Tag Archives

26 Articles
Më të mirat nga CES 2013

Më të mirat nga CES 2013

LG-oled-Tv-e-lakuar

Ekrani i LG-së EA9800 përmban madhësinë 55 inç OLED të lakuar, dhe përdor teknologji WGRB me sistemin katër ngjyrësh të pikselve të cila përfshin ngjyrën e bardhë natyrisht si dhe ato standarde kuqe, gjelbër dhe kaltër.

Sony Xperia Z

Smartphone-I Sony Xperia Z është shfaqur në CES

Kingston HyperX

USB 3.0 me 1TB – Kingston HyperX

TP-Link M5350 Mobile 3G Wi-Fi Hotspot

Kjo pajisje është e pajisur me bateri për 3G mobile Wi-Fi hotspot, e projektuar për të lidhur kompjuterin apo pajisje tjera në internet kur gjendeni në rrugë

Panasonic tablet 4K

Tableti i parë 4K në botë nga Panasonic.

Lenovo shfaq tabletin 27 inç

Lenovo IdeaCentre Horizon përmban ekran 27 inç të plotë HD me rezolutë 1920×1080 pixel, dhe vjen me procesorë Intel Core i3, Core i5 dhe Core i7.

Panasonic-headphones

Kufje nga Panasonic që lidhen me një TV nëpërmjet standardit Bluetooth wireless dhe vendosen në kokën tuaj si kufjet tjera normale. Por në vend të përdorimit të veshëve tuaj, kufjet punojnë si aparate dëgjimi duke përcjellë valët e zërit nëpërmjet kokës tuaj.

Huawei

Huawei sot ka njoftuar zyrtarisht për smartphone të tyre të ri dy me platformën Android dhe një Windows Phone.

Plastic Logic zbulon teknologjinë Paptertab

Plastic Logic janë bashkuar me Intel dhe Universitetin Queen për të nxjerr teknologjinë Papertab që është një tabletë me prekje, plastikë fleksibile që duket vetëm si një fletë letre.

Televizioni F9500 nga Samsung

Televizioni F9500 nga Samsung është i pari në botë që ofron mundësin që dy njerëz të shikojnë dy shfaqje të ndryshme në të njëjtën kohë në ekranin e njëjtë me audio dhe kontrolle përkatëse.

Panasonic Oled TV

FLM nga teknologjia OLED nga Panasonic për televizionin OLED 56 inç që është shumë i hollë dhe peshon shumë pak.

Ekrani Samsung fleksibil

Samsung pritet të përdorë ketë teknologji të re youm fleksibil në disa pajisje gjatë këtij viti, ende nuk e dimë nëse do ta shohim në ndonjë nga pajisjet e Samsung-ut apo në pajisjet e prodhuesve tjerë.

Lenovo është kompania e fundit që nxjerr smartphone-in Android me procesorë Intel, Lenovo K900, që përmban Intel Clover Trail+, dual core clocked në 2GHz. Ai vjen me ekran të plotë HD SPI 5.5 inç, rezolucion 1920×1080 piksel në 400p.

Kamera Polaroid IM1836 me Android është i pari në botë me mundësi ndërrimi të Lens-ave (mirrorless), dhe vjen 18 megapixel.

ZTE Grand S është smartphone i parë i kompanisë dhe me i holli në botë me ekran 5 inç, i pajisur me procesorë quad-core Qualcomm Snapdragon S4 Pro.Grand ZTE S vjen me sistem operativ Jelly Bean, kamera e paske 13 me blic dhe 2M frontale me video 1080p.

Këto pra kanë qenë vetëm disa nga teknologjitë apo pajisjet me të reja qe janë prezantuar gjatë ngjarjes CES 2013, ne kemi raportuar edhe për shume tjera që keni mundësin ti shfletoni nga kategoria e veçantë për ketë ngjarje CES 2013. |ameble| [divider top=”0″]

Prezantohet TP-Link M5350 Mobile 3G Wi-Fi Hotspot

Prezantohet TP-Link M5350 Mobile 3G Wi-Fi Hotspot

Një produkt i ri është prezantuar në CES 2013 i quajtur TP-Link M5350. Kjo pajisje është e pajisur me bateri për 3G mobile Wi-Fi hotspot, e projektuar për të lidhur kompjuterin apo pajisje tjera në internet kur gjendeni në rrugë. Hotspot pa tela ka një bateri të brendshme ri-mbushëse që qëndron 7-10 orë.

Pajisja gjithashtu ka të integruar një slot kartë për SIM që përkrah lidhjet HSPA+ 3G mobile broadband. Ajo ofron shpejtësi shkarkimi deri në 21 Mbps kurse shpejtësi ngarkimi 5.7 Mbps dhe mund të përdoret gjithashtu si hapësirë për te dhëna të përbashkëta (shared storage). Kjo hapësirë vjen nëpërmjet një slote kartelë microSD që përkrah kartela deri në 32 GB dhe mundëson shpërndarjen e të dhëna në mes pajisjeve.

