Tag Archives

6 Articles
Kompania Gjirafa.com nga Kosova, faktor i rëndësishëm për rritjen e ekonomisë digjitale në Ballkan

Kompania Gjirafa.com nga Kosova, faktor i rëndësishëm për rritjen e ekonomisë digjitale në Ballkan

Ishte viti 2014, kur dëgjuam për Gjirafën, Gjirafa po vjen, një diçka e re po vjen Shqip! Fillimisht ishim të habitur se çfarë mund të jetë ajo. Një kompani e re kosovare e cila në fakt do të jetë një makinë kërkimore që kupton vetëm shqip. Uauu!! Ishte një diçka e re, një ide inovative e cila do të sjellë informata relevante që do të jenë lehtësisht të shfrytëzueshme nga më se 12 milionë shqipfolës nga e mbarë bota.

Në Maj te vitit 2014, për herë të parë bëhet një intervistë publike për StartupYard, me ç’ rast  themeluesi i Gjirafa-s Mërgim Cahani, ka shpjeguar në detaje të plota, planet për makinën e parë kërkimore shqip Gjirafa.com. Në një pjesë të intervistës, Mërgimi tha “Ne nuk jemi Google. Ne kemi diçka që Google nuk ka. Gjirafa ka qasje në të dhëna lokale, e kupton tregun dhe ka zhvilluar teknologji për kërkim të plotë të tekstit në gjuhën shqipe. Kjo është diçka që askush tjetër nuk e ka bërë ndonjëherë, përfshirë dhe Google. Gjuha Shqipe qëndron e vetme si gjuhë, pa të afërm”.

Në muajin Korrik të vitit 2014, Gjirafa.com ka lansuar versionin Beta të saj, duke ofruar qasje ekskluzive vetëm për ata të cilët janë regjistruar apo regjistrohen për qasje të hershme. Ftesat e para për të testuar dhe përdorur Gjirafa.com janë dërguar, ku ndër përdoruesit e parë dhe ekskluziv ishte edhe ameble. Përshtypjet tona të para ishin mbresëlënëse, si nga pamja e faqes ashtu edhe nga efektiviteti i kërkimit.

Më 9 Tetor 2014, në ora 15:00 në Sheshin 21 në Prishtinë, është zyrtarizuar hapja e Gjirafa.com për të gjithë shqiptarët. Gjirafa, Inc., – Dega në Kosovë, është kompani e avancuar e teknologjisë, produkt kryesorë i së cilës është makina kërkimore në Gjuhën Shqipe, Gjirafa.com.

Gjirafa Team

Gjirafa, Inc., është korporate e themeluar në SHBA-së, nga Mergim Cahani, CEO dhe dy bashkëthemeluesit, Ercan Canhasi dhe Diogjen Elshani.

Gjirafa Invest2Se, Gjirafa është duke u bërë një faktor i rëndësishëm për rritjen e ekonomisë digjitale në Ballkan, tregon edhe fakti i mbështetjes dhe përkrahjes së vazhdueshme të kompanive ndërkombëtare në rritjen e më tejme të Gjirafës. Këtë e laboron edhe artikulli në një ndër portalet prestigjioze të teknologjisë techcrunch.com.

Respektivisht, Gjirafa do të përfiton dy milionë dollarë për raundin e “Serive A” të udhëhequr nga firma prestigjioze Rockaway Capital me bazë në San Francisko dhe Pragë.

Financimi ka për qëllim për të zhvilluar ekonominë e internetit në Ballkan, duke digjitalizuar dhe indeksuar informacionet në Shqipëri e Kosovë. Well done guys! /ameble.com

Loja retro e fshehur në Gjirafa.com

Loja retro e fshehur në Gjirafa.com

Të gjithë jemi të njohur me lojën retro 8-bitsh Galaxy Atack, ku tani kjo lojë shfaqet edhe në gjirafa.com. Ajo paraqitet kur ju hyni në ndonjë faqe gabim që nuk ekziston (404).

Gjirafa Loja

Loja e fshehtë në domain-in e gjirafa.com paraqitet vetëm nëse gaboni adresën, dhe pastaj mund të luani me tastet majtas/djathtas dhe space. Mund të themi që është një lojë e thjeshtë por që të bën pak a shumë të varur.

Një opsion që i mungon është ruajtja e pikëve ku shpresojmë që në të ardhmen do t’i ruaj edhe pikët e lojtarëve dhe të listoj rënkimet, natyrisht për ata përdorues që janë të regjistruar në gjirafa.com.

