Tag Archives

7 Articles
Tableti Windows i kompanisë Dell konkuron me Microsoft Surface

Tableti Windows i kompanisë Dell konkuron me Microsoft Surface

UntitledTableti konkurues i Microsoft Surface Pro 3 nga Dell – Dell Venue 11 Pro – është përmirësuar me serinë 7000 të kompanisë. Ndërkohë që tabletët e tjerë konkurojnë për të qenë më të hollët dhe më të lehtët, version 10.8 pol (inch) i Dell ka pikësynim të jetë më i shpejti dhe tableti me më shumë opsione.

Tableti ka ekran OLED 1080p, procesor Intel Core M 2GHz, 4 GB RAM dhe 64 GB memorje të brendshme. Të gjitha këto në një pajisje 10.75 mm në trashësi dhe të rëndë 730 gram. Tableti mund të punojë me versionin 64-bit të Windows 8.1 dhe 8.1 Pro dhe memorja mund të zgjerohet dhe me 64 GB të tjera. Në pjesën anësore ka një portë USB 3.0, një portë HDMI dhe ka mundësi për lidhje me Bluetooth 4.0 dhe NFC.

Pajisja mund t’i tërheqë blerësit me ekranin e saj 10.8 pol (inch) por kompania Dell ka menduar dhe për profesionistët duke prodhuar tastiera dhe kasa të ndryshme për t’iu përshtatur profesionit të blerësit.

Venue 11 Pro 7000 Series do të dalë në treg në 11 Nëntor dhe modeli i thjeshtë (me stylus dhe tastierë) do të kushtojë 799$. /ameble

Lansohet Monitori Dell 28 inç 4K

Lansohet Monitori Dell 28 inç 4K

Dell Monitor P2815Q,Në ngjarjen CES, Dell prezantoi Monitorin P2815Q 28 inç 4K, me rezolucion 3850 x 2160 piksela i cili do të lansohet në treg në fund të këtij muaji.

Monitori Dell P2815Q ka ekranin 28 inç 4K dhe ka të integruar portën për HDMI, DisplayPort-en, mini-DisplayPort-en, katër porte USB 3.0 si dhe gjithashtu përmban një 6-1 lexues të kartelave.

Sipas kompanisë Dell, monitori i ri është projektuar për të siguruar punën e njëjtë sikurse që ofrojnë ekranet e modeleve të tyre UltraSharp, por me një çmim shumë më të ulët.

Monitori i prezantuar do të ketë çmimin prej 699 $, një çmim i cili është mjaft i mirë duke marrë parasysh çmimin e monitorëve 4K të lansuar vitin e kaluar dhe do të jetë në dispozicion në SHBA nga 23 Janari. /ameble

Dell shndërrohet në kompani private, do të fokusohet në tablet

Dell shndërrohet në kompani private, do të fokusohet në tablet

Dell tabletsMichael Dell i ka dalur në fjalë premtimeve të tij për të kthyer kompaninë Dell në kompani private me mbështetje nga partnerët Silver Lake, duke finalizuar kështu blerjen e cila ishte shumë e diskutueshme dhe menjëherë është publikuar lajmi me një deklaratë për shtyp. 24.9 miliardë dollar ishte aprovuar marrëveshje në Shtator pas bisedimeve të gjata që kishin nisur nga muaji Shkurt.

“Sot, Dell hyn në një kapitull emocionues të ri si një ndërmarrje private, ka thënë kryeshefi dhe themeluesi Michael Dell në ketë deklaratë zyrtare. 110.000 anëtarët e ekipit tonë në mbarë botën janë 100 % të fokusuar në klientët tanë dhe në mënyrë agresive realizojnë ekzekutimin e strategjive afatgjate për të mirën e tyre.

