Tag Archives

10 Articles
Android 4.3 është gati për Samsung Galaxy S3

Android 4.3 është gati për Samsung Galaxy S3

Android 4.3 1Përdoruesit e smartphone-ve Galaxy S3 në Irlandë ishin me më shumë fat se vendet e tjera të botes, sepse janë të paret që do të kenë mundësin që të bëjnë përditësimin e sistemit të tyre në versionin Android 4.3 i cili me vete do të sjell shumë risi.

Presim së shpejti që ky përditësim të jetë i gatshëm edhe për përdoruesit në vende të tjera si dhe për vendin tonë.

Ky përditësimi i versionit Android 4.3 është i madhësisë rreth 932MB, prandaj sigurohuni që të keni hapësirë ​​të mjaftueshme në smartphone-in tuaj .

Çfarë në fakt sjell ky përditësim? Në vijim do t’i paraqesim disa tipare kryesore të Android 4.3;

 • Mbështetje për Galaxy Gear
 • Pamja e re e TouchWiz
 • LockScreen i ri
 • Tastiera e re nga Samsung
 • Sistemi i ri i kamerës
 • Aplikacionet e reja nga Samsung duke përfshire kalkulatorin, orën, kontaktet, galerinë dhe muzikën
 • Implementimi i komandave me zë
 • Përshtatja e aplikacioneve në të tërë ekranin
 • Mundësia e bartjes në SD kartel

Këto ishin vetëm disa nga funksione dhe mundësit e reja të ofruara me përditësimin e ri dhe bëhuni gati për të ndryshuar së shpejti pajisjen tuaj Samasung Galaxy S3. |ameble|

 

HTC One ka filluar të pranoj përditësimin Android 4.3

HTC One ka filluar të pranoj përditësimin Android 4.3

HTC One screenOperatori i telefonisë mobile AT&T ka njoftuar se ditët e ardhshme HTC One do të pranoj përditësimin e ri të Android-it. Android 4.3 u lëshua në muajin Qershor, ky përditësim i rregullon një numër të metash dhe posedon karakteristika të reja, si energjia e ulët e Bluetooth-it, OpenGL dhe përkrahje e rezolucionit 4K.

Ndërfaqja Sense 5 është përditësuar gjithashtu, me disa ndryshimet në shiritin e ballinës, BlinkFeed dhe opsionin për të shfaqur përqindjen numerike të baterisë në shiritin e njoftimeve.

Perditësimi i këtij versioni për modelin HTC One ka filluar të paraqitet dy javë më parë fillimisht në Taiwan, tani SHBA, Kanada dhe kështu do të vazhdoj edhe në vende tjera të botës. |ameble|

Samsung përgatit Android 4.3 për Galaxy S4, S3 dhe Note 2

Samsung përgatit Android 4.3 për Galaxy S4, S3 dhe Note 2

Samsung Galaxy S4 BallinaThuhet se Samsung është duke testuar versionin Android 4.3 Jelly Bean në modelet e saja Galaxy S4, Galaxy S3 dhe Note 2, raporton SamMobile, duke shtuar gjithashtu se përditësimi mund të shfaqet në dispozicion nga muaji i ardhshëm.

Google ka njoftuar për ketë version gjatë verës bashkë me tabletin Nexus 7 në një konferencë shtypi, edhe pse Samsung nganjëherë është e para ajo që merr përditësimet e versioneve të reja Android. Pajisjet e fundit Samsung Galaxy Note 3 dhe Note 10.1 automatikisht janë shfaqur me versionin e ri të Android-it.

SamMobile pretendon se Galaxy S4 është i pari në listë që do të marrë përditësimin muajin e ardhshëm, duke vazhduar me Galaxy S3 në Tetor ose në Nëntor kurse Galaxy Note 2 me shumë gjasë në Dhjetor. Përderisa Samsung nuk shfaqet me deklaratë zyrtare këto mbesin vetëm thashetheme. |ameble|

Google mund të lansoj versionin Android 4.4 KitKat më datë 14 Tetor

Google mund të lansoj versionin Android 4.4 KitKat më datë 14 Tetor

Android KitKatAusDroid raporton se një burim i tyre ka informuar ata se versioni i iri i Android-it KitKat do të lansohet më datë 14 Tetor përkrah smartphone-it tash të shumë përfolur Nexus 5. Së bashku me këto informacioni janë shfaqur gjithashtu edhe disa nga karakteristikat që pritet të përfshihen në versionin KitKat:

 • Disponueshmëria e firmware-it nga modelet e vjetra
 • Përditësimet Miracast
 • Vizualizimi i ri i galerisë
 • API të reja në lidhje me animacionet
 • Paleta reja të ngjyrave si dhe
 • Widgets të reja për njoftimet (notifications).

