Tag Archives

8 Articles
Zgjerohet tregu për Kindle Fire HD 8.9

Zgjerohet tregu për Kindle Fire HD 8.9

Amazon sapo njoftoi se tableti 8.9 inç Kindle Fire HD nga tani është në dispozicion në shumë tregje duke përfshirë Britaninë e Madhe, Gjermanin, Francën, Italinë, Spanjën dhe Japoninë. Së bashku me njoftimin për disponueshmërinë e tabletit Kindle Fire HD 8.9 , Amazon ka konfirmuar edhe uljen e çmimit të këtij versioni.

Version i tabletit me Wi-Fi nga tani do të kushtojë vetëm 269 $, ndërsa versioni LTE 4G + Wi-Fi do të kushtojë 399 $.

Kindle Fire HD 8.9 ka një ekran 8.9-inch HD me rezolucion 1920 x 1200 pixel, 16 GB ose 32 GB hapësirë të brendshme, procesor dual core 1.5 GHz, 1 GB RAM memorie, dhe është produkti më i shitur në Amazon në mbarë botën që nga momenti i lansimit të tij. |ameble| [divider top=”0″]

Bing do të jetë motori kërkimor i tabletëve Kindle Fire HD

Bing do të jetë motori kërkimor i tabletëve Kindle Fire HD

Microsoft vazhdon me agresivitetit e tij pozitivë që te prezantoj motorin e saj kërkimor të të dhënave Bing. Siç duket ata këtë pune e kanë nisur me mjaftë maturi duke nënshkruar kontratë me Amazon që ky i fundit në Ueb Brouserin e tij të ketë Bing-un si faqen “default” dhe motorin kërkimor të preferuar.  Përmes kësaj kontrate i bie që çdo tabletë Kindle i Amazon do të ketë përformancë të tillë.
Duke e ditë se seria e tabletëve Kindle Fire HD të sapo publikuar nga Amazon është duke korrur një sukses të hatashëm në shitjen e tabletëve besohet që edhe Bing do të shijojë këtë përparim.

|ameble| [divider top=”0″]

Shtohet Familja e Tabletëve Amazon Kindle

Shtohet Familja e Tabletëve Amazon Kindle

Amazon edhe zyrtarisht ka publikuar tre Kindle Fire HD në konferencën për media të mbajtur mbrëmë në Santa Monica të Kalifornise. Kindle Fire HD i madhësisë 7 inç është vazhdim i gjeneratës së Kindle Fire i cili do të mbaj po të njëjtin çmim qe ky i fundit kishte deri më tani 199 dollarë amerikan. Dhe Fire HD i madhësisë 8.9 inç dhe trashësisë 8.8mm i cili do të mbaj çminimin prej 299 dollar si dhe tableti me joshës Fire HD AT&T i cili mbështet 4G të LTE dhe do të mbaj çmimin prej 499 dollarë.

Natyrisht se përveç madhësisë ka edhe dallime të tjera në mes këtyre produkteve të Amazon. Që të tre këta tabletë përmbajnë ekran IPS me rezolucion 1920×1200 piksel dhe në krahasim me tabletin me 4G, dy tabletët e parë përmbajnë memorie të hapësirës interne në madhësinë e 16GB.

Ekrani

Ne jemi shumë të gëzuar për mprehtësinë e ekranit që Kindle Fire HD na ka ofruar, megjithatë  rezolucioni 1920×1200 HD nuk presim të duket aq bukur në tabletin 7 inç siç mund të duket ne atë 8.9. Amazon gjithashtu ka njoftuar që interface i të gjithë këtyre tabletëve është përmirësuar dhe se shumë gjëra do të duken më bukur duke përfshirë edhe navigimin më të shpejt, lëvizjen më të gjallë të animacioneve dhe më shumë opsione të përshtatura për lexim.

Specifikat Harduerike

Familja  Kindle Fire HD do të punojë përmes procesorit “ Texas Instruments OMAP 4470 processor” për të cilin Amazon proklamon se do të punojë shumë më shpejt sesa “Nvidia Tegra 3 quad-core”.