Dell tani si një kompani private shpreson të shërbejë më mirë tek konsumatorin e vet dhe klientët e kompanive. Prodhuesi i kompjuter-vë ka vërejtur shitje të dobëta dhe fitimet në rënie që disa vite të fundit, pak a shumë ka dështuar të mbaj hapin me tendencat e pajisjeve mobile, por Dell tani njoftoi për katër tablet të ri me çmime konkurruese nga fillimi i këtij muaji.  |ameble|

Microsoft në bisedime për të investuar në kompaninë Dell

Microsoft në bisedime për të investuar në kompaninë Dell

Javët e fundit, është përfolur se kompania Dell është në bisedime për tu shndërruar në kompani private sipas disa bisedimeve me një numër të firmave që posedojnë kapital. Mirëpo duket së thashethemet mund të bëhen një realitet, sepse raportet po vijnë tani së Microsoft ka futur hundët dhe mund të jetë në bisedime për të investuar në kompaninë Dell bashkë me disa firma.

Sipas burimeve të CNBC-së që kanë njohuri për këtë çështje, Microsoft është në diskutime për të investuar në mes të 1 dhe 3 miliard $ në financim të ndërmjetëm me shpresë për të bërë kompaninë Dell një kompani private.

Dell ka marrë në konsideratë marrëveshjen me potencial nga Microsoft-i dhe bisedimet ende po vazhdojnë për një marrëveshje që pritet të ndodhë deri në fund të kësaj jave. |ameble| [divider top=”0″]

Dell shpalos tre kompjuterë të ri më Windows 8

Dell shpalos tre kompjuterë të ri më Windows 8

Kompania Dell ka njoftuar për tri pajisje PC më Windows 8, duke i nxjerr ato në dispozicion para daljes së sistemit të ri operativ Microsoft Windows 8 që është paralajmruar të prezantohet zyrtarishtë më 25/26 Tetor.

Nga këto tri pajisje e para është Dell XPS 12, një pajisje dy-në-një (two in one) që transformohet plotësisht nga laptop në një tabletë 12 inç, në një mënyrë shumë të lehtë dhe të thjesht duke rrokullisur atë në mbajtësen e vet. Ekrani ka rezolucion të plotë HD, dhe konfigurimin  e ka third-gen Intel Core i5, 4GB RAM dhe 128GB SSD. Çmimet fillojnë nga 1,199.99 $ (përafërsisht 926 €).

Pajisja e dytë është Dell XPS 27, një PC desktop më të gjitha-në-një (all in one), 27 inç më prekje 2560X1440. Ky model është më specifika mjaft të larta si, third-gen Intel Core i5, 6GB RAM, 1TB HD. Çmimet janë duke filluar nga 1,599.99 $ (rreth 1235 €).

Pajisja e fundit është Dell Inspiron 23, një pajisje tjetër më të gjitha-në-një (all in one). Siç po e shihni nga emri ky ka një ekran 23 inç, i cili ka rezolucion të plotë HD dhe kontroll te plotë më prekje. Posedon procesorë Intel Pentium G646, 4GB RAM, 500GB HDD që do të kushtojë 779,99 $ (rreth 600 €). Dell thotë se këto modele te reja janë aktualisht në dispozicion vetëm më para-porosi në SHBA, por shumë shpejt do të jenë në dispozicion edhe në vendet tjera. |ameble|

[divider top=”0″]

Dell XPS Duo 12, laptop dhe tablet

Dell XPS Duo 12, laptop dhe tablet

Në panairin tregtarë për teknologji IFA në Berlin, Dell ka zbuluar laptopin apo tabletën e tyre Dell XPS Duo 12. Dell XPS Duo 12 është i kombinuar si një laptop dhe tabletë, duke mundësuar atë për tu transformuar nga njeri tek tjetri.

Kompania Dell siç duket ka përmirësuar dizajnin dhe specifikat e tyre ne konfigurimet e fundit tek pajisjet XPS Duo 12.

Një ekran HD Multi touch Corning Gorilla Glass me rezolutë 1920×1080 pixels. Kjo pajisje përmban ekran full HD qe rrokulliset dhe me prekje(touchscreen) që e lejon atë të konvertohet lehtësisht nga një laptop ne një tabletë në varësi të nevojave tuaja.
Dell XPS Duo 12 posedon sistemin operativ te fundit Microsoft Windows 8. Kjo pajisje pritet të dal në dyqane menjëherë pas lansimit të Windows 8 më 26 tetor 2012. |ameble|

[youtube id=”ySwiq_qga7A” width=”600″ height=”350″][divider top=”0″]

Vlerësim: “Dell Inspiron 17R” Special Edition

Vlerësim: “Dell Inspiron 17R” Special Edition

Tiparet kyçe

  • Kornizë alumini me ndërtim plastike të zezë,
  • Ekrani: 17inch 1920×1080 mat TN,
  • Grafika Nvidia GeForce GT 650M,
  • DVD/Blu-ray drive, të jashtëm.

