Tag Archives

9 Articles
Google me në fund lanson Nexus 5 dhe Android 4.4 KitKat

Google me në fund lanson Nexus 5 dhe Android 4.4 KitKat

Google pak me herët ka lansuar smartphone-in e fundit Nexus 5 dhe është në dispozicion nëpërmes Google PlayStore. Google ka nxjerr në shitje dy modele 16GB (349 $) dhe 32GB (399 $), në të zezë dhe bardhë, respektivisht pajisjet fillojnë shitjen brenda 2 ditëve.

Nexus 5 shfaqet me Android 4.4 KitKat siç edhe pritej, përfshijnë ekranin 4.95 inç me rezolucion 1920 x 1080p, baterinë 2.300 mAh, kamerën e pasme 8 megapikselë, dhe atë frontale 1.3 megapikselë, procesorin 2.3GHz Qualcomm Snapdragon 800 me grafiken Adreno 330, 2GB RAM, NFC, Bluetooth 4.0, LTE dhe dual-band 802.11 /b/g/n/ac Wi-Fi. |ameble|

Zbulohen detaje për smartphone-in LG Nexus

Zbulohen detaje për smartphone-in LG Nexus

Për smartphone-in LG Nexus kanë mbetur vetëm një muaj larg nga dalja ne treg, ditët e fundit  janë shfaqur më shumë detaje në lidhje më ketë pajisje. Ky smartphone, që është rrjedhojë e prodhuesve Korean te pajisjeve Optimus G, pritet të shfaqet më procesorë quad-core Snapdragon S4, 2GB RAM dhe më përditësimin e fundit Android 4.2 që do të prezantohet po në të njëjtën ditë. Në shitje do të jetë në dy opsione më 8 dhe 16GB dhe gjithashtu ekstra sloten per microSD card. LG Nexus vjen më ekran True-HD IPS 1280X768, kamerë 8 megapixel.

Ende nuk ka fotografi zyrtare se si do të duket nga dizajni i jashtëm, për më shumë detaje do të njoftohem ditët e ardhshme. |cnet| [divider top=”0″]

Brenda 30 ditëve smartphone i ri Nexus nga Google

Brenda 30 ditëve smartphone i ri Nexus nga Google

Thashëthemet e fundit janë që brenda një apo dy muajve të ardhshëm ne do të shohim një smartphone Nexus, si dhe përditësimin (update) për Android.
Kjo pajisje mund të jetë një LG Optimus Nexus (bazuar në Optimus G), Samsung Galaxy Nexus 2 (për të cilat kemi parë fotot qe kanë rrjedhur nga kamera e smartphone-it), apo është përfolur edhe për phablet Incredible HTC X 5 inç që është thënë të quhet Nexus 5. Përditësimi për Android gjithashtu është thënë që shumë shpejt do të paraqitet së bashku më ketë pajisje të re të Nexus-it. A do të jetë Android 4.2 apo ndoshta mund të jetë 4.1.x ende nuk dihet, mirpo thuhet se ky përditësim do të vijë me disa tipare të reja të tilla si multi-user login, kamerë softuerike më të mirë, dhe menyrë të re për thirrje. |ameble| [divider top=”0″]

Google Tablet për 99 $

Google Tablet për 99 $

Google është duke përgaditur dy versione të reja të Nexus 7 qe pritet të jenë më të hollë dhe do të përdorin LCD panelet TN nga kompania tajvaneze HannStar, thuhet nga burimet e po kësaj kompanije. Sipas Digitimes një nga modelet do të kushtoj 99.99 $. Që të dy modelet priten të dalin në treg në fund të vitit 2012. Si duket Google do të shes tabletin më humbje duke shpresuar që do të kthehen investimet nga GooglePlay. Në të njëjtën kohë bësojmë qe kjo taktikë është edhe si përgjigjje për iPAD mini që do të debutoj në Tetorë të këtij viti.

