Tag Archives

7 Articles
Skype nga tani në dispozicion për BlackBerry Z10

Skype nga tani në dispozicion për BlackBerry Z10

Skype per BlackBerryWorldNëse posedoni një smartphone BlackBerry Z10 me versionin 10.1 të sistemit operativ, nga tani e tutje mund të shkarkoni aplikacionin Skype nga BlackBerry World. Mirëpo ende pasqyrohet si version testues (Preview) që do të thotë Skype beta.

Sa i përket karakteristikave, aplikacioni është i njëjtë siç është edhe në Q10 dhe mbështet të gjitha përparësitë e fundit, si zëri dhe video thirrjet, fotot, videot, dhe integrimin me llogarinë e Windows-it.

Pra, nëse BlackBerry Z10 i juaj është gati me përditësimin e ri 10.1, shkarkoni Skype (Preview) për BlackBerry 10. |ameble|

Shiten 1 milion Blackberry Z10

Shiten 1 milion Blackberry Z10

blackberry-z10Blackberry ka njoftuar se dy javë më parë një kompani ka blerë 1 milion pajisje Blackberry Z10. Për cilën kompani bëhet fjalë dhe cila ishte arsyeja për blerjen e një numri të madh të smartphone-ve?

Është fjala për BrightStar, një distributor i madh botëror i pajisjeve të ndryshme nga teknologjia.

Rreth 40% e të ardhurave të kompanisë BrightStar janë realizuar nga shitja e smarthone-ve Blackberry dy vite më parë. Krijimi i një besimi të madh tek produktet e BlackBerry si dhe sukseset e arritura më herët ishin arsyeje kryesore për vendosmërinë e blerjes së një sasie shumë të madhe të pajisjeve Blackberry Z10.

BrightStar gjithashtu vepron si një partner strategjik (agjent tregtar) në kuadër të kompanive Verizon Wireless dhe AT&T. |ameble|

Top 5-shja, HTC One, BlackBerry Z10, Nokia Lumia 920, iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Top 5-shja, HTC One, BlackBerry Z10, Nokia Lumia 920, iPhone 5, Samsung Galaxy S3

Vet titulli tregon të gjitha, që ka të bëj me Top 5-shen e smartphone-ve, Android, iOS, BlackBerry dhe Windows Phone të fundit dhe më të suksesshëm për 2012 dhe fillimin e 2013.

Më poshtë kemi bërë një përmbledhje të karakteristikave të tyre më kryesore, duke përfshirë edhe datën e lansimit si dhe çmimet e tyre të përafërta në treg.

HTC One

 • Sistemi Operativ: Android 4.1.2
 • Madhësia e ekranit: 4.7 inç
 • Procesori: Quad-core 1.7 GHz Krait 300
 • RAM: 2 GB
 • Kamera e pasme: 4 MP UltraPixel
 • Kamera e përparme: 2.1 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 2300 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Jo
 • HDMI: Përmes microUSB MHL adapterit
 • I lansuar në treg: pritet në Mars 2013
 • Çmimi: ~ 650 €

BlackBerry Z10

 • Sistemi Operativ: BlackBerry 10 OS
 • Madhësia e ekranit: 4.2 inç
 • Procesori: Dual-core 1.5 GHz Krait
 • RAM: 2 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme: 2.0 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 1800 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Po, deri në 64 GB
 • HDMI: Micro HDMI (Type D)
 • I lansuar në treg: Janar 2013
 • Çmimi: ~ 630 €

Nokia Lumia 920

 • Sistemi Operativ: Windows Phone 8
 • Madhësia e ekranit: 4,5 inç
 • Procesori: Dual-core 1.5 GHz Krait
 • RAM: 1 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme: 1.3 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 2000 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Jo
 • HDMI: Jo
 • I lansuar në treg: Nëntor 2012
 • Çmimi: ~ 620 €

iPhone 5

 • Sistemi Operativ: iOS 6
 • Madhësia e ekranit: 4 inç
 • Procesori: Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA
 • RAM: 1 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme: 1.2 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 1440 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Jo
 • HDMI: Jo
 • I lansuar në treg: Shator 2012
 • Çmimi: ~ 600 €

