Tag Archives

8 Articles
Regjistrimi për ngjarjen Google I/O 2016 hapet nga 8 Marsi

Regjistrimi për ngjarjen Google I/O 2016 hapet nga 8 Marsi

Gjiganti Google ka njoftuar të martën se regjistrimi për ngjarjen e tyre I/O 2016 do të fillojë nga data 8 Mars dhe do të vazhdoj deri me 10 Mars.

Google IO 2016

Nga kjo ngjarje pritet të njoftohemi për planet e Google-it për versionin e ardhshëm të Androidit, Android N, gjithashtu edhe për ndryshimet që pritet të bëhen në sistemin e tyre Chrome. Me aq sa dimë deri me tani, Google nuk pritet të prezantoj ndonjë pajisje të re.

Google I/O 2016 do të mbahet nga 18-20 Maj në Mountain View. Ne, që nuk e kemi mundësin të jemi prezent, nuk duhet të brengosem shumë sepse e tërë ngjarja do të jetë e transmetuar drejtpërdrejt. /ameble

Ngjarja Google I/O 2016, datat dhe lokacioni

Ngjarja Google I/O 2016, datat dhe lokacioni

Kryeshefi i Google-it Sundar Pichai të martën ka njoftuar se ngjarja vjetore Google I/O 2016 do të zhvillohet në mes të muajit Maj, në datat 18-20, në Mountain View në amfiteatrin Shoreline.

Sipas Pichai, vendi është i veçantë sepse është lagja e njëjtë ku u mbajt ngjarja e parë e I/O, një dekadë më parë. Shikoni se sa larg ka shkuar Google që nga ajo kohë.

Pichai ka dhënë se, më shumë detaje rreth kësaj ngjarje pritet të jepen shumë shpejt.

Një gjë është e sigurt së nga Google pritet versioni i ardhshëm i Android-it. Përveç kësaj, nuk dihet së për çfarë tjetër do të flasë Google. Për Self-Driving? Për Google Glass 2.0? Chrome OS? Mbetet të shihet! /ameble

Drejtpërdrejt: Google I/O 2014

Drejtpërdrejt: Google I/O 2014

Për shumë entuziast dhe zhvillues të Android-it, ngjarja vjetore Google I/O është ngjarja më e pritur e vitit. Është sikur baba-dimri i vitit të ri për fëmijët.

Nga kjo ngjarje kemi shkruar edhe dje se pritet të prezantohet versioni me i ri i Android-it, Android 5.0, gjithashtu Android Wear ku do të prezantohen  Motorola Moto 360 dhe LG G Watch, pastaj  platforma për makina Google AutoLink, Android për TV, Chrome e shumë tjera.

Ngjarjen mund ta ndiqni drejtpërdrejt nga video e më poshtme sot prej orës 18:00:

Nesër fillon Google I/O 2014, çfarë pritet nga kjo?

Nesër fillon Google I/O 2014, çfarë pritet nga kjo?

Google IO 2014Konferenca për zhvillues e Google-it, Google I/O 2014, fillon nesër, ajo zhvillohet më 25 dhe 26 Qershor në Qendrën perëndimore të Konventës Moscone në San Francisko. Konferenca do të fillojë me një fjalim kryesor dhe nga kjo pritet të njoftohem për shumë gjëra të reja që përfshijnë harduer dhe softuer të ri nga kjo kompani.

Spekulimet janë se mund të prezantohet versioni i ri i platformës së tyre për smartphone dhe tablet, Android 5.0. Gjithashtu pritet të dëgjojmë diçka në lidhje me versionin e ri të platformës për ora të mençura Android Wear dhe pajisjet e para me ketë platformë pritet të lansohen në ketë ngjarje ku përfshijnë Motorola Moto 360 dhe LG G Watch. Një tjetër njoftim që pritet të bëhet është platforma Android për makina ose Google AutoLink.

Nga ana tjetër mund të presim disa pajisje harduerike të reja, sipas thashethemeve diçka në lidhje më tabletin Google Nexus 8, kompania gjithashtu mund të zbulojë planet e saj për serinë e përfolur të smartphone-ve të ardhshëm të quajtur Android Silver.