Kindle Fire HD do të përmbaj një kamerë të përparme HD dhe zerim Dolby Digital Plus që do të transmetojë muzikën dhe zërin përmes 2 altoparlantëve. Nga këto tre produkte të publikuara specifikohet se baterinë më së paku që mund ta mbaj ndonjëri nga ta është 11 orë jetë baterie.

Wi-Fi dhe 4G LTE

Këta tabletë do të kapin sinjalin e Wi-Fi në një lartësi edhe më të madhe duke ju falënderuar 2 antenave interne, gjithashtu këta tablete do të funksionojnë jo vetëm në frekuencën 2.4GHz por edhe në atë 5GHz.

Whispersync, X-Ray, Llogarite dhe Kontrolli i tyre janë edhe disa prej gjerave  të reja qe kjo familje e Amazon do të përmbaj.

Çmimet

Kindle Fire HD 7-inc 199 Dollarë Amerikan

Kindle Fire HD 8.9 299 Dollarë Amerikane

Kindle Fire HD 4G LTE- 499 Dollarë Amerikan

Të gjitha këto produkte të reja mund ti blini që nga dita e sotme në amazon.com . Kindle Fire HD 7 do të fillojë të dërgohet nëpër shtëpitë e atyre që bëjnë porosite, duke filluar nga data 14 Shtator, duke vazhduar me pas  me modelet 8.9-inc dhe LTE të cilët do të dërgohen nga data 20 Nentor.

Stafi i Ameble do të jetë në pritje të kontaktit të parë fizik me ndonjërin nga këto produkte dhe sapo kjo të ndodhë ne do të publikojmë një vlerësim të thukët rreth këtyre tabletëve. |ameble| [divider top=”0″]

Drejtpërdrejt: Konferenca për media e Amazon

Drejtpërdrejt: Konferenca për media e Amazon

Kemi raportuar edhe sot më heret gjatë dites se Amazon po përgatitet të zbuloje gjëra të reja para nesh duke perfshire këtu befasisht edhe smartphone. Ameble është në pritje të kësaj ngjarje të madhe dhe ju fton që së bashku të shikojmë drejtperdrejt konferencen per media të Amazon e cila do të filloje pas pak minutash në Santa Monica.

Konferenca fillon sot në ora 19:00, dhe mund ta ndiqni drejtpërdrejt ne videon e paraqitur më poshtë apo te klikoni ne butonin PLAY. |ameble| |amazon|

PLAY

[divider top=”0″]

Fotot paralajmëruese të Amazon Kindle Fire 2

Fotot paralajmëruese të Amazon Kindle Fire 2

Amazon Kindle Fire me të vërtet ishte ai qe i hapi rrugë çmimit prej 200 dollar për një tablet solid duke vazhduar disa muaj më vonë Google me tabletin Nexus 7. Dhe tani është e kuptueshme që Amazon do të nxjerr në shitje një produktë ri siç është Kindle Fire 2. Nga fotot e siguruara shohim se Kindle Fire 2 në dallim prej Kindle Fire (1) ka kamerë të përparme gjë që na mundëson të bëjmë video biseda.

Duke u bazuar në thashethemet e ditës së djeshme, këto imazhe na shfaqin një Kindle Fire të ri-dizajnuar dhe me një interface të ri-përpunuar në nuanca pakës më të errëta duke e bërë këtë tablet të ketë një User-Interface mjaft të përshtatshëm dhe konkurrent në botën e Android.

Informata shtesë në lidhje me këtë tablet nuk kemi, por nga imazhet e paraqitura mund të kemi një ide se si mund të duket edhe Kindle Fire 10 inç i cili pritet të lansohet për shitje me 6 Shtator 2012 në mbledhjen më të madhe për media të organizuar nga Amazon. |ameble| |TheVerge| [divider top=”0″]

Vlerësim: Amazon Kindle Fire

Vlerësim: Amazon Kindle Fire

Amazon Kindle Fire është tableti i parë shumë ngjyrësh dhe dybërthamor nga Amazon.

