Tag Archives

21 Articles
Amazon prezanton dronin e ri për dërgimin e porosive (video)

Amazon prezanton dronin e ri për dërgimin e porosive (video)

Dy vjet më parë, krye-shefi i Amazon-it, Jeff Bezos kishte prezantuar dronin e parë me plan dërgimin e porosive në një segment prej 60 minutave, që më shumë ishte si reklamë se diçka që mund të arrihet. Tani në vitin 2015, sipas planit të atëhershëm ende nuk dërgohen porosi në atë mënyrë, mirëpo kjo nuk do të thotë që kompania e ka lenë anash ketë projekt.

Amazon gjatë fundjavës ka lëshuar një tjetër reklamë të re për ketë shërbim, duke paraqitur tani një dizajn të ri të dronit dhe disa detaje se si në të vërtetë funksionon kjo pajisje. Në video është paraqitur ylli i emisionit “Top Gear”, Jeremy Clarkson, i cili kohët e fundit është futur në partneritet me Amazon-in, për të zhvilluar diçka të re.

Droni i ri duket të jetë i lezetshëm. Dizajni i tij ndodhet diku në mes të një aeroplani dhe helikopteri, duke bërë të mundur zbritjen në tokë vertikalisht, por fluturimin në ajër horizontalisht. Si pajisje mund të udhëtoj deri në 25Km në shpejtësi 90km/h dhe ju gjen sipas vendndodhjes që markoni jashtë shtëpisë.

Kompania nuk ka treguar së kur në të vërtetë do të filloj me ketë projekt, edhe pse arsyeja kryesore për vonesën në lansim janë çështjet me shtetin. /ameble

Google synon të fillojë dërgimin e porosive me Drone

Google synon të fillojë dërgimin e porosive me Drone

Google Project wingDy vjet më parë kompania Amazon kishte zbuluar planet e saj për mundësin e dërgimit të porosive nëpërmes Drone-it, projekt ky i quajtur Prime Air. Ende ky projekt nuk ka dal në shërbim, por në ndërkohë si duket edhe Google po planifikon të ofroj një shërbim të tillë si rival.

Në konventën për kontrollin e trafikut ajror që është mbajtur dje, David Vos nga Google ka njoftuar për fillimin e planeve të tyre për dërgimin e porosive dhe lansimin që pritet të bëhet në vitin 2017.

Google në fakt ka prezantuar një Drone të tillë në vitin 2014, me një dizajn në formë të airoplanëve. Kompania tani është duke punuar në një model tjetër të ri, edhe pse ende nuk është publikuar për publikun.

Sa i përket këtyre planeve si nga Amazon po ashtu edhe nga Google, çështja prapë mbetet tek rregullat e qeverive përkatëse, aprovohen ose jo. /ameble

Amazon njofton për Fire TV Stick

Amazon njofton për Fire TV Stick

Amazon fire-tv-stickAmazon sot në mëngjes ka bërë një njoftim të papritur duke lansuar kështu pajisjen Fire TV Stick, dhe kështu ka hyrë zyrtarisht në botën e mediave streaming.

Si duket Fire TV, e cila nga Amazon u prezantua në fillim të këtij viti, ka qenë sukses i kompanisë dhe për ketë arsye ajo tani po lanson pasardhësin e quajtur Fire TV Stick. Përderisa Fire TV padyshim ka pasur për qëllim të marr klientët e tillë nga Apple TV dhe Roku, Fire TV Stick është projektuar të bëhet konkurrent i drejtpërdrejt i Chromecast dhe Roku Streaming Stick.

Fire TV Stick vjen me procesor nga Broadcom, memorie interne 8GB, 1GB RAM, dual-band dhe dual-antenë Wi-Fi për 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 3.0, dhe përkrah rezolucion nga 720p dhe 1080p në 60fps.

Fire TV Stick lidhet në portin HDMI në TV, dhe ofron qasje në filma, shfaqje televizive, muzikë, fotografi, aplikacione dhe lojra. Kjo përfshinë muzikë dhe video shërbimet e njohura si Netflix, Prime Instant Video, Hulu Plus, WatchESPN, NBA Game Time, Twitch, Showtime Anytime, Prime Music, Spotify, Pandora, Vevo, Plex, A&E, PBS, PBS KIDS, Watch Disney Channel, and YouTube

Para-porositë për ketë pajisje tashmë kanë filluar dhe pritet të shpërndahen nga 19 Nëntori. Çmimi i saj me pakicë do të jetë 39$. /ameble

Amazon prezanton smartphone-in e tyre të parë “Fire Phone”

Amazon prezanton smartphone-in e tyre të parë “Fire Phone”

Amazon sot ka prezantuar zyrtarisht smartphone e tyre të parë, siç edhe pritej smartphone-i i tyre ofron disa tipare unike që pak a shumë mund të ndihmojë kompaninë të kap tregun, i cili është mbushur me smartphone të ndryshëm.

