Tag Archives

13 Articles
Samsung përgatit Android 4.3 për Galaxy S4, S3 dhe Note 2

Samsung përgatit Android 4.3 për Galaxy S4, S3 dhe Note 2

Samsung Galaxy S4 BallinaThuhet se Samsung është duke testuar versionin Android 4.3 Jelly Bean në modelet e saja Galaxy S4, Galaxy S3 dhe Note 2, raporton SamMobile, duke shtuar gjithashtu se përditësimi mund të shfaqet në dispozicion nga muaji i ardhshëm.

Google ka njoftuar për ketë version gjatë verës bashkë me tabletin Nexus 7 në një konferencë shtypi, edhe pse Samsung nganjëherë është e para ajo që merr përditësimet e versioneve të reja Android. Pajisjet e fundit Samsung Galaxy Note 3 dhe Note 10.1 automatikisht janë shfaqur me versionin e ri të Android-it.

SamMobile pretendon se Galaxy S4 është i pari në listë që do të marrë përditësimin muajin e ardhshëm, duke vazhduar me Galaxy S3 në Tetor ose në Nëntor kurse Galaxy Note 2 me shumë gjasë në Dhjetor. Përderisa Samsung nuk shfaqet me deklaratë zyrtare këto mbesin vetëm thashetheme. |ameble|

Digjet apartamenti, shkaku Samsung Galaxy S4

Digjet apartamenti, shkaku Samsung Galaxy S4

Kohët e fundit ka pasur disa ndodhi në lidhje me smartphone-t të njohur si infektues zjarri. Tani si duket edhe Samsung Galaxy S4 i është bashkuar këtij klubi.

galaxy s4 fire

Z. Du nga Hong Kongu ishte duke luajtur një lojë në smartphone-in e tij Galaxy S4 i cili papritmas shpërtheu në flakë. Nga paniku i krijuar ai e hodhi telefonin në dhomën e tij të cilën natyrisht e kishte kapur zjarri. Në këtë rast nuk kishte humbje jete përveç dëmeve materiale, raportojnë mediat.

Përdoruesi i smartphone-it Du pretendon se ishte duke përdorur aplikacione zyrtare të integruara në Galaxy S4 dhe nuk kishte përdor aksesorë të palës së tretë ose diçka të tillë.

Kompania gjigante Samsung, ka shprehur interesim për këtë çështje me ç’ rast do të fillojnë me disa analiza kimike në rrënoja për të parë se a ishin me të vërtet produktet e përdorura nga Du vërtet produkte zyrtare nga Samsung-u.|ameble|

Video Praktike: Samsung Galaxy S4

Video Praktike: Samsung Galaxy S4

Javën e kaluar kemi bërë shpaketimin e pajisjes Samsung Galaxy S4 dhe kemi treguar se çfarë vjen në paketimin e tij.

Ndërsa sot, në videon e më poshtme kemi bërë një video praktike të smartphone-it në fjalë, me ç’rast kemi demonstruar disa mundësi si dhe funksione që ofron ky smartphone. |ameble|

[youtube id=”gXiSnBK-Tn0″ width=”600″ height=”350″]

Video Shpaketim: Samsung Galaxy S4

Video Shpaketim: Samsung Galaxy S4

Nëse keni vendosur për të blerë smartphone-in më të ri Galaxy S4 nga Samsung, dhe jeni kureshtar ta dini se si duket dhe se çfarë vjen në paketimin e tij, sot kemi bërë video shpaketimin e kësaj pajisje.

Si në shumicën e pajisjeve tjera elektronike, edhe në paketimin e Samsung Galaxy S4 gjenden: smartphone-i Samsung Galaxy S4, bateria, mbushësi i baterisë, kabllo për lidhjen e pajisjes me portën USB të kompjuterit, kufjet (ndëgjojset) si dhe udhëzuesi i përdorimit të smartphone-it.

Në videon e prezantuar më poshtë, mund të shihni të gjitha këto gjëra:

[youtube id=”lLiIbnXeXKc” width=”600″ height=”350″]

Ky smartphone është sponzoruar nga dyqani F-Mobile nga Prishtina, i cili ofron 2 vite garancion për ketë pajisje.

