Tag Archives

4 Articles
APPLE WATCH me probleme

APPLE WATCH me probleme

Pas një kohe të gjatë pritjesh ora e mençur Apple Watch më në fund ka arritur që të lansohet për shitje Para-porositjet për këtë orë të mençur kanë nisur që në fillim të këtij muaji, dhe vetëm javën e kaluar blerësit arritën të merrnin porositë e tyre. Por, siç ndodh me shumë pajisje të reja që hidhet në treg, edhe Apple Watch nuk i ka shpëtuar ankesave të përdoruesve.

Apple watch2

Disa përdorues të Apple Watch janë ankuar se versioni prej çeliku të pandryshkshëm gërvishtet shumë lehtë në pjesen anësore.  Megjithatë probleme të tilla nuk janë raportuar për modelin më të shtrenjtë Apple Watch Sport, kjo falë mbështjellësit që mbulon gërvishtjet në alumin. Për ata që duan garanci për orët Apple atëherë duhet që të paguajnë shërbimin shtesë Apple Care+ në shumë nga 59 – 79 $ varësisht nga modeli që konsumatori blenë.

Tani për tani, ky është problemi i parë që është zbuluar, mbesim në pritje që të shohim se a do të ketë probleme të tjera me këte të fundit. /ameble

Apple dëshiron që Apple Watch të blihet online e jo të pritet në radhë

Apple dëshiron që Apple Watch të blihet online e jo të pritet në radhë

Apple WatchZëvendës-kryetarja për shitje në Apple, Angela Ahrendts, u ka dërguar një letër të gjithë stafit të kompanisë, me të cilën Apple dëshiron që njerëzit të blejnë pajisjen Apple Watch dhe të tjera online, në vend se të shkojnë fizikisht në dyqane.

Sipas shkresës, Apple do që njerëzit të përdorin aplikacionin AppStore dhe gjithashtu dyqanin online për të blerë Apple Watch dhe MacBook-un e ri të kompanisë.

“Ditët e pritjes në radhë për një produkt, janë e kaluara e klientëve tanë. Aplikacioni AppleStore dhe dyqani ynë online e bëjnë blerjen shumë më të lehtë për Apple Watch dhe MacBook-un e ri. Njerëzit do ta din saktësisht se ku dhe kur do të arrij produkti i tyre. Ky është një ndryshim i rëndësishëm dhe që të arrihet kjo ne kemi nevojë për ndihmën tuaj. Tregoni klientëve tuaj se kemi më shumë në dispozicion online dhe tregoni atyre se sa lehtë është për tu porositur.”

Apple para-porositë për Watch do të filloj t’i pranoj nga kjo e premte kurse pajisjet do të dalin në shitje nga 24 prilli. /ameble

Përmbledhja Javore: 9 Mars – 14 Mars

Përmbledhja Javore: 9 Mars – 14 Mars

Permbledhja-javore-post

Për ju që nuk keni pasur mundësi të informoheni për risit nga bota e teknologjisë gjatë kësaj jave që lamë pas, kemi bërë përmbledhjen javore të gjërave më interesante.

Lokale

Microsoft për Gjirafa-n: “Një makinë e fuqishme kërkimore” – Si mund t’i qaset një makinë e vogël kërkimore në gjuhën Shqipe gjigantëve të sotëm të kërkimit? Duke e kuptuar gjuhën lokale, duke krijuar një shërbim të dedikuar për përdorues, dhe duke u mbështetë në teknologjitë e Microsoft Cloud. Për shumicën e sportdashësve që flasin gjuhën angleze, gjetja e rezultateve të ekipit të tyre të preferuar është aq e thjeshtë sa të shkruash emrin e ekipit në Bing apo Google. Rezultati momental i takimit zakonisht është në faqen e parë apo të dytë të kërkimit.

Gjirafa

Art House organizon ngjarjen Managed Print Services– Art House në bashkëpunim me prodhuesin lider të pajisjeve për printim Xerox organizojnë Managed Print Services (MPS) event ku do të shpalosen detajet rreth shërbimit, implementimit dhe përfitimet të cilat ndërmarrjet publike dhe private do të mund ti kenë nga MPS. Managed Print Services MPS (shqip: Shërbimet e Menagjuara te Printimit) është shërbim të cilën Art House e ka plasuar në tregun Kosovar që nga viti 2007 dhe është në shërbim të disa institucioneve në Kosovë.