Samsung Galaxy S3

 • Sistemi Operativ: Android (4.1.2, 4.1.1, 4.0.4)
 • Madhësia e ekranit: 4.8 inç
 • Procesori: Quad core, 1.4 GHz, ARM Cortex-A9
 • RAM: 2 GB
 • Kamera e pasme: 8 Megapixel
 • Kamera e përparme:  1.9 Megapixel
 • Madhësia e baterisë: 2100 mAh
 • Mundësia për SD Kartel: Po, deri në 64 GB
 • HDMI: Përmes microUSB MHL adapterit
 • I lansuar në treg: Maj 2012
 • Çmimi: ~ 420 € |ameble| [divider top=”0″]
5 Smartphone të fundit të lansuar në treg

5 Smartphone të fundit të lansuar në treg

Në vijim do të ju njoftojmë për 5 Smartphone të fundit të lansuar në treg duke përfshirë disa prej karakteristikave kryesore të tyre.

 

BlackBerry Z10

 • Procesori – Dual core 1.5GHz,
 • Sistemi Operativ – BlackBerry 10 OS
 • RAM – 2 GB
 • Ekrani – 4.2 inç Kapacitiv me prekje me rezolucion 1280×768 pixels
 • Kamera e pasme – 8 megapixel me auto-fokus
 • Kamera fronatle – 2 megapixel
 • Hapësira e brendshme – 16 GB

 

BlackBerry Q10

 • Procesori – Dual core 1.5GHz
 • Sistemi Operativ – BlackBerry 10 OS
 • RAM – 2 GB
 • Ekrani – 3.1 inç Amoled me rezolucion 720×720 pixela.
 • Kamera e pasme – 8 megapixel me auto-fokus
 • Kamera fronatle – 2 megapixel
 • Hapësira e brendshme – 16 GB

 

Acer Liquid C1

 • Procesori – 1.2 GHz
 • Sistemi Operativ – Android OS, v4.0 (Ice Cream Sandwich)
 • RAM –  1 GB
 • Ekrani – 4.3 inç IPS LCD me rezolucion 540 x 960 pixela.
 • Kamera e pasme – 8 megapixel me auto-fokus
 • Kamera fronatle – 0.3 megapixel VGA
 • Hapësira e brendshme – 4 GB

LG Optimus L7 II Dual 

 • Procesori – Dual-core 1 GHz
 • Sistemi Operativ – Android OS, v4.1 (Jelly Bean)
 • RAM –  1 GB
 • Ekrani – 4.3 inç IPS LCD me rezolucion 480 x 800 pixela.
 • Kamera e pasme – 8 megapixel me auto-fokus
 • Kamera fronatle – 0.3 megapixel VGA
 • Hapësira e brendshme – 4 GB

Samsung Galaxy Express

 • Procesorë – 1.2 GHz dual-core
 • Sistemi Operativ – Android (Jelly Bean)
 • RAM – 1 GB
 • Ekrani – 4.5 inç Super AMOLED me rezolucion 480×800 pixels
 • Kamera e pasme – 5 megapixel me LED flash kryesor
 • Kamera fronatle – 1.3 megapixel
 • Hapësira e brendshme – 8 GB |ameble| [divider top=”0″]

 

BlackBerry Z10 vs iPhone 5

BlackBerry Z10 vs iPhone 5

Disa ditë më parë, është zyrtarizuar smarthone i ri nga BlackBerry Z10, dhe e kemi krahasuar atë me Samsung Galaxy S3.

Duke e nisur nga fakti se në tregun tonë, produktet nga Apple janë në trend e sidomos ai i fundit iPhone 5, kemi vendosur ta krahasojmë atë me BlackBerry Z10.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 dhe iPhone 5. |ameble|

  BlackBerry Z10 iPhone 5
Sistemi Operativ BlackBerry 10 OS iOS 6
Dimenzionet 130 x 65.6 x 9 mm 123.8 x 58.6 x 7.6mm
Pesha 137.5 g 112 g
Madhësia e ekranit 4.2 inç 4 inç
Rezolucioni 768 x 1280 pixela 640 x 1136  pixela
Teknologjia e ekranit Kapacitiv me prekje IPS LCD
Madhësia e baterisë 1800 mAh 1440 mAh
Koha në Stand-by 312 orë 225 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 10 orë 8 orë
Lloji i Procesorit Qualcomm MSM8960 Snapdragon Apple A6
Specifikat e Procesorit Dual-core 1.5 GHz Krait Dual core, 1.2 GHz, ARMv7 ISA
Kartela Grafike Adreno 225 PowerVR SGX 543MP3
RAM 2GB 1GB
Memoria interne 16GB 16/32/64 GB
Mundësia për SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë JO
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.2 F2.4
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2 Megapixel 1.2 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5
Teknologjia e komunikimit LTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRS LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS, EV-DO Rev.A, EV-DO Rev.B
Pozicionimi GPS, A-GPS A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi
Navigacioni PO Navigimi Turn-by-Turn
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Micro HDMI (Type D) Jo

