Tag Archives

27 Articles
Acer Liquid X2 përkrahë 3 SIM kartela

Acer Liquid X2 përkrahë 3 SIM kartela

Një numër i madh i përdoruesve posedojnë më shumë se një telefon. Njëri prej tyre ose dy janë personal, ose njëri është zyrtar, ose ndoshta edhe ka edhe ndonjë kombinim tjetër. Por ka edhe raste kur përdoruesit kanë më shumë se dy telefona. Ata çdo herë ballafaqohen me këto pajisje duke u munduar që secila prej tyre të ketë baterinë 100 % të mbushur, nganjëherë ngarrohen edhe duke i harruar me i marr të gjitha me vete, e kështu me radhe.

Marruar parasysh problemet si dhe nevojat të lartë përmendura, kompania Acer ka gjetur një zgjidhje të mirë duke prezantuar një pajisje e cila përkrahë 3 SIM kartela.

Acer Liquid X2

Bëhet fjala për smartphone-in Acer Liquid X2 i cili veçohet me përkrahjen e 3 SIM kartelave si dhe me një bateri të fuqishme e cila është 4.000 mAh.

Disa karakteristika të Acer Liquid X2 janë; procesori 64-bit me 8 bërthama, ekrani 5.5 inç, të dy kamerat, ajo kryesore si dhe ajo frontale janë 13 megapikselë kamera.

Ende nuk ka informata rreth çmimit të pajisjes si dhe nuk janë të konfirmuara datat e sakta për lansimin e Acer Liquid X2. /ameble

Zyrtare : Prezantohet smartphone-i Acer Liquid Z410

Zyrtare : Prezantohet smartphone-i Acer Liquid Z410

Acer Liquid Z410Edhe pse ngjarja e madhe CES 2015 fillon nesër, me ç’ rast pritet të prezantohen shumë pajisje të reja nga brendet botërore, për disa kompani si duket ngjarja ka filluar sot, sepse kanë filluar më herët të prezantojnë pajisjet e tyre.

Acer tani më ka bërë njoftimin zyrtar për smartphone-in e ri Acer Liquid Z410 i cili klasifikohet si një pajisje e rangut të mesëm..

Acer Liquid Z410 vjen me ekranin IPS qHD 4.5 inç me rezolucion prej 960 x 540 pikselëve i përkrahur nga procesori 64-bit nga MediaTek MT6732.

Po ashtu pajisja vjen me dy kamera të integruara, ajo frontale 2 megapikselë si dhe ajo kryesore 5 megapikselë.

Ajo çfarë e karakterizon smartphone-in Acer Liquid Z410 është përkrahja e rrjetit 4G LTE.

Pajisja fillimisht do të lanoshet në Evropë, Lindjen e Mesme dhe Afrikë me çmim prej 129€. /ameble

Acer lanson smartphone-in Liquid X1 me procesor 8-bërthamor

Acer lanson smartphone-in Liquid X1 me procesor 8-bërthamor

Acer njoftoi për lansimin e një smartphone-i të ri i koduar me emrin Acer Liquid X1, një pajisje e përkrahur nga procesori 8-bërthamor me shpejtësi prej 1.7GHz.

Modeli i ri nga Acer, Liquid X1 përmban ekranin 5.7 inç me rezolucion të plotë prej 1280 x 720 pikselëve, 2GB RAM memorie, 16GB hapësirën e brendshme e cila mund të zgjerohet, kamerën kryesore 13 megapikselë, baterinë e fuqisë prej 2,700 mAh dhe vjen me versionin e sistemit Android 4.4.2 Kitkat.

Momentalisht nuk ka informata për çmimin e mundshëm të smartphone-it Acer Liquid X1. /ameble

Nga Shtatori Acer lanson Chromebox CXI me çmim prej 180 $

Nga Shtatori Acer lanson Chromebox CXI me çmim prej 180 $

Acer Chromebox CXI 2Acer këtë javë njoftoi se në muajin e ardhshëm do të lanson pajisjen Chromebox CXI me çmim prej 180 $.

Pajisja nga Acer, Chromebox CXI, është në fakt sistemi i parë në formën e një desktopi që do të vije me sistemin operativ nga Google, Chrome OS, i cili fillimisht do të jetë në dispozicion vetëm në SHBA dhe Kanada.

Chromebox CXI ka të integruar një procesor Intel Celeron Haswell 2957U, 2GB / 4GB RAM memorie dhe 16GB memorie të brendshme.

Karakteristika të tjera të Chromebox CXI përfshijnë 4 porta të USB 3.0, portet dhe lidhjet për Gigabit Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, HDMI dhe po ashtu ka të integruar edhe portën për microSD kartelë.

Modeli Acer Chromebox CXI i pajisur me 2GB RAM do të ketë çmimin prej 180 $ në SHBA ndërsa në Kanada 199$ dhe modeli me 4GB do të ketë me çmim 220$ në SHBA ndërsa në Kanada 239$.