Specifikat e plota të Samsung Galaxy S4 janë:

Dizajni:

 • Lloji i pajisjes: Smartphone
 • Sistemi operativ: Android (4.2.2)
 • Dimensionet: 5.38 x2.75 x0.31 inç apo 136.6 x 69.8 x 7.9 mm
 • Pesha: 130 gram
 • Materiali: Polikarbon

Ekrani:

 • Madhësia fizike: 5 inç
 • Rezolucioni: 1080 x 1920 pikselë
 • Densiteti i pikselëve:  441 dpi
 • Teknologjia e ekranit: Super Amoled
 • Ngjyrat: 16 77 216
 • Touchscreen: Multi-touch
 • Te dhëna tjera: Senzori i dritës, senzori i ndjeshmërisë së afërsisë, rezistent ndaj gërvishtjeve

Bateria:

 • Kohë bisede përmes (3G): 17 orë
 • Kohë stand-by: 15.4 ditë(370 ore) në 3G, 13.3 dite(320) në 4G
 • Kapaciteti: 2600 mAh
 • Mundësi për mbushje Wireless: PO

Hardueri:

 • Sistemi i Qip-it: Qualcomm Snapdragon 600 APQ8064T
 • Procesori: Quad core, 1900 MHz, Krait 300
 • Procesori i grafikës: Adreno 320
 • Ram memorie: 2048MB RAM
 • Hapësirë: 16 GB hapësirë e integruar, mundësi për SD-kartë microSD, microSDHC, microSDXC deri në 64 GB

Kamera:

 • Kamera e pasme: 13 megapikselë
 • Flash: PO
 • Të dhëna tjera: Auto focus, Fokus në prekje, stabilizues te imazhit, HDR incizim
 • Camcorder: 1920×1080 (1080p HD) (30 fps)
 • Kamera frontale: 2 megapikselë

Internet dhe Multimedia:

 • Chrome, YouTube, Picasa, etj.
 • Zërimi: Earpiece Loudspeaker

Teknologjia:

 • GSM: 850, 900, 1800, 1900 MHz
 • UMITS: 850, 900, 1900, 2100 MHz
 • LTE: 800 MHz, 850 MHz, 900 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz, 2600 MHz
 • Data:  LTE Cat3 Downlink 100 Mbit/s, LTE Cat3/4 Uplink 50 Mbit/s, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
 • Pozicionimi: GPS, A-GPS, Glonass
 • Navigacion: PO |ameble|
10 milionë Galaxy S4 shiten për më pak se një muaj

10 milionë Galaxy S4 shiten për më pak se një muaj

Samsung ka njoftuar se ka tejkaluar shitjen e 10 milionë njësive të smartphone-it Galaxy S4 për më pak se një muaj.

[youtube id=”YXCl4-GV7xc” width=”600″ height=”350″]

Samsung GALAXY S4 zyrtarisht ka filluar shitjen më 27 Prill dhe ka qenë në dispozicion në 60 vende. Aktualisht është në dispozicion në 110 dhe përfundimisht pritet të jetë në 155 vende, me mbështetjen e 327 partnerëve në mbarë botën.

Samsung Galaxy S i parë shitjen e 10 milion njësive e ka arritur në shtatë muaj, Galaxy S2 për pesë muaj ndërsa Galaxy S3 për 50 ditë që nga lansimi i tij në vitin 2012. Samsung Galaxy S4 ka krijuar një rekord tek prodhuesit Korean duke arritur numrin 10 milionë të shitjes së një produkti për më pak se një muaj.

Samsung gjithashtu po planifikon të shtoj më shumë ngjyra për ketë model që pritet të shfaqen nga fillimi i verës, që pas kësaj edhe numri i shitjeve pritet të rritet. |ameble|

Shitja e Samsung Galaxy S4 (ver. 8-bërth) fillon nesër në Korenë e Jugut

Shitja e Samsung Galaxy S4 (ver. 8-bërth) fillon nesër në Korenë e Jugut

Samsung Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 është gati që zyrtarishtë të dalë në shitje për SHBA dhe Evropë, këtu ky smartphone vjen me procesorë 4-bërthamor Qualcomm Snapdragon 600 1.9Ghz, mirëpo ditën kur është prezantuar pajisja, ka qenë edhe një version 8-bërthamor.