Pajisja quhet Fire Phone dhe është i pajisur me ekran IPS LCD HD 4.7-inç Glass Gorilla 3, kornizën nga goma dhe butonat nga alumini.

Amzon Fire Phone

Nga ana harduerike, është mundësuar me procesor 4-bërthamor 2.2Ghz, grafiken Adreno 330 dhe 2GB RAM memorie. Gjithashtu ka kamerën 13-megapikselë me stabilizim optik të imazhit. Një opsion të ri që posedon ky smartphone është se ka një buton të dedikuar për kamerë i cili ofron hapësirë për foto pa kufizim në Amazon Cloud Drive.

Prime Music është e përfshirë gjithashtu, sepse ky është një shërbim i ri i Amazon-it për muzikë. Nëse dëshironi ta përdorni smartphone-in për të lexuar, ketë mund ta bëni gjithashtu me Fire Phone, natyrisht kjo mund të bëhet edhe nga smartphone tjerë.

Një tjetër tipar i mirë në ketë model është quajtur Firefly, që mund të detektoj më shumë se 100 milionë objekte duke përdorur viewfinder nëpërmes kamerës, pastaj, mund të shtoni ato gjësende në karrocën e blerjes online dhe të blini ato nëpërmes Amazon-it. Ky tipar e ka mundësinë e njohjes së filmave, shfaqjeve televizive dhe muzikës.

Tani nëse ju kujtohet është përfolur shumë për pamje apo kamerën 3D? Kjo është shpjeguar ndryshe. Smartphone-i ka një ndërfaqe 3D që Amazon e ka quajtur “perspektivë dinamike”, e cila shton thellësi të ekranit në smartphone, kështu që pamja nuk duket e sheshtë dhe ndryshimet vërehen në perspektivë gjatë lëvizjes së kokës në katër anë rreth pajisjes. Amazon ketë opsion do ta përdor për blerje online, kështu që mund të shihni perspektiva të ndryshme të imazheve të produktit para se të zgjidhni ato për blerje.

Ky smartphone për shitje do të jetë me kontratë dy-vjeçare nga AT&T me 32GB hapësirë për 199.99$, ose për 299.99$ me kontratë dy-vjeçare me 64GB. Nuk ka ende informata së a do të shitet dhe kur do të shitet pa kontratë dhe në vende tjera. Gjithashtu pë karakteristikat e plota do t’i shfaqim në ditët në vijim./ameble

Lansohet Amazon Prime Music

Lansohet Amazon Prime Music

Janë dëgjuar shumë thashetheme që Amazon do të lansoj një shërbim të ri streaming për muzikë. Ky shërbim tani është zyrtarizuar dhe është quajtur Amazon Prime Music. Amazon Prime Music është pa pagesë për ata që regjistrohen apo janë të regjistruar si Amazon Prime dhe aty mund të dëgjohen në mbi një milionë këngë nga ueb shfletuesi, smartphone-i apo tableti.

Amazon Prime Music 1

 

Shërbimi i ri për muzikë nga Amazon është me reklama. Ky shërbim do të jetë në dispozicion në platformën Apple iOS, Android të Google-it, pajisjet Amazon Kindle Fire dhe gjithashtu nga kompjuteri. Si duket  Amazon Prime Music për momentin është në dispozicion vetëm për SHBA-në. Nga vetë kompania me siguri pritet të bëhet ndonjë njoftim zyrtar rreth këtij shërbimi.

Në ndërkohë, në qoftë se jeni përdorues Prime i Amazon-it dhe jetoni në SHBA, më shumë informata në lidhje me Amazon Prime Music mund të gjeni në ketë link.

A është ky smartphone-i i parë nga Amazon?

A është ky smartphone-i i parë nga Amazon?

Ky është smartphone-i i parë nga Amazon, apo të paktën janë përpjekjet e para të Amazon-it për të hyrë në botën e smartphone-ve.

Imazhet e smartphone-it të parë nga Amazon kanë ardhur nga portali BGR të cilët çuditërisht nuk kanë përmendur burimin e kësaj pajisje, megjithatë ata thonë së kanë marrë plotë njohuri sa i përket këtij smartphone-i nga Amazon.

Sipas fotografive, gjëja e parë që mund të vëreni është dizajni i tij, i cili duket paksa ushtarak. Pamja e jashtme e rëndë duket të jetë një formë shtrese e jashtme për siguri. Gjëja e dytë që mund të vëreni janë disa vrima në ekran, ku sipas BGR të gjithë janë kamera të vogla me rreze infra të kuqe (low-power infrared) ku mund të bëhën foto 3D.

