Tag Archives

3 Articles
Video praktike: Amazon Kindle Fire HD

Video praktike: Amazon Kindle Fire HD

Teknologjia HD është futur edhe tek pajisjet Kindle Fire nga Amazon. Tableti i parë HD nga Amazon është emëruar me po të njëjtin emër HD, që natyrisht posedon ekran me rezolucion të lartë siç kanë edhe tabletët e tij rival me platformën Android që gjenden në treg.

Kindle Fire HD 7 inç që posedojmë ne dhe kemi bërë shpaketimin dhe videon praktike të tij, posedon ekranin me rezolucion 1280 x 800 dhe hyn në rang me tabletin Google Nexus 7. Kindle Fire HD është një tablet që u lansua vitin e kaluar në muajin Shtator, mirëpo kjo çfarë kemi bërë ju ofron një pamje me afër se si dhe çfarë posedon ky tablet në brendësi, bashkë me të kemi paraqitur edhe çantën e cila është e dizajnuar për ketë model si dhe foljen mbrojtëse të ekranit:

[youtube id=”h-9MJN-DaRM” width=”600″ height=”350″]

Karakteristikat e plota të tij i kemi paraqitur me poshtë si dhe mund ti gjeni tek moduli krahasime, gjithashtu mund të bëni krahasimin me modelet tani më të reja të kompanisë Amazon siç janë: Kindle Fire HD (2013), Kindle Fire HDX dhe Kindle Fire HDX 8.9 inç:

Data e prezantimit Shtator 2012
DIZAJNI
Sistemi Operativ Android (4.0)
Dimensionet 193 x 137 x 10.3 mm
Pesha 395 g
EKRANI
Madhësia (inç) 7.0
Rezolucioni (pikselë) 1280 x 800
Densiteti (ppi) 216
Teknologjia IPS LCD
Touchscreen (me prekje) Po, Multi-touch
Grafika PowerVR SGX540 @ 384 MHz
HARDUER
Lloji i procesorit TI OMAP 4460
Procesori 4-bërthamor, 1.2 GHz, ARM Cortex-A9
RAM 1 GB
Hapësira e brendshme 16 GB ose 32Gb
Mundësia për SD-kartë Jo
KAMERA
Kamera frontale 1.3 Megapikselë
Kamera e pasme Jo
Video Jo
LIDHJET
SIM Jo
HDMI Micro HDMI (D)
Bluetooth Po
Wi-Fi 802.11 b, g, n, n 5GHz
USB USB 2.0
Pozicionimi / Navigacioni Wi-Fi positioning / Jo
BATERIA
Kapaciteti 1530 mAh
Jeta e baterisë Deri në 11 orë

Prezantohet modeli i përditsuar i tabletit Amazon Kindle Fire HD

Prezantohet modeli i përditsuar i tabletit Amazon Kindle Fire HD

Përveç prezantimit të tabletit të ri Kindle Fire HDX, Amazon ka prezantuar gjithashtu edhe një version të ri të përditësuar të tabletit Kindle Fire HD, ky model i ri tani do të shitet me pakicë për vetëm 139 $, ai i mëparshmi është shitur për 199 $.

Amazon Kindle Fire HD i ri

Kindle Fire HD vjen me ekran HD 7 inç me rezolucion 1280 X 800 pikselë, kurse procesori vjen me 2 bërthama 1.5GHz. Specifikat tjera të këtij tableti përfshijnë sistemin operativ Fire 3.0, zërimi i dyfishtë stereo me Dolby Digital Plus dhe sipas Amazon pajisja e re është 60 për qind më e shpejt se modeli i mëparshëm.

Rifreskimi i ri i tabletit Kindle Fire HD është në dispozicion me para-porosi nëpërmes Amazon për 139 $, dhe do të filloj të shitet nga 2 Tetori, për me shumë detaje mund të gjeni këtu. |ameble|

Amazon Kindle Fire HD me 7 inç për 99$

Amazon Kindle Fire HD me 7 inç për 99$

Sipas një raporti të fundit nga TechCrunch, Amazon është ka në plan të prodhoj një tabletë tjetër të serisë së tyre Kindle Fire.

Tableti i ri 7 inç Amazon Kindle Fire HD po flitet të paraqitet me rezolucion 1280X800 piksella dhe do të përdorë procesorin e njëjtë TI që momentalisht është në tabletët ekzistues të Kindle Fire HD.

Nëse Amazon do të përfundojë me prodhimin e këtij tableti 7 inç dhe nxjerr ne treg për vetëm 99 $ mund të popullarizohet shumë për arsye të çmimit, në anën tjetër ende nuk ka detaje se kur do të jetë në dispozicion dhe gjithashtu asgjë zyrtare nga Amazon. |ameble|