[divider top=”0″]

BlackBerry Z10 vs Samsung Galaxy S3

BlackBerry Z10 vs Samsung Galaxy S3

Pasi që sot është zyrtarizuar BlackBerry Z10 kemi vendosur ta krahasojmë atë me liderin në tregun e smartphone-ve, Samsung Galaxy S3. Edhe pse është lansuar në Maj të vitit 2012, Samsung S3 me karakteristikat e tij harduerike është ende në pozicion të krahasohet me konkurrentet e rinj.

Pra, më poshtë është paraqitur tabela me disa specifika kryesore nga e cila mund të vërehen dallimet në mes BlackBerry Z10 i lansuar sot dhe Samsung Galaxy S3 i lansuar në Maj të vitit që e lamë pas. |ameble|

  BlackBerry Z10 Samsung Galaxy S3
Sistemi Operativ BlackBerry 10 OS Android 4.0.4
Dimenzionet 130 x 65.6 x 9 mm 136.6 x 70.6 x 8.6 mm
Pesha 137.5 g 133 g
Madhësia e ekranit 4.2 inç 4.8 inç
Rezolucioni 768 x 1280 pixela 720 x 1280  pixela
Teknologjia e ekranit Kapacitiv me prekje Super AMOLED
Madhësia e baterisë 1800 mAh 2100 mAh
Koha në Stand-by 312 orë 830 orë
Koha gjatë përdorimit në 3G 10 orë 11.6 orë
Lloji i Procesorit Qualcomm MSM8960 Snapdragon Exynos 4412
Specifikat e Procesorit Dual-core 1.5 GHz Krait Quad core, 1400 MHz, ARM Cortex-A9
Kartela Grafike Adreno 225 ARM Mali-400/MP4
RAM 2GB 1024 MB RAM / DDR2
Memoria interne 16GB 16/32 GB
Mundësia për SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë Po – Deri në 64GB SD-Kartë
Kamera e pasme 8 Megapixel 8 Megapixel
Apertura e kamerës F2.2 F2.6
Flash LED LED
Video inçizimi Deri në 1080p (30fps) Deri në 1080p (30fps)
Kamera e përparme 2 Megapixel 1.9 Megapixel
Shfletuesi i internetit suporton HTML, HTML5 HTML, HTML5, Flash
Teknologjia e komunikimit LTE, HSPA (unspecified), UMTS, EDGE, GPRS HSDPA+ (4G) 21.1 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
Pozicionimi GPS, A-GPS GPS, Glonass
Navigacioni PO Navigimi Turn-by-Turn, Navigimi me zë, Pikat e interesit (POI)
Bluetooth 4.0 4.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, n 5GHz 802.11 a, b, g, n, n 5GHz
HDMI Micro HDMI (Type D) Përmes microUSB MHL adapterit

[divider top=”0″]

Konfirmohen specifikat për BlackBerry Z10

Konfirmohen specifikat për BlackBerry Z10

Ndërsa emri  Z10 nga BlackBerry ende nuk është konfirmuar 100%,  specifika për të duken të jetë një gjë e sigurt.

• Processor: Dual Core 1.5GHz Qualcomm Snapdragon
• 4.2 inç, 1280×768, 356PPI
• Kamera: Focus 8MP Auto; Kamera frontale 2MP
• Memory: 2GB RAM, 16GB Hapsirë të brendshme
• WiFi: 802,11 a / b / g / n, 2,4 dhe 5GHz
• MicroSD Slot
• Bateria: 1800mAh
• Lidhshmëria: NFC, microUSB, microHDMI-Out, Bluetooth 4.0 LE |ameble| [divider top=”0″]