Tag Archives

13 Articles
Google Maps Offline tani ofron navigim të plotë

Google Maps Offline tani ofron navigim të plotë

Kompania Google me herët kishte njoftuar se do të sjellë një version të plotë të hartave, ku mund të përdoren pa lidhje interneti (offline). Më saktësisht, kemi pasur qasje që të ruajmë hartat offline në pajisjet mobile, por nuk kanë qenë aq shumë të përdorshme, tani me versionin e ri do të kem më shumë mundësi.

Google maps Offline

Gjiganti Google ka njoftuar se Google Maps tani ofron navigim të plotë, madje edhe kur nuk kemi lidhje interneti. “Përveç që mund të shihen sipërfaqe e rrugë të vendeve, tani ofrohen edhe drejtime, mundësi kërkimi për destinacione të caktuara apo edhe dhe për të gjetur informacion të nevojshme në lidhje me vendet.” Shembull, gjendeni në një qytet dhe ju intereson të gjeni dyqanin e caktuar, atëherë nëpërmes Google Maps Offline do t’ju paraqiten informatat e atij dyqani më të afërm.

Për të pasur këto mundësi, ju nevojitet të shkarkoni hartat në pajisjet tuaja. Hapeni Google Maps në Android, shkoni tek menyja “Offline areas”, shtypni butonin +, për të shtuar një vend/qytet të ri. Pastaj, duhet të zgjidhni madhësinë e zonës offline (sa më të gjerë e zgjidhni zonën në hartë, aq më shumë hapësirë zihet në pajisjen tuaj.)

Perditësimi i fundit i Google Maps për Android fillon lansimin “gradualisht”, ka thënë Google, që do të thotë se nuk do të jetë në dispozicion për të gjithë menjëherë. /ameble

iCloud.com zëvendëson Google Maps me Apple Maps

iCloud.com zëvendëson Google Maps me Apple Maps

Apple Maps iCloudDy vjet më parë, Apple kishte vendosur të heq aplikacionin Google Maps si opsion i parazgjedhur për harta në pajisjet iOS, në vend të kësaj kishte vendosur të përdorur shërbimin e vet për harta Apple Maps. Në atë kohë ishte diçka e pa përgatitur mirë, për arsye se Apple Maps nuk ishte e saktë dhe ishte me plotë probleme. Fatmirësisht Google Maps bëri një kthim dhe u kthye si një aplikacion i pavarur në pajisjet iOS.

Tani sipas një raporti, e njëjta gjë është bërë me iCloud. Apple vitet e fundit ka bërë tranzicion me shërbimet Find My iPhone dhe Find My Friends, kështu që është e paqartë se pse iCloud është shërbimi i fundit i Apple-it që merr Apple Maps!

Përdorimi i Apple Maps në iCloud në fakt deri më tani ka qenë në versionin beta, por tani thuhet se ky shërbim ka dal nga faza testuese dhe operon plotësisht. Kjo nënkupton qe edhe nëse nuk jeni të kënaqur me Apple Maps, ju duhet ta pranoni sepse nuk ka zgjedhje tjetër. Kurse sa i përket shërbimit se sa është funksional mbetet të shihet./ameble

Google Maps, shërbimi i dytë i Google-it me një miliardë shkarkime

Google Maps, shërbimi i dytë i Google-it me një miliardë shkarkime

Muajin e kaluar Gmail u bë aplikacioni i parë Android që ka arritur një miliardë shkarkime, më pas është ditur se edhe Google Maps nuk është shumë larg që të arrij ketë numër.

Google Maps nje miliardë

 

Tani Android Police ka raportuar i pari se Google Maps e ka kaluar pragun një miliard të shkarkimeve, duke e bërë atë aplikacionin e dytë Android në histori për të arritur këtë pikë. Sigurisht, ngjashëm si Gmail edhe Google Maps vjen i instaluar në shumicën e pajisjeve Android, kështu që nuk duhet të habitemi për arritjen e numrit një miliardë gati në të njëjtën kohë me Gmail.

Megjithatë, kjo është një e arritur jashtëzakonisht mbresëlënëse për të dy aplikacionet dhe një përkujtim se sa shumë aplikacionet dhe shërbimet e Google kanë pushtuar botën, madje edhe ata të cilët nuk e pëlqejnë fare vetëm se duke përdorur platformën Android si platformën e tyre primare. /ameble

Waze integrohen në Google Maps

Waze integrohen në Google Maps

Google Maps WazePërdoruesit e Google Maps tani mund të marrin ndihmë duke ju shmangur bllokimit të trafikut dhe aksidenteve  nëpërmes përditësimeve të Waze-s.

Versionet e Google Maps për iOS dhe Android tani posedojnë raportet e trafikut në kohë reale nga Waze. Shërbimin Waze, Google e kishte blerë ketë kompani në muajin Qershor në mënyrë specifike për të përmirësuar shërbimin e saj të hartave.