Ata kanë shtuar duke thënë se versioni i ri KitKat nuk është larg dhe përderisa smartphone-i i ri Nexus është paraqitur në FCC kjo të bën të besosh se data e lartpërmendur mund të jetë e vërtetë. Kurdo që lansimi ndodh ameble për entuziastët e teknologjisë do të shfaq ngjarjen drejtpërdrejt. |ameble|

Prezantohen Google Nexus 7 2, Android 4.3 dhe Chromecast TV

Prezantohen Google Nexus 7 2, Android 4.3 dhe Chromecast TV

Google Nexus 7 2

Siç edhe pritej, Google e bëri prezantimin e versionit të ri të tabletit Nexus 7, i cili do të bëj debutimin e tij më 30 Korrik. Kompani do të ofrojë tri versione të këtij tableti të ri: një 16GB me Wi-Fi, 32GB me Wi-Fi dhe modelin 32GB me 4G LTE. Modelet Wi-Fi, do të jenë me çmim 229 $ dhe 269 $, respektivisht, do të debutojnë javën e ardhshme në Google Play. Kurse modeli 4G LTE do të lansoj për 349 $.

Nexus 7 do të jetë në dispozicion në SHBA, Britani të Madhe, Kanada, Gjermani, Spanje, Francë, Japoni, Korea dhe Australi dhe vende tjera më vonë.

[youtube id=”5LysTmwDan8″ width=”600″ height=”350″]

Modeli i ri posedon ekran të njëjtë si i më hershmi, por përditësimi eshte nga pamja 1280 X 800 në 1920 x 1200, ndërsa pikselë per inç kërcen nga 216 në 323 për të cilin Google thotë se është zgjidhja më e lartë për një tabletë 7 inç dhe PPI më të lartë për çdo tabletë në tregun botëror.

Pamja e tekstit dhe imazheve duken më të mprehta dhe tani ky model u mundëson përdoruesve të shikojnë filma dhe video në YouTube më rezolucion 1080p, ka thënë Hugo Barra, nënkryetar për menaxhimin e produkteve të produkteve të Android-it në Google, gjatë ngjarjes në San Francisko.

Nexus 7 i ri është edhe 2mm më i hollë dhe 50g me i lehtë se sa origjinali, ndërsa Google ka reduktuar madhësinë kështu që është pothuajse 6mm me i ngushtë.

Tableti posedon procesorë 4-bërthamor 1.5GHz Snapdragon S4 Pro që është 80% më i shpejt se sa tableti origjinal.

Kompania në ketë model gjithashtu ka dyfishuar sistemin e memories në 2GB, ka edhe dual-band Wi-Fi, Bluetooth 4.0, NFC, mbushësin pa tela si dhe shumë tjera.

Nexus 7 tani ka kamerën frontale 1.2 megapixel dhe atë të pasmen 5 megapixel, si dhe teknologjinë e sistemit stereo surround virtual nga Fraunhofer. Pavarësisht krejt këtyre tableti i re ofron një orë shtesë të energjisë në krahasim me atë origjinalin deri në 9 orë luajtje në video HD apo 10 orë shfletim në internet.

Android 4.3 Jelly Bean

Nexus 7 i ri posedon versionin e përditësuar të Android-it, i njohur si Android 4.3 Jelly Bean. Ndër veçoritë e reja në Android 4.3 janë profilet e kufizuara, e cila mundëson profile me nivele të ndryshme të qasjes. Google gjatë prezantimit ka marr shembull prindërit të cilët mund të çaktivizojnë mundësin e blerjes së aplikacioneve dhe mund të lejoj hapjen e aplikacioneve të caktuara për fëmijët e tyre.

Ky version përkrah teknologjinë Bluetooth smart, të cilat për shembull mundësojnë përdoruesit të lidhin një pajisje Android smartphone ose tabletë pajisjeve tjera Gadgets sportive. Android 4.3 përkrah gjithashtu Open GL ES 3.0, standardi i fundit për grafikë 3D të përshpejtuar.

