Tag Archives

8 Articles
Foxconn thuhet se do të blej kompaninë Sharp për 6.24 miliard $

Foxconn thuhet se do të blej kompaninë Sharp për 6.24 miliard $

Foxconn puntoretMë herët është përfolur se kompania Foxconn është e interesuar në blerjen e kompanisë Sharp, gjithashtu është thënë se u ka ofruar një shumë prej 5.3 miliard dollarësh. Kjo rezulton në atë se thashethemet kanë qenë pjesërisht të vërteta, sepse tani është raportuar edhe nga Wall Street Journal, nga persona që janë të lidhur ngushtë me kompaninë dhe me këtë çështje. Atyre u është thënë se bordi i kompanisë Sharp ka miratuar propozimin.

Po themi pjesërisht e vërtetë, sepse si duket shuma e ofruar është shumë më e lartë se siç ishte raportuar me herët. Sipas këtij raporti, Foxconn është thënë t’i ketë ofruar rreth 6.24 miliard dollarë për të blerë kompaninë.

Se a do të ndodh në të vërtet apo kur do të zyrtarizohet kjo blerje, mbetet të shihet. /ameble

Pesë ish-punëtorë të Foxconn-it të zhytur në ryshfet nga furnizuesit

Pesë ish-punëtorë të Foxconn-it të zhytur në ryshfet nga furnizuesit

Foxconn punetoretGjiganti i prodhimit kinez Foxconn, i cili ka më shumë se një milionë njerëz të punësuar është prodhuesi ma i madh i elektronikës në botë. Kompania prodhon shumë nga pajisjet elektronike që janë shumë të njohura dhe gjenden nëpër dyqane rreth globit, duke përfshirë edhe pajisjet iOS të Apple-it. Megjithatë, Foxconn-it si kompani nuk i ka shkuar gjithçka në rregull, pasi i është dashur të merret edhe me disa skandale.

Nga e kaluara u kritikua rëndë për praktikat e punës, kompania tani është pjesë e një hetimi tjetër në të cilën thuhet se disa ish-punonjësit të saj gjoja kanë marr ryshfet që arrijnë shumën 5 milionë $, nga furnizuesit komponent të cilët janë trajtuar si më të preferuar.

Wall Street Journal të mërkurën ka raportuar se prokurorët e Tajvan-it kanë paditur një grup prej pesë ish-punëtoreve të Foxconn Technology, pas një hetimi i cili ka zgjatur më shumë se një vit. Si duket, nga 2009 deri 2011 këta pesë persona kanë marrë ryshfet prej 10 furnizuesve në formën si “zbavitje dhe pagesa për shërbime.”

Në këmbim, ata u kanë siguruar se këta furnizues do të zgjidhen në kontrata dhe do të marrin çmimet më të mira dhe vëllime të larta.

“Furnizuesit duhet të bashkëpunojnë në mënyrë pro-aktive me prokurorët në këtë hetim. Për furnizuesit e përfshirë, të cilët kanë dalë si të pastër nga prokurorët, kompania Foxconn do t’i trajtojë si të besueshëm, kurse për furnizuesit të cilët janë gjetur të përfshirë në këtë rast, Foxconn dhe njësitë e saj nuk do të zgjidhin ata në të ardhmen dhe do të kërkojnë kompensim sipas ligjit,” ka thënë tha Foxconn në një deklaratë të tyre. /ameble

Foxconn do të punësojë edhe 15.000 punonjës të rinj

Foxconn do të punësojë edhe 15.000 punonjës të rinj

Foxconn punetoretFoxconn, kompani kjo e cila prodhon shumë produkte të Apple-it, ka njoftuar se në mënyrë drastike do të rrisë madhësinë e fuqisë punëtore të saj në bazën e tyre në Tajvan, në përpjekje për të rritur kapacitetet e saj afatgjatë.

