Tag Archives

2 Articles
Samsung Galaxy Note 8 inç vjen në mars?

Samsung Galaxy Note 8 inç vjen në mars?

A jeni një nga ata përdorues të cilët do të dëshironi një Galaxy Note, por mendoni se një 5 inç nuk është mjaft i madh? Kurse 10 inç është tepër i madh? E pra, Samsung është duke u përgatitur për lançimin e një modeli Galaxy Note me 8 inç.

Pas të gjithave, edhe Samsung nuk do ta lë pa e nxjerr në treg një model të mesëm. Asgjë nuk është e konfirmuar nga Samsung, por sipas SamMobile kjo pajisje e re thuhet të shfaqët me ekran SLCD 800X1280, 2GB RAM, 16 ose 32GB hapësirë të brendshëm për të dhëna dhe opsionin mikro SD te jashtëm, përkrahje për GSM dhe rrjetet HSPA. Ka gjithashtu kamerën e pasme 5MP dhe atë frontale.

Bateria pritet të jetë me 4300mAh, së bashku me S-Pen. Tableti do të jetë i hollë dhe më i lehtë sesa Nexus 7, me dimensione 7.95mm trashësi dhe peshon 330 gram. |ameble| [divider top=”0″]

Samsung Galaxy Note II, publikohet zyrtarisht

Samsung Galaxy Note II, publikohet zyrtarisht

Galaxy Note është një gërshetim në mes të Smartphone dhe Tablet. As telefon e as tablet, por njëkohësisht te dyjat, një kategori e re që i është dhënë emri “phablet”. Para disa minutash, Samsung në IFA 2012, publikoi modelin e ri të quajtur Galaxy Note II. Specifikimet i gjeni më poshtë:

 • Procesori Samsung Exynos 4412 quad-core 1.6GHz
 • Ekrani Super Amoled 5.5″ me rezolucion 1280×720
 • 2 GB RAM
 • 16/32/64 GB memorie interne të integruar
 • Mundësi për SD-Kartë 64GB
 • 8 Megapixel BSI Kamerë
 • 1,9 Megapixel Kamerë frontale
 • Bateri 3100mAh
 • S-Pen
 • 9.4mm i hollë
 • Pesha 180g
 • Android 4.1 Jelly Bean

Të gjitha këto specifika janë përmirësime mbi modelin paraprak. Galaxy Note II veçohet edhe me përmirësime softuerike, sidomos në përdorimin e S-Pen. S-Pen është një laps (që detekton 1024 nivele të sensitivitetit) që mund të përdoret për vizatim në Note II, mirëpo funksionaliteti i tij është i gjithanshëm. Sipas prezentimit, S-Pen mund të afrohet para ekranit (10mm afër), dhe pa e prekur atë fare mund të kryhen operime të ndryshme si, kontrollimi i pjesërishëm i e-mail-it, përshkrimi i ngjarjeve në kalendar etj. Samsung këtë e quan “Air View” dhe mund të përdoret në aplikacionin e kalendarit, video playerit, galerisë dhe në aplikacionin për e-maila.

Momentalisht nuk ka informata për çmimin dhe lançimin e produktit.|ameble||samsung||phonearena|[divider top=”0″]