Një tablet nën 100 Euro nga Google nuk do të jetë aspak keq. Cka mendoni ju? |ameble| [divider top=”0″]

 

HTC ONE X 5 apo Google Nexus 5?

HTC ONE X 5 apo Google Nexus 5?

Kanë kaluar një vit që nga paraqitja e Samsung Galaxy Nexus dhe nëse Google vazhdon me traditën e saj atëherë shumë shpejt presim pasardhësin e tij. GSMarena ka marrë një informatë që Google Nexus 5 do të jetë në fakt një HTC one X 5 në Amerikë i njohur edhe si Droid Incredible X.

Koncepti i HTC One X5 krijuar nga nje fans

Sipas informatave Nexus 5 do të ketë Snapdragon S4 Pro CPU, kamerë 12 megapixel , 2 megapixel kamerë të përparme dhe memorie të mbrendshme kolosale jo më pak se 64GB. Gjithashtu do të vij me një dizajn të hollë dhe me bateri 2500mAh (Galaxy S3 posedon 2100 mAh).

Megjithatë, veqoria kryesore është pretendimi së ekrani do të jetë 1080p – një pretendim i madhë për një madhësi të ekranit prej 5 inç, por kur bëhet fjalë për bashkim të forcave të dy kompanive serioze HTC dhe Google atëher gjithcka është e mundshme.
GSMArena tregon që informacioni vjen nga një burim shumë i besueshëm brenda HTC, por përsëri nuk ka asnjë mënyrë për të konfirmuar legjitimitetin e saj. |ameble| [divider top=”0″]

Ekskluzive: HTC shumë shpejt me një tablet tjetër ne treg

Ekskluzive: HTC shumë shpejt me një tablet tjetër ne treg

Ka më shumë se një vit qe HTC nuk ka marr asnjë hap për sa i përket fushës se tablet-ve. HTC ka konfirmuar se është duke punuar në një tjetër tablet qe do të jetë shumë shpejt gati për tregun e Anglisë.

Nuk janë ofruar me shumë detaje tjera mbi ketë model por kanë premtuar se do të ketë një pikë të vetme të shitjes. Se çka është pika unike e shitjes mbetet për t’u parë.

Thuhet se tableti do të vij me android 4.1 (JB) dhe se sigurt do të jetë tablet i nivelit të lartë me një çmim të volitshëm, atëherë me ketë model HTC dëshiron të konkurroj me Google Nexus 7. |PC Advisor UK| [divider top=”0″]

Ngjarjet që karakterizuan konferencën e Google I/O 2012

Ngjarjet që karakterizuan konferencën e Google I/O 2012

Konferenca vjetore e Google-it për zhvilluesit softuerik dhe inovacione I/O 2012, këtë here doli të jetë shumë më shumë se sa një mënyre e programimit të ndonjë kodi apo takim vjetor.

Edhe këtë vit Google e përdori pikërisht këtë konferencë për të dhënë lajme të mira dhe për të promovuar gjera të reja. Ameble përmes Youtube Live Stream ka transmetuar ditën e parë dhe të dyte të kësaj ngjarje te madhe, ku u dhanë lajmërime të mëdha nga Google dhe te ardhmen e saj.

Këtu kemi përfshirë disa nga të thënat e kësaj ngjarje e cila ka ndodhur gjatë datës 27 dhe 28 Qershor 2012.

Po fillojmë me njërën nga mrekullitë e Google-it, është fjala për “Project Glass”

Project Glass

“Project Glass”  që në koncept janë syze inteligjente me kamera te cilat regjistrojnë secilin imazh qe ju dëshironi. Këto janë njëri prej zbulimeve të mëdha te Google dhe parashihet që në këtë Google të vazhdoj të ndërtoj të ardhmen e saj.

