Tag Archives

69 Articles
Çfarë llaptopi me ble?

Çfarë llaptopi me ble?

Një ndër pyetjet të shpeshta – Cilin laptop me ble?

Llaptopat si pajisje multifunksionale janë pothuajse domosdoshmëri në përditshmërinë tonë. Duke marrë parasysh rëndësinë e tyre është shumë më rëndësi të dimë se çfarë llaptopi na nevojitet për t’i kryer punët tona me lehtësi. Me këtë artikull synojmë që sadopak të bëjmë një rrëfyes për secilën kategori të shoqërisë në mënyrë që sa më lehtë secili të identifikoj llaptopin e dëshiruar.

Nisemi nga përdorimi i llaptopit për nevoja të zakonshmë si përdorimi i Skype, shfletimi i rrjeteve sociale, krijimi dhe editimi i dokumenteve të paketës Microsoft Office, pra për nevoja të thjeshta. Për këtë kategori zgjidhje ka shumë dhe çmimi është shumë i leverdishëm. Përfomancat që i rekomandojmë janë: Procesor Celeron N3060, Core2Duo ose i3, RAM 4GB dhe Hard Disk më së paku 160GB. Madhësia e ekranit është e gjitha sipas shijes së përdoruesit. Shënim: Ky llaptop është i përshtatshëm edhe për studentë që gjatë studimeve nuk do të punojnë me programe të rënda si ArchiCad, AutoCad, Artlantis etj.

Ameble rekomandon: https://gjirafa50.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=40016

Llaptop të ndryshëm për shtëpi, student, avokat, mjek etj. mund të gjeni në gjirafa50.com
https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/laptop-per-shtepi/?features_hash=78-24396-7230-18724-4606-11831-114

Për student që kanë punë me programe të rënda si ArchiCad, AutoCad etj., preferohet llaptop me procesor i5, i7 gjeneratës katërt ose më lartë, RAM 8GB, kartel grafike të dedikuar NVIDIA ose AMD, në vend të Hard Diskut preferohet SSD pasi që punon më shpejtë dhe nuk bën zhurmë gjatë punës.

Ameble rekomandon: https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/laptop-per-biznes/lenovo/laptop-lenovo-thinkpad-e560-15.6-i5-6200u-8gb-1tb-i-zi/

Llaptop të ndryshëm për arkitekt, dizajner, programer, GIS,  etj.

Nga gjirafa50.com : https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/laptop-per-biznes/?features_hash=77-6758-189_87-708

Për  të luajtur video lojëra moderne dhe editim të multimedias rekomandojm procesor i5, i7 gjeneratës gjashtë osë më lartë, RAM mundësisht 12GB ose më shumë, kartel grafike të dedikuar NVIDIA 750Ti, NVIDIA 1050 ose më të re dhe kombinim të Hard Diskut me SSD; SSD për të futur sistemin operativ ndërsa HDD për të ruajtur skedarët. Ky kombinim është i garantuar të jetë i përdorshëm për këto aktivitete për më së paku 2 vite.

Ameble rekomandon: https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/gaming-laptop/biznes/laptop-per-gaming-dell-inspiron-15-gaming-7566-i-zi/

Nga Gjirafa50 klikoni për listën:https://gjirafa50.com/kompjutere-laptop/laptop/gaming-laptop/?features_hash=46-81_87-4152-8687-708

Çmimet mund të duken pak të paarritshme,  por  rekomandimet që i kemi bërë janë bazuar në kohëzgjatje maksimale të produktit në mënyrë që përdoruesi të mos ketë nevojë të blej tjetër llaptop mbas një kohe të shkurt. /ameble.com

Si të shkarkojmë Përditësimin e Krijuesve të Windows 10-ës

Si të shkarkojmë Përditësimin e Krijuesve të Windows 10-ës

Nëse përditësimi është i disponueshëm, ky program do të ju drejtojë në hapat në vijim. Sipas Microsoft ky opsion është për përdoruesit e avancuar.

Metoda e parë zyrtare për të shkarkuar Përditësimin e shumëpritur të Krijuesve të Windows 10-ës përtej programit Windows Insider fillon ditën e sotme.Pikërisht sot të gjitha ata që kanë të instaluar Përvjetorit me numër 1607 mund të shkarkojnë “Windows 10 Update Assistant” dhe të kalojnë në versionin më të fundit të Windows 10-ës.

“Update Assistant” është shumë i lehtë në përdorim. Shkarkoni skedarin .EXE nga Microsoft dhe me një klikim instalojeni.Nëse përditësimi është i disponueshëm, ky aplikacion do të ju drejtojë në hapat në vijim. Sipas Microsoft ky opsion është për përdoruesit e avancuar.Në të vërtetë nuk është një proces aspak i vështirë ose përndryshe prisni datën 11 Prill kur përditësimi ofrohet përmes Windows Update.Një tjetër opsion ngelet shkarkimi i ISO-ve të Windows 10-ës më 11 Prill përmes Media Creation Tool. /ameble.com

6 mënyra të lehta për ta mbajtur smartphonin tuaj android të sigurt

6 mënyra të lehta për ta mbajtur smartphonin tuaj android të sigurt

Jo, ju nuk jeni mosbesues. Nga hajdutët e xhepave e deri tek malwaret. Smartphoni juaj është gjithmonë nën rrethim. Sulmuesit dinak ndryshojnë vazhdimisht taktikat me shpresë se do të marrin kontrollin mbi smartphonët tuaj.

