Tag Archives

2 Articles
Lansohet BlackBerry Passport

Lansohet BlackBerry Passport

Gjatë muajve të fundit vet kompania BlackBerry ka paralajmëruar në internet me disa shenja për pajisjen e tyre të ardhme BlackBerry Passport duke shkaktuar thashetheme. Smartphone-i tani është lansuar zyrtarisht.

Blackberry Passport

BlackBerry Passport vjen me ekranin katror 4.5 inç, rezolucionin 1440 x 1440 pikselë dhe 453 ppi. Procesori 4-bërthamor Snapdragon 800 (2.2 GHz), me 3GB RAM. Posedon 32 GB hapësirë të integruar plus portën MicroSD që përkrah deri 64GB. Fuqia e baterisë është 3450 mAh.

Gjithashtu vjen me tastierë fizike tre rreshtore QWERTY, që është një tastierë e re nga kompania të cilën e ka quajtur “Touch Enabled keyboard” ku sipas BlackBerry-it është dizajnuar të jetë më e saktë se tastierat standarde.

Ky smartphone vjen me versionin e ri të sistemit operativ mobil të BlackBerry-it, BlackBerry OS 10.3, dhe asistentin e aktivizuar BlackBerry Assistant. Gjithashtu përmban shërbimin për email-a BlackBerry Hub, që është zhvilluar të jetë qendra apo pika kryesore për të gjitha mesazhet tuaja, që përfshinë thirrje telefonike, mesazhet me tekst, email-at, BBM etj.

BlackBerry Passport më shitje fillon menjëherë nga sot në SHBA dhe do të shitet me pakicë për 599$, ende nuk ka informata për vendet tjera. /ameble

Edhe BlackBerry zyrtarizon asistentin e tyre me zë

Edhe BlackBerry zyrtarizon asistentin e tyre me zë

BlackBerry-assistantBlackBerry sot zyrtarisht ka zbuluar asistentin me zë që, ngjashëm siç është Siri, Google Now dhe Cortana, që ju mundëson përdoruesve të komunikojnë me smartphone-at e tyre duke përdorur komandat me zë. Zyrtarisht është emëruar BlackBerry Assistant dhe si softueri Microsoft Cortana, është bërë për të shërbyer si një asistent personal për përdoruesit e smartphone-ve.

Në një blog postim të shkurtër të tyre, kompania ka shpjeguar disa nga opsionet e përdorimit BlackBerry Assistant, por nuk e ka shpjeguar në detaje se çfarë mund të bëjë. Përdoruesi mund t’i kërkoj softuerit që të lexoj email-a të ri, për shembull, ose të kontrolloj motin. Gjithashtu mund të përdoret për të dërguar mesazhe, të rregulloj orare, hap ndonjë aplikacion specifik, si dhe shumë tjera.

BlackBerry nuk ka shkruar nëse posedon mundësin e kërkimit me pyetje, por është thënë se për me shumë detaje pritet të jepen në kohën kur të lansohet versioni përfundimtar i BlackBerry 10.3. /ameble