Provoni tani www.gjirafa.com/loja dhe postoni rezultatet me screenshoot. /ameble.com

Çka kanë kërkuar Shqiptarët gjatë vitit 2015?

Çka kanë kërkuar Shqiptarët gjatë vitit 2015?

Kerkimet 2015 (1)Gjirafa.com është makina e parë dhe më e përparuar kërkimore në Gjuhën Shqipe, ku përdoruesit mund të kërkojnë më shumë se 110,000,000 faqe Shqip nga tërë Interneti.

Këtë vit për herë të parë Gjirafa.com ka publikuar top dhjetë kërkimet më të shpeshta që janë bërë gjatë vitit 2015 nga përdoruesit Shqiptarë, të ndara në këto kategori:
‘Personat më të kërkuar’ ‘Lajmet’ ‘Veturat’ ‘Celularët’ ‘Linjat e Autobusëve’.

Kjo listë mund të jetë një statistikë e mirë se për çka interesohen më shumë përdoruesit Shqiptarë.

Top 10 personat më të kërkuar gjatë vitit 2015, në Gjirafa.com

 • Xherdan Shaqiri
 • Era Istrefi
 • Rita Ora
 • Adnan Jonuzaj
 • Hashim Thaçi
 • Naim Frashëri
 • Cristiano Ronaldo
 • Dafina Zeqiri
 • Ismail Kadare
 • Lorik Cana

Top 10 Lajmet më të klikuara

 • Harrohet “Fondi i punësimit”
 • Vrasje në Prizren
 • Zgjedhjet në Tiranë
 • Përgjimi i telefonit
 • Të rinjtë që po garojnë për çmimin në Nasa
 • Ikja drejt Hungarisë
 • Vrasje në Tiranë
 • Neymar shënon gol që thyen ligjet e fizikës
 • Djegia e flamurit të Shqipërisë e Kosovës i kushton shtrenjtë klubit serb
 • Përleshje masive në Shkup

Top 10 Veturat

 • VW/ Golf 4
 • Mercedes
 • Bmw
 • VW/ Golf 3
 • VW/ Golf 2
 • Audi
 • Audi A4
 • VW/ Golf 5
 • Passat
 • Opel Corsa

Top 10 Celularët

 • iPhone 6
 • iPhone 5
 • iPhone 5s
 • Samsung Galaxy S4
 • iPhone 4
 • iPhone 4s
 • HTC
 • Nokia
 • Samsung Galaxy S5
 • LG G3

Top 10 Linjat e Autobusëve

 • Prizren – Prishtinë
 • Prishtinë – Prizren
 • Prishtinë – Tiranë
 • Gjakovë – Prizren
 • Gjilan – Ferizaj
 • Tiranë – Pejë
 • Korçë – Tiranë
 • Sarandë – Tiranë
 • Ferizaj – Durrës
 • Shkup – Tetovë
Gjirafa.com fiton çmimin ICT Inovacioni i Vitit

Gjirafa.com fiton çmimin ICT Inovacioni i Vitit

Albanian ICT Awards, në mbrëmjen gala që u mbajt të Premten më 15 Maj në Tiranë, ka zgjedhur Gjirafa.com në vendin e parë si Inovacioni i Vitit mbarëkombëtar Shqiptar. Si makina kërkimore e fokusuar në Gjuhën Shqipe, Gjirafa ka filluar të krijojë një prezencë me shërbime unike në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni si dhe Diasporë.
Albanian ICT Awards 2
Gjirafa.com dallohet në shërbimet e saj për kërkime në Gjuhën Shqipe, zgjidhje algoritmike dhe inteligjente të top lajmeve nga Shqipëria, Kosova, apo Diaspora, si dhe mbledhjen e të gjitha shpalljeve nga faqet tjera Shqiptare si: automjete, patundshmëri, celularë, si dhe konkurse të punëve. /ameble

Microsoft për Gjirafa-n: “Një makinë e fuqishme kërkimore”

Microsoft për Gjirafa-n: “Një makinë e fuqishme kërkimore”

Si mund t’i qaset një makinë e vogël kërkimore në gjuhën Shqipe gjigantëve të sotëm të kërkimit? Duke e kuptuar gjuhën lokale, duke krijuar një shërbim të dedikuar për përdorues, dhe duke u mbështetë në teknologjitë e Microsoft Cloud.

Gjirafa

Për shumicën e sportdashësve që flasin gjuhën angleze, gjetja e rezultateve të ekipit të tyre të preferuar është aq e thjeshtë sa të shkruash emrin e ekipit në Bing apo Google. Rezultati momental i takimit zakonisht është në faqen e parë apo të dytë të kërkimit.