Duhet ta bëjmë të qartë që nuk ka mënyrë të pagabueshme të mbrojtjes së androididit tuaj nga vjedhësit apo hakerët. Në të vërtetë nëse ndonjë hajdut i sofistikuar sulmon smartphonin tuaj atëherë duhet vetëm të të urojmë fat.

Megjithatë ka disa mënyra për ta mbajtur androidin tuaj të sigurt nga sulmet më të zakonshme, me një përpjekje shumë të vogël.

Lexoni 6 mënyra të lehta për të mbajtur smartphonin tuaj android të sigurt:

1. Mbylleni smartphonin (nëse nuk e ke bërë deri tani)

Kjo duket si një këshillë absurde, por shumë persona që dëshirojnë të kenë qasje në smartphonat e të tjerëve i largohen smartphonëve me fjalëkalime ngase nuk duan të lodhen me ta. Kodi PIN ose fjalëkalimi mund të jetë bezdisës për ne por është një mjet sigurie. Imagjinoni sikur e harroni smartphonin në ulëset e një taksie, çfarë do të bënit?

Për këtë arsye hyni në Settings > Security > Screen Lock dhe vendosni një PIN ose nëse keni telefon me fingerprint kjo është edhe më e sigurt.

2. Dije vendndodhjen dhe fshij të dhënat në smartphone nga larg

Në rregull, e keni bërë hapin e parë me PIN ose fingerprint, por çka nëse e humb smartphonin? Për fat të mirë mund ta përdorni Android Device Manager për ta ditur se ku ndodhet smartphoni juaj apo edhe për të i fshirë të dhënat nëse është e nevojshme por vetëm nëse e keni të aktivizuar këtë mundësi.

Shkoni në Settings > Google > Security dhe aktivizoni dy opsionet që ndodhen aty.

Në këtë mënyrë edhe nëse smartphoni ju humb, ju mund të dini vendndodhjen dhe të i fshini të dhënat nga kompjuteri juaj përmes llogarisë në Google.

3. Deaktivizoni “unknown sources”

Deri tani kemi shkruar për mundësinë e humbjes së telefonit, tani do të flasim për sulmet me malware ose spyware përmes aplikacioneve.

Google bën të pamundurën që aplikacionet në Play Store të jenë të sigurta, por nuk mund të ju mbroj nga aplikacionet që instaloni nga burime të tjera.

 

Për fat të mirë android e ka një opsion që ndalon instalimin e aplikacioneve nga burimet e tjera përpos Play Store. Shkoni tek Settings > Security> dhe deaktivizoni “unknow sources”. Ju mund ta aktivizoni këtë opsion kurdo që dëshironi të instaloni një aplikacion nga burime tjera, por mos harroni ta deaktivizoni pastaj.

4. Lejoni androidin të kontrolloj dhe verifikoj aplikacionet tuaja

Edhe pse Google i kontrollon aplikacionet në Play Store ende ekziston mundësia që një aplikacion i infektuar të depërtojë pa u vërejtur, Me opsionin për kontroll dhe verifikim të aplikacioneve android bënë herë pas here kontrollimin e aplikacioneve tuaja në smartphone nëse janë të infektuara.

Shkoni në Settings > Google > Security > Verify Apps dhe më pas aktivizoni opsionin “scan device for security threads”. Pasi ta aktivizoni këtë android do të bëjë kontrollimin e herë pas hershme të aplikacioneve.

5. Përditsojeni smartphonin

Hakerët vazhdimisht ndryshojnë strategjitë për të sulmuar smartphonët, përderisa ata e bëjnë këtë Google vazhdimisht sjellë përditësime sigurie.

Për këtë arsye është e domosdoshme që të bëni përditsimet që vijnë.

Smartphoni juaj duhet të iu njoftojë kur ka përditësime ose mund të kontrolloni vetë duke shkuar në Settings > About Phone > System Updates.

6. Aktivizoni “Safe Browesing” në Google Chrome

Aplikacionet e infektuara nuk janë të vetmet rreziqe që smartphoni juaj ka. Interneti është i mbushur me webfaqe të infektuara që kanë si qëllim të vjedhin informatat e juaja personale përmes sulmeve që njien si “phishing”, ose përmes shkarkimit të aplikacioneve të dëmshme në smartphonin tuaj.

Lajmi i mirë është që Google Chrome e ka një opsion të quajtur “Safe Browesing” i cili ju lajmëron nvse një webfaqe që ju vizitoni është e dëmshme dhe iu jep mundësinë të ktheheni mbrapa para se të hyni në at webfaqe.

Për ta aktivizuar këtë opsion së pari hyni në Google Chrome e më pas shkoni tek ikona me tre pika në anën e djathtë lartë. Nga aty shko në Settings > Privacy dhe  aktivizone “Safe Browesing”./ameble.com

A ja vlen me ble produkte të rinovuara?

A ja vlen me ble produkte të rinovuara?

Nëse po shikoni që të kurseni para në elektronikë, është mirë që të konsideroni të bleni produkte elektronike të cilat janë të rinovuara. Shumë prodhues ose shitës po shesin laptop dhe telefona të rinovuar.

