Tag Archives

8 Articles
Jelly Bean prezent në më shumë se 40% të pajisjeve Android

Jelly Bean prezent në më shumë se 40% të pajisjeve Android

Google ka publikuar shifrat më të fundit për përdorimin e versioneve Android. Sipas asaj çfarë kanë publikuar, Android Jelly Bean tani për herë të parë është prezent në më shumë se 40% e të gjitha pajisjeve Android.

Android Stats

Siç po e shihni edhe në foton më sipër, në vendin e dytë është versioni Android Gingerbread i cili është 33% në pajisje Android që pason me Android Ice Cream Sandwich në 22.5 % të smartphone-ve Android dhe Tablet.

Përqindja e mbetur është e ndarë në mes në me Froyo 2.5%, Eclair 1.2% dhe 0.1% për Donut, detajet e plota mund ti gjeni në uebfaqen Android Developers. |ameble|

Samsung njofton për Smartphone-in Galaxy S2 Plus

Samsung njofton për Smartphone-in Galaxy S2 Plus

Samsung përveç procesorit Exynos 5 Octa sot ka njoftuar edhe për versionin e ri të smartphone-it Galaxy S2 Plus, i cili vjen me Android 4.1.2 Jelly Bean që është i pajisur më procesorë dual core 1.2 GHz.

Galaxy S2 Plus vjen me ekran super amoled 4.3 inç WVGA dhe rezolucion 800 X 480 pixel, ai gjithashtu përmban kamerë 8 megapixel në anën e pasme dhe 2 megapixel përpara.  Specifikat tjera të Samsung Galaxy S2 Plus të ri përfshijnë 1GB RAM dhe 8GB memorie hapsirë, plus një slot microSD, Bluetooth 3.0, USB 2.0 dhe WiFi.

Nuk ka detaje ende se kur Samsung Galaxy S2 Plus do të jenë në dispozicion dhe gjithashtu nuk ka detaje për çmimet. |ameble| [divider top=”0″]

Shfaqen specifikat për smartphone-in HTC M7

Shfaqen specifikat për smartphone-in HTC M7

Janë zbuluar specifikat për pasuesin e smartphone-it HTC One X, pajisja do të quhet HTC M7 dhe do të shfaqet me ekran 4.7 inç të plotë HD, rezolutë 1920X1080 pixels, dhe në platformën Android Jelly Bean.

HTC M7 do të mbështetet me procesorë quad core Qualcomm Snapdragon, clocked në 1.7Ghz, dhe gjithashtu do të shfaqet me 2GB RAM dhe 32GB memorie hapësirë të integruar.
Specifikat të tjera të HTC M7 përfshijnë kamera dyfishtë, frontale me 2 megapixel, kamerë kjo e cila ofron video të plotë HD në 1080p, dhe atë të pasme 13 megapixel me lente f/2.0.

Nuk ka detaje ende se kur do të jenë në dispozicion dhe se sa do të shitet. |ameble| [divider top=”0″]

Zbulohet Samsung Galaxy Grand

Zbulohet Samsung Galaxy Grand

Kemi dëgjuar thashethemet rreth modelit Samsung Galaxy Grand gjatë javëve të fundit, pajisja tani është bërë zyrtare dhe kanë rrjedhur specifikat e plota për këtë smartphone të ri nga kompania Samsung.

Samsung Galaxy Grand përmban ekran 5 inç WVGA TFT LCD, ofrohet me procesorë dual core 1.2GHz, dhe pajisja vjen me Android 4.1.2 Jelly Bean.

Specifikat e tjera të Samsung Galaxy Grand, përfshijnë 1GB RAM, 8GB memorie e integruar dhe sloten microSD që mund të pranoj kartela deri 32GB, bateria 2100 mAh, WiFi, DLNA dhe USB 2.0.

Samsung Galaxy Grand posedon kamerë te dyfishtë, atë frontale 2 megapixel, në anën e pasme ka 8 megapixel, Bluetooth 4.0 dhe A-GPS.

Samsung Galaxy Grand do të jetë në dispozicion në dy versione të ndryshme, me një kartë SIM dhe me SIM të dyfishtë, ende nuk ka detaje për çmimet ose disponueshmërinë e tij. |ameble| [divider top=”0″]

Video Vlerësim: Galaxy S3 Jelly Bean përditësimi

Video Vlerësim: Galaxy S3 Jelly Bean përditësimi

Që nga versioni Android 1.5, çdo përditësim në sistemin operativ Android që ka bërë Google i ka emëruar me nga një emër te ëmbël, duke filluar me çdo shkronjë të njëpasnjëshme të alfabetit. Këta emra përfshijnë Gingerbread, Donut, Eclair, Honycomb, Ice Cream Sandwich dhe ky me i fundit Jelly Bean.