Momentalisht nuk ka informata për lansimin e Chromebox CXI në mbarë botën. /ameble

Acer së shpejti lanson Chromebook CB5

Acer së shpejti lanson Chromebook CB5

Një model i ri nga Acer Chromebook CB5 pritet të lansohet së shpejti, me të cilin Acer është përkushtuar për të ofruar një jetëgjatësi të baterisë deri në 13 orë.

Edhe pse ende nuk është zyrtarizuar Acer Chromebook CB5, tashmë janë paraqitur disa nga specifika kryesore të tij duke përfshi një ekran 13.3 inç me prekje, procesori 4-bërthamor Nvidia ARM Cortex-A15, përkrahja për WiFi 802.11ac, USB porta 3.0 dhe porta HDMI.

Për të parë se si duket dizajni i Acer Chromebook CB5, shikojeni videon e më poshtme.

Momentalisht nuk ka informata për datën e prezantimit të pajisjes si dhe nuk ka informata për çmimin e tij. /ameble

Zyrtarizohen Acer Liquid E700 me 3 SIM kartela dhe E600

Zyrtarizohen Acer Liquid E700 me 3 SIM kartela dhe E600

Së fundmi, Acer ka zyrtarizuar dy smartphone që pritet të vijnë me çmim mesatar, modelet E700 me 3-SIM kartela dhe E600.

Të dy pajisjet vijnë me karakteristika të mira dhe me platformën Android 4.4 Kitkat. Në dispozicion do të jenë me ngjyrë të zezë dhe të kuqe metalike.

Acer e700

Tiparet më të dukshme të modelit Liquid E700 janë bateria 3500 mAh si dhe opsioni me 3 SIM kartela. Acer E700 vjen me ekran 5-inç me rezolucion 1280 x 720 pikselë me 2GB RAM dhe 16GB memorie të brendshme me slotën microSD. Karakteristika të tjera përfshijnë lidhjet LTE, WiFi, Bluetooth, kamerën për foto dhe video 8 megapikselë, atë frontale 2 megapikselë dhe vjen me procesor 4-bërthamor.

Acer e600

Bashkë me modelin E700, kompania ka zyrtarizuar gjithashtu edhe modelin Liquid E600, i cili vjen me ekran 5-inç me rezolucion 854 × 480 pikselë. Ky smartphone është mundësuar me procesorë 4-bërthamor me 1GB RAM dhe 4GB memorie e brendshme me slotën microSD. Në pjesën e pasme, ka kameren 8 megapikselë. Karakteristika të tjera përfshijnë lidhjet 4G LTE, WiFi, Bluetooth 4.0, baterinë 2.500 mAh dhe versionin Android 4.4.2 Kitkat.

Të dy pajisjet pritet të dalin në treg në tremujorin e tretë të vitit 2014. Çmimi dhe disponueshmëria e tyre do të ndryshojnë sipas rajonit të shitjes. /ameble

Acer lëshon ftesë për një ngjarje me 29 Prill

Acer lëshon ftesë për një ngjarje me 29 Prill

Teknologjia e orëve të mençura (smartwatches) padyshim është një e arritur e madhe dhe dita-ditës po shkon në rritje. Këtë vit ne kemi parë pajisje të tilla nga kompanitë LG, Samsung, Motorola dhe Sony mirëpo ende jemi në fillim të vitit kështu që priten pajisje të tilla edhe nga kompani tjera. Acer ka lëshuar ftesë për një ngjarje që pritet ta mbaj me 29 Prill në New York.

Acer Event 29 Prill 1

Për fat të keq ftesa nuk përmend asgjë së çfarë mund të prezantohet, por është futur një fjali ku thotë, “Touch, More Connected”, e cila të jap sinjale së Acer mund të prezantoj smartwatch-in e tyre të parë.

Gjithashtu, nëse kjo lidhet me një raport të më hershem të këtij viti ku thuhet se Acer ka plane për pajisje smartwatch, atëherë i bie që ka diçka të tillë. Sidoqoftë, e tëra mbetet të shihet ditën 29 Prill kur edhe është caktuar ngjarja. /ameble

Lansohet Tableti Acer Iconia B1

Lansohet Tableti Acer Iconia B1

Acer ka shtuar edhe një tjetër tablet Iconia në linjën e tyre, Acer Iconia B1, një tablet për të cilin nuk duhet shpenzuar shumë para.

Acer Iconia ka ekranin 7 inç i përkrahur nga procesori 2-bërthamor 1.3GHz, 1GB RAM memorie dhe vjen në dy modele 16GB dhe 32GB.

Acer Iconia B1

Tableti i ri ka për shënjestër përdoruesit të rinj, është ideal për familjaret që janë në kërkim të një tableti për fëmijët e tyre. Iconia B1 është i përsosur për lexim të librave elektronike, për shfletim në Internet, për lojëra si dhe për të shikuar videot.