Shumica e blerësve kur kanë probleme me produktet ata i kthejnë tek prodhuesi pastaj prodhuesi i riparon dhe ata janë në gjendje përfekte, por me çmim shumë më të lirë.

Vetëm një numër i vogël i produkteve të cilat janë të rinovuara, rreth 5% sipas një hulumtimi duket se kanë pasur problem nga të gjitha produktet të cilat janë të rinovuara.
Për një blerës që po kërkon blerjen e produkteve të tilla atëherë blerjet e rinovuara mund të ju kursejnë shumë para, shembull ju mund të merrni një Xbox One për 150$ përderisa çmimi normal është 299$, ose mund të bleni një Samsung Smart TV të rinovuar për vetëm 720$ përderisa çmimi real është 1200$, dhe prandaj kjo është një zbritje e mrekullueshme.
A keni blerë ndonjëherë produkte të cilat janë të renovuara?


Më poshtë i keni 3 këshilla se kur duhet të bleni produkte të rinovuara?

 • Shikoni se a mund të kthehen produktet – Apple ofron një kthim 14-ditor për produktet të cilat janë të rinovuara.
 • Shikoni për produkte që kanë garancion të gjatë – Shumica e produkteve të rinovuara kanë garancion 1-2 muaj por është më mirë që të hulumtoni për produkte që zgjasin deri në 6 muaj.
 • Bleni nga brende dhe kompani që ju i besoni – Gjithmonë shikoni të bëni blerjen e produkteve të rinovuara vetëm nga kompanitë që ju i besoni për blerjen e produkteve teknologjike. /ameble

 

Si mbushet smartphoni juaj me spyware

Si mbushet smartphoni juaj me spyware

Secili që ka smartphone e ka edhe frikën në vete që mos po përgjohet nga ndokush përmes smartphonit.

Fillimisht duhet të themi që askush nuk mund të përgjoj telefonin përmes IP adresës, nëse ju dilni në një shetitje në mëngjes me smartphonin tuaj, derisa të ktheheni në shtëpi ai do të ndyshoj disa herë IP adresën, kjo tregon që ai nuk mund të përgjohet nga IP adresa.

Spyware instalohet në telefonin tuaj, përmes aplikacioneve  të ndyshëm që duken krejtësishtr në rregull, rasi i fundit i zbuluar është malware i quajtur Godless.

Ka edhe aplikacione që bartin spyware e që nuk pretendojnë të jenë asgjë tjetër vetëm se gjurmues të lokacionit përmes sistemit GPS, aplikacione që mund të i shkarkoni nga Play Store.

Përse Google nuk i largon ato nga Play Store? Sepse ato kanë synime legale, nëse punëdhënësi juaj ju jep një telefon në përdorim ai dëshiron që të di se ku ndodhet telefoni gjatë orarit të punës ose është normale që edhe prindërit të dijnë vendndodhjen e fëmijëve të tyre. /ameble.com

Si t’i pastroni dhe ruani paisjet tuaja elektronike

Si t’i pastroni dhe ruani paisjet tuaja elektronike

Nga MP3 player e deri tek kompjuterët personal, pajiset elektronike mund të jenë një shpenzim i madh. Për këtë arsye ia vlen që të shpenzoni kohë për t’i pastruar ato.

Këtu janë disa këshilla se si të i pastroni ato:

1. Pastroni pluhurin dhe papastërtitë. Është e lehtë për pajiset elektronike për të mbledhur pluhurin dhe mbeturinat me kalimin e kohës, sidomos ato që janë të palëvizshme. Shumë pluhur mund të shkaktoj edhe probleme me zërin dhe cilësinë e fotos. Pastrimi me materiale me mikrofibër është mënyra më e mirë. Përdorni brushat e vogla për të pastruar tastierat.

2. Sprejin pastrues më së miri është të mos e spërkatni drejtpërdrejt në pajisje sepse pajisjet e ndryshme kanë edhe hapje të vogla ku mund të depërtojë spreji e që mund të shkakton dëmtime.

3. Investoni në këllëf mbrojtës. Mbani pajisjet e vogla elektronike si smartphone-t në këllëfa mbrojtës për t’i shmangur gërvishtjet. /ameble

Çka është root?

Çka është root?

Me Root nga fjala angleze nënkuptojmë “Rrënjë”, pra në gjuhën e teknologjisë kjo i bie që i jep privilegje aplikacioneve të ndryshme në rrënjë (brendësi) të smartphone-ve. Me dhënien e këtyre të drejtave në programe të ndryshme nëpërmes Root jepet mundësia të ndryshohen shumë gjëra në smartphone, e që disa do ti cekim më poshtë.

Aplikacionet më të përdorura për smartphone që kanë Root:

Aplikacioni Greenify – për optimizimin e baterisë:


Seeder – Për rritjen e shpejtësisë në smartphone-it.

Xposed Framework – Modifikimin i ndërfaqes (UI)

Lucky Patcher (mundesh edhe pa root) – hackimin e lojërave offline.


Wifikill – ndaljen e Wi-Fi të personave në të njëjtin rrjet.

