Tag Archives

5 Articles
Canon prezanton produkte të reja në Prishtinë

Canon prezanton produkte të reja në Prishtinë

Partneri i akredituar për ProVideo/Photo nga Canon për Kosovë “MEGA Electronics” ka lëshuar ftesë për partnerë të cilët janë të interesuar të jenë prezent në prezantimin e produkteve të reja për video incizim dhe fotografi nga Canon.

Në ftesë shkruhet: është kënaqësi e madhe për kompaninë Canon t’ju ftoj në prezantimin e trendëve të reja në fushën e video pajisjeve. Si lider botëror dhe zgjedhja me e mirë për biznese dhe konsumator, Canon dëshiron të ju prezantoj pajisje të reja kinema, për video profesionale dhe produktet DSLR.

Canon Ftesë

Ngjarja është caktuar me datën 19 Mars në Hotelin Viktory në Prishtinë. Pjesëmarrës dhe prezantues i këtij eventi do të jetë z. Ferenc Torok – Canon CEE GmbH. /ameble

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Video shpaketim: Canon EOS 600D

Pajisja Canon EOS 600D është një kamerë digjitale me 18 megapikselë dhe single-lens reflex, e prezantuar nga Canon më 7 shkurt 2011. Ky model është i njohur edhe si EOS Kiss X5 në Japoni dhe EOS Rebel T3i në Amerikë. 600D është kamera e dytë EOS me ekran LCD të artikuluar dhe që zëvendëson modelin 550D, edhe pse prodhimi i modelit të më hershem nuk është ndërprerë deri në Qershor të 2012-tës, kur edhe u njoftua për pasardhësin e 600D-së, d.m.th 650D.


Kualitetin e fotografive si dhe video incizimit mund t’a shihni nga materiali që kemi publikuar më parë si p.sh. Sony PlayStation 4.

Sido që të jetë sot në treg gjenden edhe disa modele më të reja se 600D, mirëpo ne kemi zgjedhur të prezantojmë ketë model të cilin e ka dhuruar dyqani MEGA, pra se çfarë gjendet brenda kutisë së këtij modeli dhe si janë specifikat e tij të shohim më poshtë:

Brenda kutisë së tij gjenden:

 • Canon EOS 600D
 • Objektivi Canon 18-55mm f/3.5-5.6 IS II
 • Rripi mbajtës
 • Kabllo USB
 • Kabllo AV
 • Bateria LP-E8
 • Mbushësi i baterisë
 • Udhëzuesi (në paketën tonë nuk është gjetur)

[youtube id=”F_sncTJVLWA” width=”600″ height=”350″]

Kurse karakteristikat kryesore të tij janë:

 • Rezolucioni: 18 megapikselë
 • Përkrahja e llojit të imazheve: JPEG, RAW, RAW+JPEG
 • Autofokusi: 9 pika
 • Incizimi: Full HD 1080p në 24/25/30 fps (frames per second), ose 720p në 50/60 fps
 • 3–10× Digital Zoom gjatë video incizimit (vetëm me kualitet 1080p)
 • DIGIC 4 procesimi i imazhit
 • Opsionin Live view
 • Blicin Flash të integraur me shpejtësi të dritës
 • ISO 100–6.400 që zgjerohet deri 12.800
 • Shpejtësia në fotografim: 3.7 fps (34 images (JPEG), 6 images (RAW))
 • Madhësia e ekranit: 3-inç
 • Slota për kartelën e memories: SD, SDHC, dhe SDXC
 • USB 2.0, HDMI
 • Baterinë LP-E8
 • Dimensionet: 133.1 x 99.5 x 79.7 mm
 • Pesha: 515 g (vetëm trupi)

Kurse për detajet e plota të pajisjes mund të shikoni në uebfaqen e Canon-it. /ameble

Canon po teston një aparat fotografik me 75 MPix

Canon po teston një aparat fotografik me 75 MPix

Canon 1D-XSipas një raporti të fundit thashethemet janë se Canon është duke punuar në një aparat fotografik të ri Pro DSLR që mund të shfaqet me një sensor masiv 75 megapikselë, është përfolur gjithashtu se ky model do të posedoj ekranin në anën e pasme me rezolucion të lartë. Madhësia e tij trupore do të jetë e ngjashme me atë të 1D X.