“E gjithë kjo do të thotë se kur Waze raporton për aksidente, punë në rrugë, mbyllje të rrugëve etj, përditësimet do të shfaqen në aplikacionin e Google Maps për Android dhe iOS në shtetet si Argjentinë, Brazil, Kil, Kolumbi, Ekuador, Francë, Gjermani, Meksikë, Panama , Peru, Zvicër, Angli dhe SHBA “kanë thënë Google sot në blogun e tyre. |ameble|

Përditësimi i ri Chrome për Android përfshinë Google translate

Përditësimi i ri Chrome për Android përfshinë Google translate

Chrome Android perditsimiKompania Google ka lëshuar një përditësim të ri për aplikacionin Chrome në Android, duke shtuar kështu mundësitë automatike për përkthim që aktivizohet kur vizitoni ndonjë faqe interneti të huaj dhe gjithashtu ka futur opsionin me ekran të plotë (fullscreen) për tablet tek shfletuesit.

Google Translate për Chrome-in në Android në fakt ka qenë në dispozicion që një muaj mirëpo në versionin beta, por tani të gjithë e kanë ketë mundësi të përdorin shërbimin. Tani kur vizitoni një uebfaqe në një gjuhë të huaj një toolbar do të paraqitet si pop-up duke ofruar mundësin të përkthejë tekstin. Nëse vazhdoni lëvizjen poshtë atëherë toolbar-i thjesht do të zhduket.

Disa ditë më parë, Google ka përditësuar aplikacionin Google Maps për Android, duke ofruar një eksperiencë më të mirë për tablet dhe navigacion më të zgjeruar me informacion të trafikut. Kompania gjithashtu ka raportuar se do të heq aplikacionin Latitude në Maps, edhe pse një shërbim i ngjashëm si ky do të integrohet në Google Plus. |ameble|

Google Maps për Android tani me dizajn të ri dhe navigacion më të mirë

Google Maps për Android tani me dizajn të ri dhe navigacion më të mirë

Google Maps perditesimiGoogle ka përditësuar aplikacionin Google Maps për Android, duke shtuar kështu disa karakteristika të reja dhe duke përfshirë një dizajn të ri për aplikacionin.

Versioni i ri për të dy pajisjet smartphone dhe tablet tani ka një ndërfaqe më të pastër që është e ngjashëm me atë të aplikacionit për iPhone, e cila ishte lansuar dhjetorin e kaluar. Karakteristika të tjera përfshijnë navigacionin e zgjeruar me përditësime të trafikut drejtpërdrejt, raportet e incidentit dhe rrugët e shkurtra të trafiku.

Aplikacioni pritet të shfaqet si përditësim për pajisje me Android 4.0.3 e më lartë gjatë javëve të ardhshme. |ameble|

Google Maps, shumë shpejt me dizajn të ri

Google Maps, shumë shpejt me dizajn të ri

Google maps i riNë konferencën për zhvillues nga Google, Google I/O 2013, që do të mbahet gjatë këtij muaji pritet të shohim një numër të gjërave të reja nga Google. Tani për tani është raportuar se edhe Google Maps do të ndryshoj në një ndërfaqe (pamje) të re. Lajmi vjen nga personeli në Sistemin Operativ të Google-it, të cilët kanë thënë se Google Maps i ri do të heq sidebar-in (menytë anësore) dhe çdo gjë shfaqet në krye të hartës në ekran të plotë.

Google Maps gjithashtu do integrohet edhe më thellë me rrjetin social të tyre Google+, do të jetë mundësia për të kërkuar rezultate lokale të vendeve, mirëpo që janë të rekomanduara nga rrethet tuaj në llogarinë Google +.

Ndërfaqja e re e Google Maps është projektuar për një pamje më të përshtatshme për smartphone dhe tablet, fokusi kryesor i Google Maps të ri do të jenë hartat aktuale, butonat, sidebar etj.

Për më shumë detaje pritet të shohim në Google I/O 2013 me 15-17 Maj. |ameble|

A mundet Apple pa aplikacionet e Google-it?

A mundet Apple pa aplikacionet e Google-it?

Google për vitin 2012 ka pasur mjaft adhurues nga sistemi operativ iOS i Apple-it, sidomos kur ajo ka lëshuar aplikacionin Google Maps për një sistem që është konkurrues i tij, mirëpo aplikacionet e Google-it në përgjithësi janë shkarkuar miliona herë nga përdoruesit mirënjohës të iOS-it.

Besoni apo jo, disa prej aplikacioneve të tyre renditen në listën Top 10 për aplikacionet më të përdorura në iOS? Duket sikur klientët e Apple-it absolutisht pëlqejnë produktet nga Google.

Një raport i fundit nga comScore tregon gjithashtu, së cilat janë produktet apo aplikacionet më të përdorura për vitin 2012, dhe gjithsesi që Google Maps, Google Play, Google Search, Gmail dhe YouTube janë në ketë renditje, kurse këtu gjinden edhe Facebook, Pandora Radio, iTunes, dhe Yahoo!