Si të krijojmë Storie mbresëlënëse në Instagram

Si të krijojmë Storie mbresëlënëse në Instagram

Kur Instagram fillimisht shfaqi storiet në 2016, shumë shkrime kritikonin se ishte një kopje flagrante e storieve të Snapchat. Edhe pse kjo ende është shumë e vërtetë, ata kanë arritur të gjenerojnë mjaft popullaritet në rrugën e tyre. Plus, për dallim Instagram nuk mbështetë efektet e ndryshme të fytyrave, ai mundëson mënyra të tjera për të marrë kreativitet.

Instagram ju lejon të bëni foto, video dhe Bumerang për storiet e juaja plus të gjitha këto i mundëson me shumë mjete të cilat mund të përdoren si opsione për kreativitet.

Bëj kreativitet me Tekst dhe Art

Storiet e instagramit kanë tri mjete kryesore për përshtatje nëse ju bëni një foto ose video: stickers, doodles dhe tekst. Kliko ikonën e sticker e cila gjendet lartë fotos/videos të stories tuaj për të shfletuar një librari me dekorime. Disa stickers janë interaktiv, duke ndryshuar në bazë të lokacionit tuaj, motit ose kohës. Të tjerat janë qesharake, të shndritshme dhe ju lejojnë të personalizoni fytyrën tuaj ose të dikujt tjetër. Shkoni lartë e poshtë për të pasur qasje në të gjitha emocionet.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ikona doodling (për vizatim) në të djathtë ju mundëson të vizatoni gjithandej. Ka tre brusha: rregullt, nënvizuar dhe me ngjyra. Secili mund të ketë ndjenja më të veçanta dhe mund t’i përdor në forma të ndryshme.

Në pjesën e poshtme të ekranit ju mund të përshtateni madhësinë e brushës dhe të zgjedhni nga një shumëllojshmëri të ngjyrave. Doodling (vizatimi) është vendi ku  kreativiteti mund vërtetë të shkëlqejë, tërheqja e kornizave, pamje të rreme, maska dhe të tilla.

 

 

 

 

 

 

 

 

Teksti është paksa vetë shpjegues por si do qofte Instagram do të lejoj te zgjedhni ngjyra, të përcaktoni madhësinë si dhe te zgjedhni stilin e tekstit. Përveç kësaj në qoftë se ju filloni me simbolin @ dhe filloni të shtypni një emër përdoruesi, ju mund të përmendeni dikë në historinë tuaj dhe të shtoni një lidhje për te profili.

Shtypeni done kur keni mbaruar, pastaj tërhiq tekstin rreth imazhit ose mbaje për ta bërë atë më të vogël apo më të madh. Nëse je I pakënaqur, zvarrit atë në fund fshije atë dhe fillo një tjetër.

Përdorni mënyra të ndryshme regjistrimi

Storiet e Instagram mbështesin mjaft lloje të ndryshme të regjistrimit. Përveç duke marrë një pamje standard në mënyrë normale, ju mund të shtypni dhe mbani shtypur butonin mbyllës për të regjistruar deri në 15 sekonda të videos. Pra do të thotë lejon pesë sekonda më shumë se Snapchat.

Ju gjithashtu mund të bëni një boomerang për storien tuaj. Nëse ju jeni të njohur me app falas Bumerang, ju e dini se një boomerang është thelb I një video vetëm unaze në disa sekonda gjatësi. Ajo nuk ka normë standard të kufizimit, por lëshon kamerën me shpejtësi për të marrë një grumbull më fotografi dhe i lidh së bashku në një video.

Bumerang është e mrekullueshme për veprime të shpejta që nuk kanë nevojë për një video të plotë, por gjithashtu kanë nevojë për më shumë se një foto të vetme. Mendoni fishekzjarrët, ndeshje futbolli, pishinë, festimet, lëvizjet vallëzimi etj.

Mënyra e fundit është HandsFree, e cila ju mundëson te shtypni butonin përfundues vazhdimisht për të gjiruar video pa e mbajtur gishtin tuaj te vendosur gjithherë. Kjo është gjithashtu diçka si boomerangs që Snapchat nuk e mbështet.
Storiet e Instagram gjithashtu ju lejojnë të transmetoni video live nga e njëjta pamje e kamerës, por jo teknikisht nuk është një storie Instagrami. Video live nuk ruan historinë tuaj, kështu që ato janë me të vërtetë një funksion I veçantë.

Shtoni foto dhe grafika tjera

Ju nuk keni gjithmonë një foto të re aktuale për të vendosur në storien tuaj të Instagram. Nëse ju keni një foto interesante të ruajtur në Camera Roll tuaj, ju mund të shtoni atë në storien tuaj.
Pasi ju të zgjedhëni një foto nga Camera Roll ju doni ta postoni, atëherë ju keni të gjitha mundësite e përshtatjes si çdo foto tjetër të ketë. Doodle (vizatoni) të gjithën, shtoni tekstin apo përshkrime ose lidheni me ndonjë nga përdoruesit e tjerë përkatës.

Rregullo kush mund ta shoh storien tuaj te Instagram

Instagram përfshinë disa parametrat të intimitetit për t’u siguruar se vetëm njerëzit e caktuar mund të shohin historinë tuaj Instagram. Ju mund të bllokoni njerëz të veçantë ta shohin atë, plus mund të zgjedhni grupin e njerëzve të cilët janë në gjendje të përgjigjen.