Versioni me 8-bërthama i Samsung Galaxy S4 posedon procesorin e vetë të kompanisë, Exynos 5 OCTA, dhe po i njëjti version pritet të filloj me shitje nga nesër (e Premte, 26 Prill) në Korenë e Jugut.

Pjesa tjetër e specifikave për ketë version të Galaxy S4 mbeten të njëjta, duke përfshirë ekranin e plotë me definicion të lartë 5 inç dhe rezolucion 1920 X 1080 si dhe platformën Android 4.2.2 Jelly Bean. |ameble|

Samsung Galaxy S4 në Europë për 650 €

Samsung Galaxy S4 në Europë për 650 €

Samsung javën që shkoj lansoi smartphone-in e shumë pritur Galaxy S4 në një ngjarje të organizuar në Nju Jork. Ky smartphone pritet të jetë në dispozicion duke filluar nga muaji Prill mirëpo nuk ka asnjë deklarim zyrtar mbi atë se sa mund të jetë çmimi i këtij smartphone-i.

Megjithatë, GSMArena ka ndarë çmimin evropian për ketë model, Amazon.de ka filluar të marrë para-porositë dhe ka renditur atë për 650€. Nga ana tjetër, smartphone-i Sony Xperia Z është më pakicë për 600€, ndërsa HTC One pritet të shitet për 660€.

Për më tepër, sipas GSMArena, Samsung Galaxy S4 në SHBA do të jetë në dispozicion me çmim rreth 579$. Nëse ky është çmimi për Samsung Galaxy S4 unlocked me 16GB atëherë del së do të jetë më i lirë se iPhone 5, i cili aktualisht shitet për 649$. Sido që të jetë gjithçka mbetet të shihet pas muajit Prill.

Karakteristikat kryesore të Galaxy S4 janë:

 • Procesori Exynos Pro 5  me 1.6GHz octa-qore  ose  1.9GHz quad-core Qualcomm (m’varet nga modeli apo vendi)
 • 2 GB Ram
 • 16/32/64 Gb + kartelën SD të jashtme deri me 64Gb
 • Ekrani 5 inç, me 441 PPI  1080p (1,920 x 1,080) Super Amoled
 • Sistemi Operativ Android 4.2.2
 • Kamera 13 Megapixel e pasme dhe ajo frontale 2 Megapixel
 • Bateria 2600 mAh
 • 130 gram
 • WiFi 802.11ac
 • NFC, Bluetooth 4.0 |ameble| [divider top=”0″]
Shfaqen fototgrafi të smartphone-it Galaxy S4

Shfaqen fototgrafi të smartphone-it Galaxy S4

Samsung Galaxy S4 është afër në zbulimin zyrtar të tij, por një seri e fotografive është përhapur që zbulon dizajnin e smartphone-it. Përderisa Samsung është përpjekur ta fsheh pajisjen në të madhe, smartphone i tyre është paraqitur ne një forum në gjuhën kineze “52 Samsung”.

Galaxy S4 thuhet të shfaqet më ekran 5 inç AMOLED Super definicion të lartë dhe rezolucion 1080p, procesorin tetë-bërthama, memorie të brendshme deri në 64GB, 2GB RAM, dhe kamerë 13 megapixel me sistemin operativ Android 4.2 Jelly Bean.

Ai gjithashtu thuhet të ketë një numër kontrollesh interesante (touch), Samsung zyrtarisht pritet të shfaqet gjatë një konference të organizuar për ditën e enjte. |ameble|

[divider top=”0″]

Samsung ftesë mediave për Galaxy S4 më datën 14 Mars

Samsung ftesë mediave për Galaxy S4 më datën 14 Mars

Samsung u ka dërguar ftesë mediave për datën 14 Mars, në ngjarjen e titulluar Unpacked sipas të gjitha gjasave pritet të njoftohemi më gjerësisht për pajisjen e shumëpritur Galaxy S4. Samsung ndryshe nga ngjarja e fundit në lançimin e Galaxy S3 në Londër, kësaj radhe ka vendosur të bëjë organizimin në qytetin e New York-ut që më shumë gjasë do të bëhet edhe paraqitja e parë zyrtare e këtij smartphone-i.

