Tag Archives

5 Articles
Custom ROM për Note 2 sjell disa veçori të Note 4

Custom ROM për Note 2 sjell disa veçori të Note 4

Samsung Note 2 ende mbetet një telefon/phablet mjaft i pëlqyer, edhe pse është i prapambetur në performancë dhe specifika. Falë grupit të programuesve Team Electron, Galaxy Note 2 është rikthyer me më shumë opsione të reja. Team Electron ka krijuar një ROM për Note 2 që përfshin shumë veçori të marra nga Note 4, si për shembull Ultra Power Saving Mode dhe opsionet Air Command. Ky ROM i përshtatur ka emrin DN4 (Ditto Note 4) sjell opsione të reja, ndërfaqen e re grafikë dhe shumë aplikacione të Samsung-ut që janë risi e Note 4.

Siç mund ta shihni në videoe më poshtme, Note 2 performon mjaft mirë me këtë ROM të instaluar.

https://www.youtube.com/watch?v=V3RPWVuDWUA

Pothuajse si çdo ROM tjetër edhe DN4 ka disa gabime. FM Radio nuk punon, ndërsa lidhja me Bluetooth ka probleme rastësore.

Nëse doni të instaloni këtë ROM të ri, vizitoni këtë forum XDA Developers dhe njihuni me të gjitha opsionet e reja dhe gjithashtu gjeni linkun për shkarkim. /ameble

Samsung përgatit Android 4.3 për Galaxy S4, S3 dhe Note 2

Samsung përgatit Android 4.3 për Galaxy S4, S3 dhe Note 2

Samsung Galaxy S4 BallinaThuhet se Samsung është duke testuar versionin Android 4.3 Jelly Bean në modelet e saja Galaxy S4, Galaxy S3 dhe Note 2, raporton SamMobile, duke shtuar gjithashtu se përditësimi mund të shfaqet në dispozicion nga muaji i ardhshëm.

Google ka njoftuar për ketë version gjatë verës bashkë me tabletin Nexus 7 në një konferencë shtypi, edhe pse Samsung nganjëherë është e para ajo që merr përditësimet e versioneve të reja Android. Pajisjet e fundit Samsung Galaxy Note 3 dhe Note 10.1 automatikisht janë shfaqur me versionin e ri të Android-it.

SamMobile pretendon se Galaxy S4 është i pari në listë që do të marrë përditësimin muajin e ardhshëm, duke vazhduar me Galaxy S3 në Tetor ose në Nëntor kurse Galaxy Note 2 me shumë gjasë në Dhjetor. Përderisa Samsung nuk shfaqet me deklaratë zyrtare këto mbesin vetëm thashetheme. |ameble|

Samsung Galaxy Note 8 inç vjen në mars?

Samsung Galaxy Note 8 inç vjen në mars?

A jeni një nga ata përdorues të cilët do të dëshironi një Galaxy Note, por mendoni se një 5 inç nuk është mjaft i madh? Kurse 10 inç është tepër i madh? E pra, Samsung është duke u përgatitur për lançimin e një modeli Galaxy Note me 8 inç.

Pas të gjithave, edhe Samsung nuk do ta lë pa e nxjerr në treg një model të mesëm. Asgjë nuk është e konfirmuar nga Samsung, por sipas SamMobile kjo pajisje e re thuhet të shfaqët me ekran SLCD 800X1280, 2GB RAM, 16 ose 32GB hapësirë të brendshëm për të dhëna dhe opsionin mikro SD te jashtëm, përkrahje për GSM dhe rrjetet HSPA. Ka gjithashtu kamerën e pasme 5MP dhe atë frontale.

Bateria pritet të jetë me 4300mAh, së bashku me S-Pen. Tableti do të jetë i hollë dhe më i lehtë sesa Nexus 7, me dimensione 7.95mm trashësi dhe peshon 330 gram. |ameble| [divider top=”0″]

Janë shitur 5 milion pajisje të Samsung Galaxy Note II

Janë shitur 5 milion pajisje të Samsung Galaxy Note II

Kompania Samsung ka njoftuar se pesë milionë pajisje të Galaxy Note II janë shitur në mbarë botën. Kjo arritje vjen pikërisht dy muaj pasi që kjo pajisje ishte lansuar globalisht, më datën 26 shtator 2012. Vetëm për një muaj Samsung kishte shitur tre milion, dhe kjo padyshim qe është rritur dhe po rritet, pasi që kompania ka sjell pajisjen edhe në SHBA nga 24 tetori. Me 5 milionë pajisje qe ka shitur vetëm për 2 muaj, nuk ka aspak dyshim për suksesin e saj në treg.

Galaxy Note II është një smartphone/tablet 5,5-inch me laps shkrues (stylus). Posedon procesor 1,6 GHz quadcore, 2GB RAM dhe 64GB memorie të brendshme (mund të shtohet deri në 128GB).

“Kështu do të bëjmë çmos duke vazhduar për të futur risi të vazhdueshme në produkte” tha një zëdhënës i shitjeve për Note II. Kompania ka informuar gjithashtu për modelin e ri të njohur si Galaxy S 4, që do te vij në shkurt të vitit të ardhshëm, smartphone ky me kamerë 13-megapixel. |ameble| [divider top=”0″]

Samsung Galaxy Note II, publikohet zyrtarisht

Samsung Galaxy Note II, publikohet zyrtarisht

Galaxy Note është një gërshetim në mes të Smartphone dhe Tablet. As telefon e as tablet, por njëkohësisht te dyjat, një kategori e re që i është dhënë emri “phablet”. Para disa minutash, Samsung në IFA 2012, publikoi modelin e ri të quajtur Galaxy Note II. Specifikimet i gjeni më poshtë:

 • Procesori Samsung Exynos 4412 quad-core 1.6GHz
 • Ekrani Super Amoled 5.5″ me rezolucion 1280×720
 • 2 GB RAM
 • 16/32/64 GB memorie interne të integruar
 • Mundësi për SD-Kartë 64GB
 • 8 Megapixel BSI Kamerë
 • 1,9 Megapixel Kamerë frontale
 • Bateri 3100mAh
 • S-Pen
 • 9.4mm i hollë
 • Pesha 180g
 • Android 4.1 Jelly Bean

Të gjitha këto specifika janë përmirësime mbi modelin paraprak. Galaxy Note II veçohet edhe me përmirësime softuerike, sidomos në përdorimin e S-Pen. S-Pen është një laps (që detekton 1024 nivele të sensitivitetit) që mund të përdoret për vizatim në Note II, mirëpo funksionaliteti i tij është i gjithanshëm. Sipas prezentimit, S-Pen mund të afrohet para ekranit (10mm afër), dhe pa e prekur atë fare mund të kryhen operime të ndryshme si, kontrollimi i pjesërishëm i e-mail-it, përshkrimi i ngjarjeve në kalendar etj. Samsung këtë e quan “Air View” dhe mund të përdoret në aplikacionin e kalendarit, video playerit, galerisë dhe në aplikacionin për e-maila.

Momentalisht nuk ka informata për çmimin dhe lançimin e produktit.|ameble||samsung||phonearena|[divider top=”0″]