Në modulin e kamerës në Instagram, shihni ikonën Settings lartë në të majtë. Shtyp Hide Story From dhe zgjedh njerëzit për të bllokuar. Nën atë shtyp të selektoni kush mund të ju përgjigjet në storiet e juaja. Everyone (Gjithsecili) është e papërcaktuar pra do të thotë të gjitha ata që ju ndjekin. Përndryshe ju mund të zgjedhni vetëm njerëzit që ju I ndjekni pra People You Follow ose ju mund te zgjedhni off pra të ndaloni të gjitha përgjigjet.

E fundit është e parëndësishme për jetën private, por ajo është këto dosido. Nyja Saved Shared Photos mund të vendoset on ose off. Kur on, Instagram automatikisht do të ruaj çdo përmbajtje të stories në Camera Roll. Ajo është off e nënkuptuar dhe ndoshta për arsye më të mirë.

Në fund kur ju mendoni se storia juaj është e përkryer dhe e kompletuar, shtyp My Story dhe shpërndaje krijimin tuaj më ndjekësit e juaj. /ameble.com

Si të dallojmë një Samsung Galaxy S4 origjinal, nga ai falsë

Si të dallojmë një Samsung Galaxy S4 origjinal, nga ai falsë

Disa muaj më parë kemi prezantuar se si të dallojmë një Samsung Galaxy S3 origjinal nga ai falsë, ndërsa tani do të ju njoftojmë se si të dalloni një Samasung Galaxy S4 origjinal nga ai falsë i cili fatkeqësisht është shfaqur në tregun tonë.

Në këtë rast modeli me ngjyrë të bardhë është ai falsë!!

Samsung Galaxy S4 falsë është prodhuar në Kinë dhe si i tillë manipulohet nga shitësit e ndryshëm me ç’ rast blerësit mashtrohen dhe njëkohësisht dëmtohen për arsye se nuk kanë informata të mjaftueshme për pajisjen ose në fakt nuk e ka edhe idenë se ky model mund të jetë falsë.

Në vijim do të ju njoftojmë me disa detaje që do të ju ndihmojnë të bëni dallimin në mes të origjinalit dhe ai atij falsë.

Nga pikëpamja e jashtme duke iu referuar dizajnit, është shumë vështir të dallohet origjinali nga ai flasë e sidomos për ata të cilit për herë të parë e kanë në duar këtë pajisje. Këtë e kemi demonstruar në galerinë e më poshtme me ç’ rast janë prezantuar Samsung Galaxy S4 origjinal si dhe ai falsë.

Pra, nga pamja e jashtme Galaxy S4 origjinal nuk dallon pothuajse fare nga ai falsë që rezulton me mashtrimin e lehtë të blerësit. Konkludim, nëse keni dyshime gjatë blerjes, këshilla e parë mos u bazoni në pamjen e jashtme.

Dizajni – dallimet

Nga këndvështrimi i dizajnit, ekzistojnë vetëm dy parametra që ju mund të bazoheni për të bërë dallimin dhe ata janë blici i kamerës dhe madhësia e ekranit.

Blici apo flash-i i cili gjendet nën kamerë në pjesën e pasme të smartphone-it tek Galaxy S4 falsë është me ngjyrë më të verdhë të theksuar ndërsa tek Galaxy S4 shkon më shumë në të bardhë të theksuar.

Ekrani i Galaxy S4 origjinal duhet të jetë 5.0 inç ose 12.7 cm. Në shikim të parë është vështir të dallohet madhësia e ekranit nëse e keni në duar po supozojmë Galaxy S4 falsë. Ne e kemi bërë matjen e diagonales së ekranit dhe tek Galaxy S4 falsë madhësia është 11.8 cm, pra pothuajse për 1 cm dallon nga ai i origjinalit.

Dizajni i brendshëm – dallimet

Me dizajn të brendshëm i referohemi pamjes së pajisjes pas tërheqjes apo largimit të kapakut të smartphne-it. Këtu kemi të bëjmë me më shumë parametra që e dallojnë Galaxy S4 falsë nga ai origjinal dhe do t’i paraqesim ato që janë më të lehta për tu mbajtur në mend.


Pra, pas tërheqjes së kapakut përsëri vërehet më qartë ngjyra e blicit. Tek S4 falsë është më të verdhë të theksuar ndërsa tek S4 origjinal me të bardhë.

Pas tërheqjes së baterisë, po ashtu vërehen edhe disa dallime. Galaxy S4 falsë ka të integruar 3 pina ndërsa S4 origjinal 4 pina,  të cilit japin kontaktin bateri – smartphone.

Vendi ku vendoset bateria përveç llogos së Samsung-ut me disa detaje për modelin e pajisjes, tek Galaxy S4 falsë nuk ka asgjë tjetër të shkruar, ndërsa tek Galaxy S4 origjinal ka, siç është paraqitur në galerinë e më siperme. Edhe një dallim tjetër qëndron tek kapaku i pajisjes, tek Galaxy S4 falsë nuk ka asnjë mbishkrim, ndërsa tek ai Galaxy S4 origjinal ka një kod ose një kombinim të numrave dhe shkronjave.

Softueri – dallimet

Nëse e keni vështir për të mbajtur mend disa prej dallimeve të paraqitura deri më tani, për të dalluar modelin false mund të bazoheni edhe në softuerin. Të dy modele kanë të instaluar platformën Android Jelly Bean 4.2.2.