Dual core, 1000 MHz, TI OMAP4 Procesor, ekran të madhesisë 7 inç me rezolucion prej 1024X600, 512MB RAM dhe 8GB hapësirë të brendshme, Wifi 802.11 bgn, bateri deri ne 7 orë varësisht nga mënyra e shfrytëzimit.

Këto karakteristika të mira dhe çmimi qe disponon ky tablet kanë bërë që ky produkt të jetë njëri ndër artikujt më të shitur të Amazon-it për muajin dhjetor të 2011 dhe dy muajt e parë të vitit 2012.

Përparësitë:

[checklist]

 • Ekrani IPS LCD me rezolucion 1024X600
 • Procesor  Dual core, 1000 MHz, TI OMAP4
 • 720p video playback
 • MicroUSB port
 • 1 GB RAM
 • Çmimi 199 $

[/checklist]

Mangësitë:

[badlist]

 • Qëndrueshmëria e baterisë (maksimum 7 orë)
 • Nuk disponon kamerë
 • Nuk disponon mikrofon
 • Nuk vjen me MicroUSB kabëll

[/badlist]

Dizajni

Ky tablet është 7 inç, por në të vërtet duket si të ishte më i madh në krahasim me tabletet e kompanive të tjera ngase ekrani i tij është pothuajse i plotë duke prekur fundin e kornizave të përparme. Që kur Amazon ka lansuar përditësimin (update 6.2.2), shfletuesi i këtij tableti është më i madh dhe pothuajse shfrytëzon tërë hapësirën e ekranit.  Kindle Fire është i mbështjellur me një plastikë të materialit të fortë që e bën këtë tabletë mjaft të qëndrueshëm dhe shumë të bukur. Deri më tani ngjyra e tabletëve të prodhuar ka qenë vetëm e zezë dhe madhësia vetëm 7 inç.

Përformanca

Kur paguan një çmim kaq të volitshëm për një tabletë te një brendi të njohur siç është Amazon, është  jo-reale të presim një pajisje super të veçantë apo të dallueshëm nga të tjerët. Megjithatë Kindle Fire ka dëshmuar të jetë shumë i qëndrueshëm dhe funksional.

Thonë se koha dëshmon të veten dhe pa dyshim në rastin tim me Kindle Fire, unë lirshëm mund të them se ky tablet ka funksionuar shumë mirë për më shume se tetë muaj që e kam disponuar.  Kryesisht këtë tabletë e kam përdorë për të lexuar e-mailat, për të shikuar fotografitë e familjes, shpesh herë edhe kam shikuar filma të kualitet të lartë.

Megjithatë, nga momenti i parë që e kam blerë Kindle Fire kanë qenë kryesisht dy gjëra të cilat kam pas dëshirë që të jenë pjesë e tij, ato janë kamera e përparme dhe mikrofoni që të mund të shfrytëzoj këtë pajisje edhe për komunikim me zë dhe video. Meqenëse asnjërën nga këto të dyja nuk i disponon Kindle Fire, atëherë me siguri nuk kemi nevojë fare të instalojmë aplikacionet si Skype, Viber, etj.

Një gjë tjetër e cila do të ishte një dëshirë dytësore për mua është sistemi i navigacionit përmes GPS-it, të cilin e disponojnë tabletë të tjerë që janë prodhuar edhe më herët se Kindle Fire siç janë: tabletet e Asus, Acer apo Toshiba.  Por prapë kur të kthehem tek çmimi të cilin e kam paguar për të dhe krahasoj tabletët e tjerë, shoh se dallimi në çmim me tabletët që kanë Navigacion përmes GPS është së paku 100 euro.