Tableti Nexus 7

 • Google e rrit programin e tij Nexus nga telefonat në tabletë përmes Nexus7, i cili u ndërtua në partneritet me Asus.
 • Ka erkan me madhësinë e 7-inç IPS LCD, me rezolucion 1280×800, procesor katër-bërthamorë Tegra3 dhe vjen ne hapësirë 8GB ose 16GB.
 • Ka peshë vetëm 340 gram
 • Google premton se ky tabletë do ta mbajë baterinë më shumë se 9 orë edhe nëse shikojmë video te kualitetit HD.
 • Tableti vjen me versionin 4.1 të Androidit, dhe do të  jetë në shitje që nga mesi i Korrikut.
 • Çmimi i tij do të jetë shumë i arsyeshëm, me 199$ amerikan mund ta kemi versionin me 8GB ndërsa 249$ për versionin 16GB.

Dyqani virtual i Androidit

 • I bërë nga Google ky dyqan do të furnizohet me mijëra revista, duke përfshirë edhe shumë tituj të njohur revistash siç janë “Esquire, Men’s Health, Good Housekeeping, Cosmopolitan, Vanity Fair” e shumë të tjera. Çmimet e tyre do të sillen nga 1 deri 5$.
 • Qe tani e tutje filmat e çdo lloji do të jenë në dispozicion për porosi, jo vetem më qera por edhe mund te shkarkohen dhe ti keni përgjithmonë.
 • Zhvillueshit softuerik mund te bëjnë “push out smart updates” ne aplikacionet e tyre ne vend që të shkarkohen i tërë aplikacioni per tu zavëndsuar.

Dyqani virtual i Androidit

Google+

 • Google përfundimisht ka leshuar “Google+ apps for tablets“ Google+ aplikacione për tablet. Versioni për android tanimë është në dispozicion, dhe së shpejti edhe për iPad.
 • Ngjarjet janë shtuar. Miqtë te cilët tani i ftoni do të pranojnë një ftesë speciale duke pas privilegjin të jenë nga të ftuarit e parë dhe të gjitha këto ngjarje regjistrohen ne Google Calendar duke përfshire edhe fotografitë e tyre.

Nexus Q

 • Nexus Q është edhe njëra prej arritjeve të Google. Është një pajisje e çuditshme e cila montohet në HDTVnë dhe lidhet me sistemin e kinemasë tuaj shtëpiake. Mund ta kontrolloni këtë pajisje përmes telefonit apo tabletit tuaj
 • Android duke lëshuar muzikë apo video të ndryshme sipas dëshirës.
 • Çmimi fillestar i kësaj pajisje ëshët nga 299$ amerikan.

Android 4.1 (Jelly Bean)

 • Verzioni i Androidit (4.1) i cili u promovua ketë herë, quhet “Jelly Bean”, i cili është një arritje e madhe dhe karakterizohet me shume përmisime ne krahasim më Ice Cream Sandwich (4.0)
 • Ky version i Android do të lansohet gjithashu ne ditët e para të korrikut dhe te paret qe do te kenë mundësin ta shijojnë do te jenë pronaret e rinjë te tableteve Nexus 7.
 • Përformanca e Interface-it është njeri ndër fokuset e mëdha për të cilen Google është kujdesur. Shpejtesia e procesorit do të vërehet sapo qe ju te keni prekur ekranin. Ka ndryshime grafike te cilat do të vërehen në shikim te parë dhe shume gjera tjera te cilat do te jene te dukshme.
 • “Home screen” shume me lehtë mund te kostumizohet, me ikona dhe vegla te cilat lehtë mund te zvogëlohen apo zmadhohen.
 • “Offline voice input”: fjalët mund te regjistrohen gjersa ju flisni, edhe nëse nuk keni çasje ne internet. Tani per tani kjo do të regjistroj vetem fjalët ne gjuhen angleze “U.S. English” dhe do te përcillet me gjuhet tjera ne te ardhmen e afërt.
 • Tastatura tani provon te predikoj fjalen qe ju do te përfundoni se shkruari dhe do te shfaq nje liste te fjalëve te mundeshme te cilat ju tentoni ti shkruani.
 • Njoftimet “Notifications” jane përmisuar. Ne vend te lajmërimeve te thjeshta dhe pasive qe kemi marr ne te kaluarën, notifikimet tani do te jene aktive.  Me tërheqjen tatëpjetë te dy gishtërinjve ne njërin prej njoftimeve ju mund te shihni me shume detaje ne lidhje me kete njoftim.
 • Voice Search“Kerkimi përmes zerit” është tejet i përmisuar, me më shumë përgjigje direkte dhe me zë i cili do ti ngjasoj sa me shume nje njeriu.
 • Android Beam është përmisuar.  Perdoruesit tani mund te shpërndajnë fotot dhe videot ne menyrë më të lehtë.
 • Kamera-  tani ka nje opcion per rishiku fotot e sapo bëra duke vazhdu deri ne fotot e bëra qe nga fillimi.