Galaxy S4 ModeliAjo që ne e kemi vërejtur është qysh në fillim të ndezjes së smartphone-it, llogoja e Samsung së bashku me modelin Galaxy S4 GT-I9505 tek modeli origjinal mbetet statike për 5-7 sekonda, ndërsa tek ai falsë mbetet për 1-2 sekonda.

Një dallim esencial qëndron tek notifikimet, ku qartazi vërehet mungesa e funksioneve kryesore me të cilat veçohet Galaxy S4, sikurse Air gesture, Smart scroll, Smart stay. Pra, modeli falsë nuk i ka të integruar funksione të lartë përmendura.

Një dallim tjetër qëndron edhe tek emërtimi i menyve kryesore të cilat tek modeli origjinal emërtohen si: Connections, My device, Account dhe More, ndërsa tek ai falsë emërtohen si: Networks, Device, Personal dhe System.

Po ashtu kemi testuar edhe funksionin NFC, i cili nuk funksionon tek modeli Galaxy S4 falsë.

Pra, këto janë disa dallime kryesore që ne jemi fokusuar për të cilat mendojmë se mund të mbahen më lehtë në mend për të dalluar modelin Samsung Galaxy S4 falsë nga modeli origjinal. |ameble|

Si ta bëni TV-në tuaj Smart?

Si ta bëni TV-në tuaj Smart?

Sot, gjithçka rreth nesh po bëhet Smart duke përfshirë pajisjet e ndryshme sikurse smartphone, smart-kamera, smart-TV dhe shumë pajisje të tjera. Viteve të fundit tek ne janë shitur shumë televizor standard që nuk i takojnë kategorisë smart. Dhe nëse ju keni një TV standard dhe dëshironi ta bëni smart, me ç’rast nuk dëshironi të shpenzoni një shumë të konsiderueshme të hollave për pajisjet e reja, ne u prezantojmë një zgjidhje ideale për ju.

Produktin mund të gjeni në www.gjirafa50.com (kliko)

Pra, TV-në tuaj standard mund të shndërroni në Smart TV duke vendosur në të, vetëm një pajisje shumë praktike e quajtur Mini TV Android stick.

Për çfarë pajisje bëhet fjalë, video e më poshtme ju shpjegon të gjitha.

Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com

Pra, në thelb është një plug-in pajisje në formë të një memorie USB e cila mundëson shndërrimin e një TV-je të thjeshtë në një Smart TV me Android. Pajisja Mini TV me Android (modeli MK808B) që ne kemi prezantuar në videon më lartë, është një pajisje që vjen me tastierë që ka të integruar miun (mouse), si dhe kabllot shtesë që mundësojnë lidhjen e pajisjes me TV.

Mini TV Android stick është e fuqizuar me procesorë 2-bërthamor 1.6 GHz, platformën Android 4.1 Jelly Bean (me mundësi përditësimi), 1GB RAM dhe 8 GB ROM (hapësirë e brendshme për ruajtje) me mundësi zgjerimi nëpërmes portës USB apo slotes micro SD. Karakteristika të tjera të Mini TV android stick janë lidhjet WiFI, Bluetooth, porta HDMI, porta mini USB, mini USB porta për furnizim me rrymë, porta standarde USB, slota micro SD, drita LED për lajmërim për kyçje në rrymë dhe butonin fizik që shërben për përditësimin e softuerit. Për ketë pajisje gjithsesi ju duhet ta keni portën HDMI në TV-në tuaj.

Nëse jeni të interesuar për të shndërruar TV-në tuaj standard në atë Smart dhe njëkohësisht dëshironi të blini një Mini TV Android stick, mos hezitoni të na kontaktoni nëpërmjet email-it info@ameble.com me ç’ rast do të njoftoheni për detaje më të hollësishme për çmimin dhe mundësinë e porosive.|ameble|

Si të zgjedhni kartelën e duhur SD?

Si të zgjedhni kartelën e duhur SD?

Sot në treg kemi qindra mijëra prodhues të kartelave SD, të prodhuara sipas standardeve me tri madhësi të ndryshme fizike: SD, miniSD, dhe microSD. Kartelat e memories SD janë përdorur zakonisht në kompjuterët personal posaçërisht në laptop, video kamera, aparata digjital dhe pajisje tjera të mëdha të elektronikës.

Tani më egzistojne edhe kartelat për inçizime 4K me teknologjinë Extreme të klasës UHS-I (U3), e cila mundëson leximin e të dhënave me shpejtësi deri në 90 MB/s(U3) dhe në tregun tonë mund ta gjeni në gjirafa50.com.

MicroSD dhe kartelat miniSD përdoren shpesh në pajisje më të vogla elektronike si telefona celularë dhe tabletë. Kartelat SD nuk janë vetëm sasia e hapsirës në fakt janë disa faktorë të tjerë që duhet të marrim në konsideratë para se të blejmë një.  Në treg nuk prodhohen njëjtë dhe është e rëndësishme të jemi të informuar apo arsimuar për atë se cka janë diferencat që e bëjnë një kartelë me kapacitet të njëjtë por me çmim të ndryshëm.

