Tag Archives

27 Articles
YouTube Mobile Live Streaming tani me disa përditësime

YouTube Mobile Live Streaming tani me disa përditësime

Live streaming në YouTube nuk është një funksion i ri. Megjithatë, ky funksion më parë ka qenë i kufizuar nga smartphone-at, sidomos për ata që kanë pasur me pak se 10.000 abonentë ose nëse kanali nuk ka qenë i verifikuar. Kjo i bie që shumë kanale nuk kanë pasur mundësi të kenë ketë funksion.

Por tani kjo do të ndryshoj. YouTube kohët e fundit ka përditësuar faqen e saj, ku thuhet se kanalet YouTube që janë të verifikuara dhe së paku kanë 1.000 abonentë do të kenë mundësinë të shfaqin video drejtpërdrejt nga pajisjet e tyre smartphone.

Pra, kjo do të thotë se në qoftë se keni një kanal relativisht të vogël dhe dëshironi të shpërndani diçka drejtpërdrejtë atëherë kjo është e mundur. Për ta bërë ketë të mundur youtube ka paraqitur edhe disa kërkesa si psh. duhet të keni një pajisje Android me minimum versionin Android 6.0, ose një pajisje iOS që posedon iOS 8 e më lartë. /ameble

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

Apple, ngjarjen e saj për iPhone 6 pritet ta shfaq drejtpërdrejt

“Live video from our special event will be right here. And so will a whole lot more, ka shkruar Apple në ueb-faqen e saj, duke futur numërimin mbrapsht të kohës për ketë ngjarje.

Apple iPhone 6 ngjarja

 

Problemi i vetëm për ta parë ketë ngjarje, është se ju nevojitet një pajisje Apple dhe konkretisht ju nevojitet shfletuesi Safari 5.1.10 ose më i ri, nga OS X v10.6.8 ose më të ri ose nga iOS 6.0 ose më të ri.

Ngjarja për iPhone-in fillon në ora 10 PDT nga Cupertino ose ora 17 tek ne. Atje, Apple pritet të lansoj dy iPhone të ri – një model 4.7-inç dhe një phablet 5.5-inç, si dhe ndoshta orën e mençur dhe të shumë përfolur iWatch. Gjithashtu pritet të marrim detaje për datat e lansimit të iOS 8 dhe Mac OS X Yosemite.

Apple si gjithmonë ngjarjet e saja drejtpërdrejt i ka shfaqur në një mënyrë të kufizuar, por sidoçoftë, ne do të mundohem tu ofrojm më të rejat nga kjo ngjarja. /ameble

Drejtpërdrejt: Google I/O 2014

Drejtpërdrejt: Google I/O 2014

Për shumë entuziast dhe zhvillues të Android-it, ngjarja vjetore Google I/O është ngjarja më e pritur e vitit. Është sikur baba-dimri i vitit të ri për fëmijët.

Nga kjo ngjarje kemi shkruar edhe dje se pritet të prezantohet versioni me i ri i Android-it, Android 5.0, gjithashtu Android Wear ku do të prezantohen  Motorola Moto 360 dhe LG G Watch, pastaj  platforma për makina Google AutoLink, Android për TV, Chrome e shumë tjera.

Ngjarjen mund ta ndiqni drejtpërdrejt nga video e më poshtme sot prej orës 18:00:

Drejtpërdrejt: Samsung Galaxy Premiere 2014

Drejtpërdrejt: Samsung Galaxy Premiere 2014

Samsung ngjarjen e saj vjetore Galaxy Premiere 2014 ketë vit e ka vendosur ta mbajë në Madison Square Garden në New York më 12 Qershor (tek ne më 13 Qershor). Ketë ngjarje kompania Samsung si gjithmonë për ata që nuk kanë mundësi ta ndjekin për se afërmi, mund ta shohin nëpërmes kanalit të tyre në Youtube, raporton SamsungTomorrow.

Në ftesën për media nga Samsung ka të shkruar një etiketë “Tab into Color” që mund të jetë një referencë për ekran Amoled të Galaxy Tab S. Nga ajo që dimë deri tani, do të jenë dy opsione të Galaxy Tab S me Amoled, pra opsioni me ekran 8.4-inç dhe 10.5-inç.

