Tag Archives

6 Articles
“Android KitKat” është koduar versioni i ardhshëm i Android 4.4

“Android KitKat” është koduar versioni i ardhshëm i Android 4.4

Përveç Honeycomb, Gingerbread, Eclair, Ice Cream Sandwich dhe i fundit Jelly Bean që janë parë selinë e Google-it, tani kompania ka ngritur një statujë të një figure të madhe të Android-it e bërë nga KitKat. Gjithashtu një imazh i statujës ishte postuar nga kreu i Android-it, Sundar Pichai, në Google +. Si duket Keylime Pie nuk është më në opsion.

Android KitKat

“Pas kthimit tim nga Azia, unë isha i tronditur kur gjeta ketë statujë në pritjen per përshëndetje Android KitKat dhe nuk më pritet deri në lançimin e versionit të ardhshëm të platformës që do të jetë edhe më e ëmbël, është një nga më të preferuarat e ekipit tonë ka thënë Pichai”.

A do të jetë versioni Android 4.4 me emrin Kit Kat? Po! Si duket është sponzorizuar nga KitKat dhe Google menjëherë ka postuar një info-grafikë duke deklaruar dhe shpresuar se KitKat do të “arrijë një përvojë mahnitëse në dispozicion për të gjithë.” |ameble|

Versioni Android 5.0 Key Lime Pie, vjen në Tetor

Versioni Android 5.0 Key Lime Pie, vjen në Tetor

Tani të gjithë e dimë se versioni i ardhshëm i platformës mobile Android do të quhet Android 5.0 Key Lime Pie, mirëpo atë që ne nuk e kemi ditur është se kur kjo platformë do të lansohet, edhe pse tani duket se kemi disa detaje në lidhje me datën e lansimit të versionit 5.0.

Sipas një raporti të fundit nga VR-Zone, Android 5.0 do të lansohet në Tetor, që mund të ndodh edhe lansimi smartphone-ve të ri Nexus 5 dhe Mototola X Phone.

Google Nexus dhe Motorola X Phone

Disa thashetheme tjera thonë se Android 5.0 Key Lime Pie, mund të jetë një ndryshim i madh për Android-in, është përfolur të jetë një platformë e optimizuar, që do të thotë se Android 5.0 do të funksionojë edhe në smartphone Android më të vjetër, dhe me sa duket do të jetë kompatibil me pajisjet të cilat kanë 512MB RAM e më lart.

Ky është lajm i madh për prodhuesit e smartphone-ve Android dhe gjithashtu për pronarët e pajisjeve të vjetra, sepse ata do të kenë mundësinë të instalojnë versionin e fundit të Android-it.

Natyrisht që krejt kjo për momentin është vetëm një thashetheme, dhe se ende asgjë nuk është konfirmuar nga Google. |ameble|

Motorola X Phone i përfolur mund të quhet Google X?

Motorola X Phone i përfolur mund të quhet Google X?

Spekultimet e më hershme ka qenë se Google është duke punuar në një smartphone të ri Motorola X, smartphone-i është thënë të vijë bashkë me versionin e ri të platformës Android, Android 5.0 Key Lime Pie. Spekulimet tjera ishin se ky model do të prezantohet muajin e ardhshëm në konferencën për zhvillues Google I/O, por me vonë u raportua se kjo nuk do të ndodh dhe mund të vonohet.

Mirëpo sot disa detaje për një smartphone i tillë janë shfaqur në AnTuTu benchmarks, smartphone-i është i emëruar Google X dhe duket të jetë me Android 5.0 Key Lime Pie, fotografia më poshtë është shfaqur në rbmen.

Google X

Për smartphone-in e njëjtë është thënë të paraqitet në 20 ngjyra të ndryshme, dhe me ekran të plotë HD 4.7 inç me rezolucion 1920 X 1080 pikselë.

Sido që të jetë, ditët apo javët e ardhshme mbetet të shihet se cila është e vërteta e këtij modeli të ardhshëm nga Google. |ameble|

Motorola X Phone, vonohet deri në Gusht

Motorola X Phone, vonohet deri në Gusht

Motorola x PhoneJanë dëgjuar thashetheme edhe me herët që kompania Google do të lansoj smartphone-in e ri të quajtur Motorola X Phone në konferencën e tyre për zhvillues Google I/O, e cila do të mbahet muajin e ardhshëm, dhe bashku me lançimin e tij është përfolur edhe për versionin e ardhshëm të Android-it, Android Key Lime Pie.

Tani, sipas një raporti nga PhoneArena, lansimi i Motorola X Phone me sa duket do të vonohet, dhe na duhet të presim deri në muajin Gusht për të parë këtë pajisje të re Android nga Google dhe Motorola.

Për Motorola X-Phone është përfolur të paraqitet me ekran të plotë 4.7 inç me definicion të lartë dhe rezolucion 1920X1080, të ketë sensor Exmor R për kamerë nga Sony. Gjithashtu procesorin 4-berthamorë dhe hapësirën e brendshme për të dhëna deri 128GB. |ameble|

Konferenca vjetore “Google I/O 2013″ me 15-17 Maj

Konferenca vjetore “Google I/O 2013″ me 15-17 Maj

Konferenca vjetore për zhvilluesit nga Google, “Google I/O 2013 developer” është caktuar të mbahet në mes 15 dhe 17 Majit dhe mbahet në Moscone Center të San Francisco’s, Google ka përditësuar faqen e saj Google I/O 2013 developer me një numër të madh enigmash. Nëse hapni uebfaqen e internetit Google I/O 2013 dhe klikoni në njërën nga dy imazhet kryesore, në ‘I’ ose në ‘O’, pas disa klikimeve kalohet në një uebfaqe të re, që prapë nuk dyshohet për asgjë ose nuk jap asnjë .

Më shumë detaje mund të gjeni në uebfaqen e internetit Google I/O, nga kjo ngjarje priten Android 5.0 Key Lime Pie dhe gjithashtu Motorola X Phone. |ameble| 

Motorola X-Phone ndoshta në Google I/O në Maj

Motorola X-Phone ndoshta në Google I/O në Maj

Ne nuk kemi harruar për Motorola X-Phone-in e përmendur me herët dhe jemi në pritje se a do të shpallet kjo pajisje në konferencën e zhvilluesve të Google I/O në muajin Maj bashkë me versionin e ri të platformës së Google-it, Android 5.0 Key Lime Pie.

Janë dhënë me herët disa karakteristika për smartphone-in Motorola X-Phone, të cilat përfshijnë ekranin e plotë 4.8 inç me definicion të lartë dhe rezolucion 1920X1080, thuhet se pajisja do të posedoj sensor Exmor R për kamerë nga Sony. Është përfolur të vijë me procesorë quad core dhe memorie të brendshme për të dhëna deri 128GB.

Stafi nga Smarthouse tanimë ka marrë disa informacione në lidhje me pajisjen, nëpërmes Australian Telstra, dhe sipas shefit të kompanisë Bradlow Hugh ajo është përshkruar si një “pajisje që do të ndryshoj gjithçka”.

“Google ka qenë duke punuar në këtë pajisje që një kohë të gjatë. Ajo ka karakteristika të softuerit dhe aftësitë që nuk janë në dispozicion në asnjë smartphone të Samsung Galaxy-së apo në Apple iPhone. Softueri është me të vërtetë i fuqishëm në procesimin i shërbimeve të Google-it si në asnjë tjetër prodhues që ka bërë deri më tani, ka thënë ai”

Ende nuk ka informacione me shumë për ketë super smartphone. |ameble| [divider top=”0″]