Ekrani dhe Zëri

Ekrani i Kindle Fire është IPS LCD me rezolucion 1024 x 600, i cili është mjaft mbresëlënës dhe i përshtatshëm për sytë. Kindle Fire ka sistem dual-stereo të altoparlantëve dhe ka zë të mjaftueshëm për tu dëgjuar në një dhomë. Si shumica e tabletëve të tjerë edhe ky disponon portin për dëgjues (shpërndarës) të zërit në pajisje të tjera.

Sistemi Operativ

Kindle Fire ka të instaluar Sistemin Operativ Android 2.3 Gingerbread të përshtatur për këtë të fundit. Bashkë me qasjen në dyqanin virtual “Amazon AppStore”, ky tabletë ka të integruar në Sistem Operativ edhe shfletuesin e Amazon dhe disa aplikacione të tjera të cilat përkrahin hapjen e librave virtual dhe leximin kompjuterik me zë, etj..

Përformanca e baterisë

Amazon Kindle Fire në krahasim me llojet e më parme të Kindle si Kindle Touch apo Kindle Touch 3G, hargjon baterinë shumë më shumë gjë që është e natyrshme sepse ky tabletë është shumëngjyrësh dhe multifunksional.  Edhe pse Amazon proklamon si në manualin e pajisjes po ashtu edhe në ueb faqe se ky tablet mbanë baterinë deri ne 8 orë lexim të pa ndërprerë apo 7.5 ore video playback, kjo nuk del të jetë vërtetë së paku për mua. Qysh nga dita e parë që e kam provuar asnjëherë në video playback nuk ka qëndruar bateria në jete më shumë se 3.5 ore deri ëe 4 në varësi nga kualiteti, ndërsa gjatë leximin jetëgjatësia ka zgjatë deri në 7 orë maksimumi.

Përfundim

Kindle Fire me të vërtetë ka dalë të jetë një tablet i klasit të lartë dhe pa dyshim ia vlen të krahasohet me tabletët e njohur siç janë: Ipad, Samsung, Google Nexus etj. Shkëlqësia dhe zjarri i vërtet i Kinlde ndjehet më së shumti në shkarkimin dhe shfletimin e librave virtual, por edhe lojërave të ndryshme. Për çmimin dhe përformancën që kjo pajisje ka, unë patjetër do ta rekomandoja për gjithsecilin e sidomos për studentët. |ameble| [divider top=”0″]

Amazon vjen me tre lloje të reja të “Kindle Fire”

Amazon vjen me tre lloje të reja të “Kindle Fire”

Duke u bazuar në të dhënat e NPD DisplaySearch, shumë tabletë të Kindle  tani më janë duke u prodhuar.

Siç po duket Kinde Fire 2 ka qenë në pritje të Google Nexus 7 që më pas të shfaqë  madhështinë tij. Amazon do te sjellë në treg së paku tri produkte të reja që bazohen në modelin Kindle Fire, bazuar në analizat e Richard Shim një analist i NPD DisplaySearch. Përgjatë viteve Shim ka dëshmuar se mbledh informata nga burime të sigurta duke përfshirë burime nga “zingjiri logjistik i korporatave” që përbëhet nga një koleksion i kompanive të cilat prodhojnë komponentët dhe bashkojnë pjesë të ndryshme për të nxjerr produktet e tyre finale.

Nga të  dhënat që ka mbledhur, kjo është çfarë Shim ka zbuluar:

 • 7-inç Kindle Fire 2: me ekran 1,024×600, s’ka kamerë; pritet te promovohet në Shtator.
 • 7-inç Kindle Fire 2:  me ekran 1,280×800, ka kamerë; pritet të promovohet në Shtator.
 • 7-inç Kindle Fire 2: me ekran 1,280×800 ka kamerë dhe 4G, pritet të promovohet në Shtator.
 • 8.9-inç Kindle Fire 2: me ekran 1,920×1,200;

Shim beson gjithashtu që Amazon nuk ka ndërmend të nxjerrë produkte të madhësisë 10 inç, ose se paku jo tani. Nëse këto të dhëna janë të sakta, Kindle Fire mund të  jetë një konkurrent real për Google Nexus 7 duke shtuar në Kindle Fire edhe sistemin 4G dhe ekranin e madhësisë 1,920×1,200.  Si Nexus 7, edhe Kindle Fire do të ketë ekran solid dhe do të  rrisin densitetin e pakselëve  në 216inç. Përderisa Ipad i gjeneratës së tretë përmbante 264 inç piksel, gjithçka mbi 200inç konsiderohet të jetë konkurrues. Kindle Fire i parë shumë ngjyrësh ka 170 inç piksel.

