Tag Archives

2 Articles
Procesori i ri Samsung “Exynos 5 Octa” vjen javën e ardhshme

Procesori i ri Samsung “Exynos 5 Octa” vjen javën e ardhshme

Samsung ka shfaqur disa informata për versionin e ri të linjës së saj të procesorëve Exynos, Exynos 5 Octa. Kompania ka postuar një cicërimë me një foto nga llogaria zyrtare në Twitter, Samsung Exynos, duke thënë se një version i ri i çipit 8-bërthamor do të vijë javën e ardhshme. Cicërima thotë: ” A new Exynos 5 Octa is coming next week!”

Ky postim nga Samsung për Exynos 5 Octa paralajmëron të jetë hapi tjetër në evolucionin për të përmirësuar fuqinë dhe performancën e procesorëve Exynos.

Samsung Exynos 5 Octa

Paralajmërimi i procesorëve të ri vjen pas thashethemeve se Samsung është duke u përgatitur që të prezantoj phablet-in e tyre të ardhshëm të serisë Note, Samsung Galaxy Note 3.

Karakteristikat e përfolura për ketë phablet janë se do të posedoj procesorin Exynos 5 OCTA me 8 bërthama dhe 3 GB RAM. Është përfolur gjithashtu se do të shfaqet me kamerë 13 megapikselë. Kompania ka të ngjarë të paraqesë ketë model në muajin Shtator në të njëjtën kohë kur zbuloi versionin e kaluar Galaxy Note 2.

Megjithatë, nuk është zbuluar më shumë se çfarë kishte në cicërim, aty ka përmendur se do të detajojë specifikat e sakta dhe përmirësimet e tjera gjatë javës së ardhshme. |ameble|

Samsung nxjerr procesorin Exynos 5 OCTA me 8 bërthama

Samsung nxjerr procesorin Exynos 5 OCTA me 8 bërthama

Samsung ka njoftuar për procesorin e tyre të fundit për smartphone, Samsung Exynos 5 OCTA, i cili përmban 8 bërthama si dhe sipas Samsung-ut ai është procesori i parë që zbaton teknologjinë e procesimit ARM big.LITTLE bazuar në Cortex-A15 CPU.

Samsung Exynos 5 Octa përdorë katër procesorë Cortex-A15 dhe katër të tjera Cortex A7, dhe sipas tyre ky procesorë ofron efikasitet më të lartë deri në 70 % me shumë se sa versioni i mëparshem Exynos me katër bërthama. Exynos 5 OCTA gjithashtu do të mbështesë 3D, i bie që lojëra 3D mund të vijnë në të ardhmen. Samsung ka demonstruar fuqinë e procesimit me lojën Need for Speed Most Wanted. Duhet cekur këtu së Exynos 5 Octa është në gjendje për të përballuar procese të shumta, në të njëjtën kohë madje edhe video HD pa problem.

Nuk ka detaje ende se kur do ta shohim këtë procesor në pajisjet mobile. |ameble| [divider top=”0″]