Tag Archives

6 Articles
Foxconn pritet të punësojë 3000 inxhinierë të softuerit

Foxconn pritet të punësojë 3000 inxhinierë të softuerit

Foxconn punetoretProdhuesi tajvanez i elektronikës Foxconn ka njoftuar se do të punësojë deri në 3000 inxhinierë të  softuerit për të ndihmuar në punën e Firefox-it me partnerin e saj të ri me Mozilla, gjithashtu zhvillimin e softuerit të saj.

Në mënyrë të veçantë, kompania është duke kërkuar për inxhinierë me aftësi në HTML 5 dhe në Cloud Computing. Njoftimi vjen vetëm dy javë pasi Foxconn publikisht kishte njoftuar për partneritetin e saj me Mozilla-n. Foxconn ka plane për të zhvilluar pesë pajisje më sistem operativ Firefox, duke përfshirë smartphone, tablet, laptopë dhe TV. Çështja më e madhe, megjithatë, do të sjellë konsumatorët në një ekosistem me vetëm 1000 aplikacione, ku të gjithë këta inxhinierë do të kenë një rol.

Foxconn është e njohur mirë për partneritetin e saj me Apple dhe prodhimin masiv të iPhone-ve, por marrëdhënia e dy kompanive “ka bërë të bie kohët e fundit. Foxconn kohët e fundit ka njoftuar se synimet e saj janë që të lëviz në zhvillimin robot, duke deklaruar se planifikon të punësojë 5000 punëtor për një strukturë robotike në Tajvan. |ameble|

Mozilla ka publikuar versionin e ri Firefox 20

Mozilla ka publikuar versionin e ri Firefox 20

Mozilla Firefox

Mozilla ka publikuar versionin e ri të serisë së shfletuesit ueb Firefox 20. Përveç përmirësimeve të privatësisë tek versioni Desktop, ata gjithashtu kanë futur një menaxher për shkarkime. Ky menaxher për shkarkime u mundëson përdoruesve për të monitoruar të gjitha shkarkimet pa pasur nevojë të kalohet në një dritare tjetër.

Krahas shfletuesit të Desktop-it, është përditësuar gjithashtu edhe aplikacioni Android i Firefox-it. Kjo tani e bën Firefox-in kompatibil me pajisjet me arkitekturë të vjetër ARM V6 duke përfshirë Samsung Galaxy Next, HTC Legend, Samsung GALAXY Pop, Samsung Galaxy Q etj.  Gjithashtu, kërkesat e sistemit janë ulur në 384 MB RAM dhe për ekranet QVGA. Me ketë përditësim të ri, përdoruesit e Android-it do të kenë mundësi të rregullojnë shkurtesat e Firefox-it në ballinën e ekranit.

Të dy versionet ofrojnë intimitet në shfletim midis sesioneve private dhe jo-private. Këto versione janë në dispozicion nga tani dhe mund të shkarkohen nga linkat e dhënë me poshtë.

Nuk ka aplikacion të Firefox-it për platformën iOS
iPhone dhe Firefox

Nuk ka aplikacion të Firefox-it për platformën iOS

iPhone dhe Firefox

Mozilla ka deklaruar se nuk është duke zhvilluar ndonjë version të shfletuesit të saj Firefox për platformën iOS dhe nuk ka ndërmend ta bëjë një gjë të tillë në të ardhmen.

Mozilla mendon se më mirë është të përqendrohet në kohën e vet dhe zhvillimin e saj diku tjetër, se sa për platformën iOS ku nuk u jepet mundësia për të ndërtuar shfletuesin që ata dëshirojnë. Platforma iOS nuk i favorizon shumë shfletuesit e palës së tretë. Përdoruesit  detyrohen të përdorin Safarin si shfletues të tyre kryesor. Kompani të tjera ende zhvillojnë shfletues të tyre për platformën iOS, pavarësisht se produkti i tyre nuk është në gjendje të përdoret si zgjedhje e paracaktuar (primare), sepse ata thjesht vetëm duan të jenë pjesë e iOS-it. Tani për tani, Safari dominon 55% të tregut të shfletuesit mobil, ndërsa Firefox mban vetëm 1%.

