesi të kësaj jave kanë qenë edhe vlerësimi për smartphone Sony X peria Z dhe video shpaketimi i telefonit ekskluziv LG G2. Për më shumë lexoni artikujt në vijim:

Sony Xperia Z ballinaVlerësim: Sony Xperia Z – Që kur është folur së pari për Xperia Z dhe për ekranin e vetë 5 inç, shumë njerëz kanë shprehur brengat e tyre se do të jetë shumë e vështirë të punohet me këtë smartphone, këtë madje ende pa e parë atë.

Video shpaketim: LG G2– Nëse ju kujtohet LG G2 është prezantuar vitin e kaluar në muajin Gusht. Është një model i smartphone-it nga LG që vjen me platformën Android versionin 4.2.2, procesorin 4-bërthamor Snapdragon 800 2.3 GHz, 2 GB RAM, ekranin 5.2-inç me 1080p, kamerën e pasme 13 megapikselë kurse atë frontale 2.1 megapikselë dhe baterinë 3000 mAh. [youtube id=”oNyeQjGNySM” width=”600″ height=”350″]

Lajme

Nokia Here Maps së shpejti në të gjitha pajisjet me Windows 8.1– Nokia ka deklaruar se shërbimi i tyre i hartave “Here”, së shpejti do të jetë në dispozicion për të gjitha pajisjet e Windows-it me version 8.1. Ky shërbim aktualisht është në dispozicion vetëm për Lumia 2520, edhe pse ekskluzivitetit për ketë pajisje është vendosur t’i jepet fund, gjithashtu çdo pajisje Windows RT dhe Pro do të kenë mundësinë të shkarkoj hartat drejtpërdrejtë nga Windows Store.
Google IO2014Konferenca Google I/O mbahet me 25-26 Qershor– Konferenca vjetore për zhvillues Google I/O është caktuar të mbahet nga 25-26 Qershori në qendrën Moscone të San Franciskos. Vitin e kaluar, kjo ngjarja u fokusua me shumë në harduer, edhe pse Google kishte përdorur skenë për të njoftuar për disa shërbime të mëdha të reja, duke përfshirë Google Play Music All Access dhe aplikacionin Hangout.
WhatsApp nga viti 2015 do të kushtoj 99 cent për vit– Dje kemi publikuar lajmin se Facebook ka blerë aplikacionin WhatsApp. Që në momentin kur WhatsApp u shit, përdoruesit e këtij aplikacioni kanë filluar të diskutojnë rreth mënyrës se si do të duket ky aplikacion, çfarë do të ndryshojë në të, etj.

Pritjet nga Mobile World Congress (MWC) 2014– Kongresi botëror për teknologji mobile MWC, është ngjarja më e madhe e 2014 për veglat mobile. Kjo ngjarje do të mbahet nga 24-27 Shkurt në Barcelonë. Gjatë këtij kongresi prezantohen të gjitha pajisjet më të reja të kompanive gjigante siç janë Samsung, Apple, Microsoft, HTC, Nokia, Motorola, Sony, etj..

Whatsapp-FacebookFacebook blen aplikacionin WhatsApp për 16+3 miliardë $– Kur aplikacioni WhatsApp ishte lansuar në vitin 2009, askush nuk e kishte menduar se do të rritet dhe të bëhet një kompani miliardere. Megjithatë, Facebook të mërkurën ka deklaruar se ka blerë aplikacionin jashtëzakonisht të popullarizuar për mesazhe të çastit WhatsApp në një shumë prej 16 miliardë $

HTC vjen me tre produkte të reja– Kompania taivaneze HTC gjatë vitit që lamë pas nuk është se ka shënuar ndonjë sukses të madh, madje ajo ka qenë në një llojë ngërçi ngase nuk ka ofruar shumë për tregun botërorë.
HTC M8 lansohet me 25 Mars– Siç është menduar si dhe pritur më herët, modeli i ri M8 nga HTC është dashur të lansohet në ngjarjen e Kongresit Botëror të Celularëve në Barcelonë i cili do të mbahet së shpejti. Mirëpo, si duket kompania gjigante HTC ende nuk është përgatitur dhe kështu ka vendosur të shtyj datën e lansimit e cila është caktuar për 25 Mars.