Modeli 16 GB nga Acer Iconia B1 do të jetë në shitje në Evropë nga fundi i këtij muaji me çmim prej 129 €, ndërsa modeli 32GB do të jetë në dispozicion po ashtu nga fundi i këtij muaji me çmim prej 179 €. /ameble

Acer prezanton tabletin Aspire Z3-600, 21.5 inç me Windows 8

Acer prezanton tabletin Aspire Z3-600, 21.5 inç me Windows 8

Më herët gjatë këtij viti udhëheqësi i Acer-it, J.T. Wang, kishte deklaruar se kompania ka zhvendosur fokusin e saj nga Windows në platformat Android dhe Chromebook, por si duket kompania tajvaneze prapë së prapë nuk mund të qëndrojnë larg nga sistemi operativ i Microsoft-it. Ata sot kanë prezantuar një tablet të ri masiv me Windows 8 i ndërtuar me mbajtës (kickstand) që mbanë çmimin 799 $.

Acer Aspire Z3-600 - 1

Acer Aspire Z3-600 vjen i pajisur me ekran të plotë HD 21.5 inç në 1080p me prekje, procesorin Intel Pentium J2580 4-bërthamor, 4GB RAM dhe diskun 750GB . Ai gjithashtu përmban dy spiker Harman Kardon në front dhe baterinë e integruar që qëndron 2.5 orë gjatë përdorimit.

Natyrisht se ky tablet nuk është prodhuar apo dizajnuar që të përdoret jashtë në lëvizje mirëpo shumë lehtë mund të lëvizet brenda shtëpisë pa u fikur fare. Pajisje është dizajnuar për të zëvendësuar kompjuterin desktop tuajin në shtëpi, e tëra që ju duhet këtu është një tastierë dhe miu kompjuterik.

Kompania Acer nuk ka dhënë detaje së kur pritet të filloj me shitjet. |ameble|

Acer Chromebook C720P i ri (touchscreen) për vetëm 299$

Acer Chromebook C720P i ri (touchscreen) për vetëm 299$

Acer të martën ka njoftuar për modelin e ri të laptopit Chromebook C720P me prekje (touchscreen), i cili do të jetë në dispozicion në fillim të muajit të ardhshëm me një çmim të ulet prej 299 $.

Acer C720P me prekje

Chromebook C720P posedon ekran LED HD 11.6 inç back-lit me rezolucion 1366 × 768, diskun SSD 32GB, vlerësohet se e mban baterinë 7.5 orë. Është i pajisur gjithashtu me procesorë Intel Celeron 2955U (i bazuar në çipin e ri Intel Haswell), memorien 2GB DDR3 dhe përkrahë rrjetin WiFi 802.11 a/b/g/n.

Ashtu si Chromebook Pixel i Google-it, ky model me prekje premton përvojë mbresëlënësen, duke i mundësuar përdoruesit të klikojnë, rrisin, zvogëlojnë përmes sistemit operativ të Google-it, ky është pra modeli i parë i tillë me prekje që ofrohet me çmim të lirë. Acer nuk ka dhënë ndonjë datë të saktë për shitje, por pritet të dal para festave të fundvitit. |ameble|

Acer lanson Chromebook për 200 $

Acer lanson Chromebook për 200 $

Acer sot kishte lansuar pajisjen Chromebook C720-2848 e cila do të ketë çmimin vetëm 200 $. Chromebook C720-2848 është 11.6 inç me rezolucion të plotë HD 1366 x 768 pikësela dhe ka të integruar Solid State Disk-un 16 GB, 2 GB RAM, ueb kamerën  me rezolucion të plotë, WiFi, USB 2.0 dhe 3.0 si dhe portën HDMI.

Acer-Chromebook-C720-2848

Me blerjen e këtij modeli nga Acer, po ashtu ofrohet falas edhe 100 GB hapësirë në Google Drive për dy vite të para duke mundësuar edhe qasjen e plotë në Google Play Music. |ameble|

Jap dorëheqje kryeshefi i kompanisë Acer, JT Wang

Jap dorëheqje kryeshefi i kompanisë Acer, JT Wang

ACER LogoKryeshefi i kompanisë Acer, JT Wang, ka dhënë dorëheqjen menjëherë pas publikimit të humbjeve të mëdha financiare për tremujorin të tretë.

Nëpërmes një email-i, Wang ka shprehur keqardhjen për atë që nuk ka qenë në gjendje të bëj për kompaninë Acer duke cekur gjithashtu humbjet e mëdha. “Është koha për mua që të dorëzojë përgjegjësinë tek një ekip i ri i udhëheqësisë në rrugën për një epokë të re,” ka shkruar Wang .

Prodhuesi i kompjuterëve ka njoftuar gjithashtu planet e saja për largimin e 7 % të stafit të tyre në nivel global, që i bie kursim vjetor prej 100 milion dollarësh për vitin e ardhshëm. |ameble|