Nga ana harduerike, më shumë gjasë thuhet se procesori do të jetë Qualcomm Snapdragon i shoqëruar me 2GB RAM. E pa qartë mbetet madhësia dhe kualiteti i ekranit, sipas BGR do të lansohet me ekran 4.7 inç dhe 720p. Për tjera detaje pritet të njoftohemi ditët apo javët e ardhshme. /ameble

Video praktike: Amazon Kindle Fire HD

Video praktike: Amazon Kindle Fire HD

Teknologjia HD është futur edhe tek pajisjet Kindle Fire nga Amazon. Tableti i parë HD nga Amazon është emëruar me po të njëjtin emër HD, që natyrisht posedon ekran me rezolucion të lartë siç kanë edhe tabletët e tij rival me platformën Android që gjenden në treg.

Kindle Fire HD 7 inç që posedojmë ne dhe kemi bërë shpaketimin dhe videon praktike të tij, posedon ekranin me rezolucion 1280 x 800 dhe hyn në rang me tabletin Google Nexus 7. Kindle Fire HD është një tablet që u lansua vitin e kaluar në muajin Shtator, mirëpo kjo çfarë kemi bërë ju ofron një pamje me afër se si dhe çfarë posedon ky tablet në brendësi, bashkë me të kemi paraqitur edhe çantën e cila është e dizajnuar për ketë model si dhe foljen mbrojtëse të ekranit:

[youtube id=”h-9MJN-DaRM” width=”600″ height=”350″]

Karakteristikat e plota të tij i kemi paraqitur me poshtë si dhe mund ti gjeni tek moduli krahasime, gjithashtu mund të bëni krahasimin me modelet tani më të reja të kompanisë Amazon siç janë: Kindle Fire HD (2013), Kindle Fire HDX dhe Kindle Fire HDX 8.9 inç:

Data e prezantimit Shtator 2012
DIZAJNI
Sistemi Operativ Android (4.0)
Dimensionet 193 x 137 x 10.3 mm
Pesha 395 g
EKRANI
Madhësia (inç) 7.0
Rezolucioni (pikselë) 1280 x 800
Densiteti (ppi) 216
Teknologjia IPS LCD
Touchscreen (me prekje) Po, Multi-touch
Grafika PowerVR SGX540 @ 384 MHz
HARDUER
Lloji i procesorit TI OMAP 4460
Procesori 4-bërthamor, 1.2 GHz, ARM Cortex-A9
RAM 1 GB
Hapësira e brendshme 16 GB ose 32Gb
Mundësia për SD-kartë Jo
KAMERA
Kamera frontale 1.3 Megapikselë
Kamera e pasme Jo
Video Jo
LIDHJET
SIM Jo
HDMI Micro HDMI (D)
Bluetooth Po
Wi-Fi 802.11 b, g, n, n 5GHz
USB USB 2.0
Pozicionimi / Navigacioni Wi-Fi positioning / Jo
BATERIA
Kapaciteti 1530 mAh
Jeta e baterisë Deri në 11 orë

Smartphone-i Amazon të prodhohet nga HTC

Smartphone-i Amazon të prodhohet nga HTC

Amazon smartphone HTCKa pasur thashetheme që një kohë të gjatë se Amazon është duke punuar në një smartphone të ri dhe tani në bazë të një raporti të kohëve të fundit, kjo kompani është duke punuar me HTC-në rreth kësaj.

Lajmi vjen nga një raport i Financial Times, të cilët kanë thënë se do të jenë tre modele të smartphone-ve nga Amazon dhe të gjitha keto tri pajisje do të bëhen nga HTC, dhe njëra nga pajisjet është ngatë përfundimit.

Amazon pritet të bëj lançimin e smartphone-it të tyre në vitin 2014, thashethemet e mëparshme ka qenë që kompania të ofrojë pajisjen pa pagesë, por Amazon i kishte hedhur poshtë këto thashetheme dhe patën thënë gjithashtu se nuk kanë plane për lançimin e një smartphone-i gjatë këtij viti.

Seria e tabletve Kindle Fire nga Amazon eshte shitur shumë mirë dhe gjithashtu një smartphone nga Amazon mund të përfundojë si një pajisje shumë e popullarizuar.

HTC gjatë dymbëdhjetë muajve të fundit ka luftuar në shitjet e smartphone-ve të saj, përkundër disa modeleve të vlerësuara si HTC One prapë nuk kanë qenë e mjaftueshme për ti sjellë kompanisë fitime të bollshme.

Një smartphone Amazon, i prodhuar nga HTC mund të jetë një litar shpëtimi për HTC-në, dhe në qoftë se pajisja shitet mirë, ajo mund të ndihmojë kompaninë në rritjen e shitjeve të saj në mënyrë të konsiderueshme dhe gjithashtu fitimet. |ameble|

Në zhvillim Amazon 3D Phone me katër kamera

Në zhvillim Amazon 3D Phone me katër kamera

Amazon 3D PhoneKëtë javë është përfolur se Amazon është duke zhvilluar një smartphone të ri Amazon 3D që do të jetë i pajisur me një teknologji që përdor katër kamera për të përcjellë fytyrën e përdoruesit.