Zyrtarizohet lista e pajisjeve nga Samsung për përditësimin në Android Kitkat– Disa javë më parë kemi prezantuar listën e pajisjeve të brendeve të ndryshme që janë përditësuar si dhe të cilat do të përditësohen në versionin e ri të sistemit operativ Android Kitkat. Ndërsa sot, është zyrtarizuar lista përfundimtarë e pajisjeve nga Samsung të cilat do të marrin përditësimin e fundit Kitkat.

Kampioni Gjerman në Ping Pong do të sfidohet nga Roboti– Edhe 20 ditë na ndajnë nga një duel i paparë deri më tani i cili do të zhvillohet në lojën Ping Pong në mes të kampionit Gjerman Timo Boll dhe robotit të super fuqishëm Kuka.

Shfaqet video për lojën “The Order 1886″ për PlayStation 4– Krijuesit e lojërave e kanë prezantuar videon për nisjen e lojës “The Order 1886” e cila tregon pak më shumë për lojën që është aktualisht në zhvillim e sipër nga Ready at Dawn and Sony Santa Monica e cila do të lansohet ekskluzivisht vetëm për Sony PlayStation 4 në çerekun e tretë të 2014.

LG-L-Series-IIILG prezanton tri modele të reja të serisë L– Javën e kalur, LG kishte bërë prezantimin e smartphone-it LG G Pro 2, ndërsa sot, kompania gjigante ka prezantuar tri modele të reja të serisë L, L40, L70 dhe L90 të cilit kanë pothuajse specifika dhe dizajn të njëjte, ndërsa dallimi në mes tyre kryesisht qëndron tek madhësia e ekranit të tyre.
Shiten 5.3 milion konsola të Sony PlayStation 4– Pasi që arriti një rekord marramendës të shitjeve prej 1 milion konsola të Sony PlayStation 4 brenda 24 orëve, si duket interesimi për modelin e ri nuk ka të ndalur.

HTC Desire 8 lansohet me 24 Shkurt– Një smartphone i ri nga brendi HTC pritet të lansohet javën e ardhshme, transmeton Engadget. Bëhet fjala për modelin HTC Desire 8. Deri më tani nuk janë paraqitur specifika të plota për pajisjen e re, por vetëm disa prej tyre.

Lansohet Samsung Galaxy Core LTE– Samsung ka njoftuar për lançimin e një smartphone të ri Android, Galaxy Core LTE, me të cilin pritet të konkurron në tregun e Evropës dhe tregun e Azisë. \ameble

Aplikacioni WhatsApp ka probleme!

Aplikacioni WhatsApp ka probleme!

WhatsApp is DownWhatsApp është duke u përballur me disa probleme. Përdoruesit nga gjithë bota kanë raportuar se nuk kanë mundur të dërgojnë apo pranojnë mesazhe. Gjithashtu edhe WhatsApp e ka konfirmuar këtë problem me një cicërimë nëpërmes Twitter-it duke deklaruar “na vjen keq, aktualisht kemi disa probleme me servera” shpresojmë që të kthehet shpejt.

Në anën tjetër përdoruesit përqeshin me atë që aplikacionin WhatsApp e ka ndalur Facebook-u. /ameble

Nokia Here Maps së shpejti në të gjitha pajisjet me Windows 8.1

Nokia Here Maps së shpejti në të gjitha pajisjet me Windows 8.1

Nokia Here maps exploreNokia ka deklaruar se shërbimi i tyre i hartave “Here”, së shpejti do të jetë në dispozicion për të gjitha pajisjet e Windows-it me version 8.1. Ky shërbim aktualisht është në dispozicion vetëm për Lumia 2520, edhe pse ekskluzivitetit për ketë pajisje është vendosur t’i jepet fund, gjithashtu çdo pajisje Windows RT dhe Pro do të kenë mundësinë të shkarkoj hartat drejtpërdrejtë nga Windows Store.