Browser-i Google Chrome

 • Google Chrome tani ka mbaruar fazet testuese Beta, dhe ju mund te shkakroni ate nga Google Play store.
 • Chrome tani është edhe pjese e Apple IOS per iPhone, iPod touch, and iPad.
 • Chrome i sinkronizon nënfaqet, historinë e shfletuesit, butonin “back”, qasjet ne të.

Google Drive dhe Docs

 • Google Drive aplikacionet tani jane pjese e dyqanit virtual te IOS.
 • Opcione te avancuara per kërkim: Google do te përdor OCR dhe detektuesit e imazheve per te mundësuar kërkime per tekst dhe disa objekte ne imazhe dhe dokumente te skenuara.
 • Sinkronizimi i drejtperdrejtë  i Google Docs.
 • Editimi i dokumenteve ne gjendjen Offline tani është i mundur, të dhënat e shtuara ruhen në një hapsirë të Cache-it lokal dhe pas ri-sinkronizimit ato bëhen pjesë e Google Docs.

Google I/O 2012 dita e parë(video):

[youtube id=”VuC0i4xTyrI” width=”600″ height=”350″]

Google I/O 2012 dita e dytë(video):

[youtube id=”tPtJd6AzU8c” width=”600″ height=”350″]

[divider top=”0″]

Krahasim: “Google Nexus 7” kundrejt konkurrencës

Krahasim: “Google Nexus 7” kundrejt konkurrencës

Ja, ku jemi një dite pasi morëm të dhënat zyrtare të Google që u bënë publike në sesionin e parë te “Google I/O 2012”. Siç e kemi cekur në lajmet e ditës së djeshme Google Nexus7 u promovua.

Me një procesor modern, katër-bërthamorë, ekran me rezolucion shumë të mirë dhe me versionin e fundit të Android-it, pa dyshim e bënë këtë tablet për të tërhequr vëmendjen e shumë njerëzve nëpër bote, e veçanërisht kur mund ta kesh një të tillë për vetëm 199$ amerikan.

Por duke ditur çmimin e kësaj pajisje, ka disa gjëra te rëndësishme që duhet ti shqyrtojmë.

Së pari, le të flasim për tabletë të madhësisë 7inç ku mund të përfshijmë Samsung Galaxy Tab2 dhe Amazon Kindle Fire të cilët sillen me çmime nga 200 deri në 250 dollarë.

A janë këta tabletë më të mirë se Google Nexus7 ? Në fakt duke shikuar gjërat në letër nuk duket se këta dy tabletë të jenë ndonjë kërcënim serioz për tabletin e Google. Kjo është e vërtet përderisa nuk duket lidhja celulare përmes SIM kartelës të cilin e disponon Samsung Galaxy Tab2, apo dëshiron të kesh një pajisje e cila përfaqëson një libër virtual të përsosur gjë të cilën e disponon Amazon Kindle Fire.