Të dy do të jenë tabletet e parë që kompania pritet të mburret me ekranet e tyre Amoled WQXGA  me rezolucion 2560 × 1600 pikselë. Këta gjithashtu do të jenë tabletet e parë që shfaqen me skaner gishtash të ngjashëm sikur në smartphone-in Galaxy S5.

Nga karakteristikat harduerike, tabletet janë të mundësuar nga procesorë 8-bërthamor Exynos 5 (5420), 4-bërthamor 1.9GHz Cortex-A15 dhe 4-bërthamor 1.3GHz Cortex-A7 dhe 3GB RAM. Gjithashtu pritet të përfshijnë kamerën e pasme 8-megapikselë me rezolucion të plotë HD (1080p ), dhe kamerën frontale 2.1-megapikselë.

Ngjarja fillon sot nga ora 19:00 (në New York) ose ora 01:00 pas mesnate (tek ne). /ameble

https://www.youtube.com/watch?v=CInK6ZiaZWY

Ngjarja “WWDC 2014” shfaqet drejtpërdrejt

Ngjarja “WWDC 2014” shfaqet drejtpërdrejt

WWDC 2014Apple javën e kaluar kishte njoftuar së konferenca e tyre për zhvillues WWDC 2014 do të jenë në dispozicion për pajisjet iOS, në ueb-faqen e tyre dhe televizionet Apple.

Apple WWDC 2014 fillon sot me fjalimin kryesor të kompanisë, ku fjalën do ta marr krye-shefi i Apple-it, Tim Cook, dhe do të mbahet në Qendrën Moscone të San Francisco-s.

Nga kjo ngjarje po presim një numër risish të reja nga Apple, e cila do të përfshijë versionin e fundit të OS-it për smartphone, Apple iOS 8, gjithashtu do të dëgjojmë më shumë detaje në lidhje me lançimin e ardhshëm të softuerit për desktop, OS X 10.10.

Nuk është e qartë ende nëse do të shohim ndonjë pajisje të re në këtë ngjarje pa marrë parasysh thashethemeve që janë dëgjuar më herët. iPhone 6 ose Apple iWatch siç është spekuluar nuk pritet të shohim deri në muajin Shtator.

Ngjarjen drejtpërdrejt të Apple-it, WWDC 2014 mund ta shikoni nga ora jonë lokale 19:00, nëpërmes ueb-faqes së Apple-it duke klikuar këtu. /ameble

Drejtpërdrejt: Prezantimi i smartphone-it LG G3

Drejtpërdrejt: Prezantimi i smartphone-it LG G3

Modeli i ardhshëm i smartphone-it nga LG pritet të luhat tregun e smartphone-ve. Zyrtarisht prezantohet sot në ngjarjen që pritet të mbahet në kohën e njëjtë në Londër, New York dheSan Francisco, kurse po e njëjta do të bëhet edhe nesër në Singapor, Stamboll dhe Seul.

Ngjarja do të fillojë nga ora 19:00 pasdite dhe do të jenë në dispozicion për ta shikuar online nëpërmjet uebfaqës së LG-së ose nga video e më poshtme:

Në ftesën e kësaj ngjarje shkruan: “To be simple is to be Great”. LG G3 pritet të jetë smartphone i parë që del me ekran quad HD 5.5-inç me rezolucion 2560×1440 pikselë, procesorin 8-bërthamor, kamerën 16 megapikselë me softuerin për stabilizim të imazhit, sensorin për gjurmë gishtash dhe pritet të jetë rezistent ndaj ujit dhe pluhurit. Të gjitha këto karakteristika kanë mbetur edhe pak orë të zyrtarizohen./ameble

Drejtpërdrejt: Ngjarja e Microsoft-it për tabletin Surface Pro 3

Drejtpërdrejt: Ngjarja e Microsoft-it për tabletin Surface Pro 3

Microsoft është duke mbajtur një konferencë shtypi në Nju Jork, gjatë së cilës pritet të prezantohen disa tablet të ri Surface. Ngjarjen e drejtpërdrejt mund ta shikoni nëpërmes këtij linku.

Thashethemet deri më sot ishin të ndryshme, disa sugjeronin një tablet Surface Mini 8-inç, kurse disa pretendime tjera ishin se Microsoft mund të nxjerr modelin e ri Surface Pro 3 të përditësuar me ekran më të madh, ose edhe Surface 3 që posedon platformën Windows RT.

