Tag Archives

15 Articles
Audi prezanton tabletin Android të dizajnuar për makinat e saj

Audi prezanton tabletin Android të dizajnuar për makinat e saj

Prodhuesi gjerman i automjeteve Audi ka prezantuar tabletin Audi Smart Display në ngjarjen CES 2014. Audi Smart Display është një tablet Android 10.2 inc që është dizajnuar për t’u përdorur brenda në makinë gjatë gjithë kohës.

Audi smart tablet

Përveç përdorimit për navigacion, kjo pajisje posedon gjithashtu mundësinë për të hyrë në ueb, për të parë filma dhe kontrolluar radion e makinës. Nuk është bërë e ditur nëse tableti do të jetë në gjendje të kontrolloj edhe funksione tjera në makinë, ose e ka mundësinë të shfaq informata mbi makinën.

Sa i përket karakteristikave të tij, është i pajisur nga një chipset Nvidia Tegra 4 dhe posedon rrjetin Wi-Fi. As Audi as Google nuk kanë shpjeguar se cili version i Android-it do të jetë në ketë pajisje.

Gjithashtu nuk ka asnjë informatë se kur pritet të shohim pajisjen nëpër automjete. /ameble

Prezantohet ZTE Bluewatch në CES 2014

Prezantohet ZTE Bluewatch në CES 2014

Kompani kineze ZTE e njohur më mirë për prodhimin e tabletve dhe smartphone-ve këtë javë në CES 2014 ka prezantuar pajisjen e saj të re dhe të parë smartwatch në formën ZTE Bluewatch.

Smartwatch i ri nga ZTE është ende aktualisht në zhvillim e sipër dhe prezantimet që ata po bëjnë në ngjarjen CES në Las Vegas janë vetëm model prototip.

[youtube id=”8u9_1S5oOig” width=”600″ height=”350″]

ZTE Bluewatch është dizajnuar me shumë që të mbajë baterinë më gjatë, duke siguruar përdoruesit për përdorim më të gjatë duke bërë lidhjen me smartphone për të marr njoftimet, thirrjet apo mesazhet. ZTE ka njoftuar gjithashtu se janë duke zhvilluar një numër të aplikacioneve për pajisjen ZTE Bluewatch duke përfshirë aplikacione të rrjeteve sociale etj.

Për fat të keq nuk ka informata për çmimet ose disponueshmërinë e saj nëpër botë. /ameble

Panasonic prezanton tabletin unik me çmim prej 2100$

Panasonic prezanton tabletin unik me çmim prej 2100$

Panasonic Toughpad FZ-M1 is announced - a rugged 7-inch Windows tablet that costs 2 grandPanasonic ka prezantuar tabletin e jashtëzakonshëm Toughpad FZ-M1. Ajo çfarë e bënë të jetë i tillë këtë tabletë është shpejtësia procesorike e tij dhe fakti se është dizajnuar për të përballuar tortura të ndryshme duke përfshire forcën fizike, lagështinë, kushtet atmosferike etj..

Njëjtë sikur produktet e tjera të serisë Toughpad Panasonic edhe FZ-M1 është i mbështjellë me izolator mbrojtës ndaj ujit që mundëson që tableti të zhytet në ujë deri në thellësinë 1.5 metër dhe të mos pësoj kurrfarë dëmtimi. Për më shumë Panasonic FZ-M1 është tepër i qëndrueshëm ndaj çdo elementi duke përballuar kështu pesha dhe hedhje të ndryshme.

Kjo pajisje është e certifikuar me standardin IP 65 dhe MIL-STD-810G. Kompania Panasonic proklamon se produkti i saj është ndër më të hollët dhe më të lehtët tabletë në tregë që ka këto standarde të sigurisë dhe këto përformanca harduerike procesorike.

Ekrani i kësaj pajisje është 7 inç, dhe procesori i tij është Intel Core i5 vPro i gjeneratës së 4të i shoqëruar nga 8GB RAM memorie dhe hapësira e tij është 256GB në diskun SSD. Panasonic Toughpad FZ-M1 is announced - a rugged 7-inch Windows tablet that costs 2 grand Edhe pse ky tabletë ka përformancë të lartë procesimi, në të nuk ka të integruar ndonjë flutur për ftohje, ngase dizajni harduerik i tij është unik dhe i tillë që gjithçka të jetë e përballueshme.

