Tag Archives

4 Articles
E plotësuar: Të rejat nga Google I/O 2013

E plotësuar: Të rejat nga Google I/O 2013

Konferenca Google I/O Keynote përfundoj dhe solli plotë karakteristika të reja, disa nga to mund ti lexoni me poshtë (orë pas ore), mirëpo video e plotë u shpjegon të gjitha në detajet dhe është incizuar direkt nga ekipet e Google-it. Fushat kyçe të diskutuara në Google I/O përfshijnë Google Play Music, Google+ Photo Tools, Google Now, Google Maps dhe ndërfaqja e saj e re dhe e ri-dizajnuar, si dhe në fund pyetjet dhe përgjigjet për Larry Page.

Pra nëse nuk keni pasur mundësi ta shikoni ketë konferencë atëherë atë mund të shikoni për katër orë nga po e njëjti burim në YouTube, e publikuar për ju nga Google Developers Live.

[youtube id=”9pmPa_KxsAM” width=”600″ height=”350″]

E plotësuar 20:55: Google gjithashtu ka njoftuar për riorganizimin e tërësishëm të shërbimit të hartave (Maps) në versionin Desktop, për të cilën ka thënë se është rindërtuar nga zero dhe menjëherë do të jetë në dispozicion. Kësaj herë sipas prezantimit të dhënë drejtpërdrejt Google Maps është përditësuar me tiparet më të rëndësishme që ka marrë ndonjëherë që nga lansimi i tij tetë vjet më parë. [youtube id=”THxJHcR1D2c” width=”600″ height=”350″]

Kurse, për aplikacionin Google Maps në Android dhe iOS është njoftuar se do të ketë një orientim krejt ndryshe. Google thotë se UI (ndërfaqja e përdoruesit) do të përditësohet në mënyrë që të sjellë në qendër të vëmendjes “gjërat që janë më me rëndësi”. Përditësimi i ri, për sa i përket kësaj do të lëshohet gjatë verës dhe do të jetë i integruar me Google Offers dhe shërbimin Zagat për vlerësimet e restoranteve etj. Aplikacioni gjithashtu do të shfaq lajmërime për trafikun, të tilla si aksidentet rrugore, punime në rrugë etj. Kompania ka konfirmuar se edhe një version i iPad-it në të njëjtën kohë do të vihet në dispozicion.

Google Maps Navigacioni

E plotësuar 20:05: Google ka përditësuar gjithashtu shërbimin Google Now me disa gjëra të reja interesante. Porositë me zë tani ju ofrojnë shumë mundësi.

Të kërkoni një rrugë ndonjë restaurant apo kafe, pajisja juaj android tani mund t’ju alarmoj apo kujtoj për diçka në një kohë të caktuar. Google gjithashtu kanë shtuar edhe disa opsione ekstra të reja të kërkimit për përdoruesit të cilët janë të kyçur (logged in). Për shembull mund të urdhëroni Google Now që të dërgoj një email për ju dhe në kohë të caktuar, ose ti kërkoni që ti shfaq fotografitë e juaja të veçanta që keni ruajtur në Google + (pushimin e vitit të kaluar). Të gjitha këto përditësime nga tani e tutje janë në dispozicion nëpërmes platformës Android, nuk ka informacion për platformën iOS.

[youtube id=”pPqliPzHYyc” width=”600″ height=”350″]

E plotësuar 19:35: Një tjetër njoftim që është bërë nga kjo ngjarje është smartphone-i Samsung Galaxy S4 Google Edition (për tregun amerikan) që do të jetë në dispozicion nga muaji i ardhshëm me saktësisht nga data 26 Qershor, me çmim prej 649 $ nëpërmes kompanive AT&T dhe T-Mobile. Ata që dëshirojnë të kenë një version të tillë mund ta blejnë atë nëpërmes Google Play Store.

Kurse për ata të cilët nuk i kanë të njohura karakteristikat e Galaxy S4-it, ai përmban ekranin 4.99 inç 1080p HD super Amoled (1920 X 1080) me 441 pikselë për inç, procesorin Samsung Exynos 5 ose Qualcomm Snapdragon S4 Pro (sipas vendit), dizajnin mbështjellës poli-karbonat (të bardhë ose të zi), hapësira e brëndshme për ruajtje 16/32GB, 2GB RAM, kamerën e pasme 13 megapikselë dhe atë frontale 2 megapikselë. Ose detajet e plota mund ti gjëni këtu.