Konferenca për zhvillues Google I/O 2014, fillon nesër nga ora 9 PST (tek ne 18 pasdite), dhe ngjarjen pritet ta shfaqim drejtpërdrejt. /ameble

Konferenca Google I/O mbahet me 25-26 Qershor

Konferenca Google I/O mbahet me 25-26 Qershor

Google IO2014Konferenca vjetore për zhvillues Google I/O është caktuar të mbahet nga 25-26 Qershori në qendrën Moscone të San Franciskos. Vitin e kaluar, kjo ngjarja u fokusua me shumë në harduer, edhe pse Google kishte përdorur skenë për të njoftuar për disa shërbime të mëdha të reja, duke përfshirë Google Play Music All Access dhe aplikacionin Hangout.

Lajmi është dhënë nga zëvendës presidenti i lartë i Google-it Sundar Pichai, i cili vitin e kaluar mori pozitën si kreu i Android-it, Chrome-it dhe Google Apps. Është e paqartë se çfarë mund të pritet rreth kësaj ngjarje, ka shumë gjasa që mund të shohim një pasues të Nexus 5, gjithashtu tableti Nexus 10. Google kishte prezantuar laptopin e tyre Chromebook Pixel vitin e kaluar, kështu që ndoshta do të shohim një model më të madh të kësaj serie.

Google I/O është një konferencë jashtëzakonisht e njohur, kështu që qëndroni me ne sepse do ta përcjellim ketë ngjarje drejtpërdrejt. /ameble

Motorola X Phone i përfolur mund të quhet Google X?

Motorola X Phone i përfolur mund të quhet Google X?

Spekultimet e më hershme ka qenë se Google është duke punuar në një smartphone të ri Motorola X, smartphone-i është thënë të vijë bashkë me versionin e ri të platformës Android, Android 5.0 Key Lime Pie. Spekulimet tjera ishin se ky model do të prezantohet muajin e ardhshëm në konferencën për zhvillues Google I/O, por me vonë u raportua se kjo nuk do të ndodh dhe mund të vonohet.

Mirëpo sot disa detaje për një smartphone i tillë janë shfaqur në AnTuTu benchmarks, smartphone-i është i emëruar Google X dhe duket të jetë me Android 5.0 Key Lime Pie, fotografia më poshtë është shfaqur në rbmen.

Google X

Për smartphone-in e njëjtë është thënë të paraqitet në 20 ngjyra të ndryshme, dhe me ekran të plotë HD 4.7 inç me rezolucion 1920 X 1080 pikselë.

Sido që të jetë, ditët apo javët e ardhshme mbetet të shihet se cila është e vërteta e këtij modeli të ardhshëm nga Google. |ameble|

Google Babble do të zbulohet në ngjarjen Google I/O?

Google Babble do të zbulohet në ngjarjen Google I/O?

Thashethemet po qarkullojnë se Google është duke u përgatitur të zbuloj një shërbim të ri të quajtur Google Babble që është dizajnuar si një Messenger i unifikuar, dhe që pritet të zbulohet në organizimin vjetor Google I/O.

Russell Holly nga Geek.com, ka zbuluar historinë për Google Babble duke thënë se ky shërbim mund të zbulohet në Google I/O në mes të muajit Maj. Detajet për Google Babble janë shumë të pakta për momentin, mirëpo Holly pohon se raporti vjen nga burime të shumta që dëshirojnë të mbesin anonim.

Në anën tjetër kompania Google nuk ka konfirmuar asgjë zyrtarisht për sa i përket kësaj. |ameble|

Caktohet data për konferencën vjetore Google I/O 2013

Caktohet data për konferencën vjetore Google I/O 2013

Google ka informuar se konferenca vjetore per zhvilluesit e saj Google I/O (Innovation in the Open) do të mbahet ne muajin Maj në datat 15-17 në San Francisko. Regjistrimi për ketë ngjarje nuk do të hapet deri në vitin e ardhshëm nga muaji shkurt. Por të rejat rreth kësaj ne do ti përcjellim vazhdimisht. Gjasat për ketë konferencë janë së do të prezantohet versioni i ardhshëm Android 5.0 e që me gjasë do të quhet “Key Lime Pie” dhe gjithashtu përditësimin e një ose dy pajisjeve smartphone dhe tablet. Për me shumë mbetet të informohemi muajt e ardhshëm.

Të rejat qe janë shfaqur në konferencën e kaluar të këtij viti qe shkoj mund ti shihni këtu. |ameble|  [divider top=”0″]