Përditësimi Android 4.3 tani është prezent në pajisjen Nexus 7. Google gjithashtu do të mundësoj ketë version edhe në pajisjet origjinale të Nexus-it, si Nexus 4, 7, 10, Galaxy Nexus, si dhe shumë shpejt pajisjet HTC One dhe Galaxy S4.

Chromecast TV

Përveç tabletit të ri Nexus 7 dhe versionit Android 4.3, Google gjithashtu ka prezantuar edhe pajisjen e re Chromecast, një pajisje e vogël që u mundëson përdoruesve të dërgojn përmbajtje nga pajisjet e tyre mobile në TV.

Pajisja 35 dollarëshe Chromecast lidhet në pjesën e prapme të televizionit HD nëpërmjet slotes HDMI dhe një momentin kur lidhet me rrjetin Wi-Fi në shtëpi çiftëzohet me pajisjen tuaj Android, iOS, apo Windows për të sjellë kështu gjerat e preferuar argëtuese ne një ekran më të madh siç është televizioni juaj.

[youtube id=”cKG5HDyTW8o” width=”600″ height=”350″]

Chromecast punon me Netflix, YouTube, Google PLay Movies & TV dhe Google Play Music. Aplikacionet tjera si Pandora etj pritet të vijnë me vonë. Kjo pajisje e vogël gjithashtu ka një tipar të ri të Chrome-it që mundëson shfletimin në ueb nëpërmes televizionit.

Google tha se përdoruesit mund të kryejn detyra të shumta me ketë pajisje, të dërgojnë email-a, shfletojnë ne ueb, apo edhe të luaj video HD. Ajo punon në të gjitha platformat, në Android tablet dhe smartphone, iPhone, iPads, Chrome për Mac dhe Windows etj.

Chromecast është menjëherë në dispozicion nëpërmes Google Play, Amazon.com, dhe BestBuy.com.

Pajisja përkrah versionet Android 2.3 dhe më lartë, iOS 6 dhe më lartë, Windows 7 dhe më lartë, Mac OS 10.7 dhe më lartë dhe Chromebook Pixel. Kjo pajisje mbushet nëpërmes USB-së dhe gjithashtu një adapter mbushës vjen më të. |ameble|

Google përgatitet të prezantoj gjeneratën e dytë të Nexus 7

Google përgatitet të prezantoj gjeneratën e dytë të Nexus 7

Bashkë me versionin Android 4.3 Jelly Bean thashethemet janë se edhe gjenerata e dytë e tabletit të suksesshëm Nexus 7 nga Google pritet të prezantohet në javën e ardhshëm në një ngjarje të organizuar në qytetin San Francisko. Pajisja pritet të ketë kamerë në të dy anët sepse në modelin e kaluar ka pasur vetëm një kamerë të pasme. Kamera frontale do të jetë 1.2 megapikselë kurse ajo e pasmja 5 megapikselë.

Nexus 7 specs

Gjithashtu do të ketë procesorin Qualcomm Snapdragon S4 Pro, kurse modeli i kaluar e ka pasur Nvidia Tegra 3. Ky model vjen me ekran me definicion të lartë të plotë dhe gjithashtu pritet të ketë versionin me të ri të platformës Android 4.3 Jelly Bean. Kurse në shitje do të dal nga muaji tjetër. |ameble|

Rrjedhin video pamjet e versionit Android 4.3

Rrjedhin video pamjet e versionit Android 4.3

Përderisa Google pritet të nxjerrë versionin e ardhshëm të platformës së saj mobile, Android 4.3 gjatë javës së ardhshme, një video e tij ka rrjedhur nga një pajisje Nexus 4 që tashmë është shfaqur online.

Edhe pse Android 4.3 dihet se do të vazhdojë të përmendet si Jelly Bean, ky do të jetë vetëm një përditësim i vogël dhe nuk do të sjellë ndryshime të mëdha, por vërehen paksa.

Sipas kësaj video praktike që është publikuar nga Android Central, përditësimi do të rrisë përgjegjshmërinë e prekjes tek Nexus 4.