  • Verzioni i Androidit 4.1 i cili u promovua në Qershor 2012, quhet “Jelly Bean”, ky version është një arritje e madhe dhe karakterizohet me shumë përmirësime në krahasim më atë të me hershmin Ice Cream Sandwich (4.0)
  • Ky version i Android është lansuar në ditët e para të korrikut dhe të paret që e kanë shijuar ketë version janë pronaret e rinj të tabletit Nexus 7.
  • Përformanca e ndërfaqes (Interface) është njeri ndër fokuset e mëdha për të cilën Google është kujdesur. Shpejtësia e procesorit vërehet sapo që ju të keni prekur ekranin. Ka ndryshime grafike të cilat do të vërehen në shikim të parë dhe shumë gjëra tjera të cilat do të jenë të dukshme.
  • Ballina “Home screen” shumë me lehtë mund të rregullohet, me ikona dhe vegla të reja të cilat lehtë mund të zvogëlohen apo zmadhohen.
  • Njoftimet “Notifications” janë përmirësuar. Në vend të lajmërimeve të thjeshta dhe pasive që kemi marr në të kaluarën, njoftimet tani do të jenë aktive.  Me tërheqjen tatëpjetë te dy gishtërinjve në njërin prej njoftimeve ju mund te shihni me shumë detaje në lidhje me ketë njoftim.
  • Kërkimi përmes zërit ” Voice Search“ është tejet i përmirësuar, me më shumë përgjigje direkte dhe me zë i cili do ti ngjasoj sa me shumë njeriut.
  • Android Beam është përmirësuar.  Përdoruesit tani mund të shpërndajnë fotot dhe videot në një mënyrë më të lehtë.
  • Kamera, tani ka një opsion për të rishikuar fotot e sapo bëra duke vazhduar deri ne fotot e bëra qe nga fillimi.

Shumica e këtyre si dhe opsionet tjera, janë të paraqitura nga video vlerësimi më poshtë:

Kjo është video e parë e realizuar nga stafi i Ameble-së dhe shpresojmë që do t’ju pëlqej. Mos harroni të komentoni dhe shkruani se çka dëshironi të shihni në video vlerësimet e ardhshme. |ameble|

[youtube id=”v0jPAZXdvBw” width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

Galaxy S3 me Multi-View

Galaxy S3 me Multi-View

Pronarët e Samsung Galaxy S3 para disa javëve kanë marrë përditësimin (update) e fundit për Android Jelly Bean 4.1 dhe menjëherë këto ditë janë paraqitur thashethemet së deri nga fundi i vitit Samsung do të lëshoj edhe një update 4.1.2, kurse lajmi kryesor është se do të ketë funksionin multi view njëjtë sikurse në modelin Galaxy Note, funksion ky që mundëson të hapni disa dritare (multitask).

Tani kjo thashetheme po bëhet realitet duke ju falënderuar tifozit lojal të njohur si Mappan777 që e postoj videon për këtë funksion. Shikoni videon e paraqitur me poshtë: |ameble| [youtube id=”khbNXCqJE8M” width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

Përditësim (Update) për Android 4.1.2 Jelly Bean

Përditësim (Update) për Android 4.1.2 Jelly Bean

Google njoftoi  të martën për një përditësim  (Update) për Android 4.1.2 Jelly Bean për Nexus 7 dhe Galaxy Nexus. Me këtë përditësim të sistemit operativ Android përmirësohet performanca dhe stabiliteti i sistemit operativ duke sjell po ashtu edhe mbështetje për peizazhin që mundëson rrotullimin e tij në ekran të Nexus 7, gjë që ishte pamundur për të bërë më herët. |ameble| [divider top=”0″]

Asus Padfone 2, javën e ardhshme

Asus Padfone 2, javën e ardhshme

Asus do të mbajnë konferencë shtypi javën e ardhshme saktësishtë me datën 16 Tetor në Milano të Italisë, ku do të njoftojë për smartphone-in e tyre të ri, Asus Padfone 2.

Duket se Asus Padfone 2 ka marrë miratimin nga Forumi Global për çertifikime (Global Certification Forum) dhe pajisja do të jetë në dispozicion me mbështetje për lidhjet LTE 3, 7 dhe 20, të cilat janë për Evropë, Azi dhe Amerikë Latine.

Është dëgjuar edhe më parë për Asus Padfone 2 qe pritej të dalë me ekran 4.7 inç më prekje, rezolutë 1280X720 piksell, procesorin 1.5GHz quad core Qualcomm, 2Gb RAM, softuerin Android Jelly Bean 4.1 dhe kamerën 13 megapiksell. Specifikat tjera përfshijnë WiFi, Bluetooth dhe NFC, baterinë 2140 mAh, të dhënat e plota mbi ketë pajisje do të njoftohemi ditën kur të shpallet zyrtarisht javën e ardhshme. |asus| |ameble| [divider top=”0″]