Tag Archives

3 Articles
Prezantohen 2 laptop Chromebook nga Lenovo, modelet N20 dhe N20p

Prezantohen 2 laptop Chromebook nga Lenovo, modelet N20 dhe N20p

Lenovo ka prezantuar dy laptop të ri Chromebook që pritet të fillojnë shitjen nga muaji i ardhshëm, duke përfshirë modelet N20 dhe N20p, dy prej të cilëve do të vijnë me procesor Intel Celeron. Modeli N20 posedon formë klasike kurse N20p përmban formën “multimode” që mund të mbështetet dhe qëndroj normal si të gjithë laptopat tjerë.

Lenovo N20 Chromebook

Të dy modelet Chromebook diagonalen e ekranit e kanë 11.6-inç me rezolucion 1366 x 768 pikselë, veçse modeli N20p është me ekran multitouch. Pajisjet mund të konfigurohet me deri 4GB RAM, hapësirën e brendshme për ruajtje 16GB, lidhjet Bluetooth 4.02, Wi-Fi 802.11 a/c, dy porte USB 2.0, HDMI-out dhe një port SD/MMC 2 in 1.

Lenovo ka thënë se N20 Chromebook (foto me lartë) do të bëjë debutimin në muajin Korrik dhe do të fillojë me çmim 279 $. Kurse N20p Chromebook (foto me poshtë), i cila përmban ekranin e lartpërmendur me prekje dhe funksionin multimode, do të shitet me pakicë për 329 $, nga muaji Gusht. /ameble

Lenovo N20p Chromebook

ASUS lanson Chromebox

ASUS lanson Chromebox

Kemi parë sistemin operativ Chrome në laptop Chromebook, mirëpo diçka që nuk kemi parë deri më tani dhe që pritet t’a shohim është pajisja e re ASUS Chromebox. Kjo pajisje është e dizajnuar nga Chrome OS, por ndryshe nga laptopi Chromebook ky nuk posedon monitor, tastierë apo miun kompjuterik. Thjesht thirret Mini PC. Chromebox pritet të ofrojë qasje në produktet të Google-it, si dhe në shërbime të tilla si YouTube, Hulu Plus, dhe Netflix. Asus Chrome

Chromebox është i pajisur me procesorë Intel të gjeneratës së katërt dhe posedon rrjetin WiFi për qasje në internet. Gjithashtu vjen me katër porte të USB 3.0, Bluetooth 4.0 dhe një lexues për kartelat SD për transferim të të dhënave nga pajisje të tjera. ASUS Chromebox gjithashtu posedon portën HDMI dhe DisplayPort për mbështetje të dyfishtë të monitorëve.

Karakteristika tjera përfshinë 100GB hapësirë në Google Drive që është e vlefshme për 2 vjet, pas së cilës përdoruesit do të duhet të vazhdojnë atë. ASUS Chromebox do të jetë në dispozicion nga muaji Mars, për 179 $. /ameble

Zgjerohet tregu për Acer C7 Chromebook

Zgjerohet tregu për Acer C7 Chromebook

Acer America të premten ka konfirmuar se Chromebook C7 nga tani e tutje është në dispozicion edhe në dyqanet me pakicë. Më parë ai ishte shitur vetëm nëpërmjet Google Play dhe BestBuy.com, por nga tani konsumatorët mund të blejnë online nëpërmjet TigerDirect, Newegg dhe Staples.com.

Acer C7 Chromebook përmban procesor Intel Celeron 1.1 GHz (2 MB cache), Mobile Intel chipset NM70 Express, Intel HD Graphics 128 MB, 2 GB DDR3 SDRAM (deri në 4 GB), dhe 11.6-inç HD CineCrystal LED ekran LCD (1366 x 768).

Çmimi i Acer C7 Chromebook është 199 $. |ameble| [divider top=”0″]