Disa ditë me herët Microsoft u gjobit vetëm se BE-ja u kërkoi atyre për tu dhënë konsumatorëve mundësin në zgjedhjen e më shumë shfletuesve ueb në vend të Internetit Explorer-it, mirëpo ata nuk e mbajtën fjalën dhe u dënuan me 561 milion €.

Megjithatë, Firefox-i do të vazhdojë të punojë për të përmirësuar shfletuesin e saj në platformën Android, sepse kjo u lejon atyre për të krijuar shfletuesin që ata dëshirojnë. |ameble| [divider top=”0″]

Versioni i ri Firefox 19 në dispozicion një ditë para lansimit

Versioni i ri Firefox 19 në dispozicion një ditë para lansimit

Nëse nuk ju pritet për të marrë versionin e ri të shfletuesit Firefox 19 deri nga lansimi i tij që bëhet nesër, mund ta shkarkoni atë nga tani nëpërmes portalit FTP të Mozilla-s.

Shkarkimi i Firefox-it mund të behët këtu dhe është në dispozicion për sistemet operative Windows, Linux dhe Mac OS X dhe përfshin një numër të përmirësimeve të reja në krahasim me versionin e mëparshëm. Mozilla nesër do ti publikojë zyrtarisht ndryshmet e bëra për shfletuesin që ka qenë në zhvillim që një kohë. Për ata që nuk ndihen të sigurt mund të presin deri nesër nga lansimi zyrtar. |ameble| [divider top=”0″]

Mozilla nxjerr smartphone-in e parë me Firefox

Mozilla nxjerr smartphone-in e parë me Firefox

Mozilla ka nxjerr smartphone-in e parë Firefox ketë javë të cilin e ka krijuar për zhvilluesit, për të inspektuar sistemin operative të ri Firefox.

Smartphone-at e ri Firefox janë te pajisur me ekran me prekje (touchscreen) HVGA prej 3.5 inç dhe me procesor 1 GhZ Snapdragon S1 me 512MB RAM me 4GB memorie të brendshme.

Karakteristika tjera të smartphone-it të ri Firefox hyn edhe kamera 3 megapixel, me WiFi. Mozilla shpjegon: “ Pajisja për inspektim për zhvilluesit tonë është krijuar për ta lehtësuar përvojën e sistemit operativ Firefox, duke u dhënë zhvillueseve rastin për të caktuar të ardhmen e pajisjeve.

Sistemi operativ Firefox i Mozilles bazohet në një standard të hapur dhe është burim i hapur (open source) që do te thotë se zhvilluesit kanë në kontroll të plotë aplikacionet e tyre dhe metodat e shpërndarjes. Per fat të keq Mozilla ende nuk ka dhënë informata për çmimin apo disponueshmerin e tij në botë përsistemin operativ Firefox. Mirëpo sa po të bëhet i ditur informacioni në do t’ju njoftojmë si gjithmonë. |ameble| [divider top=”0″]

Firefox mbushë 8 vjet

Firefox mbushë 8 vjet

Sot më 9 nëntor 2004, bëhën 8 vjet kur Fondacioni Mozilla ka lansuar versionin e parë të shfletuesit (browser) Firefox.

Shfletuesi i Mozilla-s në atë kohë është parë si një frymë e ajrit e freskët përderisa Microsoft Internet Explorer 6 kishte dominuar pjesën e tregut, porse përdoruesit ishin të bezdisur shumë me funksionimin e tij te ngadalshëm si dhe disa çështje tjera sigurie.

Gjatë viteve, Firefox patë kapur një pjesë të konsiderueshme të tregut nga Internet Explorer, por dy vitet e fundit ajo është përballur me një konkurrencë shumë serioze nga Google Chrome, Opera, Safari për Apple dhe të tjerët. Aktualisht, Firefox është shfletuesi i tretë më i popullarizuar në botë, pas Internet Explorer dhe Chrome.

Mozilla, në të ardhmen planifikon disa karakteristika të rëndësishme, duke përfshirë një version të Firefox-it për Windows 8, si dhe API Social, e cila do të mundësojë integrimin e Facebook-ut dhe rrjeteve të tjera sociale me shfletuesin. |ameble| [divider top=”0″]