Tag Archives

6 Articles
Aplikacioni Google Camera, një aplikacion kualitativ për Android

Aplikacioni Google Camera, një aplikacion kualitativ për Android

Google ka publikuar një aplikacion të pavarur të kamerës për pajisjet që posedojnë platformën Android 4.4 e më lart, duke sjellje kështu disa karakteristika të mira. Aplikacioni në vete përmban një pamje të hijshme, çdo gjë është shumë e thjeshtë dhe përshtatet me shumë pajisje Android.

Google Camera Android

Aplikacioni Google Camera kryesisht fokusohet në përvojën e ndërfaqes (UI), për të qenë më i lehtë për përdoruesin gjatë përdorimit. Aplikacioni vjen edhe me disa karakteristika të mira, duke përfshirë Photo Sphere, Lens Blur, Panorama mode me rezolucion të lartë dhe pamje 100%.

Nëse nuk jeni të kënaqur me aplikacionin e kamerës së smartphone-it tuaj atëherë ky aplikacion për kamerë që ka zhvilluar Google mund të jetë një alternativë e mirë, edhe pse duhet të keni një smartphone (ose tablet) që posedon versionin e platformës Android 4.4 Kitkat e më lartë. Aplikacioni mund të shkarkohet nëpermes PlayStore dhe është pa pagesë./ameble

Prezantohet LG G Pro 2 me ekran 5.9-inç dhe Android 4.4 KitKat

Prezantohet LG G Pro 2 me ekran 5.9-inç dhe Android 4.4 KitKat

LG G Pro 2 është prezantuar sot në uebfaqen e tyre koreane, duke u paraqitur kështu me një version më të madh se phablet-i Optimus G Pro i vitit të kaluar. Smartphone i ri përmban ekranin e madhësisë 5.9 inç dhe vjen më versionin e fundit të platformes Android 4.4 KitKat.

LG G Pro 2 vjen me rezolucion të ekranit 1920 x 1080 pikselë, procesorin 4-bërthamor Qualcomm Snapdragon 800 në 2.26 GHz, kamerën e pasme 13 megapikselë, kurse atë frontale 2.1 megapikselë dhe fuqinë e baterisë 3200mAh. Posedon 3GB RAM, 16 ose 32GB memorie e brendshme me mundësi zgjerimi nëpërmes microSD dhe vjen me ngjyrë të bardhë, të kuqe ose Titan. Siç edhe pritej, LG prapë i ka vendosur pajisjes butonat në panelin e pasmë.

Ku model ofron disa tipare të reja, duke përfshirë sigurinë e përmirësuar për përmbajtjen e të dhënave, funksionin Mini View si dhe mundësinë e shfletimit me ndarje të ekranit.

LG G Pro 2 do të lansohet në Korea deri ka fundi i këtij muaji, por kompania ende nuk ka vendosur se kur do të lansoj edhe për vende tjera. Megjithatë LG ketë model të smartphone-it do ta sjellë në Barcelonë në ngjarjen MWC 2014, kështu që shpresojmë se do të kuptojmë më shumë për çmimet dhe disponueshmërinë e tij. /ameble

Kur do të përditësohet smartphone juaj me Android 4.4 KitKat?

Kur do të përditësohet smartphone juaj me Android 4.4 KitKat?

When will my phone get the Android 4.4 KitKat update: here is what we knowDje zyrtarisht Google lansoi sistemin operativ më të ri Android 4.4 KikKat dhe pa dyshim ky është një përditësim i madh për platformën më të popullarizuar të sistemit operativ në botë.

Ajo çfarë me të vërtet na intereson të gjithë ne është koha kur ky përditësim do të jetë në dispozion për pajisjet Android që i disponojmë.

Disa pajisje siq janë Samsung Galaxy Note 3, Motorola Droid dhe smartphonet LG tani më kanë pranuar këtë përditësim.

Më poshtë mund të shihni se kur do të arrijë Android 4.4 KitKat tek pajisjet tuaja.

Datat e përditësimit Android 4.4 KitKat:

 HTC

 • HTC One (të gjithë modelet) – Deri në fund të Janarit
 • HTC One mini – Brenda 90 dite
 • HTC One max – Brenda 90 dite
 • HTC One Google Play Edition – Pritet të ndodhë çdo moment
 • HTC Droid DNA – Deri në fund të muajit Shkurt

LG

 • LG G2 –  deri në fund të muajit Shkurt
 • LG G Flex (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus G Pro (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus G (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG G Pro Lite (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus L9 II (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus Vu II, Vu III (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG Optimus F7, F6, F3 (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)
 • LG G Pad 8.3 (*nuk ka të dhëna të sakta, pritet të ndodhë para fundit të Janarit)

Motorola

 • DROID Ultra – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • DROID Maxx – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • DROID Mini – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • DROID RAZR M – Akoma nuk dihet
 • DROID RAZR HD – Akoma nuk dihet
 • DROID RAZR MAXX HD – Akoma nuk dihet
 • Atrix HD – Akoma nuk dihet
 • Electrify M – Akoma nuk dihet
 • Moto X – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • Moto G – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat

Pajisjet Nexus 

 • Nexus 4 – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • Nexus 7 – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat
 • Nexus 10 – Tashmë e ka Android 4.4 KitKat

Samsung

 • Galaxy S4 Google Play Edition – Në dispozicion
 • Galaxy S4 – Deri në fund të Janarit
 • Galaxy Note 3 – Tashmë  në dispozicion
 • Galaxy S III – Akoma nuk dihet
 • Galaxy Note II – Në Mars

Sony

 • Sony Xperia Z1 / Z Ultra – Fund të Janarit
 • Sony Xperia Z, ZL, Tablet Z – Akoma nuk dihet
 • Sony Xperia SP – Akoma nuk dihet
 • Sony Xperia ZR, Xperia T, Xperia TX and Xperia V – Në pritje

Tani për tani nuk kemi të dhëna për pajiset tjera. Për çdo gjë do ju mbajmë të informuar.  /ameble

Lista e smartphone-ve që do të marrin përditësimin Android 4.4 KitKat

Lista e smartphone-ve që do të marrin përditësimin Android 4.4 KitKat

Google javën që shkoj ka njoftuar për lançimin e smartphone-t të tyre të ri Nexus 5 si dhe versionin Android 4.4. Furnizimet e para të modelit 16 GB me ngjyrë të zezë janë shitur brenda 10 minutave, kurse modeli i bardhë 16 GB pas një kohë të shkurtër. Ngjashëm ka ndodhur edhe me modelet 32 GB dhe gjithashtu janë bërë kërkesa të reja që pritet të vijnë brenda 2 apo 3 javësh.

Android KitKat

 

Pronaret e Nexus 5 nuk janë të vetmit të cilët do të kenë qasje në versionin e ri të platformës Android 4.4 KitKat,  sepse sipas 9to5Google ka përpiluar një listë të pajisjeve që pritet të marrin përditësimin Android 4.4 së bashku me datat përkatëse. Modelet nga Samsung, HTC dhe Motorola janë në mesin e të zgjedhurve. Lista e plotë vijon më poshtë:

Samsung

 • Galaxy S4 Google Play Edition – javët e ardhshme

HTC

 • HTC One – brenda 90 ditëve
 • HTC One Google Play Edition – brenda 15 ditëve

Motorola (nuk është dhënë koha)

 • DROID Ultra
 • DROID Maxx
 • DROID Mini
 • Moto X

Nexus modelet

 • Nexus 4 – javët e ardhshme
 • Nexus 7 – javët e ardhshme
 • Nexus 10 – javët e ardhshme

 

Google me në fund lanson Nexus 5 dhe Android 4.4 KitKat

Google me në fund lanson Nexus 5 dhe Android 4.4 KitKat

Google pak me herët ka lansuar smartphone-in e fundit Nexus 5 dhe është në dispozicion nëpërmes Google PlayStore. Google ka nxjerr në shitje dy modele 16GB (349 $) dhe 32GB (399 $), në të zezë dhe bardhë, respektivisht pajisjet fillojnë shitjen brenda 2 ditëve.

Nexus 5 shfaqet me Android 4.4 KitKat siç edhe pritej, përfshijnë ekranin 4.95 inç me rezolucion 1920 x 1080p, baterinë 2.300 mAh, kamerën e pasme 8 megapikselë, dhe atë frontale 1.3 megapikselë, procesorin 2.3GHz Qualcomm Snapdragon 800 me grafiken Adreno 330, 2GB RAM, NFC, Bluetooth 4.0, LTE dhe dual-band 802.11 /b/g/n/ac Wi-Fi. |ameble|

Nexus 5 dhe Android 4.4 shfaqen në një video

Nexus 5 dhe Android 4.4 shfaqen në një video

Mjaft gjëra janë përfolur rreth pasardhësit të LG Nexus 4, duke filluar nga specifikat harduerike të tij, ndryshimet në sistemin operativ, madje akoma nuk është e qarte se si do të pagëzohet ky i fundit. LG Nexus 5 apo LG Nexus 2013 këto janë njeri nga dy emrat e përfolur të këtij smartphone të shumë pritur.

Këtë herë kemi mundësinë që të shohim një video të kualitetit HD në të cilën proklamohet se është pikërisht smartphone Nexus 5 dhe sistemi operativ Android 4.4 Kit Kat. Nga ajo çfarë shohim, vërehet se dizajni i kësaj pajisje është i përafërt me atë që është përfolur gjatë kësaj kohe.Gjithashtu versioni i Android-it është shënuar si “KieLimePie”, që tregon se video është incizuar me herët ose para se emri i versionit të është ndryshuar nga Key Lime Pie në Kitkat. Për më shumë shikoni videon. |ameble|

[youtube id=”2ksOJl0PDDg” width=”600″ height=”350″]