Tag Archives

5 Articles
LG njofton për smartphone-in Nexus 4 me ngjyrë të bardhë

LG njofton për smartphone-in Nexus 4 me ngjyrë të bardhë

LG ka njoftuar për modelin me ngjyrë të bardhë të smartphone-it Google Nexus 4, dhe sipas tyre pritet të përurohet ditët e ardhshme në qytetin e Hong Kong-ut, pikërisht me 29 Maj, me pastaj ne vendet tjera si SHBA, Europë etj.

Ky model posedon të njëjtët karakteristika sikurse modeli i me hershëm, pra ekrani 4.7 inç me rezolucion 1280 x 768, procesorin 1.5 GHz Qualcomm Snapdragon(TM) S4 Pro, 2GB RAM, kamera e pasme 8 megapikselë kurse ajo frontale 1.3 dhe 8 GB hapësirë e brëndshme për ruajtje. Nuk është përfolur se do te ketë diçka të veçantë.

Google Nexus 4 i bardhe

Lajmi tjetër nga kjo kompani vjen se kjo kompani nuk pritet të prodhoj versionin e ardhshëm të serisë Nexus, siç ishte përfolur me herët, ketë e ka konfirmuar udhëheqësi i kompanisë LG për Europë. |ameble|

Video praktike: Google Nexus 4

Video praktike: Google Nexus 4

Pas një kohë të gjatë pritje më në fund në duar tona ka arritur smartphone-i Google Nexus 4, smartphone ky i vlerësuar nga ana jonë dhe i përfolur shumë nga portalet botërore.

[youtube id=”qnjSgjU37lk” width=”600″ height=”350″]

Specifikat e plota të këtij smartphone-i janë:

 • Ekrani – 4.7 inç (diagonalja), më rezolucion 1280X768 (320 ppi)
 • Procesori – 1.5GHz Qualcomm Snapdragon(TM) S4 Pro
 • Masat – 133.9X68.7X9.1 mm
 • Pesha – 139g
 • Kamera – 8 MPix (pasme), 1.3 MPix (frontale)
 • Memoria – 8GB ose 16GB hapësirë të brëndshme
 • Lidhjet: Micro USB, Slim port HDMI
 • WiFi – WiFi mbushës, WiFi 802.11b/g/n, NFC, Bluetooth
 • Bateria – 2.100 mAh Lithium polymer
 • Sistemi Operativ – Android 4.2 (Jelly Bean)
 • Masat – 133.9X68.7X9.1 mm dhe pesha 139 gram.

Me pak fjalë, përshtypjet tona janë fenomenale, me kombinimin e elementeve më të mira të pajisjes LG Optimus G dhe softuerit nga Google Android 4.2 Jelly Bean, këto dy kompani kanë krijuar një smartphone gati perfekt. Vlerësimi ynë do të ishte me notën maksimale po të kishte edhe baterinë e zëvendësueshme si dhe sloten për kartelën micro-SD.

Në mënyrë tërheqëse, smartphone-i Nexus 4 pjesën e prapme e ka të mbuluar me qelq dhe skajet e tij lartë dhe poshtë janë në një formë të thyer qarku. Ky smartphone duket madhështor ku cilësia e materialeve dhe konstruktit janë dizajnuar në mënyren me të mirë të mundshme. Duke qenë 9.1mm i hollë dhe 131g në peshë, gjithashtu është shumë i rehatshëm për dorën.

Shumica e opsioneve të kontrollit nuk ndryshojnë nga smartphone-et tjerë, më gjerë mund ta shihni edhe në videon praktike, mirëpo në përgjithësi jemi të impresionuar me të, dhe kjo çfarë ne kemi bërë në video është vetëm hulumtimi i anës teknike, ndërsa nga ana e softuerit gjithashtu ka përmirësime të mëdha, pra për krejt këto shikoni hollësitë e paraqitura në video. |ameble|

Ubuntu për Galaxy Nexus dhe Nexus 4 mbërrin me 21 Shkurt

Ubuntu për Galaxy Nexus dhe Nexus 4 mbërrin me 21 Shkurt

Canonical ka njoftuar se imazhet dhe burimi i kodit të hapur (open source code) për versionet e smartphone-ve me Ubuntu do të jetë ne dispozicion nga 21 data Shkurt. Ata gjithashtu kanë thënë së mjetet dhe instruksionet e nevojshme për të kaluar përdoruesit në ketë platformë, do të publikohen në po të njëjtën datë.

Softueri Ubuntu funksionon në Galaxy Nexus dhe Nexus 4, dhe është projektuar për entuziastët dhe zhvilluesit, kanë thënë Canonical. Në fund të fundit, kompania është e interesuar që zhvilluesve tu japë mundësin të njohin për se afërmi sistemin operativ dhe të fillojnë me zhvillimin e aplikacioneve.

Canonical kanë publikuar edhe App Design Guides për të mundësuar zhvilluesve që të fillojnë dhe të krijojnë aplikacione për serinë e plotë të platformës Ubuntu.

Për me shumë nga data e lartpërmendur çdo gjë do të publikohet në ketë uebfaqe|ameble| [divider top=”0″]

Android 4.2.2 shfaqet në një video në Nexus 4

Android 4.2.2 shfaqet në një video në Nexus 4

Si duket Google është duke u përgatitur për të lansuar versionin e ri të platformës së tyre për smartphone, Android 4.2.2, i cili është shfaq në një smartphone Google Nexus 4 e incizuar nga një video Çeke dhe e publikuar në SmartMania, kjo video tani është berë si video private në youtube dhe nuk mund të shikohet.

Foto më poshtë tregon një pamje nga ajo video, dhe siç po e shihni, versioni i Android-it qe Nexus 4 posedon është Android 4.2.2.

Ende nuk ka ndonjë informacion së kur Google do të lëshojë ketë version, mirëpo në momentin që marrim ndonjë informatë do të informojmë me kohë. |ameble| [divider top=”0″]

Google Nexus 4 – Testi i hedhjes

Google Nexus 4 – Testi i hedhjes

Disa nga ne as që patëm mundësi ta porositim, për shkak të shitjes rekorde ndërsa të tjerët që patën atë mundësi filluan edhe me testet e para të hedhjes për ta vlerësuar cilësinë e Google Nexus 4.

Më poshtë mund të shihni videon me dy testet e bëra nga fuchsphones:

 • Testi i parë hedhja nga xhepi rezulton me gërvishtje të vogla.
 • Testi i dytë hedhja nga lartësia e veshit rezulton me thyerje të xhamit prapa dhe disa gërvishtje por telefoni ende punon.

[youtube id=”nlgG33n71m0″ width=”600″ height=”350″]

Në foto galerinë e me poshtme mund të shihni edhe fotot e bëra pas testit të hedhjes ku Google Nexus 4 mund të hyjë në kategori me vlerësim të lartë edhe pse rezultoi me disa gërvishtje dhe thyerje të xhamit prapa ku çka e veçon nga të tjerët është se te dy anët e telefonit janë të ndërtuar me Gorilla Glass 2. |ameble|

[jcarousel source=”post” link=”image” size=”160×160″ limit=”20″ items=”3″ speed=”500″ margin=”10″] [divider top=”0″]