Gjërat s’janë aspak të thjeshta për sportdashësit shqipfolës. Përdorimi i makinës kërkimore për t’u informuar mbi lojën e fundit të ekipit, për shembull, mund të kërkojë disa kërkime. Madje edhe atëherë rezultati mund të mos gjendet, deri në faqen e dytë apo tretë të të kërkimit. Por ky mundim shkon përtej kërkimit të rezultateve të sportit për shqipfolësit në vendet si Shqipëria Kosova dhe Maqedonia. Ata në vazhdimësi e kanë të vështirë të gjejnë saktë çka do qoftë në Internet, duke filluar nga lajmet, motin apo vendet e lira të punës.

Mergim Cahani, ndërmarrës dhe zhvillues shqiptarë ka një ide të saktë se ku qëndron problemi.

“Makinat e mëdha kërkimore nuk i futen uebit Shqiptarë aq thellë, dhe arsyeja kryesore është vetë Gjuha” thotë ai. Shqipja në fakt, është gjuha më e dallueshme nga të gjitha gjuhët e botës për nga leksiku i saj, si dhe është një nga të paktat gjuhë që nuk rrjedh nga ndonjë gjuhë tjetër, thotë Cahani “që të procesohet kërkimi në mënyrë inteligjente, të duhen njohuri të thella të gjuhës në mënyrë që të analizohet teksti dhe të kuptohet plotësisht kërkimi”.

Cahani mendoi se mund të adresojë këtë çështje duke krijuar makinën kërkimore Gjirafa, veçanërisht për Shqip-folësit anë e mbanë botës. Mirëpo Cahani nuk i kishte resurset për të konkurruar në të njëjtin nivel me organizatat e mëdha të cilat e dominojnë kërkimin. Për të qenë një konkurrent i denjë, atij i nevojitej partneritet me një kompani të duhur dhe të përdorte teknologjinë më të zhdërvjelltë dhe të më të pasur me veçori.

Cloud është teknologjia që i prinë marrëdhënies në rritje të Gjirafës me Microsoft 

Qe nga fillimi i zhvillimit, Cahani është kthyer në teknologjinë që kishte përdorë në ditët e tij si student në qytetin e New York-ut.

“Unë gjithmonë kam përdorur veglat e Microsoft-it për të zhvilluar, përfshirë Visual Studio, sepse ato ma bënin jetën më të lehtë.” thotë ai. “Unë po ashtu kam provuar shumë vegla me kod të hapur (Open Source), ne mendimin tim ato nuk ishin aq të fuqishme dhe të thjeshta sa mjetet e bazuara në Windows”.

Duke përdorë Visual Studio dhe Microsoft Visual C#, Cahani krijoi versionin e hershëm të makinës kërkimore që përfshinte multi-threaded crawler, dhe përpunuesin e kërkimit. Në mënyrë që ai të ndërtoi atë, atij vetëm i nevojitej teknologjia që mundëson rritje.

Ishte koha kur Cahani mësoi për platformën Microsoft Azure Cloud.

“Kur Azure doli në treg, unë kisha qasje për ta provuar atë, dhe më pëlqeu ajo çka pashë ” thotë ai. “ E kuptova që Azure do të përkujdeset për infrastrukturën, ashtu që ne do të mund të rrisim resurset pa u brengosur fare”.

Edhe pse ai kishte testuar përdorimin e Amazon Web Services, ai ishte thelluar në Azure Search, një zgjidhje search-as-a- service qe i ndihmon zhvilluesve të integrojnë kërkimin në aplikacione pa u brengosur për infrastrukturën.

“Amazon ka diçka të ngjashme, por nuk krahasohet ne çmim dhe nuk integrohet aq lehtë me veglat e Microsoft të cilat unë i përdor” thotë Cahani.

Një Makinë e fuqishme kërkimore e bazuar në Azure

Cahani dhe një ekip prej katër zhvilluesish e kanë krijuar Gjirafa.com, makinën kërkimore për kërkim të plotë të tekstit të ueb faqeve, në gjuhën Shqipe dhe Angleze, të bazuar pothuajse tërësisht në Azure. Përveç Azure Search, aplikacioni përdorë shërbimet e Azure Cloud për pjesën e parme, si dhe makinat virtuale për skanimin e uebit. Cahani dhe ekipi i tij po ashtu përdorin shërbimin Azure Managed Cache, që është një zgjidhje e memories së shpërndarë që ofron qasje super të shpejtë në të dhëna. Për me tepër, Gjirafa ka filluar të shfrytëzojë Azure Machine Learning që të parashikojë fjalët e kërkimit.