Tani, thashethemeve u erdhi fundi dhe pajisja e parë që është shfaqur në ngjarjen e tanishme është tableti Surface Pro 3 krejtësisht i ri. Modeli i ri Surface Pro përmban një ekran të madh 12-inç dhe një dizajn krejtësisht të hollë që është vetëm 9.1 milimetra i trashë. Gjithashtu ka një kickstand të ri që mban pajisjen në çdo kënd.

Surface Pro 3 (1)

Surface Pro 3

E plotësuar (21/05/2014 – 09: 45): Microsoft thotë se ky model i ri përmban karakteristika absolutisht të larta, ekranin që është rritur në 12-inç me rezolucion 2160 x 1440 pikselë, pajisja mund të llogaritet edhe si zëvendësim i një laptopi.

Nga ana harduerike Surface Pro 3, vjen me tri opsione të procesorëve Intel Core i3, Core i5 dhe Core i7, gjithashtu ekziston zgjedhja prej 4GB ose 8GB RAM. Ndërsa nga hapësira e brendshme për ruajtjen e të dhënave vjen duke filluar nga 64GB dhe shkon deri 512 GB. Posedon slotën micro SD, portën USB 3.0, WiFi, Bluetooth 4.0 LE dhe kamerën frontale dhe të pasme me 5-megapikselë Full HD 1080p.

Përveç tabletit si pajisje, Microsoft ka njoftuar edhe për pjesën shtesë Dock-in që ju mundëson të përdorni pajisjen si kompjuterë normal. Kjo ju mundëson të shtoni gjëra të tjera shtesë, si tastierë apo maus me kabull, përdorni portet shtesë USB etj. Krejt në fund, Microsoft ka njoftuar edhe për lapsin e ri “Pen” për ketë model të Surface-it i cili mund të jetë shumë i nevojshëm për përdoruesit, dhe nuk ka qenë në modelin e më hershëm.

Çmimet e këtij tableti fillojnë nga 799$ për modelin me procesor Core i3 dhe 1949$ për modelin me karakteristika më të larta i cili vjen me procesor Intel Core i7, 8GB RAM dhe 512GB HDD. Microsoft me shitjen e tabletit të ri do të fillojë nga data 20 Qershor, edhe pse mundësinë për para-porosi e ka hapur nga tani nëpërmes uebfaqes së tyre për tabletin. /ameble

Një video për të është publikuar menjëherë nga Microsoft:

Drejtpërdrejt: Prezantimi i All new HTC One (M8)

Drejtpërdrejt: Prezantimi i All new HTC One (M8)

All new HTC One (1)Kanë mbetur edhe disa minuta që të filloj prezantimi drejtpërdrejt i smartphone-it All new HTC One (M8). Ngjarja fillon nga ora 16:00 (sipas orës tonë), dhe prezantohet në dy vende paralelisht, në Londër (Britani të madhe) dhe Nju Jork (SHBA).

Sa i përket karakteristikave ato janë bërë publike gati së të gjitha, por po i përmendim edhe një herë shkurtimisht. Pritet të shfaqët me ekran 5-inç me rezolucion 1080p, procesorin Snapdragon 801, 2/3GB RAM, 16GB memorie të brendshme plus portën microSD, baterinë 2.600 mAh, kamerën kryesore të dyfishtë UltraPixel , atë frontale 5-megapikselë dhe vjen me Android 4.4.2 Kitkat dhe ndërfaqen Sense 6.0.

Për më shumë detaje, ndiqeni prezantimin drejtpërdrejt nga ora 16:00 nëpërmes këtij linku. /ameble

Drejtpërdrejt: Samsung MWC 2014 “Unpacked 5”

Drejtpërdrejt: Samsung MWC 2014 “Unpacked 5”

Smartphone-i i shumëpritur, Samsung Galaxy S5, është caktuar të prezantohet në ngjarjen MWC 2014 sot me 24 Shkurt në Barcelonë. Fansat e kësaj pajisje nga anembanë bota nuk kanë nevojë të shqetësohen për përcjelljen drejtpërdrejt të ngjarjes për arsye së kompania ka vendosur të shfaq ngjarjen drejtpërdrejt në internet.