Sipas Photography Bay Canon Pro DSLR i ri momentalisht është në fazat e testimit, kështu që edhe për një kohë nuk pritet të shfaqet në treg. Sigurisht që Canon pa testuar kamerat dhe teknologjitë e reja, ajo asnjëherë nuk i nxjerr në treg mirëpo kjo çfarë po dëgjojmë është një kërcim masiv krahasuar me atë që aktualisht është në treg.

Edhe pse Nikon kishte kërcyer me Nikon D700 nga 12MPix në D800 me 36MPix. Kurse këtu kemi trefishim të lartë nga 20 MPix në 75MPix.

Sido që të jetë, ende nuk ka ndonjë informatë zyrtare nga ana e Canon-it nëse do të vendosë për lançimin e këtij aparati të ri apo jo, nëse rrjedhin detaje të reja ju informojmë me kohë. |ameble|

Canon shumë shpejt me një seri të re të kamerave DSLR

Canon shumë shpejt me një seri të re të kamerave DSLR

Kamerat DSLR janë mjaft të mëdha në madhësi, kur krahasohen me kamerat tjera kompakte apo ato të rejat më pak të dukshme.

Momentalishtë po dëgjojmë thashetheme se Canon shumë shpejt mund të prezantoj serinë e re të kamerave DSLR qe përveç qe janë te vogla janë edhe më të lehta se seria e kamerave aktuale Rebel DSLR.

Seria Rebel DSLR përfshijnë pajisjet Canon të nivelit fillestar për ata që duan të fillojnë me fotografi, ose ndoshta dëshirojnë të kenë një aparat DSLR me karakteristika të mira.

Disa thashetheme janë shfaqur kohët e fundit duke pretenduar se një varg i ri i kamerave Canon DSLR pritet të lansohet dhe këto modele dhe do të konkurrojnë drejtë per drejt me serinë Rebel dhe EOS M. Kjo seri e re do tu ofroj fotografëve performancë në DSLR, por edhe një dizajn shumë kompakt për përdorim.

Ende nuk është e sigurt se çfarë duhet të presim nga këto modele, dhe nuk ka asnjë dëshmi të pajisjeve të tilla nga kompania Canon. |ameble| [divider top=”0″]

Në treg, aparati digjital Canon EOS-1D X

Në treg, aparati digjital Canon EOS-1D X

by bmbi 0 Comments

Canon përfundimisht më 20 qershor nxjerr në treg aparatin digjital te fundit DSLR, sipas disa lajmeve nga Japonia. Kanë deklaruar në tetorin e vitit të kaluar se ky model do të dal  n ‘muajin Mars apo Prill te këtij viti por qe nuk ndodhi. Fillon me çmim prej 6500€ dhe mund të jetë në dispozicion vetëm në sasi të vogla duke e rritur atë gradualisht gjatë verës. Në të njëjtën kohë nis me shitjen e pajisjeve te ndryshme për EOS-1D, duke përfshirë transmetuesit WFT-E6B wireless për fotografi, LC-E4N mbushësin për bateri, L7 rripin të gjerë dhe KE-CV fokusin për Screen. EOS-1D X është gjenerata e dhjetë e serive te EOS, prandaj u është vendos shkronja X në ketë model. 18.1 megapixels, 3.2″ screen-in, trupi i kamerës ka një material të dyfishtë me një mori karakteristikash, ai ka sensor për kornizën e plotë te fotografisë dhe i ipet vlerësimi maksimal nga ISO. Mekanizmi shutër është riorganizuar pak a shumë. Lëviz më shpejtësi nga 1/8000 për 30 sekonda, deri në 12fps në fotografim te pandërprerë . Ndërsa HD video ka rezolucion 1080p dhe Ethernet port. |dpreview.com| |imaging-resource.com| |ameble|

[divider top=”0″]