Tag Archives

2 Articles
Google Nexus 10 me specifika të plota

Google Nexus 10 me specifika të plota

Ditën e djeshme bashkë me LG Nexus 4, kompania Google ka lansuar edhe tabletin e tyre të ri Nexus 10, dhe tanimë kemi specifikat e plota për ketë pajisje të cilat përfshijnë ekran 10 inç Corning Gorilla Glass 2 me rezolutë 2560×1600 pikselë kurse procesori është dual core A15. Dimensionet e Google Nexus 10 janë 263.9 mm me 177.6 mm dhe 8.9mm trashësi, dhe pesha e tij është vetëm 603g, pajisja gjithashtu vjen me versionin e fundit të Android 4.2 Jelly Bean.

Specifikat e tjera janë kamerë e dyfishtë, në front ka 1,9 megapiksel për video chat, kurse ajo e pasme 5 megapiksel për foto dhe video. Wi-Fi 802.11 b/g/n (Mimo+HT40, Bluetooth dhe NFC Android Beam), 16GB built-in dhe 2GB RAM, baterinë me 9000 mAh, Micro USB port, mikro HDMI dhe kufjet 3.5mm, plus vjen me GPS dhe mikrofon te integruar.

Në shitje do të dal nga 13 Nëntori për 399 $, ne dispozicion do të jetë gjithashtu edhe modeli 32GB që do të shitet me pakicë për 499 $, për më shumë detaje mund ti gjeni ne Google Play. |ameble|

[divider top=”0″]

Shfaqen fotografi: Google Nexus 10 më Android 4.2

Shfaqen fotografi: Google Nexus 10 më Android 4.2

Janë shfaqur më shumë detaje në lidhje me tabletën Google Nexus 10.
Pajisja Nexus 10 pritet të shpallet të Hënën në një ngjarje që është organizuar nga Google në qytetin e New York-ut.

Sipas Brief Mobile, që ka publikuar disa fotografi për tabletën, thotë se Nexus 10 do të paraqitet me procesorë Samsung-built Exynos 5250, Clocked at 1.7 GHz, Dual-core Cortex-A15 (i njëjtë procesor është përdorur në Chromebook-un e ri të Google-it), 2GB RAM, dhe 16GB hapsirë te brendshme (internal storage).

Tableti me ekran 10 inç do të ketë një rezolutë 2560×1600(198.9ppi). Kamera 5 megapixel LED Flash, gjithashtu kamerë frontale, W-Fi, Bluetooth 4.0, dhe NFC.

Nexus 7 ishte pajisja e parë që patë startuar me versionin e fundit të sistemit operativ Google Android 4.1, Jelly Bean. Kurse tani si duket Nexus 10 do të jetë i pari që do të startoj më versionin e ardhshëm të OS, Android 4.2 dhe sipas t ‘gjitha gjasave 4.2 do të vazhdojë të mbajë të njëjtin emër Jelly Bean. Disa fotografi (screenshot) tregojnë se Android 4.2 do të jetë vetëm një përditësim i vogël nga 4.1 Jelly Bean.

Për më shumë informata nga kjo pajisje mbetet te shihet nga java e ardhshme në paraqitjen e saj zyrtare. |ameble|

[divider top=”0″]