Përderisa në ftesë nuk konfirmohet që do të jetë smartphone-i Galaxy S4, fakti që është titulluar “Ready 4 Show”, dm.th. e përdor numrin “4” që tregon së fjala është për gjeneratën e katërt të smartphone-it Galaxy.

Për detajet apo specifikat tjera është përfolur dhe raportuar shumë edhe në të kaluarën, kështu që nuk po themi asgjë, gjithçka mbetet të shihet me datën 14 Mars. Qëndroni me ne. |ameble| [divider top=”0″]

Galaxy S4 me opsion të ri të kamerës

Galaxy S4 me opsion të ri të kamerës

Samsung Galaxy S4 mund të shfaqët me një opsion të ri të kamerës të quajtur Samsung Orb, e cila ju ofron mundësin përdoruesve për të lidhur imazhet së bashku në një të vetme 360 shkallë, e ngjashëm me opsionin nga Google, PhotoSphere që ishte shfaqur në versionin e Android-it Jelly Bean.

Kjo e thënë vjen nga Android Geeks të cilët thonë se kanë kontaktuar një nga inxhinieret e softuerit që punon në Galaxy S4. Ky inxhinier ka thënë se Samsung Orb do të jetë më i mirë se PhotoSphere për shkak të kualitetit të kamerës së përfolur 13 megapixel.

Smartphone-i Galaxy S4 ende nuk është konfirmuar, megjithatë disa kompani kanë filluar prezantimin e foto/videove të kapakëve mbrojtës për Galaxy S4, të cilat kanë zbuluar se smartphone-i do të jetë rreth të njëjtës madhësi sikur Galaxy S3, por do posedoj një dizajn krejtësisht tjetër.

Raporte të tjera kanë dal se Galaxy S4 do të jetë një smartphone më i fuqishëm duke u shfaqur më procesor me të madh 8-berthamorë 1.8GHz të quajtur Exynos 5 Octa.

Ndërsa në tjetër krejt ndryshe thuhet nga SamMobile e cila beson se super-smartphone-i i ri Samsung Galaxy S4 do të vijë me procesor 4-berthamorë 2.0GHz, ose do të bëjë atë më të fuqishem së sa modeli i fundit HTC One.

Sido që te jetë do të duhet të presim deri pas konferencës zyrtare nga Samsung për të parë saktësisht se çfarë do të posedoj kjo pajisje, thashethemet thonë se kjo do të ndodh në mes të Marsit. |ameble| [divider top=”0″]

A do të jetë Galaxy S4 me ekran Super Amoled 4.99 inç?

A do të jetë Galaxy S4 me ekran Super Amoled 4.99 inç?

Po flitet se Samsung do të njoftoj për modelin e smartphone-it të tyre të ri Galaxy S4 në MWC (Mobile World Congress 2013) që mbahet muajin e ardhshëm, pajisja pritet të lansohet në maj të këtij viti, dhe sipas një raporti të fundit nga Sammobile Galaxy S4 mund të shfaqet me ekran Super Amoled.

Samsung ka prezantuar disa ekran të ri në ngjarjen CES që shkoj, një gjë që është planifikuar të fillojë në tremujorin e parë të vitit 2013 është ekrani 4.99 inç Super Amoled HD e plotë me rezolutë 1920X1080 pixela dhe 440ppi.

Samsung ndoshta mund të përdor këtë ekran në modelin e smartphone-it të ardhëm Galaxy S4, mirëpo ne duhet të presim deri muajin e ardhshëm për informata zyrtare.

Specifikat tjera për ketë pajisje siç kemi raportuar edhe më herët përfshijnë procesorin quad core 2GHz Samsung Exynos 5450 dhe Mail T658 GPU, plus 2GB RAM, kamerën 13 megapixel në anën e pasme dhe atë frontale 2 megapixel. |ameble| [divider top=”0″]