Çmimet dhe disponueshmëria ende nuk janë dhënë. |ameble| [divider top=”0″]

Archos njofton për katër tabletë me Android

Archos njofton për katër tabletë me Android

Archos ka njoftuar për një varg të ri të tablateve Android, të quajtur vargu Archos Titanium, ata vijnë me madhësi të ndryshme të ekranit kurse çmimet fillojnë nga vetëm 99 funta për modelin e nivelit të ulët.
Të gjithë tabletat ndajnë specifika të ngjashme, të cilat përfshijnë Android 4.1 Jelly Bean me procesorë dual core 1.6 GHz dhe quad core GPU, dallimi kryesor midis pajisjeve është ekrani.

Archos 70 Titanium vjen me ekran 7 inç, Titanium 80 përmban 8 inç, Titanium 101 përmban 10.1 inç dhe ai 97 përmban ekran 9.7 inç, më shumë detaje mund të gjeni në portalin Archos. |ameble|

[divider top=”0″]

iPotty synon të argëtojë fëmijët e vegjël gjatë tualetit

iPotty synon të argëtojë fëmijët e vegjël gjatë tualetit

Ndoshta një tabletë do të hiqte nervozen tuaj për fëmijën, që të qëndroj në oturak më gjatë. Ëshë shfaqur një produkt i ri për prindërit e fëmijëve për ti trajnuar ata në një mini tualet iPotty që është e dizajnuar për iPad docking stacion.

I debutuar në ngjarjen CES 2013, tualeti për trajnim me ngjyra plastike ka ngritur pyetje në lidhje, nëse ndihmojnë në të vërtetë apo jo prindërit në detyrën e trajnimit për të vegjëlit e tyre.

Për 40 $, iPotty nuk vjen me ndonjë pajisje ekstra, por prindërit mund të përdorin aplikacione të posaçme në iPad të tyre për të inkurajuar të vegjëlit që të ulen në oturak për pak kohë. |ameble| 

[divider top=”0″]

Samsung ka shfaqur një TV të ri 110 inç në CES 2013

Samsung ka shfaqur një TV të ri 110 inç në CES 2013

Samsung ka shfaqur një televizion të ri në panairin CES 2013 që po mbahet në Las Vegas, që është pak më i madh se ai 84 inç që kemi parë në fillim të javës, një ekran masiv 110 inç me rezolucion 4K.

Ky television i ri 110 inç nga Samsung është ende një prototip, kështu që edhe një kohë nuk pritet ta shohim nëpër dyqane, dhe gjithashtu nuk posedon karakteristika të Samsung TV Smart.

Nuk ka informata se kur planifikon kompania Samsung të filloj me prodhim të këtij modeli, por do të informohemi me vonë. |ameble| [divider top=”0″]

Samsung prezanton ekranin fleksibil YOUM në CES 2013

Samsung prezanton ekranin fleksibil YOUM në CES 2013

Ne kemi raportuar edhe më parë për ekran fleksibil nga Samsung, të cilët tani janë prezantuar në CES dhe quhet youm, edhe pse këtë herë ekrani youm është shfaqur në një pajisje prototip.

Samsung pritet të përdorë ketë teknologji të re youm fleksibil në disa pajisje gjatë këtij viti, ende nuk e dimë nëse do ta shohim në ndonjë nga pajisjet e Samsung-ut apo në pajisjet e prodhuesve tjerë.

Video me poshtë është bërë nga Phonearena:

[youtube id=”HU2nG9qy6vs” width=”600″ height=”350″]

Pyetja shtrohet se a ta përdorë kompania Samsung ketë ekran më së pari në smartphone-in e tyre të përfolur Samsung  Galaxy S4, i cili pritet të nisë rreth muajit maj? Ende nuk dihet. |ameble| [divider top=”0″]

ZTE në bisedime për smartphone Mozilla në Evropë

ZTE në bisedime për smartphone Mozilla në Evropë

Kompania kineze ZTE është duke punuar në një smartphone të ri që thuhet se do të përdorë sistemin operativ Mozilla Firefox, dhe po mendojnë qe ketë pajisje ta lansojn në Evropë gjatë këtij viti, sipas detajeve të zbuluara nga kryeshefi ekzekutiv i ZTE-së Cheng Lixin.

ZTE me sa duket janë në bisedime me një numër transportuesish evropian të celularëve të fillojnë me smartphone-in me SI Mozilla Firefox, dhe me pastaj kjo pajisje mund të shitet gjithashtu edhe në SHBA. Ende nuk kemi ndonjë hollësi për harduerin e këtij smartphone-i nga ZTE. |ameble.com| [divider top=”0″]

LG shfaq TV-në e parë në botë OLED të lakuar

LG shfaq TV-në e parë në botë OLED të lakuar

LG ka shfaqur sot një TV të re OLED në CES, edhe pse kjo është pak më ndryshe se HDTC tuaja standarde, ajo përmban ekran të lakuar OLED, dhe ofron kino 3D.