Natyrisht se e vërteta e madhe do të dihet pasi ky tabletë të vij në duart tona dhe ta testojmë se çfarë saktësisht përmban dhe si po funksionon, por për këtë duhet të presim edhe disa javë para se kjo të ndodhë. Deri atëherë, le të shikojmë specifikat dhe të analizojmë krahasimin e Google Nexus7 me tabletët me çmim dhe madhësi te njëjtë. |ameble|

Google Nexus 7 Samsung Galaxy Tab2 (7”) Amazon Kindle Fire
Platforma Android 4.1
Jelly Bean
Android 4.0
ICS
Android 2.3 Gingerbread
Ekrani 7″
IPS LCD
7″
Super PLS LCD
7″
IPS LCD
Rezolucioni 1280×800
216ppi
1024×600
170ppi
1024×600
170ppi
Trashësia 0.41″ (10.5mm) 0.41″ (10.5mm) 0.45″ (11.4mm)
Pesha 11.99 oz (340 g) 12.13 oz (344 g) 14.57 oz (413 g)
Procesori quad-core
NVIDIA Tegra 3
dual-core 1GHz dual-core 1GHz
TI OMAP 4
RAM 1GB 1GB 512MB
Kamera e pasme nuk ka 3.2MP kamerë fikse
720p video
nuk ka
Kamera e përparme 1.2MP 0.3MP nuk ka
Hapësira 8GB/16GB
nuk shtohet
8GB/16GB/32GB
shtohet
8GB
nuk shtohet
Konektimi Wi-Fi, NFC HSPA+
21.1Mbps
Wi-Fi 802.11 b,g,n
Bateria 4325mAh 4000mAh 4400mAh

[divider top=”0″]

Tableti Google Nexus 7

Tableti Google Nexus 7

Dhe, çfarë mësuam nga prezantimi i parë i Konferences së Google-it për Inovacione dhe Zhvillim që përfundoi para pak minutave?

Shumë gjëra u bënë publike, lajme të pa thëna u thanë dhe produkte të pa para u panë, por cila është njëra nga disa mrekullitë e Google që u zbuluan në këtë ngjarje. Është fjala për Tabletin Google Nexus 7 që sapo u promovua i cili u bë në bashkëpunim me kompaninë Asus dhe do të sillet me çmim nga 199$ amerikan dhe për fillim do të jetë në shitje në Amerikë duke vazhduar më pas në vende të tjera.

Cilat janë ato gjëra që e bëjnë të mirë Google Nexus 7 Tabletin ?

Specifikat harduerike dhe çmimi janë ato që e bëjnë këtë tabletë të mrekullueshëm dhe shumë të dëshirueshëm qoftë si një vegël personale apo dhuratë për ndonjë mikë apo mikeshë.

Le të fillojmë me procesorin i cili do të jetë quad-core Tegra3 dhe patjetër që ky tabletë nuk do ta ketë problem shpejtësinë për ti procesuar të dhënat, ka display me rezolucion 1280×800 piksel, është i madhësisë  7 inç, përmban kamerë të përparme dhe do të jetë shumë i përshtatshëm për të kryer video biseda, lidhja ne internet bëhet përmes WiFi. Bateria do ta ketë kapacitet të mbaj në jetë këtë tabletë deri në 9 orë video playback, dhe nëse lihet në gjendjen standby e mbanë baterinë deri në 300 orë, të gjitha këtyre të mirave u shtohen edhe dy gjëra mjaft të rëndësishme e ato janë pesha e tabletit prej 340 gram dhe versioni më i ri i Android 4.1 Jelly Bean. |developers.google.com|

Harduer dhe Specifikat

 • Procesori: Quad-core Tegra 3 processor
 • Pesha&Madhesia: 7 inç, 340gram
 • Rezolucioni:1280×800 HD
 • RAM: 1GB
 • Kamera: 1.2 Kamer e Perparme
 • Touchscreen: Capacitive dhe Multi-touch
 • Bateria: 9ore, Standby 300 ore
 • Portet: USB, NFC
 • Wireless: Wi-Fi 802.11a/b/g/n & Bluetooth
 • Hapsire: 8GB ose 16GB
 • SO: Android 4.1 Jelly Bean [divider top=”0″]