“Nëse e shkruan një tekst për të kërkuar, do të mundohet të sugjerojë fraza kërkuese” thotë Cahani. “Ne ende nuk kemi një numër të mjaftueshëm të kërkimeve që të nxjerrim parashikime të vlefshme, megjithatë është premtuese.”

Gjirafa.com mbledhë më shumë se 15,000 artikuj të lajmeve në gjuhen Shqipe për çdo ditë, nga më shumë se 120 portale. Po ashtu ofron shërbim për të kërkuar mbi 45,000 linja të autobusëve në Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoni, si dhe shpallje të vendeve të lira të punës, apo parashikimin e motit për ato regjione. Momentalisht faqja tërheqë 240,000 vizitorë mujorë, 2.2 milion shfletime mujore dhe në indeksin e saj ka mbi 33 milion ueb faqe. Me këtë ritëm të shpejtë të rritjes së Gjirafës, 1 milion vizitorë së shpejti do të jenë arritja e tyre e radhës. Çfarë e bën krejt këtë të funksionojë është Azure Search, “thotë Cahani.

“ Me Azure Search, ne kemi ndërtuar një super indeks kërkimi, dhe kemi disa algoritme të mira për rënkim të rezultateve, si dhe para-procesim të kërkimeve për gjuhën Shqipe në të cilën është duke punuar bashkëthemeluesi ynë Dr.Ercan Canhasi. Si rrjedhojë ne jemi duke ju ofruar informata tejet të rëndësishme më shume se 12 milion shqipfolësve anë e mbanë globit.

Diçka qe gjigandët nuk e kanë: të dhënat lokale dhe ekspertiza gjuhësore

Gjirafa ju ofron përdoruesve shqipfolës të Internetit diçka qe gjigandët si Google nuk mund të ofrojnë.

“Ne mund t’i ofrojmë përdoruesve tanë qasje të lehtë ne informata gjeografike lokale sepse ne mund ta skanojmë uebin shqip shumë thellë “ thotë Cahani. “Ne madje i shikojmë edhe faqet lokale të cilat Google mund t’i injoroje tërësisht”

Gjirafa gjithashtu dallohet me njohuri gjithëpërfshirëse të gjuhës Shqipe.

“Të përdorësh Azure Search për të para procesuar gjuhën, na mundëson të përcaktojmë kuptimin e saktë të frazës përpara se të kthejmë rezultatet e kërkimit” thotë Cahani. “Kjo se bashku me të dhënat lokale, nënkupton se ne e shërbejmë tregun Shqipfolës më mire sesa makinat e mëdha kërkimore.”

Përparësisë e të qenit i Vogël

Edhe pse Gjirafa ka vetëm 15 persona të punësuar, organizata mund të punojë më mire se konkurrentët e mëdhenj të kërkimit.

“Duke u mbështetur në Azure si infrastrukturë e jona, ne s’kemi nevojë të preokupohemi me menaxhim të harduerit, dhe ne mund të rritemi shumë shpejtë për aq sa kemi nevojë ” thotë Cahani. “Edhe pse ne jemi të vegjël ne mund të konkurrojmë drejtpërdrejtë me kompanitë e mëdha të kërkimit”. Ne kemi mundësi të shpenzojmë më pak kohë duke menduar për teknologji, dhe më shumë kohë duke u fokusuar në shërbimin e nevojave të përdoruesve shqipfolës të Internetit.

Të qenit i vogël ka pas ndikim po ashtu edhe në surpriza të papritura për Gjirafën.

“Fillimisht, ne kemi analizuar se çfarë kërkojnë më së shumti përdoruesit, dhe kemi zbuluar se shumica e tyre kërkojnë vetura të përdorura,” thotë Cahani. “Në bazë të kësaj ne i kemi agreguar të gjithë portalet që shesin vetura në Internet, i kemi kategorizuar fushat si modeli, kilometrat e kaluara dhe çmimi, dhe kemi vendosur të gjitha shënimet në Indeksin kërkimorë të Azure. Ne ishim në gjendje të ndërtojmë tërë indeksin në vetëm një javë, dhe ne tani kemi shërbimin më të mirë të kërkimit të veturave në shitje në rajon, me mbi 70,000 shpallje të veturave, të cilat mund të shpalosen çdo ditë.” Kompania ka ndërtuar indekse të ngjashme për vende të lira të punës dhe shpallje të patundshmërive, dhe është duke punuar ne indeksin e telefonave të mençur. Ai thotë “ do të na duheshin muaj të tërë për të ndërtuar indekse të tilla nëse do duhej të menaxhonim infrastrukturën tonë”

Zhvillim i shpejtë dhe efikas

Si kompani e vogël Gjirafa duhet t’i jep zhvilluesve të saj teknologji që përshpejton kohët e zhvillimit.