[youtube id=”HsrfTLUic8w” width=”600″ height=”350″]

Përditësimi i ri do të sjellë gjithashtu një funksion shtesë në numrat e telefonit që sugjeron thirrjet nga kontaktet tuaja gjatë kërkimit. Siç është treguar edhe me herët, Android 4.3 ofron aplikacionin e përditësuar të kamerës që përmban një meny të re harkore që e bën atë më të lehtë për të kontrolluar settings-at e saj.

Përveç këtyre, përditësimi sjell edhe disa ndryshime tjera si tek grafika OpenGL 3.0 standarde, lajmërimet (notifications) etj. Të gjitha këto ndryshime tek versioni Android Jelly Bean mbetet të shihen në ditën e publikimit që mund të jetë 24 Korrik. |ameble|

Google ka caktuar një ngjarje me 24 Korrik

Google ka caktuar një ngjarje me 24 Korrik

Google ngjarjaGoogle ka caktuar një ngjarje për të mërkurën me 24 Korrik, si duket ka në plan të nxjerrë në pah tiparet e reja të Android-it, së bashku me ndonjë pajisje të re të Nexus-it.

Ftesa në vetvete nuk tregon asgjë në lidhje se çfarë mund të pritet, por sipas konferencës vjetore Google I/O kryesisht ishte e përqendruar në platformën Android dhe përditësimin e serisë së tyre Nexus, ngjarja e javës së ardhshme duket të paraqes diçka te re nga këto. Këtu do të jetë i pranishëm edhe Sundar Pichai, zëvendës president i lartë për Android.

Është e paqartë se çfarë do të sjell versioni i ri Android 4.3, edhe pse kompania kohën do ta kaloj duke folur rreth ridizajnit të aplikacionit të kamerës, të cilën e kemi parë në edicionet e Google-it në Galaxy S4 dhe HTC One. Për të tjera mbetet të shihet në ditët e ardhshme. |ameble|

Android 4.3 Jelly Bean shfaqet në Galaxy S4 Google Play Edition

Android 4.3 Jelly Bean shfaqet në Galaxy S4 Google Play Edition

Pamjet e shfaqura online për të përfolurin Android 4.3 shfaqen edhe një herë për publikun, kësaj radhe duket të jenë në një pajisje Galaxy S4 Google Play Edition (GT-I9505G), që konfirmon se çfarë pritet ne versionin e ardhshëm të kësaj platforme.

Sammobile ka publikuar këto pamje që si duket ky version ka mbërri në duart e tyre. Fotografia e parë konfirmon se pajisja posedon përditësimin e ri të ndërfaqes Android, e dyta tregon Jelly Bean dhe e treta tregon aplikacionin e përditësuar të kamerës.

Android 4.3          Android 4.3 1          Android 4.3 2

Google pritet të bëj lançimin e këtij versioni Android 4.3 për publikun ose edhe të konfirmojë nëse ky do të jetë një përditësim i Jelly Bean apo një ëmbëlsirë krejtësisht e re si Key Lime Pie. |ameble|

Shfaqen imazhe të versionit Android 4.3 Jelly Bean

Shfaqen imazhe të versionit Android 4.3 Jelly Bean

Google është përfolur të debutojë një version të ri të platforms Android në fillim të këtij muaji në konferencën e saj për zhvillues Google I/O. Ngjarja erdhi dhe shkoi, por pa përmendur asnjë fjalë për platformën.

Raportet e fundit tani thonë se një përditësim i ri do të jenë në dispozicion në muajt e ardhshëm, me mbështetje për me shumë efikasitet të energjisë në standardet e Bluetooth-it, por prapë të pakta janë informatat rreth këtij përditësimi.

Android 4.3 Jelly Bean

Një anëtar nga forumi XDA-Developers së fundmi ka postuar imazhet e një smartphone-i Nexus 4 që duket të jetë i përfshirë si test me përditësimin Android 4.3. Imazhet zbulojnë versionin e ri që mban emrin “Jelly Bean”, të ngjashëm me Android 4.2, dhe që pritet të jetë vetëm një përditësim i vogël i përbërë nga ndryshime të vogla dhe përmirësime të disa gabimeve.

Një ndryshim tjetër që duket të jetë shfaqur në një nga imazhet e publikuara është përditësimi në softuer i kamerës me kontrollet duke i zhvendosur ato nga qendra në anën e poshtme të ekranit. |ameble|

Android 4.3 Kamera