Tableti Panasonic Toughpad FZ-M1 ka një portë USB 3.0, mundësinë për kyçje të microSD kartës, ka Bluetooth, GPS, Wi-Fi, NFC, UHF RFID dhe modelim 4G LTE. Sistemi operativ i këtij tableti është Windows 8.1 Pro.

Shitja e Panasonic Toughpad FZ-M1 do të nisë nga çereku i dytë i 2014 dhe çmimi për këtë pajisje do të jetë rreth 2100 dollarë Amerikan.  /ameble

Prezantohet Laptopi me dy sisteme Asus Transformer Book Duo

Prezantohet Laptopi me dy sisteme Asus Transformer Book Duo

Asus Transformer Book DuoAsus në ngjarjen CES 2014 që po mbahet në Las Vegas ka njoftuar për laptopin e ri me dy sisteme operative, Asus Transformer Book Duo, i cili vjen me Windows 8.1 dhe Android 4.2.2 Jelly Bean.

Asus Transformer Book Duo përmban ekran të plotë HD SPI të madhësisë 13.3 inç, procesorin Intel Core i7, plus 4GB DDR3 RAM. Për ruajtje, Asus transformator Book Duo vjen me 128GB SSD në pajisjen e tabletit kurse deri 1TB në pjesën Dok të pajisjes.

Ajo është e pajisur edhe me lidhjet WiFi 802.11 ac dhe Bluetooth 4.0, plus slotën microSD etj, për më shumë detaje në lidhje me pajisjen mund të gjeni në ketë link. /ameble

Google shpalos planet e saj për platformën Android në automjete

Google shpalos planet e saj për platformën Android në automjete

Android ne automjeteGoogle sot në mëngjes në një blog të tyre ka shpalosur planet e saj për platformën e tyre Android që pritet të integrohet në automjete, pas njoftimeve javën e kaluar se kompania është duke punuar ngushtë me Audi-në, në një sistem të ri infotainment. Sot, u njoftua zyrtarisht sa është formuar grupi Open Aleanca Automotive (OAA) në mes të Google, Audi, GM, Honda, Hyundai dhe Nvidia.

Shërbimet në automjete, me sa duket do të sinkronizohen me aplikacionet e preferuara tuajat Android, muzikën në panelin kontrollues dhe gjithashtu kjo ofron kontrolle me zë për shërbimet e Google Maps dhe Gmail.

Sa i përket kësaj Google nuk ka dhënë shumë detaje, por në ngjarjen CES 2014 kompania pritet të shfaqet me gjersisht duke paraqitur makinat e para të pajisura me platformën Android. /ameble

Prezantohet Toshiba Chromebook me ekran 13.3 inç për 279 $

Prezantohet Toshiba Chromebook me ekran 13.3 inç për 279 $

Toshiba gjatë ngjarjes Consumer Electronics Show (CES 2014) në Las Vegas ka njoftuar për laptopin e tyre të parë Chromebook me ekran 13.3  inc. Kjo pajisja pritet të dal në treg nga muaji Shkurt me një çmim të përballueshme prej 279 $.

Toshiba Chromebook

Toshiba Chromebook është i pajisur nga procesorët e ri Haswell nga Intel, të cilët premtojnë shpejtësi super të shpejtë dhe qëndrim deri në 9 orë të jetës së baterisë. Përveç kësaj, Chromebook nga Toshiba posedon ekranin TruBrite HD 13.3 inc me rezolucion 1366 x 768 pikselë, tastierën e plotë të mesme që është e optimizuar për sistemin Chrome. Posedon 2GB RAM dhe hapësirën e brendshme për ruajtje 16GB SSD, krahas 100GB nga Google Drive. Karakteristika të tjera përfshijnë dy porta USB 3.0, një port HDMI-out, Bluetooth 4.0 dhe rrjetin WiFi 802.11 a/b/g/n.