Dy ministri nënshkruajnë memorandum me Microsoft– Ministria e Administratës Publike dhe ajo e Arsimit, nesër do të nënshkruajnë një memorandum mes këtyre dy ministrive, me Microsoft-in. Qëllimi i këtij Memorandumi është të formalizohet korniza e bashkëpunimit në mes MAP, MASHT dhe Microsoft-it, me ç’rast do të mundësohet qasje dhe pjesëmarrja më e madhe në programet, në trajnimet, resurset dhe mjetet teknologjike të cilat janë pjesë e nismave globale të Microsoft-it, YouthSpark dhe programi Partner në Mësim.

Softuer dhe Pajisje të reja

Apple MacBook– Apple në ngjarjen e tyre të organizuar ditë më parë ka njoftuar për disa pajisje të reja dhe një ndër ato është edhe Apple MacBook i ri, ku vjen me një dizajn krejtësisht të ri në krahasim me modelin e mëparshëm. MacBook i ri është me më i hollë dhe më i lehtë se se MacBook Air, ku peshon vetëm 908 gram dhe vjen me një tastierë të re e cila përmban një mekanizëm të ri në formë të fluturës.

Apple MacBook (1)

Smartwatch Oppo– Shumë kompani kohëve të fundit janë përqendruar në pajisje smartwatch, sigurisht për atë se kjo do të përdoret shumë në të ardhmen. Pajisje të tilla deri me tani kemi parë nga Samsung, Sony, LG, Motorola, Huawei, kurse tani nëse mund t’ju besojmë raporteve, kompania Oppo është ajo që pritet të nxjerr një orë të mençur (smartwatch). Por, çfarë mund të sjellë Oppo që të tjerët nuk e kanë bërë? Sipas thashethemeve, smartwatch i ardhshëm i Oppo-së është thënë të paraqitet me një teknologji të re që mundëson rimbushjen e plotë të baterisë së orës, për vetëm pesë minuta.

LG AKA së shpejti do të fillojë të shitet edhe jashtë Koresëlg-aka-AmebleNë muajin Nëntor të 2014, LG kishte publikuar një telefon të menqur Andoid unik i quajtur LG AKA. Një pajisje mobile që vjen me një mbeshtjelles të veqant dhe me një nderfaqe që mund të personalizohet sipas dëshires së individit. AKA fillimisht kishte filluar të shitet në Korenë Jugore, prej nga edhe e ka origjinen, dhe mendohej se aty do të ngel gjithcka me të. Befasisht pak ditë më parë LG njoftoi se ky telefon do të fillojë të shitet edhe në vendet të tjera jashtë Koresë.

Zbulohen çmimet e Apple Watch– Siç është prezantuar edhe dje, Apple Watch vjen në tri versione: Watch, Sport dhe Edition. Apple Watch Sport do të fillojë me çmim prej 349$ për versionin 39mm dhe 399$ me 42mm. Blerësit mund të zgjedhin nga pesë opsione me ngjyra të ndryshme. Ato të rangut të mesëm fillojnë nga 549$, por sipas modelit që zgjidhni do të shiten deri në 1099$. Apple do të ofroj zgjedhje prej tre rripave të ndryshëm.

Kalendari i Google tani bëhet pjesë e Apple App Store– Preferoni që telefoni juaj i mençur të jetë iPhone, por keni dëshirë që në kalendarin e Google të mbani listën e ngjarjeve dhe të regjistroni planet për të ardhmen tuaj? Tani ky nuk është një problem. Google Calendar sapo është lansuar edhe për iPhone dhe tanimë është pjese e App Store të Apple, nga ku mund edhe te shkarkohet.