Ngjashëm si shërbimet tjera të hartave, edhe Nokia Here ofron gjëra të tilla si pamje satelitore dhe 3D, navigimin dhe drejtimet, pikat me interes dhe mundësinë për të përdorur offline. Nokia ka thënë se versioni i fundit Here për Windows 8.1 është më gjithëpërfshirës se i tanishmi për Windows Phone 8 dhe këto përmirësime do të arrijnë kur të lansohet versioni Windows Phone 8.1. Një nga përmirësimet më të mëdha Nokia ka përmendur se është shumë më i shpejtë.

Përveç që është me i shpejtë, Here për Windows 8.1 është i optimizuar edhe për mouse dhe tastierë dhe përkrah rezolucion më të lartë të pamjeve satelitore. Here Maps për Windows- 8.1 do të jetë në dispozicion për shkarkim pa pagesë në ditët e ardhshme fillimisht për Amerikë, ka thënë Nokia. /ameble

Konferenca Google I/O mbahet me 25-26 Qershor

Konferenca Google I/O mbahet me 25-26 Qershor

Google IO2014Konferenca vjetore për zhvillues Google I/O është caktuar të mbahet nga 25-26 Qershori në qendrën Moscone të San Franciskos. Vitin e kaluar, kjo ngjarja u fokusua me shumë në harduer, edhe pse Google kishte përdorur skenë për të njoftuar për disa shërbime të mëdha të reja, duke përfshirë Google Play Music All Access dhe aplikacionin Hangout.

Lajmi është dhënë nga zëvendës presidenti i lartë i Google-it Sundar Pichai, i cili vitin e kaluar mori pozitën si kreu i Android-it, Chrome-it dhe Google Apps. Është e paqartë se çfarë mund të pritet rreth kësaj ngjarje, ka shumë gjasa që mund të shohim një pasues të Nexus 5, gjithashtu tableti Nexus 10. Google kishte prezantuar laptopin e tyre Chromebook Pixel vitin e kaluar, kështu që ndoshta do të shohim një model më të madh të kësaj serie.

Google I/O është një konferencë jashtëzakonisht e njohur, kështu që qëndroni me ne sepse do ta përcjellim ketë ngjarje drejtpërdrejt. /ameble

WhatsApp nga viti 2015 do të kushtoj 99 cent për vit

WhatsApp nga viti 2015 do të kushtoj 99 cent për vit

Whatsapp-FacebookDje kemi publikuar lajmin se Facebook ka blerë aplikacionin WhatsApp. Që në momentin kur WhatsApp u shit, përdoruesit e këtij aplikacioni kanë filluar të diskutojnë rreth mënyrës se si do të duket ky aplikacion, çfarë do të ndryshojë në të, etj.

Dhe pse është blerë nga Facebook-u, nuk do të shohim ndryshime pas marrëveshjes 19 miliardë dollarësh, sepse ky aplikacion është në gjendje të pëlqyeshme.

Jan Koum, shefi ekzekutiv i WhatsApp, ka shkruar në faqen zyrtare të kompanisë, për të lajmëruar 450 milionë përdoruesit e aplikacionin se nuk do të ndryshojë asgjë. Aplikacioni do të vazhdojë të funksionojë, pavarësisht faktit që është blerë nga kompania Facebook.

Përdoruesit do të kenë mundësi ta përdorin aplikacionin pa pagesë për një vit, pastaj do të paguajnë 99 cent çdo vit. Njëjt si më parë Aplikacioni do të përdoret në telefonat Blackberry, Windows, iOS dhe Android. Kompania ka thënë se nuk do të vendosin asnjë reklamë në aplikacion.

Shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zuckenberg, ka shkruar gjithashtu në faqen e tij të Facebookut se kompania nuk do të ndërhyj në punët teknike të WhatssApp. \ameble