Samsung Galaxy S4 Google Edition

E plotësuar 18:58: Një tjetër shërbim që Google ka prezantuar është shërbimi për muzikë Google Music All Access, i ngjashëm me muzikën Stream nga shërbimet Spotify dhe Rdio.

Ky shërbim sipas tyre do të kushtojë 9.99 $ në muaj si dhe opsioni Trial në dispozicion për 30 ditë. Google Music mund të konsiderohet si konkurrent me dy shërbimet e lart përmendura, përderisa ky gjithashtu do të jetë ne dispozicion nëpërmjet pajisjeve Android.

Google Music all access

E plotësuar 18:40: Në vazhdim është prezantuar shërbimi i ri për lojëra i quajtur Google Play Game Service, shërbime të cilat i japin zhvilluesve mjete apo mundësi për të ruajtur të arriturat në sistemin Cloud, për të krijuar meqë borde dhe udhëheqës në lojëra, dhe kjo mundësi përveç platformës Android-it, në dispozicion është edhe për iOS dhe ueb.

Google play games

Në 18:25: Në konferencën Google I/O 2013, Sundar Pichai ka njoftuar se Android deri më sot ka regjistruar 900 milionë aktivizimeve në Android, një numër goxha i madh.

Pichai ka thënë gjithashtu se Google Play Store deri më tani ka regjistruar mbi 48 miliardë Aplikacione instaluar.

900 milionë aktivizimeve në Android

Drejtpërdrejt: Google I/O 2013

Drejtpërdrejt: Google I/O 2013

Google I/O 2013

Kanë mbetur edhe pak orë para se Google të filloj konferencën vjetore rreth “Innovation in the Open” dhe ngjarjeve te rëndësishme qe ndërlidhen me këtë kompani.

Ky eveniment madhështorë i Google pritet që të sjellë produkte dhe gjëra të reja inovative të botës teknologjike.

Kjo ngjarje do të fillojë në ora 18:00 sipas orës tonë lokale. Ne ju ftojmë që këtë ngjarje ta ndiqni përmes Ameble duke klikuar në videon më poshtë:

[youtube id=”9pmPa_KxsAM” width=”600″ height=”350″]

Ameble do të jetë në pritje të kësaj ngjarje të madhe së bashku me ju, dhe sapo të mbaroj konferenca e Google, do të ju njoftojmë me të gjitha ngjarjet e rëndësishme që do te jenë pjese e saj. |ameble|

Google Maps, shumë shpejt me dizajn të ri

Google Maps, shumë shpejt me dizajn të ri

Google maps i riNë konferencën për zhvillues nga Google, Google I/O 2013, që do të mbahet gjatë këtij muaji pritet të shohim një numër të gjërave të reja nga Google. Tani për tani është raportuar se edhe Google Maps do të ndryshoj në një ndërfaqe (pamje) të re. Lajmi vjen nga personeli në Sistemin Operativ të Google-it, të cilët kanë thënë se Google Maps i ri do të heq sidebar-in (menytë anësore) dhe çdo gjë shfaqet në krye të hartës në ekran të plotë.

Google Maps gjithashtu do integrohet edhe më thellë me rrjetin social të tyre Google+, do të jetë mundësia për të kërkuar rezultate lokale të vendeve, mirëpo që janë të rekomanduara nga rrethet tuaj në llogarinë Google +.

Ndërfaqja e re e Google Maps është projektuar për një pamje më të përshtatshme për smartphone dhe tablet, fokusi kryesor i Google Maps të ri do të jenë hartat aktuale, butonat, sidebar etj.

Për më shumë detaje pritet të shohim në Google I/O 2013 me 15-17 Maj. |ameble|

Konferenca vjetore “Google I/O 2013″ me 15-17 Maj

Konferenca vjetore “Google I/O 2013″ me 15-17 Maj

Konferenca vjetore për zhvilluesit nga Google, “Google I/O 2013 developer” është caktuar të mbahet në mes 15 dhe 17 Majit dhe mbahet në Moscone Center të San Francisco’s, Google ka përditësuar faqen e saj Google I/O 2013 developer me një numër të madh enigmash. Nëse hapni uebfaqen e internetit Google I/O 2013 dhe klikoni në njërën nga dy imazhet kryesore, në ‘I’ ose në ‘O’, pas disa klikimeve kalohet në një uebfaqe të re, që prapë nuk dyshohet për asgjë ose nuk jap asnjë .

Më shumë detaje mund të gjeni në uebfaqen e internetit Google I/O, nga kjo ngjarje priten Android 5.0 Key Lime Pie dhe gjithashtu Motorola X Phone. |ameble|