Para blerjes së një kartele SD duhet të merrni në konsideratë tre faktorë kryesore:

 • Klasa (Class)
 • “X” Vlerësimi (Rating X)
 • Hapsira (Storage)

Klasa (Class)  – e kartelës thjeshtë tregon shpejëtsinë minimale për të shkruar në kartelë. Cilët janë ato numëra? Këto numra janë 2, 4, 6 apo 10 dhe shumë thjesht këto numra tregojn shpejtësinë në Mb/S. Për shembull, Klasa 2 e kartelës SD shkruan në 2 Mb/S, Klasa 6 në 6Mb/S, e kështu me radhë.

Për momentin, standardi i ri Klasa UHS (Ultra High Speed Class) apo shpejtësia ultra të lart po bëhet dalngadalë standard i ri që është minimum Klasa e dhjetë (Class 10) dhe shënohet me logon UHS U1 që mund të arrijë shpejtësi nga 20 Mb/S deri më 300Mb/S në kartelat SDXC. Kartelat UHS po ashtu kanë një potencial edhe për inçizime dhe transmetime në kohë reale si dhe për shkak të shpejtësisë mund te regjistroj video HD me madhësi apo minutazh me të mëdha.

  “X” Vlerësimi (apo Shpejtësia X)  – është në fakt, vetëm sa herë shkruan informacion më shpejt në krahasim me një CD-ROM drive standard. CD Rom-i shkruan me një shpejtësi prej 1.23 Mb/S, kjo do të thotë së një kartelë SD  me klas 4  ka “X” shpejtësi (Rating) 26x, do të thotë 26 herë 1.23Mb/S thye për 8 megabit. Në kohë të fundit X shpejtësia nuk shënohet nëpër kartela po mbanë mend, me rëndësi është shpejtësia e transferit Mb/S.

Hapsira (Storage) – sa i përket ruajtjes, kjo është e bazuar vetëm në llojin e mediave që ju doni të ruani dhe kapacitetit.

Ajo që unë do u sugjeroja është të dini përafërsisht madhësinë mesatare të mediave (çdo gjë është e ndryshme fotografi, film apo vetëm muzikë), dhe pastaj ju do të jeni në gjendje të përcaktoni afërsishtë se çfarë ju duhet. Sidoqoftë, aktualisht ka tre lloje kryesore të kartelave me kapacitete të ndryshme:

 • SD – Nuk prodhohet më, mund të mbajnë deri në 2GB
 • SDHC – Përditësim i SD-së (ose SD 2.0); mund të mbajnë deri në 32GB
 • SDXC – mund të mbajë deri në 2TB

Më poshtë e keni nje video me test krahasuese e SD kartelës SanDisk Class10 vs SanDisk Klasa 6

Videot zyrtare: https://ameble.gjirafa.com

Përfundim, cila kartelë është për mua?

 • Për Fotografi – ju rekomandoj që ti jepni rëndësi sasisë së ruajtjes dhe duke pas parasysh që tani kemi kamera nga 8 Megapixell e më shumë do të shkoja me 4 deri 8 Gb, mirëpo nëse keni nevoj të ruani në formatin RAW (rezolucion të lartë pa kompresim) atëherë duhet të konsideroni një kartelë me 16Gb që do të ishte e mjaftueshëm për 650 foto RAW format ( një RAW foto përafërsisht 25MB).
 • Për Video – me rëndësi është shpejtësia e transferit apo klasa, rekomandimet janë si në vijim:

Klasa 4.6, SD dhe HD inçizime,

Klasa 10, Full HD inçizime,

Klasa U1 (UHS), Full HD inçizime dhe foto në të njejtën kohë duke inçizuar si në Samsung S3 apo HTC One X.

Në teori, kjo duhet të funksionoj. Megjithatë, edhe një herë, këto janë vetëm kërkesat minimale. Nëse në një pajisje që kërkon Klasën 10, ju vendosni një kartë të Klasës 6 nuk do të jetë në gjendje të funksionojnë si duhet. Prandaj preferohet që gjithmonë të merrni nje Klasë më të madhe së sa që është e rekomanduar ( nëse egziston).

 • Për Smartphone dhe Tabletë – duhet të zgjidhni kartelën me Klasë U1 pasi që do kombinoni fotografi dhe video, e duke marr parasysh edhe opcionet e shumta në smartphone dhe tabletë si, Galaxy S3, Samsung Note, HTC One X, Samsung Galaxy TAB që ju ofrojnë mundësinë të fotografoni në të njëjtën duke inçizuar video HD (HD Still Consecutive Recording) atëherë për pak nuk vlenë të rrezikoni fotot dhe videot tuaja.

Dhe për fund mund të them së çdo përdorues e ka mënyrën e vetë të përdorimit dhe është vështirë të identifikohet kërkesa e çdo pajisje, por shpresojmë që pak a shumë e dini se çka duhet të shikoni për një kartelë dhe mund të aplikoni këto informata për “lodrat” tuaja. |ameble| [divider top=”0″]

Si të formatoni një disk (Windows)

Si të formatoni një disk (Windows)

Formatimi i një disku është mënyra me e shpejtë e fshirjes dhe e pastrimit të një disku kompjuterik, para së ta vendosni për shitje, ose të instaloni një sistem operativ të ri. Kjo nuk është diçka që bëhet çdo ditë, kështu që është normale nëse keni harruar mënyrën e formatimit.