Në fillim të viti nga WSJ ishte raportuar se modeli Amazon 3D që është nën zhvillim e sipër do të përdorë teknologjinë përcjellëse Retina, por tani është TechCrunch ajo që thotë se kjo pajisje do ti ketë katër kamera. Uebfaqja për teknologji TechCrunch raporton gjithashtu se Amazon 3D mund të përfshijë edhe një funksion të ri për treg (shopping ).

Është menduar se në qoftë se Amazon 3D del në treg, atëherë përdoruesit do të jetë në gjendje të përdorin fytyrën e tyre të shikojnë dhe të lundrojnë rreth ndërfaqes së përdoruesit 3D për të parë gjërat përtej qosheve të ekranit.

Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e pajisjes në mbarë botën. |ameble|

Prezantohet modeli i përditsuar i tabletit Amazon Kindle Fire HD

Prezantohet modeli i përditsuar i tabletit Amazon Kindle Fire HD

Përveç prezantimit të tabletit të ri Kindle Fire HDX, Amazon ka prezantuar gjithashtu edhe një version të ri të përditësuar të tabletit Kindle Fire HD, ky model i ri tani do të shitet me pakicë për vetëm 139 $, ai i mëparshmi është shitur për 199 $.

Amazon Kindle Fire HD i ri

Kindle Fire HD vjen me ekran HD 7 inç me rezolucion 1280 X 800 pikselë, kurse procesori vjen me 2 bërthama 1.5GHz. Specifikat tjera të këtij tableti përfshijnë sistemin operativ Fire 3.0, zërimi i dyfishtë stereo me Dolby Digital Plus dhe sipas Amazon pajisja e re është 60 për qind më e shpejt se modeli i mëparshëm.

Rifreskimi i ri i tabletit Kindle Fire HD është në dispozicion me para-porosi nëpërmes Amazon për 139 $, dhe do të filloj të shitet nga 2 Tetori, për me shumë detaje mund të gjeni këtu. |ameble|

Amazon prezanton tablet të ri Kindle Fire HDX

Amazon prezanton tablet të ri Kindle Fire HDX

Amazon ka prezantuar modelet e reja të tabletëve Kindle Fire, të quajtur Amazon Kindle Fire HDX, pajisje kjo që vjen më dy madhësi njëra me ekran 7 inç dhe tjetra me ekran 8.9 inç.

Kindle Fire HDX

Amazon Kindle Fire HDX posedon karakteristika të njëjta pavarësisht madhësive të ekranit, të dy pajisjet janë mundësuar nga procesorë 4-bërthamor 2.2Ghz Qualcomm Snapdragon 800, 2GB RAM dhe me mundësi zgjidhje për memorien interne 16GB, 32GB ose 64GB.

Kindle Fire HDX me 7 inç përmban rezolucion 1920 X 1200 pikselë në 323 ppi, kurse Kindle Fire HDX 8.9 inç përmban rezolucion 2560 X 1600 pikselë në 339 ppi.

Të dy modelet shfaqen me platformën OS Fire 3.0 “Mojito”, dhe vijnë me kamere frontale HD për video thirrje kurse modeli me ekran 8.9 inç ekstra ka edhe kamerën 8 megapikselë të pasme e cila mund të incizoj video me definicion të plotë në 1080p.

Amazon Kindle Fire HDX me 7 inç 16GB me pakicë do të shitet për 229 $, kurse modeli 8.9 inç për 379 $.

Kompania Amazon ka hapur mundësinë e blerjes me para-porosi dhe shtija do të filloj nga 2 Tetori, për më shumë detaje mund të gjeni tek Amazon. |ameble|

Amazon është duke punuar në 3D Smartphone

Amazon është duke punuar në 3D Smartphone

Amazon 3D smartphonePër më shumë se një vit, ka pasur zëra kinse Amazon është duke punuar në një smartphone. Tani, The Wall Street Journal ka njoftuar dhe konfirmuar se kjo kompani më të vërtetë është duke punuar në dy pajisje të tilla, dy smartphone që njëri prej të cilave do të ketë ekran 3D.

Duke cituar burime të shumta anonime, Journal thotë se për smartphone-in me aftësitë 3D nuk do t’ju nevojiten syze të veçanta, madje u mundëson përdoruesve të lundrojnë me lëvizje të syve.

Përveç dy modeleve smartphone, Amazon thuhet gjithashtu se është duke punuar në një pajisje për muzikë streaming dhe një Set-Top Box, kjo e fundit u raportua edhe nga Bloomberg BusinessWeek muajin e kaluar. |ameble|