Tag Archives

2 Articles
Nga Shtatori Acer lanson Chromebox CXI me çmim prej 180 $

Nga Shtatori Acer lanson Chromebox CXI me çmim prej 180 $

Acer Chromebox CXI 2Acer këtë javë njoftoi se në muajin e ardhshëm do të lanson pajisjen Chromebox CXI me çmim prej 180 $.

Pajisja nga Acer, Chromebox CXI, është në fakt sistemi i parë në formën e një desktopi që do të vije me sistemin operativ nga Google, Chrome OS, i cili fillimisht do të jetë në dispozicion vetëm në SHBA dhe Kanada.

Chromebox CXI ka të integruar një procesor Intel Celeron Haswell 2957U, 2GB / 4GB RAM memorie dhe 16GB memorie të brendshme.

Karakteristika të tjera të Chromebox CXI përfshijnë 4 porta të USB 3.0, portet dhe lidhjet për Gigabit Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, HDMI dhe po ashtu ka të integruar edhe portën për microSD kartelë.

Modeli Acer Chromebox CXI i pajisur me 2GB RAM do të ketë çmimin prej 180 $ në SHBA ndërsa në Kanada 199$ dhe modeli me 4GB do të ketë me çmim 220$ në SHBA ndërsa në Kanada 239$.

Momentalisht nuk ka informata për lansimin e Chromebox CXI në mbarë botën. /ameble

Hakerët dështuan të thyejnë platformën Chrome OS

Hakerët dështuan të thyejnë platformën Chrome OS

Google u ka ofruar hakerëve një shans të madhe më pagesë nëse ata mund të godasin platformën e tyre Chrome OS.
Kompania gjatë kësaj jave ka mbajtur konkurrencën e saj Pwnium në konferencën vjetore të sigurisë ConSecWest në Vankuver, ku ka ofruar 3.14 milion $ për fituesit.

Përderisa një numër i hakerëve tentuan të marrin ketë shumë parash, një zëdhënës i Google-it ka konfirmuar në një deklaratë për TechCrunch se asnjëri prej tyre nuk ka arritur të qaset në sistemin operativ Chrome OS. Kompania megjithatë ka vlerësuar disa punë që mund të kualifikohen si kredi të pjesshme.

Google po bën një shtytje e madhe për të rritur interesin e konsumatorit për Chrome OS. Ata së fundmi kanë lansuar pajisjen Chromebook Pixel me karakteristika të larta dhe sistem operativ Chrome, për të konkurruar direkt me Macbook Pro që posedon ekran retinë. |ameble| [divider top=”0″]