Vlerësim: “Dell Inspiron 17R” Special Edition

Ashtu si shumica e prodhuesve të mëdhenj të kompjuterëve Llaptop, Dell ka disa familje Llaptopësh që i përshtaten buxhetit tonë. Vargu i XPS dominon në kushtueshmëri, me modelet më të fundit si XPS13 duke kushtuar rreth 1,000 euro, ndërsa ato me shpenzime më të ulëta do të dëshironim të dukeshin sikur modelet Inspiron, nga i cili ne më së fundmi kemi parë Inspiron 15R. Megjithatë, zakonisht duke kaluar në një Inspiron gjithashtu nënkuptonte që do duhej të zbrisim një hap më poshtë në specifika –

Dell sjell Edicionin Special Inspiron të tij, dhe tani do të shohim Edicionin Special të Inspiron 17R.

Specifikat dhe dizajni

Çfarë e bën ketë model kaq të veçantë?

Vjen me ekran te plotë HD/1080p, Grafika Nvidia GeForce 650M, së bashku me të 8GB RAM, e përfshirë me Ivy Bridge Core i7. Dhe pastaj ka detaje të tjera si një kuadër alumini anode me tehe gjysmë të buta dhe paneleve plastike të shkruara me të zezë dhe jo më pak se katër porte të USB-s 3.0.

Andaj nuk është vetëm një model shtesë për Llaptop XPS por sinqerisht krejt ndryshe, Edicioni special 17R Inspiron ende menaxhon dhe përcjellë një klasë të vogël me përzierje të plastikës se zezë dhe aluminit. Shumica e paneleve plastike shfaqin një shtresë të butë, të shkruar, me një dukje që është mjaft tërheqëse, me shkëlqim në disa nga zonat ku shenjat e gishtave nuk mbesin gjate përdorimit.

Ndërtimi i cilësisë është gjithashtu i mirë, edhe pse kjo përsëritet nga modelet XPS.

Opsionet dhe Përdorshmëria

Edicioni special 17R Inspiron ofron mundsi të mira nga çdo masë, por veçanërisht për ato pajisje të rangut të mesëm. Në të majtë ju do të gjeni portat VGA dhe HDMI për video, dy USB 3.0 porta binjake, plus hyrjet për dëgjuese dhe mikrofon. Në pjesën tjetër edhe dy porte USB 3.0 në të dyja anët e CD-së optik drive (i cili mund të zëvendësohet më një Blu-ray) dhe së fundmi një Ethernet Gigabit port.

Tastiera chiclet eschews është me ndriçim te brendshëm. Touchpad ofron një sipërfaqe të këndshme mat. Butonat janë shume sportiv si dhe pullat e tastierës kanë një klik të freskët.

Ekrani

Mund të mos jetë paneli IPS, por 17inq 1920x1080TN që Dell ka përdorur është mjaft mbresëlënëse. Ndryshe nga ekrani-shkëlqyes i Inspiron 15R të Edicionit Special, 17R përdor ekranin pa shkëlqim (mat) i cili pengon reflektimet ngacmuese.

 

Duke i parë këndet, janë të përshtatshme sidomos horizontalisht. Ngjyrat janë të ndritshme dhe hijezimi është i detajuar mirë, vetëm me një hije të padallueshme. Në përgjithësi, ajo pështatet shumë mirë për argëtim/lojëra dhe përvojë pune. Edicioni Special Inspiron 17R nga Dell padyshim duket se i plotëson të gjitha kushtet për përdoruesit e flaktë apo video-lojtarët të cilët mbase nuk mund t’a përballojnë një XPS apo një shasi Alienware. /ameble