Ekrani i LG-së EA9800 përmban madhësinë 55 inç OLED të lakuar, dhe përdor teknologji WGRB me sistemin katër ngjyrësh të pikselve të cila përfshin ngjyrën e bardhë natyrisht si dhe ato standarde kuqe, gjelbër dhe kaltër.

LG nuk ka dhënë ndonjë hollësi se kur modeli i ri EA9800 do të jetë në dispozicion, gjithashtu nuk ka detaje për çmimet, edhe pse dyshohet se kjo pajisje mund të jetë një pajisje mjaft e shtrenjtë, nëse jepet ndonjë informacion, ne do të ju njoftojmë. |ameble| [divider top=”0″]

Tableti masiv Panasonic me Windows 8

Tableti masiv Panasonic me Windows 8

Panasonic ka zbuluar një tabletë prototip masiv 20 inç në CES këtë javë, që është i pajisur me procesorë Intel Core i5-3427U Ivy Bridge, dhe mbështetur nga NVIDIA GeForce, 4GB memorie. Tableti Panasonic i ri është projektuar me sistem operativ Windows 8 Pro dhe vjen i pajisur me disk 128GB (SSD).

Brad Linder nga portali i internetit Liliputing ka qenë në gjendje ta ketë një përvojë të shpejtë në duart e tij në CES 2013 dhe ka krijuar një video për të treguar disa karakteristika të këtij tableti masiv nga Panasonic.

[youtube id=”V7qRdjiwJuc” width=”600″ height=”350″]

Tabletë Panasonic me masa 18.7×13.1 inç x 0.4, kurse në formën e tij aktuale bateria ofron rreth 2 orë përdorim. Është i pajisur me kamerë frontale 720p, USB 2.0 port, 802.11b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0. Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e tij, momentalisht është ende si prototip. |ameble| [divider top=”0″]

Qualcomm ka prezantuar dy procesorë të ri Snapdragon

Qualcomm ka prezantuar dy procesorë të ri Snapdragon

Qualcomm ka prezantuar dy procesorë të ri për smartphone të serisë se tyre Snapdragon, Qualcomm Snapdragon 600 dhe 800 të cilat janë projektuar më të fuqishëm së sa seria ekzistuese.

Sipas Qualcomm, Snapdragon 800 është 75 % me i fuqishëm në performancë se ato procesorët ekzistues Snapdragon S4 Pro, kurse versioni 600 është 40 % me performancë më të mirë se ai aktual S4 Pro.

Procesorët Snapdragon të ri 800 dhe 600 pritet të përdoren në smartphone dhe tablet gjatë këtij viti, për më shumë detaje mund të gjeni në uebfaqen e tyre të Qualcomm-it. |ameble| [divider top=”0″]

Microsoft shet 60 milion licenca të Windows 8

Microsoft shet 60 milion licenca të Windows 8

Pavarësisht se a ju pëlqen dizajni i sistemit të ri Windows 8 apo jo, kompania Microsoft sot ka festuar shitjen e 60 milionë licencave për ketë system operativ.

Fatkeqësisht, me lajme të sotme në CES 2013 Microsoft nuk bëri të ditur se sa shumë prej këtyre licencave janë të bazuara mbi konsumatorët që kanë blerë Windows 8 ose sa janë shitur në sasi të mëdha për shitësit dhe ndërmarrjet.

Përveç lajmeve për shitjen e 60 milionë licencave të Windows 8, Microsoft ka thënë së është duke parë gjithashtu “rritje të fortë” duke vlerësuar kështu krijimet nga zhvilluesit për platformën. Sipas Microsoft, mbi 100 milionë aplikacione janë shkarkuar nga Windows Store për vetëm dy muaj që ka qenë në dispozicion për publikun. |ameble| [divider top=”0″]

Demonstrimi i Gorilla Glass 3 në CES 2013

Demonstrimi i Gorilla Glass 3 në CES 2013

Kompania Corning më parë kishte njoftuar për ekranin e tyre të ri Gorilla Glass 3, të cilin e ka ndërtuar më teknologjinë e përdorur si në produktet e tyre të mëparshme Gorilla Glass mirëpo tani ka futur edhe përbërje tjera kimike dhe lëndë të para atomike të qelqit.

Gorilla Glass 3 tani ofron më shumë rezistencë, dhe është tri herë më shumë rezistent ndaj gërvishtjes dhe ofron 40% reduktim në numrin e dukshëm të gërvishtjeve.

Engadget në CES 2013 ka pasur shansin për të vënë Corning Gorilla Glass 3 nëpër disa teste, të cilat përfshinin një rënie 130 gram duke lëshuar drejt xhamit. Shiko videon e paraqitur më poshtë për të parë se si reziston kjo teknologji e Gorilla Glass 3. |ameble|

[youtube id=”AYCvg1x4gx0″ width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]