“ Për këtë arsye ne përdorim Microsoft Visual Studio Ultimate 2013 si platforme të përgjithshme zhvilluese, “ thotë Cahani.

“Ne po ashtu zhvillojmë në Android dhe iOS, por zhvillimi dhe kodimi në Visual Studio është pakrahasimisht më i lehtë. Kjo do të thotë se puna kryet më shpejtë, na kushton më pak dhe ndihmon të ofrojmë më shpejtë shërbime të reja për përdoruesit tanë. Visual Studio bën pjesë të madhe në rritjen dhe suksesin tonë.

Përderisa kompania vazhdon duke shtuar shërbime të reja në Gjirafa.com, ajo planifikon të zhvillojë zgjidhje të reja të bazuara në Azure.

“Ne jemi duke punuar në zgjidhje e-commerce si dhe zgjidhje për kërkime për klientë biznesorë ” thotë Cahani. Ne mendojmë se mund të përdorim Azure Search për t’i ofruar punëtorëve të organizatave të gjejnë me lehtësi informatat në organizatën e tyre. Çka do që planifikojmë të bëjmë, ne do të mbështetemi në përparësitë e shkathtësive të cilat i kemi zhvilluar në Azure dhe Visual Studio, dhe ne do të përdorim partneritetin me Microsoft që të rrisim kompaninë tonë në të ardhmen.”

Ky artikull është i përkthyer, artikulli origjinal mund të shikohet këtu. /ameble

Gjirafa.com nga sot me aplikacion mobil – Krejt në një vend

Gjirafa.com nga sot me aplikacion mobil – Krejt në një vend

10 Shkurt 2015, Prishtinë, Kosovë – Gjirafa, Inc., sot bëri të ditur se makina e parë dhe më e përparuar kërkimore në Gjuhën Shqipe, Gjirafa.com ka lansuar aplikacionin e saj për telefona të mençur. Aplikacioni mobil është i disponueshem fillimisht për sistem operativ Android, ndërsa se shpejti pritet edhe versioni për iOS dhe Windows. Aplikacionin mobil mund ta shkarkoni nga google play.

Aplikacioni mobil Gjirafa.com disponon widgetin i cili është dizajnuar të qëndrojë tërë kohen i hapur në njërën nga sfondet e telefonit. Widgeti në pjesën e sipërme tregon Motin dhe linjat e autobusëve për qytetin e përzgjedhur, pastaj në mes tregon Lajmet kryesore të cilat mund të ndërrohen, si dhe në pjesën e poshtme përmban linçet për tu qasur në shërbime të dedikuara si kërkimi i uebit shqip, shfletimi apo kërkimi i: lajmeve, patundshmërive, veturave, vendeve të punës, dhe më të rejat e motit. Pamja në vijim tregon se si duket widget.

Gjirafa 1

Hapja dhe navigimi nëpër menytë e aplikacionit është thjeshtësuar ashtu që në anën e sipërme është menyja me shërbimet kryesore, ndërsa në anën e djathte është nën-menyja e shërbimeve kryesore.

gjirafa 2

Shembull, nëse dëshirojmë të lexojmë lajmet për sport, atëherë klikojmë në menynë kryesore në të majtë, apo e tërheqim menynë nga ana e majtë në të djathtë, klikojmë në rubrikën Lajme, pastaj klikojmë në nën-menynë e djathtë në mënyrë që të shkojmë në kategorinë Lajme – Sport.

gjirafa 3

Në të njëjtën mënyre hapen edhe rubrikat dhe kategoritë tjera, si p.sh. kërkimi i veturave në shitje. Hapim menynë kryesore, klikojmë në Vetura në Shitje, pastaj klikojmë në nën-menynë e cila përmban filterat për të përzgjedhë shpalljet sipas vendit, veturës, kilometrave të kaluara e shumë kritereve të tjera.

Mos të harrojmë që përveç mundësisë së shfletimit në çdo moment nga cila do rubrike apo kategori mund të kërkojmë informatat nga të gjitha shërbimet e gjirafa.com duke kërkuar me fjalët kyçe në kutinë për kërkim e cila gjendet në pjesën e sipërme të aplikacionit.

gjirafa 4

Për më shumë, vizitoni ueb faqen Gjirafa.com apo shkarkojeni aplikacionin drejtpërdrejtë nga Google Play. /ameble