Sipas gazetës Wall Street Journal, kjo kompani do të punësojë 15.000 punëtorë të rinj me ekspertizë nga profile të ndryshme, duke përfshirë “telekomunikacion, e-commerce, bioteknologji, automatizimi, softuer dhe zhvillimin e harduerit. “Foxconn numrin e punëtoreve zakonisht e rrit në momentet kur objektivi i prodhimit është i lartë.

Kjo kompani edhe vitin e kaluar, në muajin Qershor kishte njoftuar se do të punësojë deri në 3000 inxhinierë të softuerit për të ndihmuar në punën e Firefox-it me partnerin e saj të ri të atëhershëm Mozilla.

Sipas Wall Street Journal, Foxconn tashmë ka më shumë se 1 milionë punonjës me bazë në Kinë, ku një pjesë e saj e prodhimit ndodhet atje, por se të punësuarit e rinj do t’i bashkohen bazës ekzistuese në Tajvan e cila tanimë ka 46.000 punëtorë. /ameble

Foxconn prezanton një Smartwatch të përshtatshëm për iPhone

Foxconn prezanton një Smartwatch të përshtatshëm për iPhone

Foxconn SmartwatchKompania Foxconn e njohur për prodhimin e produkteve të Apple-it, si duket ka vendosur të hyj vetë në tregun e pajisjeve Smartwatch, duke paralajmëruar kështu për lançimin e një pajisje të tillë e cila do të ketë mundësinë e komunikimit me pajisjet iPhone.

Këtu nuk ka asnjë përfshirje zyrtare apo ndonjë rol të kompanisë Apple, por thjeshtë kjo orë smart (aktualisht paemër) do të ketë mundësinë të lidhet me iPhone dhe të kryej disa funksione.

Së bashku me thirrjet, kontrollin dhe përditësimet e statusit, thuhet se përfshinë edhe shumë funksione tjera si monitorimin e zemrës dhe frymëmarrjes duke dhënë alarme tek përdoruesi në qoftë se ata nuk janë në formë të mirë, gjithashtu ofron këshilla për mënyrën se si të përmirësoni kujdesin shëndetësor.

Se a do të jetë ky një konkurrent i kompanive tjera posaçërisht Apple, kur dihet se edhe kjo është duke punuar në një Smartwatch të vet mbetet të shihet. Nuk ka informata për datën e lansimit. |ameble|

Foxconn pritet të punësojë 3000 inxhinierë të softuerit

Foxconn pritet të punësojë 3000 inxhinierë të softuerit

Foxconn punetoretProdhuesi tajvanez i elektronikës Foxconn ka njoftuar se do të punësojë deri në 3000 inxhinierë të  softuerit për të ndihmuar në punën e Firefox-it me partnerin e saj të ri me Mozilla, gjithashtu zhvillimin e softuerit të saj.

Në mënyrë të veçantë, kompania është duke kërkuar për inxhinierë me aftësi në HTML 5 dhe në Cloud Computing. Njoftimi vjen vetëm dy javë pasi Foxconn publikisht kishte njoftuar për partneritetin e saj me Mozilla-n. Foxconn ka plane për të zhvilluar pesë pajisje më sistem operativ Firefox, duke përfshirë smartphone, tablet, laptopë dhe TV. Çështja më e madhe, megjithatë, do të sjellë konsumatorët në një ekosistem me vetëm 1000 aplikacione, ku të gjithë këta inxhinierë do të kenë një rol.

Foxconn është e njohur mirë për partneritetin e saj me Apple dhe prodhimin masiv të iPhone-ve, por marrëdhënia e dy kompanive “ka bërë të bie kohët e fundit. Foxconn kohët e fundit ka njoftuar se synimet e saj janë që të lëviz në zhvillimin robot, duke deklaruar se planifikon të punësojë 5000 punëtor për një strukturë robotike në Tajvan. |ameble|

Tableti me Firefox OS shfaqet në Computex 2013

Tableti me Firefox OS shfaqet në Computex 2013

Një tablet me sistem operativ Firefox është paraqitur në ngjarjen Computex 2013. Ky tablet është prezantuar në fillim të kësaj në një konferencë për media, momentalisht gjendet nën stendat e kompanisë Foxconn bashkë më një seri smartphone-sh me po të njëjtin sistem operativ.