Toshiba Chromebook do të jetë në dispozicion për shitje drejtpërdrejt nga Toshiba. /ameble

Parrot prezanton Fluturaken MiniDrone dhe Transportuesin Jumping Sumo

Parrot prezanton Fluturaken MiniDrone dhe Transportuesin Jumping Sumo

Nëse jeni lodhur aq shumë saqë nuk jeni në gjendje të lëvizni nga zyra për të shkuar në kuzhinë, atëherë mos u brengosni sepse tani ka zgjidhje për ju.

Kompania Parrot e njohur për prodhimin e veglave fluturuese siç është AR Drone, tani në CES 2014 ka publikuar produktin e saj më të ri MiniDrone.

Fluturakja Parrot MiniDrone është më e vogël dhe tejet më e avancuar në krahasim me AR Drone. Përderisa AR Drone ishte i madhësisë rreth 60 cm, MiniDrone është aq i vogël sa të zë shuplaken e dorës.

Por madhësia më e vogël sjell edhe të metat e saj, ngase MiniDrone nuk ka të integruar ndonjë kamerë për të parë apo incizuar.

Në vend të kësaj, MiniDrone tani është e pajisur me një set të rrotave të ngjitura në pjesën anësore të saj  që mundëson ngjitjen në mure dhe në pjesët më të larta dhe ka të integruar kamerën e cila është emëruar Jumping Sumo. Nëse dëshironi të përdorni vetëm pjesën fluturues të MiniDrone atëherë rrotat mund ti ndani dhe prapë ti bashkoni varësisht nga dëshira juaj.

Çuditërisht, për të realizuar komunikimin pajisja MiniDrone tani nuk mund të lidhet përmes Wifi, por përmes Bluethooth. Parrot MiniDrone funksionin përmes pajisjeve iOS dhe Android.

Çmimi i kësaj pajisje akoma nuk është publikuar, por sipas thashethemeve ajo do të shitet rreth 300 dollarë amerikan.

[youtube id=”3LZgTgI0REk” width=”600″ height=”350″]

/ameble

 

 

 

Prezantohet Smartphone Alcatel POP C9

Prezantohet Smartphone Alcatel POP C9

Kompania Alcatel sapo ka zbuluar për publikun smartphone-in e saj POP C9 të bazuar në Android. Seria POP e telefonave Alcatel varion në madhësi nga 3.5 inç që është modeli C1 deri në 5.5 inç që është modeli C9. Alcatel C9 ka ekran më të madh dhe ka një cip katër-bërthamore me një çmim të përballueshëm.

Alcatel-One-Touch-Pop-2-JPG.jpg

POP C9 ka kopertinat nga plastika njëjtë si Samsung Galaxy S3 dhe vjen në disa ngjyra (të zezë, të kuqe, të bardhë, etj..). Ekrani i këtij telefoni është i llojit LCD IPS me rezolucion 540 x 960 pikselë dhe densitet të pikselëve prej 200ppi.

Procesori i POP C9 është i shpejtësisë 1.3GHz katër-bërthamorë, kamera e pasme e tij është 8-megapikselë me auto-fokus dhe mundësi regjistrimi të videove me kualitet 1080p, dhe kamera e përparme 2 megapikselë. Bateria e C9 është e kapacitetit 2500mAh.  /ameble

Lansohet kamera për vetura “Garmin Dash Cam 10”

Lansohet kamera për vetura “Garmin Dash Cam 10”

Garmin ka lansuar një pajisje të re për synim automjetet në rrugë, Dash Garmin Cam 10, e cila është projektuar për të incizuar atë që shihni para jush. Është projektuar për të incizuar aksidentin që mund të ndodhë gjatë vozitjes, gjithashtu mund të regjistroj automatikisht vendndodhjen dhe pamjet që janë të përfshira në aksident.

Garmin Dash Cam 10

Dash Garmin Cam 10 fillon automatikisht incizimin kur makina apo automjeti fillon lëvizjen, kjo është projektuar që të ngjitet në xhamin e automjetit dhe mund të detektoj gjëra të tilla si frenimin e papritur apo edhe aksidentet, nëpërmes një sensori të integruar.