Pra, edhe pse Apple është përpjekur që të shpëtoj veten dhe të mos mvaret nga produktet e Google-it, kjo është e pa mundur, sepse pas dështimit me hartat (Apple Maps) është dëshmuar se sa ka nevojë Apple për produkte të GoogleiOS. |ameble| [divider top=”0″]

FBI hap një uebfaqe të re për të gjetur krimin

FBI hap një uebfaqe të re për të gjetur krimin

Çfarë ndodh nëse ne teknologji na jepet mundësia për të parë vendndodhjen e skenave të krimit më të fundit përmes një harte, në vendin ku jetojmë? Kjo me siguri se do të ishte lehtë për policinë ta luftojnë krimin, FBI është ajo qe ka menduar në lidhje me ketë qe një kohë të gjatë. Në fakt, ajo tani ka hap online një uebfaqe të ri që u tregon vizitorëve vendndodhjen e incidenteve deri në nivelin e rrugës. FBI bashkë me Google ka hapur ketë shërbim të fuqishëm nëpërmes hartave të Google-it (Google Maps). Momentalisht sjell të dhëna vetëm për shtete të SHBA-së, nuk ka informata nëse do të zgjerohet.

Kjo uebfaqe shfaq gjithashtu fotografin e personit “kërkues” të dyshuar të plotë me përshkrimet e tyre fizike, dhe përdoruesit mund të shohin vendet, nofken e një vjedhësi të paidentifikuar, armët e përdorura, si dhe të dhëna të tjera.

Në një deklaratë, FBI tha se kjo uebfaqe e re ka për qëllim të mbrojë qytetarët nga dhuna me armë, jo vetëm humbje për financiare. Uebfaqen e internetit mund ta shikoni këtu. |ameble| [divider top=”0″]

Google Maps kthehet prapë në Apple iOS

Google Maps kthehet prapë në Apple iOS

Kur kompania Apple kishte lëshuar iOS 6 në shtator, aplikacioni i tyre Apple maps kishte zëvendësuar aplikacionin Google Maps që ka qenë në modelet e iPhone-it prej iPhone-it të parë që u prezantua në vitin 2007. Kemi dëgjuar që një kohë se Google është duke punuar në Google Maps posaçërisht për iOS, dhe ky aplikacion tani është lëshuar dhe është në dispozicion nga Apple app Store.

Google Maps për iOS funksionon në pajisjet qe përdorin iOS 5.1 e më lart, ajo ka ri-dizajnuar aplikacionin ne përgjithësi, dhe janë gjithashtu duke punuar në versionin për iPad. |ameble|

[youtube id=”KEz1sSKCpIc” width=”600″ height=”350″] [divider top=”0″]

Google Maps sjell planet e objekteve në kompjuterë desktop

Google Maps sjell planet e objekteve në kompjuterë desktop

Google sjellë plane të brendshme të objekteve (indoor maps) në kompjuterë desktop, duke e bërë mënyrën tuaj të udhëtimit më të lehtë kur gjendeni në një aeroport të panjohur.

Kompania tha sot nëpërmes profilit Google+, se indoor maps të cilat më parë ishin në dispozicion vetëm në pajisjet Android, tani kanë mbërritur edhe në kompjuterë desktop. Indor maps, të cilat përfshinë aeroportet, qendrat tregtare, muzetë dhe 10.000 vende të tjera, ofrojnë planet e katit dhe shenjat për gjëra të tilla si hyrjet e aeroportit, dyqanet individuale brenda komplekseve, bonkomat madje edhe WC-të.

Një listë e disa vendeve ku indoor maps është në dispozicion mund të shikohet këtu.

Ndërkohë, Google u kërkon pronarëve të objekteve tjera, për të kontribuar në planet e objekteve te tyre për Google indor Maps, duke vizituar këtë faqe. |ameble| [divider top=”0″]

Porosi për iPhone 5 nga Google

Porosi për iPhone 5 nga Google

Me siguri keni ndëgjuar për problemet që Apple ka me harta ne iOS6 (iPad, iPhone). Çka i nevrikos më së shumti fansat e Apple-it është qe ende nuk mund të shkarkojnë aplikacionin Google Maps, ne fakt Apple në një deklaratë thotë që Google ka aplikuar të publikoj ne appstore dhe pritet qe aplikacioni të aprovohet. Mirëpo sot udhëheqsi kryesor i Google-it, Eric Schmidt thotë se ata nuk kanë paraqitur kerkesë për Google Maps për iOS 6. Eric Schmidt ka shtuar duhe thënë se “Ne nuk kemi bërë ende asgjë” dhe “Ne mendojmë se do të kishte qenë më mirë në qoftë se ata do të kishin mbajtur aplikacionin tonë, por çka di unë? Ne nuk mund t’i detyrojmë ata të ndryshojnë mendjen, ky është vendimi i tyre.”

Tani për tani përdoruesit e iOS6 duhet të jenë të kënaqur me një link për në faqen e maps.google.com në shfletuesin Safari. |ameble| [divider top=”0″]