Prezantimi i këtij tableti Firefox vijon nga njoftimi i së hënës, se kompanitë Foxconn dhe Mozilla janë partner jo vetëm për të ndërtuar smartphone por edhe tablet.

Firefox OS tablet

Është thënë se modeli i këtij tableti është i pajisur me ekran 10.1 inç dhe në stil dhe dizajn duket i ngjashëm me Google Nexus 10.

Menaxheri i përgjithshëm i Grupit për Biznes dhe Inovacione në Sisteme Digjitale për Foxconn, Young Liu, ka shpjeguar në një deklaratë duke thënë: “Ne besojmë se integrimi i softuerit dhe zhvillimi i harduerit do të ofrojnë përfitime të mëdha për klientët dhe konsumatorët tanë.” Firefox OS nga Mozilla është i bazuar në HTML5 dhe në open web technologies. |ameble|

Foxconn dhe Mozilla bashkohen për pajisje me platformën Firefox

Foxconn dhe Mozilla bashkohen për pajisje me platformën Firefox

Firefox-OS1Industria Hon Hai Precision e njohur edhe si Foxconn, është bashkuar me kompaninë Mozilla për të krijuar një pajisje që do të ketë platformën Firefox. Dyshja nuk kanë dhënë detaje për pajisjen e re, por pritet të jetë një tablet, dhe është planifikuar të prezantohet me datë 3 Qershor.

Ky veprim për Foxconn shënon një ndryshim të ritmit, e cila është vlerësuar se 60 % të fitimeve të saj janë nga montimi i iPhone-ve dhe iPad-ve nga Apple. Tani kërkesa për produktet e Apple ka rënë kështu qe ka prekur edhe fitimet e Foxconn-it, duke bërë që ajo të kërkojë burime alternative.

Mozilla ka nënshkruar gjithashtu marrëveshje me Alcatel, LG dhe ZTE për të krijuar pajisje me platformën Firefox. Sipas Reuters edhe Huawei pritet gjithashtu ti bashkohet kësaj gjatë këtij viti.

Platforma Firefox do të përballet me një betejë të vështirë, përderisa tanimë ka konkurrencë domethënëse në arenën e smartphone-ve dhe tablet-ve. Gjithçka mbetet të shihet muajt e ardhshëm. |ameble|

Sharp shpëtohet nga Qualcomm me 120 milion $

Sharp shpëtohet nga Qualcomm me 120 milion $

Për ata që kanë përcjell lajmet me herët, mund të keni dëgjuar se Sharp është në vështirësi financiare, dhe sipas thashethemeve, kompanitë si Apple, Foxconn, Intel kanë qenë të interesuara për të investuar në kompaninë Sharp, jo vetëm për ta mbajtur atë gjallë por për disa nga teknologjitë e saja, të tilla si IGZO të cilën është përfolur në të kaluarën së është përdorur nga disa prej produkteve të Apple-it.

Sipas një raporti nga The Wall Street Journal, shpëtimtari i kësaj kompanie ka ardhur në një formë nga Qualcomm i cili thuhet se ka pranuar të investojë 120 milion $ në kompaninë japoneze që është në krizë. Sipas këtij raportit, ky investim do të lejojë të dyja Sharp dhe Qualcomm për të punuar së bashku dhe për të ndihmuar në zhvillimin e mëtejshëm të teknologjisë Sharp IGZO, i cili supozohet që Sharp po mundohet të bëjë gjithçka në mbijetesën e saj. |ameble| [divider top=”0″]