Ngjarje, Biznese, Kuriozitete

Kamerat e pesë telefonave me teknologjinë më të mirë auto fokus -Autofokusi gjatë detektimit të fytyrës, laserët, infraredi, fokusi i pikselëve në nxjerrjen e imazheve dhe ngjyrave më përsosmërinë më të lartë, etj. Të gjitha këto janë karakteristika të kamerës së telefonave të mençur të ditëve të sotme. Samsung tregoi vetveten me teknologjinë PDAF në Galaxy S5, më pas LG prezantoi Autofokusin laserik “Laser Auto Focus”, Lenovo integroi një sistem të fokusit përmes infrared-it në Vibe Shot, dhe Sony është gati për të sjell një zbulim të ri sa i përket kualitetit dhe fokusit të fotografisë në telefonin e gjeneratës së ardhme që do të quhet Hybrid AF.

Best Autofocus- Ameble

Apple prezanton portin dhe kabllon USB-C (3.1)– Përveç një rezolucioni të lartë “Retina” dhe një profili të ri që në fakt është më i hollë, Laptopi i ri i Apple ka edhe një gjë të re mjaft interesante që ju duhet ta dini pa marre parasysh se a do të blini një kompjuter Apple apo jo. MacBook-u më  ri i Apple është laptopi i parë qe ka të integruar USB –C portin. Ky lloj i ri i USB porit dhe kabllos apo siç po quhet ndryshe edhe USB 3.1 ka kapacitet rekord të transferit në hiq me pak se 10 gigabit për sekondë dhe outputin e energjis deri në 20 volt.

Ja kush është Apple!– Ngjarja e sotshme e Apple-it në San Francisko, nuk ishte e fokusuar vetëm në pajisje. Krye-shefi i Apple-it, Tim Cook, prezantimin e sotshëm e ka filluar me një njoftim të shpejtë për disa nga pajisjet dhe shërbimet e tyre të fundit, ku ka jap disa numra mahnitës. Të gjithë e dimë që Apple është një kompani e madhe, por statistikat e dhëna sot janë vërtetë të mëdha edhe për vetë kompaninë.

Senatori amerikan asnjëherë nuk ka dërguar email– Besoni apo jo, senatori Republikan i Karolinës Jugore Lindsey Graham asnjëherë në jetë nuk ka dërguar e-mail. Gjersa ishte prezent në një takim me gazetarë, njëri nga ta e pyeti atë se a ka senatori email adresë private. Ai u përgjigj “Unë nuk dërgoj e-mail, kontrolloni llogarinë time dhe do të shihni se unë asnjëherë nuk kam dërguar asnjë email”. Gjëja më e interesante e këtij lajmi është fakti që ai po përgatitet që të jetë njëri nga kandidatet për president të SHBA nga kampi republikanë dhe për momentin drejton nën komitetin për teknologji të SHBA-së dhe vetë nuk përdor teknologjinë.

Në përmbyllje, ju përshëndesim dhe ju urojmë një fundjavë të këndshme. Si gjithmonë me plotë sinqeritet mirëpresim sugjerimet, këshillat, kërkesat dhe ankesat nga të gjithë lexuesit. /ameble

Zbulohen çmimet e Apple Watch

Zbulohen çmimet e Apple Watch

Apple WatchPas disa muajsh pritje, Apple Watch më në fund do të mbërrij më 24 prill, me çmime që variojnë nga 349$ deri në 10.000$. Kompania më para-porosi do të fillojë nga data 10 prill, në të cilën blerësit do të kenë mundësi t’i shohin produktet në dyqane të Apple-it.

Siç është prezantuar edhe dje, Apple Watch vjen në tri versione: Watch, Sport dhe Edition. Apple Watch Sport do të fillojë me çmim prej 349$ për versionin 39mm dhe 399$ me 42mm. Blerësit mund të zgjedhin nga pesë opsione me ngjyra të ndryshme. Ato të rangut të mesëm fillojnë nga 549$, por sipas modelit që zgjidhni do të shiten deri në 1099$. Apple do të ofroj zgjedhje prej tre rripave të ndryshëm.

Ora e mençur e Apple-it nëpër dyqane online do të arrij më 10 prill në Australi, Kanada, Kinë, Francë, Gjermani, Hong Kong, Japoni, Britani të Madhe, dhe SHBA, dhe do të vazhdoj kështu edhe vende tjera edhe pse Cook nuk ka dhënë data të sakta. /ameble