Më poshtë kemi shpjeguar hapat se si thjeshtë formatohet një disk drive në Windows, por fillimisht po shpjegojmë disa terme që përdoren për disqe:

Sistemet e File-ave

Çdo sistem operativ përdorë sisteme të ndryshme të file-ve për të lexuar dhe shkruar të dhënat. Normalisht, gjithmonë duhet të përdorë sistemin e file-ve që punon më mirë. Nëse nuk jeni të sigurt dhe në qoftë se dëshironi t’i përdorni versionet e fundit të Windows-it (8 ose 10), atëherë duhet të përdorni sistemin NTFS.

Më poshtë janë sistemet e file-ave më të zakonshëm, të përdorur nga sistemet operative me të fundit.

NTFS
NTFS (New Technology File System) është zhvilluar nga Microsoft si një sistem i patentuar për sistemet operative Windows. Ky sistem file është i parazgjedhur për Windows. Windows dhe Linux (me driver adekuat) mund të shkruajnë dhe lexojnë në disqet NTFS. Mac OS X vetëm mund të lexoj nga disqet NTFS, por nuk shkruan, edhe pse përkrahja për lexim aktualisht ekziston me driver, por është e bllokuar.

FAT32
Edhe FAT32 është zhvilluar nga Microsoft, por është një sistem file i vjetër. Versionet e fundit të Windows-it nuk mund të instalohen në këtë sistem file të vjetër. Megjithatë, ky version është i dobishëm për disqet e jashtme ose USB flash-a që gjithashtu përkrahin leximin dhe shkrimin në Mac OS X dhe Linux.
E meta e madhe e një disku apo USB flash-i të formatuar me FAT32 është se mund të ruhen të dhëna vetëm deri 4GB.

exFAT
Ky sistem file është plotësisht i ngjashëm me FAT32, mirëpo pa ato të metat që përmendem. Në të mund të ruhen të dhëna më shumë se 4GB. Ngjashëm me FAT32, exFAT mund të lexoj dhe të shkruaj nga të dy Windows dhe Mac OS X. Linux kërkon instalime shtesë për të përkrahur leximin dhe shkrimin.
Para se të filloni formatimit e një ndarje të vetme (particioni) ose komplet diskun, gjithmonë sigurohuni t’i ruani të dhënat (bëni backup) në një disk të jashtëm, në USB flash, ose në Cloud, përndryshe rrezikoni në humbjen e të dhënave tuaja.

Mënyra 1: Quick Format

Quick Format është mënyra më e thjeshtë dhe më e shpejtë e formatimit të një particioni apo disku të vetëm. Në mënyrë të shpejt mund të formatoni një USB flash, disk të jashtëm, apo edhe një particion disku brenda kompjuterit. Por, nuk mund të formatoni particionin e sistemit operativ (në shumicën e rasteve është C:/ ose ndryshe varet se si e keni instaluar Windows-in nga fillimi).

Për të formatuar një disk, veproni si më poshtë:

 • Hapni My Computer/This PC.
 • Më të djathtën klikoni në diskun që dëshironi ta formatoni.
 • Shtypni opsionin ‘Format’, ju hapet një dritare e re,
 • Klikoni ‘Start’, dhe disku fillon formatimin që kryhet brenda një minute.

Quick-format

Quick-Format-1

Mënyra 2: Formatimi komplet i diskut ose një particioni të ndarë

Nëse dëshironi të formatoni particionin e sistemit ose dëshironi të fshini diskun komplet, atëherë kjo metodë është alternativë e përkryer. Përderisa dëshironi ta formatoni particionin e sistemit operativ, kjo do të thotë që do ta fshini sistemin operativ aktual dhe me pastaj ju nevojitet që të instaloni prapë.
Vendosni CD/DVD-në në kompjuter për instalimin e Windows-it dhe starto atë (boot from CD/DVD). Me pastaj ju shfaqet dritarja Install Windows në të cilën ju duhet të zgjidhni gjuhën, kohën dhe gjuhën e tastaturës dhe vazhdoni me Next, pastaj Install Now, në dritaren e ardhshme paraqitet sistemi operativ aktual i cili është i nënvizuar dhe vazhdoni me Next, pastaj pranoni kushtet e licencës dhe shtypni Next. Në dritaren tjetër duhet të shtypni Custom, shtypni Next dhe pastaj në pjesën e poshtme tek Drive options paraqitet mundësia për formatimin e diskut. Pas formatimit mund të instaloni një kopje të re të Windows-it në disk.

Ngjashëm mund të bëhet edhe formatimi i një particioni të ndarë, vetëm se kur arrihet tek renditja e particioneve, zgjidhet particioni të cilin dëshironi ta formatoni.

Mënyra 3: Re-kthimi i Windows-it, pa e reinstaluar Sistemin Operativ

Në Windows 10, Windows 8.1 si dhe Windows 8, ju thjesht mund të fshini çdo gjë në disk dhe ktheni atë në një instalim të pastër të sistemit operativ, siç është blerë.
Shkoni tek Settings > Update & Security > Recovery dhe selektoni “Reset This PC”. Zgjidhni opsionin “Remove Everything”, dhe kështu do t’i fshini të gjitha të dhënat tuaja dhe gjithashtu diskun komplet, dhe ri-ktheni sistemin operativ Windows si në fillim. /ameble

Windows-10-Reset