Në kohën që raportojmë nuk kemi të dhëna rreth çmimeve apo datave  të perafërta, por le të presim se çfarë do të na ofrojë Amazon këtë herë.|cnet|  [divider top=”0″]

Krahasim: “Google Nexus 7” kundrejt konkurrencës

Krahasim: “Google Nexus 7” kundrejt konkurrencës

Ja, ku jemi një dite pasi morëm të dhënat zyrtare të Google që u bënë publike në sesionin e parë te “Google I/O 2012”. Siç e kemi cekur në lajmet e ditës së djeshme Google Nexus7 u promovua.

Me një procesor modern, katër-bërthamorë, ekran me rezolucion shumë të mirë dhe me versionin e fundit të Android-it, pa dyshim e bënë këtë tablet për të tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve nëpër bote, e veçanërisht kur mund ta kesh një të tillë për vetëm 199$ amerikan.

Por duke ditur çmimin e kësaj pajisje, ka disa gjëra te rëndësishme që duhet ti shqyrtojmë.

Së pari, le të flasim për tabletë të madhësisë 7inç ku mund të përfshijmë Samsung Galaxy Tab2 dhe Amazon Kindle Fire të cilët sillen me çmime nga 200 deri në 250 dollarë.

A janë këta tabletë më të mirë se Google Nexus7 ? Në fakt duke shikuar gjërat në letër nuk duket se këta dy tabletë të jenë ndonjë kërcënim serioz për tabletin e Google. Kjo është e vërtet përderisa nuk duket lidhja celulare përmes SIM kartelës të cilin e disponon Samsung Galaxy Tab2, apo dëshiron të kesh një pajisje e cila përfaqëson një libër virtual të përsosur gjë të cilën e disponon Amazon Kindle Fire.

Natyrisht se e vërteta e madhe do të dihet pasi ky tabletë të vij në duart tona dhe ta testojmë se çfarë saktësisht përmban dhe si po funksionon, por për këtë duhet të presim edhe disa javë para se kjo të ndodhë. Deri atëherë, le të shikojmë specifikat dhe të analizojmë krahasimin e Google Nexus7 me tabletët me çmim dhe madhësi te njëjtë. |ameble|

Google Nexus 7 Samsung Galaxy Tab2 (7”) Amazon Kindle Fire
Platforma Android 4.1
Jelly Bean
Android 4.0
ICS
Android 2.3 Gingerbread
Ekrani 7″
IPS LCD
7″
Super PLS LCD
7″
IPS LCD
Rezolucioni 1280×800
216ppi
1024×600
170ppi
1024×600
170ppi
Trashësia 0.41″ (10.5mm) 0.41″ (10.5mm) 0.45″ (11.4mm)
Pesha 11.99 oz (340 g) 12.13 oz (344 g) 14.57 oz (413 g)
Procesori quad-core
NVIDIA Tegra 3
dual-core 1GHz dual-core 1GHz
TI OMAP 4
RAM 1GB 1GB 512MB
Kamera e pasme nuk ka 3.2MP kamerë fikse
720p video
nuk ka
Kamera e përparme 1.2MP 0.3MP nuk ka
Hapësira 8GB/16GB
nuk shtohet
8GB/16GB/32GB
shtohet
8GB
nuk shtohet
Konektimi Wi-Fi, NFC HSPA+
21.1Mbps
Wi-Fi 802.11 b,g,n
Bateria 4325mAh 4000mAh 4400mAh

[divider top=”0″]