Kjo pajisje vjen me ekran LCD 2.3 inç dhe lente me kënde të gjëra, plus kartën microSD 4GB për të ruajtur incizimet, gjithashtu ka mundësinë e zgjerimit deri në 32GB.

Dash Garmin Cam 10 është në dispozicion me para-porosi nga Garmin dhe do të shitet me pakicë për 219.99 $, më shumë informacion mund të gjeni në ketë link. /ameble

Lenovo lanson serinë e laptopave Y40, Y50, Z40 dhe Z50

Lenovo lanson serinë e laptopave Y40, Y50, Z40 dhe Z50

Lenovo pas prezantimit të tabletit Thinkpad 8 në CES 2014 ata kanë njoftuar edhe për serinë e laptopve të ri Z40, Z50, Y40 dhe Y50 që duken të jenë nga ata me performancë, multimedia si dhe për biznes.

Y40 dhe Y50 posedojnë sistemin Windows 8.1 dhe ofrojnë gjeneratën e katërt të procesorëve Intel Core i7, ekranin HD të plotë me rezolucion 1920 x 1080p, 16GB RAM, dhe deri në 1TB hapësirë të diskut, spikerët JBL dhe Bluetooth 4.0. Y50 posedon grafikën NVIDIA GeForce GTX kurse Lenovo Y40 AMD Radeon R9 M270. Y50, ndërkohë ofron opsionin me prekje. Të dy laptopat fillojnë me çmim prej 999 $.

Ndërkohë, Z40 Z50 gjithashtu posedojnë sistemin operativ Windows 8.1 dhe janë të pajisur nga procesor Intel Core i7. Z40 posedon ekran 14 inc me rezolucion 1920 x 1080p, ndërsa Z50 ka ekran 15.6  inc. Të dy posedojnë memorie deri në 16GB RAM, diskun 1TB dhe lidhjen Bluetooth 4.0. Këto modele premtojnë deri në pesë orë jetë të baterisë. Z40 Z50 do të kenë cmimin prej 599 $. /ameble

DSLR Nikon D4 mund të prezantohet në CES 2014

DSLR Nikon D4 mund të prezantohet në CES 2014

CES 2014 hapet nga dita e nesërme dhe aty pritet të shohim shumë pajisje të reja që do të debutojnë në këtë ngjarje. Ne presim që prodhuesit të prezantojnë risitë e reja teknologjike të tyre.

Nikon D4

Thuhet se Nikon pritet të bëjë njoftimin në CES për kamerën DSLR Nikon D4. Këto thashetheme vijnë nga Digicame e cili raporton se CES mund të jetë ngjarja për të cilën Nikon është duke u përgatitur për të mbajtur një konferencë për pajisje të reja. Ata njoftojnë gjithashtu së krahas prezantimit të D4 aty mund të prezantohen edhe dy lensa të ri.

Specifikat në hollësi të kamerës D4 për momentin janë të panjohura, por shpresojmë se do t’i kuptojmë gjatë kësaj jave. Ekziston edhe një mundësi, që nëse Nikon nuk e bënë prezantimin e kësaj kamere në CES 2014, ata ketë mund ta bëjnë në ngjarjen CP+ e cila mbahet menjëherë pas ngjarjes CES. /ameble

Lenovo njofton për kompjuterin Android

Lenovo njofton për kompjuterin Android

Lenovo ka njoftuar se në ngjarjen CES 2014, do të prezantoj modelin Lenovo N308, i cili njëkohësisht është edhe kompjuteri i parë me platformën Android i prodhuar nga kompania Lenovo.

Lenovo N308

Lenovo N308 thuhet se do të ketë të instaluar versionin Android 4.2 në një ekran 19.5 inç HD me 320 GB ose 500 GB hapësirë të brendshme, memorie 2 GB RAM DD3 i përkrahur nga procesori 4-bërthamor NVIDIA Tegra, 2 porta USB, portën e rrjetës dhe në paketimin e tij po ashtu do të ketë të vendosur WiFi tastierën dhe miun.

Android Lenovo N308 pritet të ketë çmimin prej 450 $. /ameble