Ngjarja “Samsung Unpacked 2014 Episode 1” është planifikuar të zhvillohet në “Centre Convencions Internacional Barcelona’ rreth orës 20:00. Andaj ketë ngjarje mund të shikoni edhe nëpërmes videos së me poshtme. /ameble

[youtube id=”BwcRHYEwtgQ” width=”600″ height=”350″]

U shpall fituesi i EYE Venture 2013

U shpall fituesi i EYE Venture 2013

E përditësuar 12:00: Bersant Disha  nga Recura Financials, foli pak për EYE Venture 2014, duke inkurajuar individë, ndërmarrës, studente e te tjerë qe te përgatiten  me idetë e tyre për biznese.

E përditësuar 11:30: Ekipi që  ka fituar  EYE Venture 2013 është Phronesis Technologies  me ne krye Mergim Cahani-n.  Shpërblimi ka vlerën e  12000 euro. Produktet qe Phronesis ka realizuar janë: 1) iziSurvey LLC, 2) Gjirafa (www.gjirafa.com) dhe sistemi i pagesave online, me të cilin dhe ka fituar këtë çmim.

Pas shpalljes së fituesit të EYE Venture 2013. Glenn Noble nga TekFuze ndau dëshminë e tij rreth bashkëpunimit me EYE, duke deklaruar se suksesi më i madh i TekFuze erdhi pikërisht falë bashkëpunimit me EYE. Ai ndër të tjera inkurajoi të gjithë ata që kanë ide inovative rreth biznesit të teknologjisë që ta bëjnë këtë duke bashkëpunuar me EYE.

2

E përditësuar 11:15:  Ideatori i EYE, Vllaznim Xhiha,  publikoi  të dhënat rreth aplikimeve për idetë inovative, nga ku janë dorëzuar  43 aplikime në total. Në mesin e këtyre aplikacioneve 70% te aplikuesve janë meshkuj dhe 30 % femra. Sipas tij, gjate rishikimit te aplikacioneve vërehet se nuk ka shume ide inovative. Vlerësohet se per sistemin e arsimit ne Kosove duhet një reforme e thelle. Dhe për këtë duhet edhe ndihma institucionale.

eye1

EYE Venture është një organizim për biznese që mbahet çdo vit dhe që organizohet me qëllim për të identifikuar idetë inovative të reja të biznesit duke i përkrahur dhe investuar.

Kjo ngjarje u mbajt sot në Hotel Sirius në Prishtinë duke filluar nga ora 10. Ekipi ynë ishte pjesëmarrës i kësaj ngjarje dhe gjithashtu raportoi drejtpërdrejt nga aty. /ameble

Drejtpërdrejt: Motorola Moto G

Drejtpërdrejt: Motorola Moto G

Pas shumë thashethemeve, Motorola dhe Google me në fund janë të gatshëm të prezantojnë smartphone-in Moto G, ku ngjarja ishte përcaktuar për sot më 13 Nëntor në Sao Paulo të Brazilit.

Ne kemi pranuar E-mail-in me të cilën jepen informata për përcjelljen drejtpërdrejt të kësaj ngjarje. Ngjarja fillon nga ora 15:00 sipas kohës tonë dhe mund ta ndiqni në linkun e më poshtëm.

[youtube id=”QN-zIbFk2JM#t” width=”600″ height=”350″]

Moto G pritet të jetë një model me kosto të ulët krahasuar me modelin e më hershëm Moto X. Ky model pritet të ketë këto specifika: ekranin 4.5  apo 4.7 inç me ekran 720×1280 pikselë, një procesorë 1.2 GHz apo 1.5 GHz 4-bërthamor i llojit Snapdragon, kamera e kësaj pajisje pritet të jetë 5 apo 8 megapikselë. |ameble|

Drejtpërdrejt: Apple iPad 5

Drejtpërdrejt: Apple iPad 5

Apple 22 Tetor 1

Ngjarja për iPad 5, iPad mini 2, Apple TV dhe MacBook Pro nga Apple do të shfaqet drejtpërdrejt sot për ata që dëshirojnë të shohin prezantimin e më të rejave nga kjo kompani.

Apple ka përditësuar kanalin e tyre për ngjarje në Apple TV me logon e Apple-it për iPad-in e ri të gjeneratës së 5-të. Kjo ngjarje mund të ndiqet drejtpërdrejt nga linku i më poshtëm:

http://www.apple.com/apple-events/october-2013/